Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa zdeny99 k tomuto seriálu (67)

Kravata (1976) (S05E11)

Jedna z mála výjimek mezi bakalářskými povídkami, co nekončí šťastně. Ba naopak ukazuje, jak si ženský neváží manželství a svých milujících manželů. [99. hodnocení, 14. komentář, 66%] ()

Kufr (1976) (S05E26)

Tak tohle je hodně slabá bakalářská povídka. Stará tlustá Marie Motlová vás vyleká hned při jejím prvním výkřiku. Horší než její řvaní je její mastný nateklý obličej. Kromě ní má kolem sebe ještě dvě starší babky, který spolu vypadají jako Charliho andílci po 40 letech z kravína. Ani se nedivím, že vedle nich vydával takový nepřirozený ksichty ještě tehdy mladej Lábus. Takže pokud vás nepobaví uřvaná Motlová, tak vás tady určitě nepobaví vůbec nic. A to je největší kámen úrazu, jelikož bakalářské povídky vždycky vynikaly vtipem, ale tady se nedá čeho chytit. K tomu kamera je doslova příšerná. [56. hodnocení, 5. komentář, 61%] ()

Série 6 (1977) (S06)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [447. hodnocení, 1. komentář, 67%] ()

Soused (1977) (S06E01)

Průměrná povídka z Bakalářů o tom, jak se dříve slavilo MDŽ. Chlapi se opili, ženy na ně čekali doma a pak je opilé uvítali doma. Jenže v Sousedovi pánové si spletou dveře a dorazí k sousedkám. Na tom by nic extra nebylo, jenže sousedky se pohádají, jedna podezřívá druhou z nevěry a je z toho zlo. Celou dobu je to takové slabé, až do chvíle, kdy u Maciuchové se objeví opilý manžel Slunéčkové a Maciuchová zazvoní u dveří Slunéčkové. Kvůli jejím ironickým hláškám zvedám na ***. [33. hodnocení, 1. komentář, 69%] ()

Otec (1977) (S06E03)

Opilej Jiří Sovák, který se prochází po rušné silnice a kolem něj kličkují auta. Pak si tam tak dobře ustele a usne, že jej žádné auto nepřejede, dokud nepřijede na fichtlu jeho dcera s manželem. Tahle závěrečná eskapáda na silnici mi přišla dost ujetá, ale zároveň i jediná zajímavá. [9. hodnocení, 3. komentář, -%] ()

Kytice (1977) (S06E12)

Neuvěřitelná novela, které ani za mák nemohu uvěřit. Uvěřil bych jen tomu, že tchýně odrazuje od svatby a dítěte. Ale že se sama rozhodne vychovávat své vnouče se snachou, kterou opustil chlap kvůli jiné, tomu opravdu nevěřím. Možná tak nějaká opravdu zvláštní výjimka. Navíc filmové pojetí i na rok 1977 je strašné. Ta černobílá a navíc špatná kamera je něco příšerného. [94. hodnocení, 4. komentář, 72%] ()

Krabička (1977) (S06E14)

Hodně slabá černobílá bakalářská povídka o chlapovi, který doma krade peníze na cigarety. S manželkou se dorozumívá skrz děti, a to je tak vše. Zbytečných 14 minut o ničem, ve kterých se zaskví jen jedna věta: "Paní učitelka říkala, že si máme dát penízky na spořitelnou knížku, že nám tam porostou porcenta." [105. hodnocení, 7. komentář, 58%] ()

Špionáž (1977) (S06E19)

Ona podezírá svého chlapa a přitom jej sama podvádí, prostě klasika. Jinak je to velice jednoduchý bakalářský příběh, ve kterém pobaví tak leda odhalený Brodský se svým nastraženým magnetofonem. [61. hodnocení, 6. komentář, 56%] ()

Láska (1977) (S06E20)

Nezajímavý a především vůbec neoriginální bakalářský příběh, který je úplně běžný v životě. Tím i vtip žádný a místo něj smutek. [43. hodnocení, 5. komentář, 56%] ()

Lalůček (1977) (S06E41)

Strašně moc ujetá bakalářská povídka o holce s přiklepnutou stoličkou u ucha. No to je přece jasný, že nemůžeš hřebík zabíjet na fest, když ho bude muset vyndat. Ale Řehoř prostě jej přiklepne na fest, aby ho nemohl vyndat a pak museli jet na středisko. Mimo jiné se stoličkou ven z okna, to to muselo vypadat. :-) A paní sestřička z toho málem omdlela, zato pan doktor z toho měl pořádnou srandu a ještě větší z táty Řehoře, jakej je to debil. :-) [217. hodnocení, 15. komentář, 75%] ()

