Bleach

Japonsko, (2004–2024), 167 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Réžia:

Norijuki Abe, Akira Iwanaga, Čiaki Kon, Keizó Kusakawa, Rjó Mijata (viac)

Predloha:

Tite Kubo (komiks)

Hudba:

Širó Sagisu

Fumiko Orikasa, Akio Ócuka, Daisuke Namikawa, Džun'iči Suwabe, Hóko Kuwašima, Masaja Onosaka, Noriaki Sugijama, Romi Paku, Šin'ičiró Miki, Juki Macuoka (viac)

Kurosaki Ichigo je obyčejný středoškolák. Tedy pomineme-li jeho schopnost vidět různé nadpřirozené bytosti. Jeho osud se záhy proplete s životem dívky - šinigami (anděl smrti v japonském podání) jménem Kuchiki Rukia. Ta je během souboje s bytostí Hollow (jedna z běžných povinností šinigami) nucena převést své schopnosti na Ichiga. Jenomže už si je nedokáže vzít zpět. Kurosaki tak musí skloubit studia se službou šinigami. Rukiin čin je však mezi šinigami považován za zločin a tak jí unesou do jejich světa Seireitei, kde Rukia čeká na rozsudek, kterým může být i smrt. Ichigo je pevně rozhodnut jí navzdory všem šinigami zachránit.

Bleach je zástupce žánru shounen, je plný soubojů na meče, magie, nadpřirozených bytostí a mnohé díly i humoru. Seriál střídá epizodický charakter s delšími příběhovými celky. Nyní (22.10.2006) má 103 dílů a zdá se, že toto číslo zdaleka není konečné. K témuž datu se nachází na pěkném 32. místě v žebříčku animenewsnetwork. (Subjektiv)

DHDV

Zajímavé fantasy, ale občas ztrácí v některých dílech dech a nápad. Jinak výborná propracovaný charakter postav! ()

Radek.SCH

Parádní anime, nebo blbý shounen? Záleží na tom, jak dlouho jste se na to dívali. Doporučuju skončit 63, 64 dílem. Potáď je to jeden z nejlepších zástupců žánru shounen, který se směle může postavit po boku nekonečných - Inuyashy, Naruta a Fullmetal Alchemist. Pak jsem ještě pokračoval díly 108 až 128, ale už to prostě "nebylo ono." Prvotní nevšednost zmizela, začalo to padat do hodně hnusnýho schématismu a objevovat se čím dál neskutečnější postavy. Co víc napsat? Všechno podstatné už řekl (jako obvykle) Subjektiv, a ve všem s ním v podstatě souhlasím. Ichigo a spol. se v podstatě jen tupě mlátí, inovace skoro žádná, naproti tomu třeba takový Shikamaru z Naruta mě neustále překvapuje se svými stíny. Trénování a získávání nových schopností mi připomíná pitomé PC hry, kdy po určitém čase vaše postava dostane "novou schopnost" a schéma >>neustále silnější a silnější protivníci (ještě jednou zopakuju silnější a ještě jednou silnější)<< se za chvilku oželí. Takže, kdo neviděli a děsí je to číslo 300+, vřele doporučuji epizody 001 - 063 (064) aka Záchrana Rukie. Vydáte se do nového prostředí, budete poznávat nové postavy (pěkné překvapení s kocourkem) a bude vás to více-méně bavit (až na tu pomalost, těžkopádnost a neustálé souboje). Škoda jen už tradiční pasivnosti a submisivnosti ženských postav (pro Japonce typické). Rukia jen odevzdaně čeká, vzpomíná, vzdychá, zoufá a hází depresivní kukuč, Orihime (kolem 120 - 130 epizody) sice chce bojovat, ale nemůže, tak prostě rezignuje. A jakože-skandální-odhalení, kdy zjistíme že je ***** shinigami, mě už teda pěkně štvalo, jako by už nevěděli jak to natáhnout, kam dál jít, co tam dát (a to sem si myslel, že shinigami můžou být jen mrtví lidé, kdy a jak si teda pořídil děcka a jaktože může žít trvale [stejně jako Uruhara] ve světě lidí??) Občas se stačí zamyslet a jde to do háje, takže druhá rada, vypnout mozek a čumět na to v co nejrychlejším tempu, než se vám to přejí, ono 63 dílů není až tak moc. A poslední rada pro slabší povahy: pokud nemáte čas, tak se do toho ani nepouštějte, mohlo by se vám totiž stát, že si na tom vypěstujete slušnou závislost. Já naštěstí vím, že v nejlepším se má přestat. - 70 % ()

fisikk

Ichigo je plný hněvu a nenávisti, pořád jen s někým bojuje, nebo si na někom vylévá svoji zlost, je hrozně sprostý a bije se neustále se svým otcem. Předpokládám, že se tímto seriálem chtěli jeho tvůrci přiblížit pocitům náctiletých a díky tomu, že se jim to povedlo, je tolik oblíbený. Já tyto pocity nesdílím a nedokážu se do nich ani trošku vcítit, takže se mi tento seriál vůbec nelíbí. A navíc mi přijde výchovně špatné ukazovat náctiletým někoho, kdo je takhle sprostý a nerespektuje rodiče, protože to poté berou jako normální věc a jsou mnohdy stejní... ()

studo

Prvé stretnutie s anime dopadlo viac ako úspešne... Za dva týždne zbehnutý celý hlavný arc bez fillerov a musím skonštatovať, že príbeh a postavy boli úplne super... Skvelá hudba a humor mi sadol. Žiadne zbytočné naťahovačky, pekne to odsýpalo. Skvelí záporáci, ktorých by mnohé filmy mohli závidieť. ()

fablefavorit

Méně komplikovanější než jeho ninjovský bratránek, s větším množství soubojů a nesmyslných momentů. Nebudu komentovat nesmrtelnost některých klaďasů, neboť je to bolíska, kterou trpí většina 'shounenů'. Buď jak buď, Bleach je jediním z lepších anime a jedná se o solidní zábavu, která společně s Narutem barvila mé dětství. Doporučuji vypnout mozek, přeskakovat fillery a užít si jízdu. ()

bolf!k

Tak viděl jsem jen první díl a nemůžu říct že by mě to vyloženě nebavilo. Něco na tom je,ale když vezmu v potaz jakej je hlavní hrdina dementní kokot a k tomu ten nevychytanej dabing, tak si nemyslím, že bych se někdy dokopal kouknout na další díl. 60% ()

