Kto je tu riaditeľ?

• Česko Kdo je tady ředitel? (viac)

Bláznivá komedie, která zcela vystupuje mimo tradiční téma a styl Larse von Triera. Majitel IT agentury si vytvořil postavu imaginárního šéfa, ale když chce firmu prodat, nezbývá mu než najmout podřadného herce, který bude zaskakovat nejen při jednáních. (Febiofest)

joker2

No nebyl by to Lars von Trier, aby si nepohrál s filmových řemeslem. Nemá smysl zde vyjmenovávat, co vše pro alternativní film udělal, tak snad jen zmíníme Dogmu 95. Naprosto nepochopitelné střihy jen odpovídají poctě absurdnímu divadlu, o které tady vlastně celou dobu jde. Kominík ve městě bez komínů. Zajímalo by mě, co by na to řekl Ivan Vyskočil se svým Nedivadlem a jeho následovník Jaroslav Dušek? Příběh je krásně aktuální a tím i nadčasový: "Kdo jedná s loutkou, nejedná s nikým", heslo z islandských bájí je následně poupraveno pro moderní dobu "Kdo jedná s někým bez prokury, nejedná s nikým". Jeden z nejlepších filmových sexů za poslední dobu, srovnatelný snad jen se sprchovou scénou s Larsových Idiotů, krásné přetvořený ve vtip návštěvou ex-manželky. Pravý ředitel je krásně slizký a je hezky potrestaný tím, že dosáhne toho, o co se celou dobu snažil. A nezapomeňte - na venkově (pro braty Slováky: na vidiekove) bývá na podzim depresivně... ()

Saur.us

Zvláštně nevtipná komedie disponuje sice zajímavou zápletkou, ta se ale bohužel začne naplno projevovat až ve třetí třetině (zde můžu použít i slovo dějství, a to kvůli občasným sebereflexním intermezzům samotného LvTriera) a zbytek, tedy nějaká hodina, svým nasvětlováním do děje často nudí a mate diváka bohužel dost nezajímavým způsobem. Zajímavá, inovativní ale i dost chaotická automatická kamera Atomavision přidává tomu všemu punc Dogmy 95 a Trierova stylu. ()

Rokle

Nezasmál jsem se ani jednou.... Absurdní, avšak bez nápadu, Lars se neustále motá v kruhu. A pokud někdo v této souvislosti zmíní francouzského Blbce k večeři, tak prosím ne... "Blbec" byl vtipný, dokázal reflektovat lidskou hloupost, tohle je jen nuda, která na závěr vytasí pointu absolutně od boku. ()

Lyžař

Tentokrát mi v hlavě zůstávají dvě zcela odlišné roviny. Během týdne jsem viděl jak originál "komedii" od Triera, tak přepracovanou verzi v podání Švandova divadla v Praze. No a musím říct, že dohromady mi to dává komedii jako blázen. Nápad je vyloženě originální a ne tak ledajaký. Bohužel ale Trierovo zpracování zaostává za hrou, kterou z tohoto dílka dokázalo udělat ono již zmiňované pražské divadlo. Scény jako "Nastává boj, přijel jsem do tohoto města"..angličan v Dánsku, jeho dokonale vtipné momenty, nebo žena u kopírky...no nádhera. Oproti filmu divadelní zpracování vede i v hudbě. Vždy při stěhování scény hrála výborná a padnoucí hudba. Prostě - tenhle film by mě nerozesmál (nahlas myslím) ani jednou, v divadle jsem se ale za břicho popadal. A to byl scénář až na několik detailů shodný. Zcela shodný. Překvapivé?? Pravdivé!! Hodnotím ale dohromady. ()

Akana

A zase mě má na lopatě. Lars von Trier je jedním z největších bojovníků proti dogmatům (nejen) ve světě filmu, ať si důstojní pánové v Cannes myslí co chtějí. Film se nám předkládá jako komedie, ovšem sám autor ve svých jízlivých vstupech (nejen ony mi připomněly jeho Království) tohle zařazení shazuje nebo aspoň relativizuje. Zcizování pomocí autorského komentáře umí kdekdo, ale takhle rafinovaně a záludně rozrušovat myšlenkové a morální stereotypy až je to mnohým nepříjemné, v tom nachází von Trier jen těžko konkurenci. A vedle toho všeho znejišťování ještě navíc baví, protože faktem je, že jsem se tentokrát několikrát nahlas smál. Figurky, kterými zalidnil ten nevelký prostor, jsou neodolatelné. Technika náhodných záběrů mi vůbec nepřišla rušivá, jenom vizuálně ladila s celkovým posunováním perspektiv. Lars von Trier možná není takový nadčlověk aby nám odhalil jaké sovy doopravdy jsou, ale rozhodně stačí na to, aby ukázal jaké nejsou i když se takovými zdají být. A za to má můj nehynoucí obdiv. 90% ()

Elbarto08 odpad!

