Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Baracudas

Má to všechno, nápad, akci, příběh, efekty. Jeden z nejlepších Batmanů celé série. Jenom ta Batmanova holka....no to byl teda přešlap. ()

Mana

Každý měl svou roli, a zhostil se ji přímo excelentně. Supermanovi se nepodařilo skrývat svou totožnost dlouho, je to Nolan. ()

Filas

Druhá část trilogie původně komiksového hrdiny Batmana pod taktovkou skvělého Nolana, jenž se snaží co nejvíce potírat organizovyný zloči v Gotham city. Batmanovým hlavním spojencem je poručík Gordon a také nový návladní Harvey Dent. Největší problém v Gothamu tvoří rozbujelá mafie,které jde jen o peníze. Mezi těmito dvěma chladně plánujícími světy se objeví Joker, zločinec se zjizvenou tváří a make -upem,známého podle žolíkové karty. Tento agent chaosu připraví lidem ve městě i samotnému Batmanovi(v civilu Bruci Waynovi) nejedno nemilé překvapení,jehož nejhorším výsledkem bude smrt jeho lásky Rachel a znetvoření půlky tváře Denta,hrdiny v kterého slušný Gotham věří. Dent se bohužel se smrtí Rachel kterou si chtěl vzít nesmíří a jako zlomený člověk se začne mstít všem kteří za jeho utrpení mohou...Batman jej nakonec zastaví a při tom i zabije. Lidé se ovšem nesmí dozvědět,že Dent nebyl pravým hrdinou a tak Bruce bere jeho činy(vraždy ze msty) na sebe, aby Dent vyvázl bez poskvrny. Strhující akční podívaná,pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Určitě stojí za vidění. ()

pani.mysova

Úžasný film! Děj vás chytne hned od začátku a nepustí až do konce. Mne ten film naprosto ohromil, Batman je můj nejoblíbeňejší komixový hrdina. Joker v podání Heatha Ledgera správně ujetý, a pronese několik hlášek. Atmosféra ponurého Gothamu je skvělá a dodává filmu na stylovosti. Hudba od Hanse Zimmera a J. N. Howarda byla nezapomenutelná. Palec nahoru pro Christophera Nolana, který všem ukázal jak má vypadat správný komixový film. Jasných 5*. ()

el.bee

Možná mě v tichosti slovy rozcupujete, ale co dělá tenhle film lepším, než všechny předchozí? Všichni mluvíte o nadlidském výkonu Heatha Ledgera. Bylo to opravdu tak skvělé, nebo vás v hodnocení ovlivnila jeho nešťastná smrt? Dávný film Vrána byl velmi průměrným dílem, ale stal se hitem z podobného důvodu. Na druhou stranu mě překvapilo, že jsme se obešli bez kýčovitých efektů. Celkově ač jde o film o Batmanovi, působí velmi realisticky. Až na poslední 15ti metrový pád Batmana, po kterém se zvedl, naskočil na motorku a zmizel, se všemu dalo překvapivě věřit. Batman mi stále přijde málo charismatický. V mých očích byl Val Kilmer i George Clooney o třídu víše. Naštěstí to režisér zachránil skvělým obsazením vedlejších rolí. Batman si stále jako frenchies drží vysokou kvalitu, ale tvrdit, že je tenhle díl lepší, jen pro nové moderní technologie je nefér, vůči předchozím skvělým dílům. PS: Jestli byl Heath Ledger tak vyjímečný, Jack Nicholson byl ve své vedlejší roli extratřída. ()

opicee5

Nolan natočil perfektní filmové dílo ve všech ohledech.Christian Bale je pan herec ale tu byl ještě někdo o stupínek lepší než on.Heath Ledger,zahrál nejlepšího záporáka v historii komiksových fimů a myslím že ho už nikdo nepřekoná.Od začátku filmu až do konce jsem se nemohl odlepit od tohoto strhujícího příběhu. ()

Bagdif

Tento film mě nejvíce zaujal tím, že jsem si minimálně třikrát myslel, že vím co se stane, ale vše skončí jinak . Film plný zvratů a neskutečného výkonu Heatha Ledgera v hlavní roli. Nejsem fanoušek komiksového Batmana, ale tohle se mi opravdu moc líbilo. Výborná hudba, režie a herecké výkony. ()

