O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

sefa

Vzhledem k humbuku vyvolaném v době premiéry a penězům vložených do tohoto projektu, jsem čekal mnohem víc. Pár vydařených záběrů, profesionální zvuk a krásné prostředí nemůže vyvážit neskutečně tupé dialogy, amatérské herecké výkony a hlavně těžce nudné pojetí celého filmu. Také otevřeně ukazované násilí a už zmíněné dailogy obsahující spousty vulgarismů ve mně nevzbudili dojem autenticity, jako spíš znechucení. Tohle zkrátka není pocta, jakou by si českoslovenští legionáři zasloužili... 30% ()

vaclaw

Na českou kotlinu poměrně zajímavý a originální film. Marhoul jej pojal docela poeticky a na válečný film neotřele a podařilo se mu do něj dostat několik velice silných momentů. Co se mu ale naopak nepodařilo je vtisknout filmu nějaký výraznější tvar, gradaci a vlastně i nějaký účel, pro který film vznikl. Vzhledem k tomu pak dílo působí spíš jako dokument s několika uměleckými odbočkami. Co však ale filmu chybí nejvíce, je nějaké ukončení, kdy je film vlastně utnut uprostřed děje a celý pak tak jako vyšumí do ztracena. I tak se ale jedná o nadprůměrný film, který sice pár věcí poněkud sráží, ale zase několik scén i výrazně pozvedá. ()

GordonCZ

Jedním slovem - zklamání. Podle jednotlivých upoutávek a prohlášení tvůrců jsem se na Tobruk těšil opravdu hodně, jako na po dlouhé době další český válečný film. O to větší pak bylo zklamání z toho, když jsem ho konečně viděl. Přestože se soustředí na úzký okruh příslušníků malé československé jednotky během výcviku a potom v obleženém Tobruku, nebyl film schopen nabídnout žádné postavy, se kterými by se byl divák schopen sžít. Prakticky veškeré charaktery jsou zde natolik plytké a nevýrazné, že vám o jejich osud vlastně ani vůbec nejde. Příběh jaksi taky chybí a jakékoliv jeho náznaky záhy vyznívají do prázdna. Jediné, co snad lze na tomto snímku ocenit je finální bojová scéna, na které jde vidět, že se příprava a výcvik herců alespoň částečně vyplatil. ()

dur.dur

Viděno na českém velvyslanectví v Kodani, kam to přijel uvést sám pan Marhoul. Film nezáživný. Co mě utkvělo mnohem víc v paměti než děj byl fakt, že od půlky filmu byl zvuk asynchronní s obrazem. Co bylo ještě horší bylo to, že se nikdo (včetně mě) neuráčil zvednout a pana režiséra (který zatím zmizel v útrobách budovy velvyslanectví) najít. Film jsme si tedy užili s pětisekundovým zvukovým předstihem, což ho v mých očích srazilo docela. ()

nula87

Marhoul se ctí zvládl natočit přesně to co slíbil. Ale to neznamená, že tam nebylo poměrně dost prostoru na to, aby byl film ještě mnohem lepší. Třeba soudržnější dějová linie nebo lépe propracované a zahrané postavy. Ale to vykreslení toho útrpného čekání na opravdovou válku v pusté poušti je slušné. 60% ()

JK77

pre mna velke sklamanie, ani neviem preco som to dopozeral. Asi som stale cakal kedy zacne ten vojnovy film, A stale nic. ()

pesim

Velmi dobrý film, nečekaný pohled na účast čs. vojáků za 2. sv. války v severní Africe pro mne podaný zajímavým způsobem. První dojem nebyl dobrý, děj se vlekl, málo akčních scén, ale po druhém zhlédnutí po třech letech na mne film dechl to, co poprvé ne: válka v poušti byly útrapy, nuda v nekonečném písku s velmi nejistým koncem v nedohlednu, a tuto atmosféru ve mně film vyvolal. Je dobře, že se tvůrci v Česku pouští do podobných témat. ()

B_Dup

Čistě válečný film v české režii v zajímavém prostředí severní Afriky. Snímku určitě uškodila menší míra psychologizace postav, což by jistojistě zvedlo úroveň hodnocení o několik příček výše. Na každý pád efekty, hudba a detailní ztvárnění pouštního dramatu, ve kterém se z hochů stávají muži, není žádoucí opominout. ()

