Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

Recenzie používateľa kitsuchan97 k tomuto seriálu (19)

Season 1 (2006) (S01)

Season 7 (2012) (S07)

Season 8 (2013) (S08)

6,5/10 ()

Nová krev (2021) (S09)

*7,5/10* Nelze říci, že by mě New Blood zklamalo. Osobně jsem se bála, že pokračování Dextera bude vyloženě odpadní záležitost, která neměla spatřit světlo světa. Naštěstí se mé nejhrůznější představy nevyplnily a onu jízdu jsem si vesměs užila. Zvyknout si na změnu prostředí, kdy z barevného Miami se dostáváme do chladného městečka Iron Lake, bylo ze začátku poměrně těžké, ale nakonec jsem si tuto lokaci velmi oblíbila. Je rovněž zajímavé vidět, jak zde Dexter žije a jakou roli zaujímá s celém procesu chodu města a jeho obyvatel. V průběhu seriálu se dočkáme i návratu známých tváří z předchozích řad. Jde vidět, že NB mělo trochu vyšší rozpočet - lepší a kvalitnější záběry, zajímavé efekty atd. Co rovněž chválím jsou skvělé herecké výkony - zejména Clancy Brown v roli Kurta byl naprosto dokonalý, ale to by se dalo říct skoro o všech charakterech. Bohužel, konec mě opět nepřesvědčil natolik, abych mohla dát vyšší hodnocení. Ovšem jako celek funguje New Blood poměrně dobře a důstojně tak uzavírá dlouhou ságu Dextera Morgana. ()

Studený start (2021) (S09E01)

"Life is short...dude." Pomalejší start nové série - dá se pochopit, je potřeba se seznámit s novým prostředím a charaktery. Druhá část dílu určitě zajímavější. Doufám, že během celé série uslyšíme více originálního soundtracku, jelikož jeho mírná absence mi trochu vadila. I přes to je skvělé znovu vidět Michaela po tolika letech v jeho nejvíce ikonické roli. Slušných 8/10 a snad se to rozjede. ()

Průtrž průserů (2021) (S09E02)

"You selfish psycho. You emotionally handicapped, crazy f*ck." U druhého dílu již s klidem mohu říct, že opravdu sleduji starého dobrého Dextera. Jeho neustálé monology mi chyběly jako sůl. Debra začíná být hodně velkou osinou v zadku, a její scény skvěle přispívají k nervy-drásající atmosféře. Rovněž jsme mohli vidět Clancyho Browna jako Kurta Caldwella, který určitě pořádně zamíchá kartami v následujících epizodách. Za mě tento díl 8,5/10. ()

Kouřové signály (2021) (S09E03)

"Dad? Wow. My new favourite word." Já rovněž musím konstatovat, že tohle je (pro mě) zatím nejlepší epizoda nové řady - mělo to spád, řadu vtipných i velmi mrazivých i spalujících (haha) scén, hudební výběr opět nezklamal a příběh jako takový se začíná řádně komplikovat a nabírat zajímavý směr. Neskutečně se mi líbí dynamika mezi Audrey a Harrisonem, té se snad dočkáme ještě více v dalších epizodách. Dexter se opět bude muset naučit, jak být dobrým otcem a zároveň se vypořádat se svou hlavou, kterou momentálně okupuje Debra a její chytré rady a nápady. Kurt se zdá býti ještě zajímavějším charakterem, než jsem si doposud myslela a hádám, že ještě nám nepředvedl všechno, co uvnitř skrývá. Za mě tento díl 9,5/10. Těším se na další díly a pokud to tak půjde dál, tak tato série neudělá v žádném případě ostudu předchozím sériím, ba naopak - bude jednou z těch nejlepších. ///// Reakce na komentář od OBU4JDLB: Dívala jsem se na ten díl znovu a co jsem pochopila, tak ty kamery spolu se záznamy vzaly na stanici v rámci vyšetřování, aby si je více prohlédli. I kdyby nějaké nechaly v lese, tak hodně z nich má slepá místa, jak tam bylo řečeno, a Dexter o jejich přítomnosti ví. Navíc to divadélko s bundou bylo nutné, jelikož takhle by to ty psy zavedlo k jeho domu, takže musel je tímto způsobem aspoň na tu dobu zmást. Navíc v tom okolí se pohyboval nejenom Dexter, ale i řada dalších lidí, takže ti psi určitě zachytili nejenom Dexterův pach, ale i desítky dalších. Ovšem tím, že měli za úkol se soustředit na ten Mattův, tak pak následovali ten jeho, co Dexter vytvořil jeho bundou. Takto to chápu já, ale je pravda, že jsem se poprvé taky nad tím pozastavila. Dávat tomu ale odpad je dost ubohý. ()

H jako hrdina (2021) (S09E04)

