Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

ing.Frosty

Seriál, co si drží stejnou, 80 - 90% úroveň, po dobu 7 sezón? To zní jako malý zázrak. Nicméně faktem je, že zázraky se občas dějí. Sezóna 1: Novátorský a netradiční přístup udělají svoje. Jak by asi člověk mohl sympatizovat s chladným sériovým vrahem? M. C. Hall si člověka omotá kolem prstu během prvních dvou epizod, že mu fandíte i když vráží nůž do dalších a dalších obětí a hází jejich naporcovaná těla přes palubu. Nachází však sobě rovného protivníka, který má rovněž zálibu v porcování těl a je zároveň jeden z nejúlisnějších padouchů, co byl na obrazovce k vidění. Závěrečné odhalení je už jen perlou na závěr. 90% Sezóna 2: Každý hold má ve skříni pár kostlivců. Někdo menší, někdo větší. Když nějaký z nich vyplave na povrch a kolem se ochomýtají kravaťáci z FBI začíná nemilosrdná hra na kočku a myš. Každým dílem vypjatější případ. Smyčka se čím dal tím víc utahuje až do nemilosrdného finále. Sezóna, nejvíce se vymykající tradičnímu pojetí Dextera, která nenechá diváka vydechnout ani na okamžik. 95% Sezóna 3: Jednoznačně nejslabší série. Nejen, že chybí pořádný záporák, ale celou dobu tvůrci přešlapují na místě. Děj nijak extra negraduje ani se nevyhrocuje. Postava Miguela je navíc ta nejotravnější a nejnesympatičtější z celého seriálu a je mi záhadou, proč se Dexter bratříčkuje zrovna s ním. Pořád jde ale o celkem koukatelnou podívanou. 60% Sezóna 4: Za začátku návrat k tradičnějšímu stylu. Nicméně po seznámením s hlavním vrahem se začíná rýsovat něco mnohem závažnějšího. Geniální John Lihtgow v démonické roli "nejúspěšnějšího zabijáka v historii" skutečně exceluje. Dexter začíná cítit, že tohle možná bude nad jeho síly. Poslední dva díly jsou navíc vyloženým mistrovstvím filmového napětí a divák je celou dobu tak našponovaný, že závěreční pointa ho doslova rozemele. 95% Sezóna 5: Pomalejší a klasičtější rozjezd je vykompenzován zhruba v polovině, kdy se začínají rozplétat nitky rozsáhlejšího případu a věci naberou rychlejší spád. Nečekaná "pomoc zhůry" a příjemně svěží vítr do zavedeného stereotypu. 80% Sezóna 6: Miamská policie pátrá po náboženském fanatikovi, věřící v konec světa a který není zcela při smyslech. Vraždy podle Bible přispívají k tomu, že jde o zdaleka nejkrvavější sezónu. Tvůrcům se však stále daří přicházet s dalšími nápady, vyhýbají se nudě a zbytečnému natahování (zdravím LOSTy, 12 epizod na sezónu místo tradičních 24 je skutečný dar z nebes) a s každou další epizodou a blíží do dalšího parádně vyeskalovaného finále. 80% Sezóna 7: Dexter si hned na začátku nadělá v životě takový bordel, že je to spíš na mašli, než na jakékoliv rozumné řešení. S ruskou (resp. ukrajinskou ale koho to zajímá) mafií nikdy nebyla žádná prdel. Nejen kvůli nakvašenému bossovi a twistu na konci šesté sezóny se celá sedmá řada nese ve výrazně osobnějším tónu než všechny ostatní. Konflikty se vyhrocují, že by se v postavách krve nedořezal, Dexterův svět se hroutí jako domeček z karet a do toho všeho osudová femme fatale. Emoce, napětí, herci a scénář byly vždycky primární katalyzátory Dextera, ale tady se přeřadilo na ještě vyšší stupeň. A stejně si tvůrci opět nechali esa v rukávu na závěr. Je jen velká škoda, že dějová linka okolo Quina a mafie vyzní dost do prázdna, případ žháře je jen tak do počtu a konec se soustředí jen na případ okolo Dextera. Jestli má být osmá řada skutečně poslední, tak doufám, že to bude finále se vším všudy. A něco mi říká, že to nebude hezké pokoukání. 95% Sezóna 8: Hezké pokoukání to opravdu nebylo. Ale bohužel ne z důvodu, který jsem doufal. Začátek byl neuvěřitelně utahaný. Hlavní záporák nevýrazný a vedlejší linky vycucané z prstu a vyloženě kvůli natáhnutí stopáže. Předposlední epizoda má navíc ten nejblbější konec v celém seriálu. Už jsem to chtěl uzavřít jako suveréně nejhorší sezónu, ale tvůrci se ve finální epizodě přeci je z posledních sil vyšvihli k důstojnému zakončení. Celá epizoda byla hodně napínavá a vyhrocená jako kdysi za dob Trinityho a zlepšila tím výsledný dojem ze sezóny o 100%. Návrat Hannah potěšil. 60%Spoiler Zdaleka nejpříjemnější fakt je smrt La Guerty na konci 7. série. Na tu otravnou svini, jsem si za celou dobu ani nevzpomněl. Konec spoileru. Suma sumárum byl Dexter rozhodně jeden z nejlepších dramatických seriálů, co jsem kdy viděl a který si víceméně držel pořád stejnou úroveň. Což je na dobu 8 let úctyhodný výkon. A hlavně díky poslední epizodě po něm nezůstala taková ta nepříjemná pachuť. () (menej) (viac)