Guran

Pěkný český válečný film, který má už jen pár kroků a Holywůdské dokonalosti. Vojin Ryan nebo Černý jestřáb to sice není, poněvadž akce tam zas moc není, už jen proto, že naši filmaři nemají tolik peněz na válečné akce. Film získal Českého lva, popravdě se také nedivím, nicméně musím ještě jednou zdůraznit, že Američané by to natočili vzkutku lépe. ()

subic

Film plný mladých kluků a mezi nimi prudič Robert Nebřenský. Malou roli tu má i Radim Fiala s knírem a pár vteřinový štěk tu má i Petr Halberstadt - můj o několik let starší spolužák ze základky. To je pro porovnání s do té doby snad jediným československým (a českým) válečným filmem Oáza (1972) z pouštní Afriky. Tam to byli samí chlapi ve středním a vyšším veku a mezi nimi tehdy mlaďoch Láďa Potměšil. Po vizuální a hudební stránce bez výhrad, jen mě trochu zklamal příběh. ()

Brano odpad!

Tak nezaujímavý vojnový film som už dávno nevidel. Po hodine filmu som stále nevedel o čo tu ide. Nemalo to vlastne ani žiadny dej. Miestami mi to prišlo ako keby som pozeral nemý film, pretože tých dialógov tam bolo minimum. A keď už niečo povedali, tak to aj tak nemalo veľký zmysel. Postavy veľmi nevýrazné, ako aj tí amatérski herci, ktorí ich hrali. Vo filme sa nič nič nedialo. Raz vybuchla nejaká mína a to bolo tak všetko. Václav Marhoul je veľký amatér a dúfam že už ďalšie podobné prepadáky točiť nebude v jeho vlastnom zaujme. Ani som to nedopozeral, strata času. ()

regentor

Naši v Africe. Marhoul si vzal partu kamarádů a zahráli si na vojáky. Místo nervydrásajícho válečného dramatu se silným příběhem nám servíruje komorní drama, jen vzdáleně připomínající hrůzu válečného konfliktu, kde jsou postupně vyzobávána snad všechna žánrová klišé. Téměř poeticky zpracovaný Tobruk je prázdný, bez emocí, bez výraznějších hereckých výkonů, bez poutavého příběhu a tak není divu, že jsem se většinu času nudil. Škoda, další promarněná šance udělat velký "národní" film. ()

mrclTV

Tento film som po prvý krát videl pred mnohými rokmi, nie dlho po tom, čo bol uvedený do kín. Priznám sa, že si z neho už veľa nepamätám, tak som sa rozhodol pozrieť si ho znovu. A ako ho tak pozerám, zisťujem, prečo si neviem nič vyloviť zo spomienok. Film je taký nemastný-neslaný, takpovediac o ničom. Vojnové filmy buď stavajú na veľkolepú akciu alebo sa zameriavajú na pohnuté osudy vojakov. Najlepšie filmy to spoja, ale tu nie je poriadne ani jedno, ani druhé (teda akcia je celkom dobrá, na pomery česko-slovenského regiónu až chvályhodná, ale práca s postavami je na podpriemernej úrovni). Film má len 90 minút, no i tak asi tretinu celkovej dĺžky zaberajú ničnehovoriace zábery na pieskové duny. Prečo? Film sa mohol snažiť viac. ()

ostravak30

Jako pocta vojákům ano. Ale filmu bohužel chybí ucelený děj, kdy dojde k rozvinutí postav a něco se též bude dít. Celý film působí spíše jako kvalitně zahraný hraný dokument o strastech života v poušti a při obraně pevnosti. Ale kompaktně nepůsobí ani dialogy. Tím jsou poznamená i herecké výkony, protože herci nedostali šanci se rozehrát. Jinak je ale nákladnost filmu vidět na každém kroku a je dobře, že se takové filmy točí. ()

Tominni

Splněný sen Václava Marhoula, který má své silné stránky (ta vizuální je na české poměry hodně dobrá, písek je cítit všude), ale také své slabší (práce s postavami, scénář), což je škoda. Možná, pokud bychom se o vojácích dozvěděli trochu více, tak to může být o dost lepší, klidně i za cenu delší stopáže. Takhle zůstane trocha emocí a pocit z celkem dobře odvedené práce Václava Marhoula. ()

Clee

Krasne natocenej atmosferickej film, cekal sem sice spis epickou zalezitost, ale nakonec mi stacila i komorni zalezitost, jen osobne bych trosicku kratil. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (viac)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka

30.04.2006

Režisér a producent Václav Marhoul, jenž se svým scénářem filmu Tobruk inspirovaným knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy uspěl v českém kole americké soutěže Hartley-Merrill Prize pro tvůrce z… (viac)