Haide

Ze začátku velmi solidní příběh, ale méně kvalitní animace. Postupem času velmi kvalitní animace a méně kvalitní příběh, což se s každým dílem stupňuje. Velmi mě mrzí, že to, co mě zpočátku na tomto anime tak bavilo, (rychlý spád, akce, žádné složitosti) jako u klasického shōnen anime, se teď autor (resp. autor mangy) snaží předělat v komplikovaný příběh plný zápletek a šokujících odhalení, kde mu bohužel spousta věcí nesedí... A to mluvím pouze o hlavním příběhu a nezmiňuji některé ubíjející fillery. Ano některý fillery i pobaví, ale ty, které mají 30+ dílů si doopravdy autoři anime mohli odpustit. Průměrné anime, které fandy shōnenu neurazí, ale většinou ani nepotěší. Dodatek 25. 5. 2011: Přiznávám se, že v tuto chvíli jsem toto anime delší dobu neviděla, protože mě už to uráží... Z pěkného shōnenu se stala blbost nejvyššího kalibru. ()

P. J. D.

Zpočátku to bylo hodně dobré (hádám asi první dvě série), ale pak se to zatraceně zvrtlo do klišé a průměrnosti. Díly postupně začaly být čím dál tím více iritující a příběh se v některých případech úplně vytratil. Nějaký smysl „ospravedlnění“ hlavních hrdinů a jejich činů se také s přechodem do dalších sérií vytratil a nahradily ho citáty typu „prostě proto, tak je to správně“. Souboje jsou tak něco, co to mohlo zachránit (když hudba po třetí sérii začala být na pendrek), ale nakonec to skončilo zase u klišé a vykrádání starších dílů. Kolem a kolem, nemůžu dát s jistotou lepší hodnocení, jak průměrně tři hvězdičky. ()

kondor77

Víceméně průměrné anime, ale ... , díky dlouhé stopáži nás tvůrci vždy dostatečně připraví na souboje, které tak můžeme i emocionálně prožívat a nejen se kochat jejich vizuální stránkou, která je s každou sérií lepší a lepší. Navíc má seriál výbornou hudbu (při scéně, kdy Ichigo nastupuje k odvetě s Aizenem, mě díky muzice šel mráz po zádech). Ano, je to anime popcorn, ale po čertech dobře natočený a zábavný. ()

Withree

Výtečné anime ovšem ve srovnání s mojí srdcovkou Narutem kolísá. Anime má skvělé postavy. Na to, kolik jich tam je, se to povedlo autorovi mangy docela pěkně ukočírovat a nemají pouze naprogramované dvě pozice: dobro a zlo. Souboje nejsou provázeny žádnými předlouhými taktikami (Renji) a záleží hlavně na momentální síle. Pravda, ještě nemám anime shlédnuto do "konce", takže tady nemůžu dělat nějaké větší předčasné závěry. Zatím pěkné 4*. ()

Sakinose

Velmi dobrý a neunavující anime seriál který má ohromné množství postav navzájem se doplňující. I filery sou výborné a to je co říct. Nutnost přemýšlet je nad důvody boje je brilantní není to žádná klasické story ten je hodnej a musí porazit tohohle kterej je zlej. Mnohdy se ukáže, že obě strany jsou v právu, ale cesty po kterých jdou se vylučují. Člověk musí přemýšlet proč to dělá ale i proč to dělá takhle a né jinak.Když sem byl malej tak se my to vůbec nelíbilo, ale teď jsem tímto stylem a seriálem posedlý opravdu mě uchvátil a pohltil. Takže je jasné že je v mojí top10. ()

Moiraine

Přestože nepatřím do cílové skupiny, shounen jako žánr mám relativně ráda. Bleach mě bavil, a hodně. A i když většině vadí fillerové díly, já se přes ně dostala bez větších obtíží. Problém u mě nastal někdy kolem souboje dvou "armád". Pár dílů se dalo, ale sledovat díl co díl jen souboje bez nějakého posunu v ději, to na mě bylo moc. Někdy v té době jsem vzdala i mangu. Pro mě příjemné 3*. ()

vincchuppo

Never ending story. Ultimátní dobrodružství z úžasného fantasy světa, který leží hned vedle toho našeho. Pro mě zůstavají stejně stále nejlepší první série. Cca prvních 60 dílů je gro tohoto seriálu. Další jsou samo sebou také bezvadné, ale už lehce ztrácejí. Každopádně Bleach forever!!!! ()

danielwanderer

Hodnotiť to po kúskoch nemá zmysel, pretože len ako celok nám dá Bleach celých *****. Ichigo, Rukia, Inoue, Chad, neskôr Matsumoto, Soi Fong... To sú postavy, bez ktorých si už ani neviem predstaviť svoj manga/anime život... ()

kihsleek

Bleach je zábavná a návyková akční fantasy anime, která si zaslouží 5* do cca. 65. dílu. Potom přijde tuna vaty a opakování se. A je to čím dál horší. Za účelem zabití času se na to dá koukat i dál, kvalita ale osciluje okolo 3*. ()