Lopezka1982

Dexter patří k mým nejoblíbenějším seriálům, doslova jsem mu propadla... Byla jsem zrovna na Bali, když jsem se začala dívat na první sérií a doslova jsem nemohla vytáhnout paty z hotelového pokoje :)) Všechny série jsem sledovala s napětím, ale musím říct, že ty poslední dvě už nebyly tak dobré a některé činy jsem zcela neschvalovala. Každopádně je to jeden z mých top seriálů a mrzí mě, že nyní již skončil. ()

cocrHeLL

Po shlédnutí posledního dílu jsem se rozhodl, že teda napíšu koment a trochu si pana monster zrekapituloval. Zezačátku to pro mě byl jakýsi vcelku dobrý seriál o sériovém vrahovi a jeho životě. Posléze se mi začal líbit víc a víc až po vrchol a nadšení opadlo začátkem sedmé série a s kvalitou to šlo výrazně z kopce... stále si to drželo svůj silný nadprůměr, ale největší nářez už byl za mnou. Velmi napínavý seroš, který je vesměs jako droga a závislost se vytvoří velmi rychle. Perfektní scénář, dialogy a vlastně vše. Hodně jsem se rozmýšlel a nakonec jsem šel s hodnocením o hvězdu dolů, takže taká silnější 4ka. 85-90% ()

filmmovier

Dextera jsem pořád odkládal a odkládal a odkládal (...) a kdyby se nekonala nová série, nejspíš bych ho odkládal ještě chvíli. Ale ne - v loňském roce jsem opravdu chtěl to odkládání ukončit a Dextera konečně sjet, což se stalo a díkybohu za to. Dexter je rozhodně jedním z nejlepších seriálů vůbec (!) a lze v jeho příadě opravdu mluvit o (téměř) dokonalosti. Už vynikající první série to má za 10/10, jenomže další tři série mají vzestupnou tendenci a nejen s každou sérií, ale i s každým dílem je Dexter lepší a lepší! Pátá série je pak sice trošku slabší a šestá mě malinko zklamala (vzhledem k obsazení mladého Hankse, Olmose a celkové zápletce), ale v sedmé sérii je opět vše při starém a stoprocentní. A líbila se mi i osmá série, kromě závěru posledního dílu. Na New Blood se v současné době stále ještě chystám, ale i bez ní je ten seriál naprosto fenomenální a Michael C. Hall je vyloženě génius. Dexter je prostě naprostá top class, ty zápletky jednotlivých sérií jsou naprosto fantastické a já celý seriál rozhodně neviděl naposledy! 95%. Doporučuju naprosto všem. ()

