Matej (Jan Dolanský) pracuje u sedliaka a miluje jeho dcéru Majdalenku (Taťana Krchovová). Lakomý boháč ich láske nepraje, predstavuje si pre dcéru bohatšieho ženícha. Raz zachráni Matej bielu holubičku a tá jemu aj  Majdalenke za odmenu daruje čarovnú jahodu, vďaka ktorej rozumejú reči vtákov. A dobre počujú, ako kohút predpovie, že raz bude sedliak vítať Mateja ako Majdalenkinho ženícha. Teraz je ale mladík v nemilosti, sedliak ho vyženie a Matej sa dostane až na kráľovský hrad, kde prebieha veľká súťaž o ruku princeznej Rozmarínky. Kto uhádne tri hádanky, stane sa jej ženíchom. Matej je šikovná hlava, hádanky má rád a princeznine úlohy sú preňho hračka. O svadbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patrí Majdalenke. Kráľ si šikovného mladíka obľúbi, ale generálovi, dvornej dáme a hofmajstrovi je Matej tŕňom v oku, najmä keď sa skamaráti so statočným a poctivým vojakom Ondrom, tajne zamilovaným do princeznej Rozmarínky. (TV Markíza)

fujarik

Vcelku komediální pohádka, která si na nic nehraje. Určitě vás nepřekvapí jedinečným pohádkovým příběhem a ani velkorozpočtovou podívanou - pohádku musíte brát takovou, jaká je - tedy jako roztomiloučkou naivní báchorku, která svůj čas překročila více, než by měla... ()

Frantisek

No, dívat se na to dalo, ale většinu času jsem se nudil. Nic mě zde vyloženě neuráželo, ale nic ani nepotěšilo. Princezna ze mlejna se mi líbila mnohem víc. ()

miza

Připádá mi tento film jako rychlokvaška.Musíme natočit pohádku,protože jsme byli dobří již před tím.Ale nic moc.Tohle se nestane asi klenotem naší filmové pohádky.Stačí vidět jen jednou a dost. ()

paniColombova

Konečně se opět přibližujeme k těm starým klasickým pohádkám, které máme všichni nejraději. Od Princezny ze mlejna je to konečně trefa do černého. Dolanský má poloviční úspěch pohádky. Dnes jsem viděla tuhle pohádku po druhé, poprvé v kině a líbila se mi dnes ještě víc než předtím. Staré české pohádky jsou nejkrásnější, všichni víme,pak byly dlouhá léta marné snahy o natočení pořádné pohádky,všichni už se smířili s tím, že nikdo dnes krásnou pohádku nenatočí a ejhle, povedlo se, vystoupil na svět Anděl páně, pak zase dlouho nic a najednou .... Nejkrásnější hádanka. Tak doufám, že se zase opět někdy podaří za pár let natočit pohádku,která bude stejně tak povedená jako tyto dvě poslední. A jinak, opět mě zaráží povaha některých lidí, mluvím o těch, kteří hodnotí filmy negativně z nenávisti k režisérovi. Proboha, tak hodnotí se tu filmy nebo režiséři??? Názory, že Troška, jakožto kýčovitý režisér, má opět hroznou pohádku, jsou poněkud zarážející. Opět lidé, co se nechávají unést tvůrcem, ne příběhem. Proboha, tak vy, co nemáte rádi Trošku,zkuste si přečíst, kdo režíruje tu či onu pohádku až PO shlédnutí pohádky, prosím ne PŘED, aby jste neměli zkreslený názor, protože takhle zbytečně kazíte filmu vizitku jen proto, že nemáte rádi režiséra. Někdy se, i pro vás nedobrému režisérovi, holt může povést něco perfektního, jen je těžké si to přiznat, že. Hodnotíme tu filmy prosím, ne režiséry !!!!!!!!!!! Děkuji. A ještě : Jak už řekl Enšpígl, komentáře Bluntmana jsou opravdu výrazně nevhodné, sem to nepatří, kazí to reputaci CSFD. Je vidět, že se nezaměřuje na kvalitu filmu, o což tady vlastně na SCFD jde, ale že hodnotí úplně z jiných pohnutek, tudíž jeho názory nejsou brány vůbec vážně. ()

Vault_13

Jenom proto, že to je od Trošky to automaticky zatracovat??? Po Z pekla štěstích výrazné zlepšení, přibližující se Jasněnce (k té to má ještě daleko) a první Princezně ze mlejna. ()

blekekeke

Jan Dolanský jako vždy perlil, a opět perlil na správném místě. V celku to bylo hezky koukatelné a celé to tak nějak pohádkově vonělo :o) ()

lisma

Od Princezny Jasněnky patrně nejkoukatelnější dílo pana režiséra. Jednoznačně to drží nad vodou Jan Dolanský a pěkná Veronika Kubařová. No kdoví, když pánbůh dá, třeba za dalších 20 let už Zdenda natočí něco na úrovní. ()

gipper

Tak tohle nééé. Prostředí, ve kterém se natáčelo, velmi hezké. To ano. Kostýmy krásně honosné a princezna opravdu pěkná. Ano. Honza Dolanský na mě zapůsobil, ale jen jestli já nebudu trochu zaujatá? :o) To je ale všechno, za co lze dát jen tak tak ty 2*. Scénář hodně slabý, někteří herci místy až trapní, příběh se mi ztrácel a nebavil mě. A to já mám obyčejně pohádky tolik ráda... ()

zodiak217

Musím uznať, že od tohto filmu som nemal vopred naozaj žiadne očakávania, a preto mohol len prekvapiť. Nanešťastie sa tak nestalo, ba naopak ničím okrem podpriemerného deja, ktorý bol poväčšine nudný ma tento film nedokázal strhnúť. Česi vedia točiť naozaj dobré rozprávky v štýle " Z pekla šťastie" a podobne, no táto rozprávka do tejto kategórie rozhodne nepatrí. Pekná príroda, príjemné herecké obsadenie, ale to je tak všetke. Pre mňa len podpriemer. ()

