Matej (Jan Dolanský) pracuje u sedliaka a miluje jeho dcéru Majdalenku (Taťana Krchovová). Lakomý boháč ich láske nepraje, predstavuje si pre dcéru bohatšieho ženícha. Raz zachráni Matej bielu holubičku a tá jemu aj  Majdalenke za odmenu daruje čarovnú jahodu, vďaka ktorej rozumejú reči vtákov. A dobre počujú, ako kohút predpovie, že raz bude sedliak vítať Mateja ako Majdalenkinho ženícha. Teraz je ale mladík v nemilosti, sedliak ho vyženie a Matej sa dostane až na kráľovský hrad, kde prebieha veľká súťaž o ruku princeznej Rozmarínky. Kto uhádne tri hádanky, stane sa jej ženíchom. Matej je šikovná hlava, hádanky má rád a princeznine úlohy sú preňho hračka. O svadbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patrí Majdalenke. Kráľ si šikovného mladíka obľúbi, ale generálovi, dvornej dáme a hofmajstrovi je Matej tŕňom v oku, najmä keď sa skamaráti so statočným a poctivým vojakom Ondrom, tajne zamilovaným do princeznej Rozmarínky. (TV Markíza)

Moskoe

Mně to prostě zas tak špatné nepřišlo, no. Ze začátku jsme myslel, že jen vyměnil sbírku vtipů za sbírku hádanek, ale to brzy opustil. A jedna hvězda za Veroniku Kubařovou :-) ()

Bety88

Ačkoli proti Troškovým filmům nic nemám, tenhle se moc nevyvedl. Nějvětší problém byl v samotném příběhu, mixovat dohromady dvě a více pohádek je holý nerozum. Děj byl komplikovaný, zamotaný, zhruba ve třech místech jsem myslela, že už bude konec a vono nic. Plus jedná úchylná hádanka a očividné poselství, že když krademe pro dobrou věc, tak to vlastně nevadí. Měla jsem chuť vypnout to už po pěti minutách, když Majdalenka oslovila Matěje Matějíčku. Zlatý Z pekla štestí, tam byl aspoň ten drak. Další věc, která mi rve u Troškových pohádek uši je nářečí. Kdyby aspoň všichni mleli stejným. Proč proboha nemůžou mluvit jak jim zobák narost. Jediný, co bych pochválila jsou výkony herců, kterými byly ty postavy vcelku věrohodně zahrané. ()

Haymar

Zdenda Trošků se vcelku rozumně vrátil do vod, které mu sedí přeci jen nejvíc - k pohádkám. Tam se toho vlastně ani nedá (za předpokladu, že na ně máte jakýs-takýs cit) zas tak moc pokazit. Nejkrásnější hádanka sice nijak nepřekvapí ale ani neurazí - je to zkrátka neškodná, dobře stravitelná podívaná... Zhruba do poloviny to vcelku příjemně utíká, bohužel od půlky nastupuje těžká nuda, vydržíce až do závěrečných titulků. ()

Prochy38

Katastrofální pokus o pohádku. Jinak to ani nejde nazvat. Pohádky byly odjakživa pro děti. Co si z tohoto pokusu dítě odnese? Že nejlépe dopadne ten, kdo si napochoduje na zámek jako "king of the world" několik desítek minut tam machruje, dělá jedno blbější rozhodnutí za druhým a podobně? Že v té době postrádalo jednání jen trošku slušného chování? Výborně, pane Troška! Mrzí mě, že až budu mít děti, budu se muset na každou pohádku podívat sám, než jim to pustím, páč netočit povedené pohádky teď začíná být v módě. Hrůza a děs!! Hvězdička je za jediné dvě příjemné postavy filmu, a to pana Táborského jako fajnového loupežníka a pana Potměšila, co by výborného krále, který z tohoto paskvilu udělal alespoň místy komedii. Kdyby měl více prostoru, možná by to mělo i hvězdičky dvě. Mrzí mě to, ale je to tak. ()

Hanes88

Když jsem se na to díval, byl jsem už dost v náladě :-), takže to bylo o něco veselejší. Ale celkově se tato pohádka vůbec nepovedla. Spíše bych měl správně říkat pokus o pohádku. 35%. ()

peetriss

Když pomyslím na jméno režiséra filmu, jsem spíše příjemně překvapen, avšak stále to nestačí na dosažení alespoň dnešní průměrné úrovně žánru české pohádky, která se posledních patnáct dvacet let topí v chronické krizi. Největší zásluhy na koukatelnosti Nejkrásnější hádanky patří výbornému Janu Dolanskému. ()

orkadimenza

Jak tak koukám na csfd, tohle že režíroval Troška? Asi nacházím vysvětlení v tom, že Troškovskou režii zachraňoval nesmírně sympatický Honza Dolanský, takže už to jako Troškovská režie tolik nevypadalo. Samozřejmě se pár očekávatelných blbostí a trapáren našlo (tupé trio generál, hofmistr, dvorní dáma), ale musím uznat, že tato pohádka měla nečekaně zapeklitý a zajímavý scénář (+loupežníci), na princeznu se taky pěkně koukalo, a celkově je tato pohádka tím nejlepším po Melicharovi, co Mr. Zdenda natočil. ()

amokey

Děj naprosto mimo a tak strašně překombinovaný, že nechápu, jak jsem se na to vlastně dodívala. Bohužel, Nejkrásnější hádance chybí to nejpodstatnější - dobrý děj. Jinak by to možná byla i pěkná pohádka s neokoukanými herci. ()

sona123

Já se na pohádky posledních 10-20 let nedívám, tím myslím ty české. Ano, jsem převálcována většinou těmi americkými, animovanými, chci se bavit, chci akci....a ty naše mi přijdou trapné a kazící vkus. Ale stalo se, že běžela v televizi Nejkrásnější hádanka a já si ji nechala jako kulisu a byla jsem příjemně překvapena. Bylo to povětšinou docela nenásilné, miloučké a bavilo mě to - tak nějak v rámci možností. A na to, že to točil pan Troška, do jehož fanklubu určitě nepatřím, to bylo skutečně dobré a nijak zvlášť kýčovité. Anebo jsem už byla při sledování docela unavená...každopádně slušné tři hvězdy. ()