Sonnik

A Serial Killer with a heart. Co napsat k Dexterovi. Je to sympaťák i když rád zabíjí lidi. Snad ho nechytnou a snad s přibývajícími sériémi neskončí v ignore listu jako v poslední době hodně věci. " I have standards." S01 - 100% S02 - S03 - 90% ()

Magneto

Famózny seriál, ktorý si ma získal hneď pilotným dielom. Nejak tak mal vyzerať mladý Hannibal Lecter. Dexter je výborne zahraný a napísaný seriál o masovom vrahovi, ktorý zabíja iba tých ktorí si to zaslúžia a ktorým sa podarilo vykĺznuť z rúk spravodlivosti. Vnútorné komentáre a monológy hlavného hrdinu sú na popukanie. Jeho neschopnosť cítiť akékoľvek emócie a s tým spojené problémy pri riešení obyčajných "ľudských" problémov sú veci, ktoré z tohoto seriálu robia niečo výnimočné. Hlavný hrdina je okrem toho môj veľký vzor :-) ()

Mrkvič

1. serie: Těžko se mi zkousávají skoro všechny postavy. Všechno to ale zachraňuje zajímavý příběh a to napětí, které se přesouvá mezi díly. 2. serie: Přijde mi, že první serie nemohla být tak špatná. Dvojka ale začíná příšerně. Nebýt dalšího zajímavého nápadu, sledujeme hlavně mizerné dialogy a příšerně natočenou akci. ()

JimmyII

Geniální seriál, tady se to vážně nebojím použít. Neotřelý a zábavný námět vám nedá spát, takže se budete těšit na každou další epizodu. Je to chytré, drsné, vtipné, napínavé, dojemné, nervydrásající, cynické, kulervoucí, smutné... Já nevím co všechno, ale je to vážně Boží!!! Jen se pžimlouvám za to, aby 5. sezóna byla tou poslední. Aneb v nejlepším přestat, i když by mi to bylo líto, ale rozhodně míň, než kdyby Dextera tvůrci přepálili... 1. série: 90% 2. série: 100% 3. série: 90% 4. série: 100% 5. série: 80% ()

2mig1

zatim.... možná je brzo, hodnotit po prvním dílu, ale když je v takový kvalitce, proč ne... po dalších čtyřech dílech přidávám hvězdu.... povedený kříženec zoufalých manželek a případu pro sam.. temné, morbidní, černohumorné, zábavné, napínavé... ()

baruss

po 1. sérii **** po 2. sérii ostávam na hodnotení **** aj keď je druhú som hltal viac ako prvú.. Dá sa povedať, že všetko skazil záver.. ()

markuc

Po shlednuti tri serii a pri cekani na ctvrtou jsem se rozhodl serial konecne ohodnotit zde, jedna se o velmi povedenou a napinavou zalezitost (hlavne prvni serie), ktera ke konci ale bohuzel trosku stagnuje, coz mi brani dat maximalni hodnoceni, pockame si na ctvrtou serii...(dam ji jako celek zase, pak mnoho serialu ziska uplne jiny vyznam) EDIT: tak po shlednuti (snad zatim) posledni serie davam absolutni hodnoceni ()

miguel_111

Naprosto netypický seriál o charizmatickom a sympatickom sériovom vrahovy Dexter Morgen(Michael C. Hall), ktorý pracuje ako vyšetrovateľ v radoch polície a vo voľnom čase vraždí iných sériových vrahov sa Vám fakt dostane pod kožú. Pre mňa 90% ()