'Blood doesn't lie". Krev tento díl opravdu hrála ústřední roli. Dexter tak díky ní dokázal jednoduše odhalit pravdu (která nebyla zas až tak nečekaná). Tento díl beru spíše takové "ticho před bouří" - dějově jsme se nikam moc neposunuli, ovšem jisté věci se vyjasnily a nové zase vyvstaly na povrch. Pěknej throwback k Trinityho případu, který u mě zůstává nepřekonaný, a to v historii celého tohoto seriálu. Díl si zaslouží 7/10. ()

Na útěku (2021) (S09E05)

"Sometimes you have to say yes to drugs." Tento díl byl opravdu návykový. Ba co ví, the plot thickens. Angela pomalu přichází na kloub tomu, co je Dexter .. ehm, chci říct Jim Lindsay, vlastně zač. Vztah mezi Dexterem a Harrisonem značně chladne a Kurt se musí vypořádat se situací, která neproběhla úplně dle jeho představ. Z Logana se rovněž rýsuje zajímavá postava - místy mi připomněl starého dobrého Doakese. Rovněž jsme se dočkali návratu samotné legendy, Angela Batisty, nyní jakožto kapitána miamského policejního oddělení a byla bych neskutečně ráda, kdyby se objevil i v dalších epizodách. Kvalitní díl, co mnoho nabídl a efektivně navnadil na další epizodu. Hodnotím 9/10. ()

Příliš mnoho tuňákových sendvičů (2021) (S09E06)

"I don't need Jim. I need Dexter Morgan." Přesně takto se určitě cítí i fanoušci tohoto seriálu - prostě potřebujeme toho Dextera. Co se týká tohoto dílu, tak ústřední roli hrály mezilidské vztahy - rozchod Angely a Dextera, nestabilní vztah Harrisona se svým otcem, Kurt a jeho spojení s obětmi a takto bych mohla pokračovat dál. Takové dost kecací, což není vyloženě špatně. Závěr byl vyloženě adrenalinový, díky wrestlingovému zápasu a zároveň napínavý při objevování tajemství nedalekých jeskyní. Za mě velmi dobrý díl, ne ovšem ten nejlepší. Proto 8/10. ()

S kůží na trh (2021) (S09E07)

"I'm used to being the predator, but now I'm the protector." Dexter je opět ve velmi nepříjemné situaci - ačkoliv je Harrison pro něj to nejcennější, co na světě má a je zcela pochopitelné, že ho hodlá ochránit před jakýmkoliv nebezpečím, tak ho tento přístup zároveň činí zranitelným. Opět má v životě někoho, koho může ztratit (tak jako kdysi Ritu či Debru). Velmi jsem si užívala scény s Dexterem a Kurtem, ono přirovnání k šachové partii je zcela na místě - oba mají svoji vlastní strategii a využívají svoje pěšáky či "cennější" figurky jiným způsobem. Jak se rovněž dalo čekat, Kurt zažil nepěkné dětství a zanechalo to na něm následky, díky kterým se stal, čím dnes je. Závěr zpestřilo malé cameo Arthura Mitchella, aka Trinityho (nejlepšího záporáka z celého seriálu) a také nečekané střetnutí Dextera s Kurtovým poskokem. Příští díl bude hodně krvavý a bude bolet, ale o to více se těším. Každopádně tento díl byl skvělý, jeden z těch lepších - hodně napětí, skvělých dialogů a hereckých výkonů či emotivní závěr, který nenechal diváka chladným. Zasloužených 9/10. /// No vzhledem k tomu, že se Kurt narodil v roce 1960 (61 let) a ono setkání s Iris proběhlo před 25 lety, tak se událost odehrála během roku 1996, kdy bylo Kurtovi 36 let. Jediná menší inkonzistence je ohledně samotné pušky - ano, během roku 1974 je vyvinul Aimpont, s cílem zpřesnit střelbu. I v té době velmi kompaktní zbraně, ovšem seriál nevyobrazuje použití těchto zbraní přesně (laserové zaměřování je spíše častější u pistolí). Chtěli, aby to vypadalo cool a bylo to zřetelně vidět než aby se jednalo o správné a reálné použití této zbraně. Pokud bych ovšem musela řešit každou menší blbost, tak bych z žádných seriálů ani filmů nic neměla. :D ()

Nefér hra (2021) (S09E08)