Série 7 (1978) (S07)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [743. hodnocení, 1. komentář, 72%] ()

Pytel (1978) (S07E17)

Krátká a průměrná bakalářská povídka o lakotném chlapovi, který nedovolí své manželce si koupit oblečení. Prej by se mu líbila i v pytlu. Tak ona mu to natruc ukáže na firemním večírku, jak jí to v tom pytlu sluší a manžel je za idiota. [90. hodnocení, 10. komentář, 56%] ()

Přání (1978) (S07E32)

Krátký, poučný bakalářský snímek, kdy mladej kluk (Ondřej Kepka) si přeje po svém otci (Petr Kostka), aby přestal kouřit. [75. hodnocení, 4. komentář, 61%] ()

Soud (1978) (S07E34)

Bakalářská povídka o soudním jednání, které bylo stejně tak zbytečné jako tahle bakalářská povídka. A Paulová s tím jejím krátkým sestřihem byla strašná. Za to to její tělíčko v napresované košili k ošukání. Nedivím se, že pan vojáček neodolal. [65. hodnocení, 18. komentář, 53%] ()

Série 8 (1979) (S08)

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [466. hodnocení, 1. komentář, 58%] ()

Stopařka (1979) (S08E01)

Ničím překvapivá bakalářská povídka. Navíc je ještě hodně stará, ale i tak na rok 1978 ta kamera a černobílé provedení mi přijde až moc retro. [38. hodnocení, 5. komentář, 51%] ()

Deník (1979) (S08E11)

Mě teda nikdy nepřišel Abrhám jako takovej alfa samec, kterého hraje ve svých filmech (VRCHNÍ PRCHNÍ, MĚSTEM CHODÍ MIKULÁŠ, NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA, SILVESTR SVOBODNÉHO PÁNA). A tady jako učitel dějepisu už tak nepůsobí vůbec... Ale jako povídka je to dobrá, že o něm sní jeho žačka a píše si deník, což je dneska fakt už retro. Jen ten konec se mi nelíbil. Já čekal, že Myslíková udělá pořádný čóro móro. Vletí za ním jako hysterická matka, začne řvát a vyhrožovat a ona tam jen vejde a začne v klidu číst deník. To mě zklamalo. [82. hodnocení, 11. komentář, 56%] ()

Zástava (1979) (S08E19)

Bakalářský retro kraťas o dvou nadržených důchodcích (Růžek a Sklenička), který po 40 letech působí hodně zoufale. [98. hodnocení, 9. komentář, 69%] ()

Syn (1979) (S08E35)

Syn je jedna z těch nejlepších bakalářských povídek, ve které matka tří dětí ohluchne po zápalu mozkových blan. Je dost emotivní a zároveň dramatická. Dramatická v tom, když se jeden ze synů zraní a ona nemůže ani zavolat sanitku. Emotivní na začátku, když se vrací po dlouhé době z nemocnice a kluci mají pro ni uvítaní, jenže ona je neslyší. Ještě více emotivní scénou je ten konec, když jeden ze tří syn (létající Čestmír) ji učí posunkovou řeč. Ten právě s matkou Janou Šulcovou hrají hlavní role. Docela se toho dobře zhostili. Zbývající kluci už jsou jen takovým křovím a tatínek se ve filmu jen mihne. Exteriér bytu připomíná přelom 70 a 80. let někde na sídlišti a odpovídá televiznímu filmu. Nízký rozpočet je vidět především na špatně barevné kameře, což je asi takový hlavní průser filmu. A pak ta délka, určitě by se tohle téma zasloužilo delší stopáž. [125. hodnocení, 12. komentář, 64%] ()

Stopař (1979) (S08E38)

Krátká bakalářská povídka přibližně o 13letém klukovi, který stopuje s taškou plnou peněz, šperků a elektroniky. Rozuzlení toho, jak ke všemu přišel je z počátku překvapivé, ovšem v samotném závěru se tomu vůbec nedivím, že tohle udělal. Ten příběh z počátku vypadá divně, ale po shlédnutí dává smysl. Co se ovšem nepovedlo, tak ta kamera. Mě přišla strašně moc amatérská, především ty barvy byly strašné. A jen tak na konec taková zajímavost. Všimli jste si na tom filmu něčeho divného? Konkrétně kolik aut jezdí po silnicích? Dokonce i po dálnici projede semtam nějaké to auto, až máte z toho pocit, že buď úmyslně zavřeli silnici pro natáčení nebo sledujete postapokalyptický film. [69. hodnocení, 9. komentář, 60%] ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)