BranuliQ

Čo k tomuto filmu povedať? Neuveriteľne natočené, skvelá hudba (Hans Zimmer), neskutočná kamera, ktorá ma do filmu vtiahla tak, že som nemohol odtrhnúť oči od obrazovky a fenomenálny herecký výkon Heatha Ledgera, ktorý si ten Oscar právom zaslúžil. ()

Jennifer600

Skvělý film. Ale skvělý by nebyl bez Heatha Ledgera, který v tomto filmu ukázal, jak moc byl dobrý a jak dokáže zahrát každou roli.. Role Jokera Heatha posunula o velikánský kus výš. RIP Heath Ledger.. Byl jsi můj nejoblíbenější herec.. ()

Dancihal

Tady prostě záři Heat Ledger!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Neuvěřitelný výkon! Který byl po zásluze tak odměněn!!!! Super snímek....ale jak řikám, bez Ledgera by to nebylo ani z daleka tak dobré. Batmana mám rád....viděl jsem všechny díly....ty povedené i nepovedené ( Batman a Robin - co to bylo????? odpad :))) ) A po klasice- prvním dílu se mi tenhle libí nejvíc....hned potom Temný rytíř povstal....tam ale opět dle mého září záporák Tom Hardy :)) Paráda...velká paráda ()

Sakya

Batman Dark Knight bol prvym pokusom spravit s Batmana s polovice thriller temny a tak trochu drama s komiksovim nadychom co sa fakt vydarilo . Pribeh bol cely cas o moralke a kdo ako je schopny jak daleko zajst samozrejme nesmiem zabudnut na Heatha Ledgera co svoju ulohu splnil viac nez dokonale nech je mu zem lahka vacsieho psychopata som este vo filme nevidel, ako tohto lebo tento bol fakt vydareny . Christian sa s Batmanom narodil a ano chceme ho aj dalsich filmoch . ()

pekkanik

Zle je. Najprv som videl tento film a až potom Burtonovho Batmana. A Heath Ledger s prehľadom strká do vrecka nielen Christiana Balea, ale aj Jacka Nicholsona. Je to zrejme tým, že toto nie je comics, ale čierna dráma s občasným výskytom superhrdinu, kriminálka s absurdnými motívmi a riešeniami, kde občas chápete jedného aj druhého (!) záporáka, kde sa načakáte na happy - end (ak sa ho vôbec dočkáte). ()

mezonek

Tenhle kousek mě velmi mile překvapil. Batmana totiž považuju za spíše akční film bez nějaké větší hloubky, což koresponduje s faktem, že pochází z komixu. Jenže tady se tvůrci překonali a filmu opravdovou hloubku dodali. Najednou je dobro a zlo axtraktním pojmem a Batman je nucen definovat svou vlastní roli. A Joker je dokonale stvořený blázen, to se musí autorovi nechat. Jen mě mrzí, že Batman vůbec nezabíjí, jen mlátí. Přitom by si mnozí jeho nepřátelé smrt zasloužili. Ale ono to zřejmě patří k jeho charakteru ochránce. Opravdu parádní kus. Hlášku "..protože samotná pravda někdy prostě nestačí.." už z hlavy asi nikdy nedostanu. ()

iassai

Tohle se povedlo! Postupem času jsem začal být mírně alergický na Zimmerovi soundtracky k Nolanovým Batmanům a u dvojky je to nejintenzivnější, ale scénám, hereckým výkonům se nedá nic vytknout! A kontrast povah Batman vs. Joker film vyvyšuje nad naprostou většinu filmů podle komiksů, jeden z mála z nich, který stojí za to vidět vícekrát a který si zapamatujete. ()

Onlajn

Nemohl jsem se dočkat pokračování prvního dílu. A musím říct, že zklamaný nejsem. Vynikající ztvárnění postav a poutavý rozsáhlý příběh. Bratři Nolanovi dokázali v příběhu vyždímat to nejlepší a to dost povedeně. Film obsahuje několik prvků jako pomsta, šílenství i zmatek. Jednoduše řečeno parádní akční drama, na které se dá koukat. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)