5 centimetrů za sekundu

(festivalový názov)
  • Japonsko Bjósoku 5 centimeter (viac)

Tři volně propojené příběhy vyprávějí o vztahu chlapce Takakiho a dívky Akari. Na škole si byli blízcí, a i když se museli odstěhovat daleko jeden od druhého, i nadále udržovali vzájemný vztah, psali si dopisy a drželi se myšlenky, že se jednoho dne opět setkají. Tak nejdříve sledujeme Takakiho, cestujícího na schůzku s Akari, poté vidíme Takakiho očima zamilované spolužačky Kanae, nakonec se opět k vyprávění dostává Takaki, tentokrát už jako mladý muž. Celým filmem, který si kompletně naanimoval Makoto Shinkai sám na počítači, proplouvají pomalým tempem ozvěny lásky, které nebylo souzeno se naplnit. (Natascha)

martin.blade

Vynikající film, já mám tyhle japonce prostě rád. Člověka film zasáhne a navodí mu tu zvláštní náladu, která vyprchává ještě dlouho po titulcích. Vizuální zpracování je kapitola sama pro sebe, opravdu krásné pokoukání. Nad hodnocením jsem hodně váhal, protože filmu s takovou silou dávám obvykle automaticky plný počet.. Ale nakonec jsem dal jen čtyři hvězdičky. Nutno však dodat, že tak činím pouze kvůli srovnání s Miyazakim, všeobecně si ten film těch 5 hvězd zaslouží i tak. Jednou věcí totiž v mých očích ztrácel, a to tím, že jsem si nedokázal oblíbit postavy. Člověk je zkrátka v tom davu v metru ani nepoznal, chtělo je to trochu výrazněji a charismatičněji výtvarně ztvárnit. Možná to však byl záměr, který navazoval na linku prolínající se celým filmem, což bylo odloučení. Musím tedy konstatovat, že se autorovi podařilo mě odloučit od hlavních postav velmi úspěšně a celou dobu jsem je vnímal i přes sílu příběhu jako cizí lidi. Na filmu mě po vizuální stránce velmi zarazila ještě ta již zmiňovaná obloha ve druhé kapitole. Ta nesla název kosmonaut, pohled do rozlehlého vesmíru v něm hrál roli a nemám nic proti tomu, když tam budou jasné hvězdy, barevné mlhoviny, svítivá mléčná dráha atp., ale mít tam přes celou oblohu nějakou cizí galaxii a nějakou další planetu nebo co to bylo, už je trochu příliš. Zbytečně přehnaná věc, která kazí jinak dechberoucí dojem. ()

hanzikk

Film, který za 63 minut řekne více než kdejaký 120 minutový smrkanec. Film který ukazuje podoby lásky tak, jak ve skutečnosti vypadají a ne jak je servírují střední školy plné královen a králů plesů. Místo toho zde máme nahořklou pachuť opravdové lásky, která bolí, překvapuje, utěšuje, dává naději, doufá, má mnoho překážek, dává, bere, odměňuje, zrazuje a je nekonečná. Režisér naservíroval opravdu tlustý krajíc chleba s hodně silnou vrstvou marmelády k pozření, a možná i prozření :) A ta více než roztomilá animace tomu dala korunku na hlavičku. ()

Keks

Úžasný vizuál (nebe v jakémkoliv Šinkaiově filmu je naprostá paráda a tady o to víc, když si to animoval sám Šinkai na pc) a bolestivý příběh pár mladých lidí, jimž zktrátka nebylo souzeno být spolu...dost krátká stopáž obsahuje 3 kapitoly, kde všechny jsou si tak blízko a zároveň tak daleko...4,5/5 ()