Jizni Tlapa

Máte pocit, že Vás někdo sleduje? Nemáte čisté svědomí? Je Vaším tajemstvím druhá identita v podobě vraždící stvůry? Pak si dejte pozor, můžete být totiž právě loveni lovcem DEXTERem! Ten, na první pohled "nekňuba", a však něčím charismatický a stále připravený hájit spravedlnost "tak trochu po svém"!!! Nejoriginálnější námět (dovolím si tvrdit) posledního desetiletí. Zajímavě dialogy a skvěle krvavá znělka, to je DEXTER!!! Záměrně víc neprozradím. "Ukrojte" si sami svoji porci! ()

Qitek

První dvě sezóny představovali na poli seriálů to nejlepší co mohlo vzniknout. Hlavní hrdina asociální psychopat dával poskytnout vynikající zábavu a neotřelé situace, které bizarně bavili a my si chtě nechtě oblíbili Dextra takovým stylem, že jsme si přáli sledovat jeho řádění a sociální začleňování do nekonečna. Omyl a chyba lávky. Dexter měl vždy za prvé zůstat sociopatem jak vrata... První série 90%. Druhá 100%. Tím pro mě Dexter skončil. Plytkou a docela DOST nudnou třetí sérii (50%) naštěstí postavila na nohy vynikající čtvrtá série (95%). Snad jen díky ní, jsem to zkusil i dále, ale už se vařilo a natahovalo z vody a nuda byla skoro k neunesení. Pátá 40%. Přímo do nebes volající, trapnou a vyloženě iritující šestou sérii jsem ani nedokoukal. Při "šokujícím odhalení rozdvojené identity vraha" mě přepadl smích a znechucení zároveň... 20%... Kdysi jsem Dextera miloval. Teď už vaří z vody a je to bída. Sedmá série důstojně bojuje na televizním poli. Nicméně Dextrovi začínají iritovat, jeho postava je již vylisována a nemá co nabídnout. Sebeparodie a zabíjení kultu. Skončete po čtvrté sérii a máte klid. ()

Johnnas

Potom, jakou jsem na to slyšel chválu jsem se těšil na něco mimořádného.Tohle mě ale vůbec nechytlo. Po pár dílech jsem to odmítl dál sledovat. Přišlo mi to nudný, nezajímavý. Prostě to asi není moje gusto. Kyž to porovnám, tak scénář nesahá sériím Kriminálka Las Vegas, New York..., a spoustou dalších, které jsou na nás chrleny ani po kotníky. Průměrný americký seriál, kterých běží desítky denně, kterému nemůžu dát než podprůměrné hodnocení vzhledem k očekávání a následnému zklamání. Hlavní představitelé mě nijak nezaujali. Chtělo by to větší šťávu. ()

kinghome

Když jsem začal na Dextera dívat, tak jsem nemohl věřit svým očím, jaký úžasný a bezchybný seriál Showtime udělal, dokonce jsem měl i Dexterovi maratony a 4 sezonu jsem zkouknul za víkend. Bylo to úžasný, ale časy se mění a Dexter slábne. Už to není nejlepší seriál a bohužel ho musím sesadit z 1. místa mýho žebříčku. Seriál se pořád drží na *****, ale už to není tak čistá pětka. Seriál má své skvělé, ale i své slabší série, takže objektivně prostě nemůže být na vrcholu, když existují jiný seriály, který jsou bezchybný. Nějakou recenzi na Dextera sem psát nebudu, těch tu je až dost a stejně každý Dextera zná. . 1.série 90%, 2.série 90%, 3.série 70%, 4.série 100%, 5.série 80%, 6. série 90%, 7.série 80%, 8. série 70% a je to tady, poslední série nám skončila a Dexter si může hned připsat jednu cenu a to cenu za nejhorší poslední seriálovou sérii vůbec!!! Proč kurva? Oni to prostě musej takhle brutálně posrat. Sorry ale tohle si vážně Dexter nezasloužil. Pořád budu vzpomínat na první 4 série a i na tu šestou, ale zbytek jakoby nebyl. Pro mě obrovské zklamání a jsem rád, že už seriál skončil. Celkem to dává 83% takže to i na ty 4* vychází. ()