Chajimwitz

No jo,předsudky,předsudky,předsudky.Ano,souhlasím,pan Troška a jeho Kameňákov,to je to úplně ten nejohavnější nevkus a absolutní dno nejen české kinematografie a TV NOVA svého diváka takovými pořady neustále vykrmuje.Moc by ale mě zajímalo,kolik procent na ČSFD by měla Nejkrásnější hádanka,kdyby Z.Troška použil pseudonym. ()

Movie Gourmet

Konečně taky jedna z novodobých pohádek, která stojí aspoň trochu za to. Sice novodobých, dnes, když píšu tento komentář je to již 7 let zpět od jejího vzniku..., ale řadil bych ji k novodobým. Pohádka má spád, vtip, sympatického hlavního hrdinu a krásný úsměv princezny Veroniky Kubařové, jejíž role není nikterak výrazná a významná, což ale vůbec nevadí, neboť vše vynahrazuje svým zářným úsměvem. I s Ladislavem Potměšilem, coby králem jsem byl spokojen, konečně taky nějaký trochu normální král, který se nezdá, jako "ťululum", jako většina pohádkových králů v poslední době... Verdikt: 3* a 70 - 75%. ()

HonzaSim

Na začátek bych měl říct, že mám české filmové pohádky rád, ale z této jsem byl celkem rozhozen. Začnu tím, co se mi líbilo, protože to bude rychlejší. Byl jsem spokojen s obsazením konkrétně Matěje, Ondry a Majdalenky. Ze záporných postav zaujal Táborský coby Madlafous. Zapadl i král Potměšil, kterému role také sedla. I přes jednodušší děj mě film místy bavil, takže jsem to měl dřív za sebou. Závěr mě překvapil a věřím, že někteří po něm ještě zvýšili své hodnocení, já ale ne. Nyní k tomu negativnímu, čeho bylo bohužel víc než dost. V první řadě to byly nesnesitelné princezny. Jejich ustavičné ječení a vzdychání během hodiny a půl, bylo k nevydržení. V těsném závěsu za nimi byla místní madam, která mi trhala žíly každou vteřinou. Dále to byl dabing. Nemůžu si pomoct, ale jestli něco na české tvorbě nesnesu, tak když Čech dabuje Čecha, vůbec to k sobě nesedí a já mam ihned myšlenky na odpad. Není to poprvé, co tohle přemlouvání značně zprznilo celý projekt. A to nejhorší nakonec. Patřím mezi ty, kterým se líbí Troškovy pohádky, ale tohle byl skoro až úlet. Nemohl jsem si nevšimnout, jak některé scény byly až nápadně podobné scénám z pohádek, které Troška natočil v minulosti. Konkrétně Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí a Vorlíčkovy S čerty nejsou žerty. Příjde mi, že už panu režisérovi dochází nápady, když musí vykrádat tvorbu minulosti. A to mi na filmu vadilo nejvíc, že byl splácaninou minimálně tří (navíc mých oblíbených) pohádek. Ani to však není poprvé. Podobně už se stalo v tragické Saxaně 2, kde se také zneužívalo stejným způsobem. Co se týká zmíněného pokračování, i v tomto případě si Troška neodpustil několik sexistických narážek a to podle mě do tohoto žánru vůbec nepatří. Nyní se cítím jak režisérův odpůrce, což nejsem, ale myslím, že je to jeho zatím nejhorší filmová pohádka. Výsledným procentům nepřidá ani nesympatická princezna. Hodnocení balancovalo místy na čtyřech hvězdách, místy na dvou. Půjdu tedy zlatou střední cestou a dám tři doslova hvězdičky a to ještě hodně slabé. 40% ()

mira007

Zdeněk Troška přeci jen umí i pohádky, které se mi líbí. Kostýmově bohaté, výpravné, dějově svižné a oproštěné od klasických troškovolovin. ()

Gore

Po delší době koukatelná pohádka (a dokonce od Trošky). Po jeho Princeznách ze mlejna a Z pekla štěstích, kteří byli uječený a karnevalově přeplácaný se mi tahle decentnější forma poměrně zamlouvala (v rámci žánru, podotýkám). Dolanský svou atypickou roli poměrně zvládl s lehkostí a Potměšil se dobře bavil svým ujetým sebeparodováním. Pro mě docela pohodová oddychovka na sobotní dopoledne. A co na tom, že to natočil Troška - koukám, že většina lidí se spíš zaměřuje na averzi vůči němu než samotný hodnocení filmu (a to se ho nechci nějak zastávat, taky většinu jeho filmů nemusím). ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě

26.07.2007

Na pokračování úspěšných filmů jsme si tak nějak zvykli, ale točit pokračování filmu, který se stal opravdovým propadákem, který má auru jednoho z nejhorších filmů desetiletí a který natočil režisér… (viac)