Dobrý...myslel jsem, že to zvládnu dokoukat do konce, but...Filmy bez hudby nemám rád. Hnusné záběry, divné a blbé střihy, jenom kecy a plky. Komedie? kde? A někdo to tady označuje jako absurdní komedii. Kde? Bohužel musím hodnotit tak, jak to cejtím ()

Barak

Lars von Trier a zase nějaký jeho nápad. Tentokrát je to o herci, který si na týden zahraje ředitele ve firmě, která ředitele jaksi nemá.... Takže začneme rovou tím herectvím. Všichni tam hrajou hodně věrohodně, jen občas to někomu ze Staré šestky ujede. Co je u tohoto filmu důležité - má to být humorné. To se, dá se říct, docela podařilo. Pohybuje se to mezi dobrou zábavou a místy opravdovou nudou, na čemž má určitě podíl někdy až přílišné natahování jednotlivých scén a neúměrně dlouhé dialogy. Pak je tam taky takový divný střih - jakoby by to někdo špatně sestříhal.. dialogy jsou utnuté v půlce, přeskakuje to malinkaté kousky děje -, který se mi nijak zvlášť nezamlouval a docela mě to i štvalo. Scénář vykazující nápady a skýtající i nějaká ta překvapení.... Z tohoto filmu mám opravdu rozporuplné pocity - bylo to zajímavé, zaujalo mě to, ale občas to bylo až hodně divné, jako by režisér nevěděl, co vlastně chce (což byl zřejmě záměr - experimentovat).... ()

Yojimbo

Někdo bude určitě namítat, že jsem to nepochopil, nedocenil atd. Ale faktem zůstává, že ačkoliv mám Triera rád, tento jeho snímek se u mě jakkoliv minul účinkem. Ne snad, že bych očekával klasickou komedii, to rozhodně ne. Téma prosťáčka ve vysoké funkci je už značně ohrané a Trier k němu přistupuje svým způsobem, intelektuálně a "umělecky" a vědomě jako k frašce. Celé mi to připomínalo židovské anekdoty, u kterých se nikdy nezasměji. Třeba je to ve mně. Nebo si Trier tentokrát nehonil své ego zrovna úspěšně. ()

Miki68

Nevím...přiznám se, že jsem čekal od L.v.T. trochu něco jiného. Tak úplně mi to nesedlo. Jasně, ve filmu je několik opravdu vtipných momentů (které ocení hlavně ti "kancelářští"), ale jinak mi to přišlo celé takové ukecané... ()

Leoric

Včera to bylo za čtyři, ale když se dnes ráno tak zamyslím, musím to dotáhnout ještě o jednu víc. Naprosto perfektní "komedie", kdy se už od začátku zdá, že film je jen absurdní chaos, přesto na konci se ukáže, že Trier vše parádně promyslel a film navíc prošpikoval svými neuvěřitelnými průpovídkami.. ()

smrtacik

Trierovi teda evidentne nešlo o to ako bude film natočený, dokonca si dovoľuje mnohokrát sám vstúpiť do deja tým, že odvráti kameru a podotkne čo sa odohráva, respektíve, čo máme čakať a že je to len komédia. Veľmi veľa scén je založených čisto na dialógoch a plynú veľmi pomaly, ale väčšinou divákovi nedovolia stratiť pozornosť. Tých ,,čisto nedialógových“ scén je pomenej, ale o to sú zaujímavejšie, či už ide o kolegynku prehnutú cez riaditeľský stôl alebo agresívneho vývojára. O skupinových objatiach ako na terapiách ani nehovoriac. Film samozrejme naberá na obrátkach, keď Kristoffer začne zisťovať, za čo všetko je vlastne ..veľký šéf“, čiže on zodpovedný a začne veci riešiť nie podľa plánu Ravna čoby skutočného majiteľa. Ak dokážete potlačiť pocity z toho ako sa rozhodol ignorovať bežné filmárske postupy a vychutnávate si len ten herecký rituál herca proti hercovi v netradičnom komediálnom šate, tak určite nebudete sklamaný. Mne osobne to pripomínalo chvíľami film Blbec na večeru (1998), videl som tú určite paralely, každopádne určité špecifiká ako netradičný pohľad na človeka ako takého filmu Kto je tu riaditeľ? nemožno uprieť. Hodnotenie: 80% ()

Biopler

Fiktívny príbeh nie až tak brutálneho absurdna ma zaujal, lebo mal aj pekne vymyslený záver. Zhruba v strede, keď sa riaditeľ toho všetkého stretával s jednotlivými manažérmi, som tŕpol či táto vecička neodbočí a zabočí smer "trapošina". Nestalo sa, a ak by Lars zatlačil na hercov, ktorí podali miestami nemastné-neslané výkony, tak by u mňa zabodoval. ()

anitae

Od Triera znám jen Antikrista - to bylo ujetý, ale tohle bylo mnohem horší - hodně divná komedie, spíš trapná než vtipná. ()

Ihuj

Nesedlo. Na komedii je to pro mě překombinované (ač minimalistické). Zasmál jsem se jednou, usmál maximálně třikrát. Být divadelní herec, tak se asi pobavím víc, takhle mi to přišlo hodně nepřirozené a strojené. ()

PanthercOY

Naprosto souhlasim s Ajantisem, jenom ty vtipky jsem nepostrehl. Ajantis je vubec prisnej - dal bych si ho do oblibenych, ale to by dostal bod :( takze nic. Na zaklade toho, co tu splodil (jde o slovo odvozene od zplodina a spodina) se mu Namatur podival na profil a hodnoceni a nasledne vydechl tohle nadherne sou-větí (na ta on je expert): ne, jinak - on je proste uplne, ale uplne blbej. Tak blbej, ze neexistuje nizadna sance pancirem blbosti proniknout. kdyz stira filmy, jez mam rad, fajn. Ale kdyz se o nich nadsene rozstrikne, desim se, ze skutecne pise o tom, co jsem videl a co se mi libilo. ()

Je skutečně Lars von Trier v koncích?

Je skutečně Lars von Trier v koncích?

03.06.2007

Tento osobitý dánský tvůrce právě prožívá svoji osobní krizi a topí se depresích. To a mnoho dalšího prozradil sám Trier v rozhovoru pro dánský deník Politiken. Jeho duševní stavy jsou až natolik… (viac)