"Stupid motherfucker took a knife to a gun fight." No Dexter asi nebude moc hloupý, když tento zápas s oním nožem vyhrál. K tomuto dílu: zatím nejakčnější z této nové série. V některých momentech to pro Dextera nevypadalo moc dobře. Ovšem dokázal, že za ty roky nezapomněl na všechny triky a v konečném klání dokázal zasadit tu smrtelnou ránu (tady mám ovšem menší problém s tím, že tělo nechal být spolu s vražednou zbraní, na které jsou jeho otisky, na místě činu - uvidíme, jestli tato skutečnost bude mít dopad na vývoj děje či ne). Angela si začíná spojovat jednotlivé kousíčky mozaiky a tímto tempem to nebude trvat dlouho a bude vědět, co je vlastně Dexter zač a proč utekl z Miami. Kurt se pomalu, ale jistě, dostává do mého TOP 5 záporáku v rámci tohoto seriálu - jde vidět, že Clancymu hraní záporných postav jde velmi dobře (no bodejť by ne, dokazuje to už pár dekád). Harrison se málem stal další obětí Kurta, ovšem Dexter dorazil včas a prozatím jsou oba dva pospolu, v relativním bezpečí. Ovšem jedna věc mě zajímá, kde je Molly? Tento díl se nikde neukázala. Nechci zbytečně předbíhat, ale ze začátku při telefonátu Kurta s jeho poskokem, už klidně mohla ležet na jeho stole (mrtvá). Na potvrzení mé domněnky si budeme muset ještě počkat. Tato epizoda byla super - hodně akční i emotivní, až na pár menších zádrhelů jsem si to řádně užila. Za mě slušných 9/10. ()

Zůstane to v rodině (2022) (S09E09)

SPOILERY, SPOILERY, S-P-O-I-L-E-R-Y ~ (obviously, o čem bych se jinak tak asi rozepisovala - jestli tohle není dostatečné upozornění, tak už fakt nevím :D)  ... "Merry. Fucking. Kill." Osobně si dovolím tvrdit, že tento díl je pro mnohé fanoušky takovým vánočním dárečkem. Začátek se nesmírně povedl - jednotlivé přechody mezi slunným a barevným Miami s o dost chladnějším interiérem Dexterova příbytku byly přímo pastvou pro oči. Také jak jinak Harrisonovi vysvětlit koncept Temného pasažéra než na názorném příkladu, že? Jsem ráda, že si Dexter ten bordel, co po sobě zanechal v minulým díle, řádně uklidil (už jsem se strachovala, že to nechá být). Následují vánoční nadílky (svetry byly nejlepší dárky a nikdo mě nepřesvědčí o opaku), ovšem Kurt překazí pohodovou vánoční atmosféru a ihned se dá vše do pohybu. Zničit dům nebyl špatný tah, Kurte, ale Morganovic byli o krok napřed. S Molly jsem to předpokládala, avšak i tak mi bylo líto ji takto vidět. Poslední třetina epizody naprosto excelentní - konečně jsme byly opět svědky klasického rituálu, Dexter vyklopil úplnou pravdu a Harrison si tak mohl vychutnat další dárek, a to v podobě zabití Trinityho tátovou rukou. Kurt, ač v tu chvíli absolutně bezbranný, se ještě nebál slovně útočit a utahovat si, jaké má Dexter praktiky. Pořádným záporákem až do úplného konce, to cením. Jediným problémem už zůstává jen Angela - uvidíme, jak se s ní Dexter vypořádá. Za mě vskutku úžasný díl, a nebojím se dát plné skóre - 10/10. ()

Otcovy hříchy (2022) (S09E10)

*6,5/10* SPOILERY "Let me die, so my son can live." Dextrovo přání se splnilo, dá se to ovšem říci i o fanoušcích seriálu? Konec New Blood opět vyvolává rozporuplné reakce jako v minulosti "poslední" osmá série (některé věci se prostě nemění). Ačkoliv je finální epizoda, Sins of the Father, dle mého názoru o něco lepší něž původní konec, tak se bohužel opět opakuje onen nešvar - oba dva konce trpí ve svém konečném provedení. Závěr série mi přišel neskutečně uspěchaný (12 epizod by v tomto případě opravdu neuškodilo) a v jistých momentech hrozně přitažený za vlasy. Angela v tom stavu, v jakým byla, by ani neměla být schopna vyřešit tolik věcí zaráz - prostě ledabyle napsaný a odbytý scénář. To, že Harrison bude ten, kdo bude mít tu čest strávit poslední chvíle s otcem, jsem předpokládala a hádám, že lepšího "vraha" si Dexter ani nemohl přát. Škoda, že Batistu jsme viděli jen na chvíli - víceméně v tomto díle ani nemusel být a nic by se moc nezměnilo. Co mi přišlo zajímavé - začátek a konec New Blood je víceméně totožný (Dexter při zabití Matta ztrácí svoji pomyslnou čistotu, kterou si po 10 let abstinence držel a Harrison ji rovněž ztrácí svým prvním zabitím svého otce). Bude ale záležet, jak se Harrison vypořádá s tím, že to byl právě on, kdo se stal soudcem svého otce (nápad na 2. sérii NB?). Opravdu škoda, že si tvůrci s koncem lépe nevyhráli, mohlo to být daleko lepší. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021