Tristanian

V podstatě docela koukatelná troškovina (ano, opět uši trhající postsynchrony), ovšem scénárista by zasloužil 99 ran na holou. Opravdu chceme děti učit, že všechna vrchnost jsou hloupí zloději a "obyčejní chasníci" jsou moudří a morálně na výši i když se přidají k bandě loupežníků? ()

EddieIron

Patří už jaksi ke zdejšímu bontonu,sestřelit Trošku,i kdyby natočil sebelepší film. Někdo se tím snaží dokazovat,že "tomu rozumí"-všimněte si prosím,že většina těch sekernických komentářů je plná podivných,rádoby odborných výrazů-ve skutečnosti ale ze sebe dělá hlupáka.Nejkrásnější hádanka je velmi povedená pohádka. ()

kolodej1

nezaslouženě nízké hodnocení jedné z nejlepších českých pohádek za poslední roky. Zjevně je dost lidí, kteří zkrátka programově nenávídí cokoliv od p. Trošky. A to mi přijde ještě o dost hloupější než ten nejprimitivnější fór z Troškových filmů. Tohle se vážně povedlo a já se podivoval, že tak dlouho čekala na televizní premiéru ( mimochodem, na Slovensku se objevila v TV dříve ). Není to první pěkná pohádka, tenhle žánr Troškovi sedne, asi hlav ně proto, že to co film pro dospělé neunese, do pohádky bez problémů zapadne. Zde vůbec nevadí jistá naivita postav, jejich zkarikování. Jen se to nesmí přehnat a to se naštěstí v tomto případě nestalo. Příjemné herecké výkony, zejména Dolanského, Kubařové, Medvecké, vtipné, až hláškoidní scény. I coby dospělý divák jsem se opravdu dobře bavil a pro mou dcerku je to jedna z nejmilejších pohádek, co víc dodat? ()

LencaN

Trošku jsem to čekala. Stylově stejné jako Z pekla štěstí, i když o chlup lepší. Bylo tu spousta věcí, které mě iritovaly. Jednak páry Matěj a Majdalenka a princezna Rozmarýnka a Ondra... absolutně žádná chemie, jo je to pohádka, ale i tak by tam nějaké jiskření být mělo a Matěj s Majdalenkou se mi k sobě absolutně nehodili, možná proto že slečna byla snad vyšší než Matěj, ale to je asi jen detail. Medvecká omdlívala až moc často, z neustálého mávání vějířem těch dvorních slečen až šel zrak kolem, možná bylo vedro, ale tohle bylo jako slet nějakých ptáků co zběsile mávají křídly až vám dělají mžitky před očima. Co mě zarazilo bylo to s loupežníky. Ti byli fajn, měli super hnízdečko ve starém hradu, ale to, že se k nim Matěj přidal nevidím jako domyšlený scénáristický krok. Evokuje to ve mě radu, když něco nejde poctivě, tak se dej na stranu lumpů a bude ti dobře. A co mě štvalo nejvíc - hlasy. Nechápu, proč není Troška schopný vybrat si herce tak, aby seděli jak vzhledově, tak hlasově. Předabovávat je cizími hlasy, které navíc zněly až moc zpěvně a křečovitě a bylo jasné, že k postavám nepatří, bylo vážně směšné. Celá pohádka se snaží o nádech starých časů třeba za pomocí nářečí, ale pak uslyším hlášku "Ustřelím ti palici" a nevěřím svým uším. Ve spojení s neustálými zdrobnělinami 'hlavička', 'princeznička' to neuvěřitelně leze na nervy. ()

Prokii

Nechápu, jak někdo může dávat odpad popřípadě 1 a 2* je proto, že vidí, že to točil Troška. Určitě je to jedna z nejlepších novodobých českých pohádek, které se za poslední dobu vyskytly - společně s Peklo s princeznou. Dobré herecké obsazení hl. rolí v čele s Veronikou Kubařovou, která do role skvěle zapadla, navíc i pobaví. Rád se podívám znovu. ()

Scaevola

Nazvat tento snímek "typickým Troškou" by zřejmě stačilo, ale vytknu zde alespoň uječené postavy, zbytečně detailní kameru a scénář, který pro množství odboček a taškařic musí děti mást... Avšak co vím, možná že dnešní hyperakční omladina takový přístup opravdu potřebuje. ()

FILMOVKA

Nejkrásnější hádanka je pro mě zatím nejkrásnější česká pohádka v tomto století. Troškovská a neuvěřitelně krásně česká pohádka. Líbezně barevná s překrásnými lokacemi i kostýmy a laskavým humorem. ()

Karbos

Bože to bylo tak dlouhé :D a tak hloupé, strašný ale jsou i horší takže ** *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 0/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 0/10 viz profil ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě

26.07.2007

Na pokračování úspěšných filmů jsme si tak nějak zvykli, ale točit pokračování filmu, který se stal opravdovým propadákem, který má auru jednoho z nejhorších filmů desetiletí a který natočil režisér… (viac)