M-arta

Rozjíždělo se to dost zvolna a rozhoně mi na začátku nepřipadalo, že by se seriál něčím lišil od současných průměrných kriminálek. Tento žánr miluju, ale trend, který mu teď velí neustále přitvrzovat v brutalitě a zvrácenostech, mě dost znepokojuje. Víc krve, víc podivnějších modů operandi a duševních poruch; jen proto, aby to v té pásové výrobě smrti diváka ještě vůbec překvapilo a aspoň lehce zamrazilo? Smrt - a násilná obzvlášť - asi má, když už, ale... jsme snad stále víc otupělí a otrlejší, že je to nutné? Musí se v tomto směru pořád posouvat hranice? Kam až? Jak nakonec ty detektivky budou vypadat, pokud se budou vyvíjet jenom tímto směrem? Zkrátka: Dexter to u mě měl už dopředu hodně rozlité. Jenže postupně se mi začal tajit dech a nemůžu jinak - autor se scénáristou jsou totiž inkarnovaná Šehrezáda! A víc než nad řezničinou, která mě spíš znervózňuje, jsem pak žasla nad bohatostí a neuvěřitelně živě vykreslenými portréty postav, jejich přirozeným vývojem nebo logikou, s níž celek ve větším odstupu zapadá třeba i do Hellingerova systému (kdo chcete, prožeňte si Googlem psychologa Berta Hellingera a jeho Rodinné konstelace). O neustálých dějových zvratech, překvapeních z vývoje příběhu a míře napětí určitě mluvit ani nemusím... ()

Dado

1. séria - 95%, 2. séria - 100%, 3. séria - 90%, 4. séria - 100%, 5. séria - 90%, 6. séria - 80%, 7. séria - 75%, 8.séria - 70% (poradie sérií od najlepšej po najhoršiu = 2, 4, 1, 5, 3, 6, 7, 8) ||| Tu asi netreba dlhší komentár, stačí sa pozrieť na priemerné hodnotenie. Preto len napíšem, že u mňa sa jednoznačne jedná o najobľúbenejší hraný seriál, pričom tento status si Dexter vyslúžil už po 1. sérii. Kto by si to bol v minulosti pomyslel, že seriál o sériovom vrahovi dokáže človeka takto upútať a dokonca vykresliť hlavného hrdinu aj napriek jeho "nevšednému" nutkaniu ako neskutočného sympaťaká, ktorému budete pri jeho práci a to akejkoľvek bez výčitiek svedomia fandiť? Zmieniť sa musím ešte o slovenskom dabingu, ktorý je skvelý po stránke výberu hlasov hlavných postáv. Jeho úroveň však zrážajú občasné chyby v preklade a najmä neustále opakovanie dabérov, ktorých hlas bol už predtým spätý s inou dôležitou postavou. EDIT (po 8. sérií) Vrchol celého seriálu prišiel napokon vo štvrtej sérií, po ktorej začala kvalita a nápaditosť práce tvorcov postupne klesať, čo sa napokon najviac odzrkadlilo v tom najnevhodnejšom možnom čase a to v záverečnej sérií. V tej sa bohužiaľ tvorcovia namiesto logického nadviazania na koniec siedmej série, ktorý niesol so sebou neuveriteľný potenciál, rozhodli túto možnosť hodiť hlúpo za hlavu a divákom namiesto toho naservírovali nemastný neslaný chod záverečných častí plný zbytočného otvárania nových a nových dejových línií, ktoré veľké percento ľudí jednoducho zaujať nedokázali a tým pádom sklamali. S rovnako rozporuplnými ohlasmi sa pravdepodobne ešte dlho bude stretávať aj úplný koniec celého seriálu, s ktorým som však ja napokon aj čiastočne vzhľadom na udalosti, ktoré mu predchádzali, spokojný. Aj keď je tu samozrejme stále jedno "ale" a mnohí z nás by si asi vedeli predstaviť niečo viac, ako "len" dôstojné zakončenie takéhoto brilantného seriálu. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021