O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

merlinovic odpad!

Nuda od začátku do konce, ve filmu se v podstatě nic neděje a nijak nekončí. Skupinka vojáků se fláká ve výcvikovém táboře následně na to jsou povolání na obranu malé pevnosti v poušti to je celý film. Film je plný mrtvých scén které mají nejspíš působit psychologickým dojmem kterým opravdu nepuůsobí a jenom jsou nudné, např. několikaminutové záběry na prázdnou poušt, několikaminutový záběr na opevnění kde sou 3 kulomety. Chtěl jsem dát aspon jednu hvězdičku za to, že je to po dlouhé době český film co není komedie, kamera a zpracování filmu ujdou, žel jenom kvůli tomu, že je to na české poměry dobře zpracovaný film sem se nakonec rozhodl, že ani tu hvězdičku nedostane a skončí v odpadu kam patří. ()

Ogrb

Docela nedoceněná záležitost, mě osobně před rokem vrátila naději v českej film. Jeden z mála domacích produktů, kterej bez problému snese srovnání se zahraničníma snímkama. 8/10 ()

xenopus

To si do pytle musím přečíst až oficiální text distributora, abych se zpětně dověděl, o čem ten film vlastně je? A pak zpětně zjistil, že o tom díky svému zpracování vlastně není? Slabiny: scénář, přehrávající herci (i když s takovými dialogy se není co divit), nulový děj, nevtáhnutí do prostředí (s pouští se neztotožním - s lidmi v poušti ano, ale s těmito ne), nulová gradace jednotlivých scén i filmu, absence rozuzlení, místy absence smyslu scén (fraškovitost honu na kohouta nebo návštěv bordelu). Silné stránky: kamera a exteriéry. Víc nedáš? Fakt ne... Víckrát nechceš vidět? Ano, ano... ()

PaRi

Nevím zda se mi tenhle film nelíbil proto, že jsem krátce před ním viděl Saharu (http://www.csfd.cz/hledani-filmu-hercu-reziseru-ve-filmove-databazi/?search=sahara), ale nejspíš ne, vím naprosto přesně, proč se mi nelíbil. Sahara mi ale může dobře posloužit pro srovnání. Obojí je v podstatě příběh vymezené skupiny lidí ve válce v poušti, ale rozdíl je velký. Mám-li dobrý scénář, mám hotový film, řekl s jistou nadsázkou filmový velikán Fellini. Jenže k dobrému scénáři taky musí být dobrá režie a ta spočívá u hraného filmu, mimo jiné, především v dobrém výběru herců a jejich vedení. Obojí se Tobruku, dle mého názoru, nedostává zatímco Sahara, ač televizní produkt, tohle má. Marhoul prostě dobrý scénář napsat neumí a dle mého názoru je rozhodně lepší manažér než režisér. A nepomohla ani drezůra herců vojenským výcvikem, To je možná marketingově zajímavé – média se mají čím zaobírat, ale to je tak vše. Sázení na neznámé herecké tváře se dá také pochopit z hlediska snahy po větší autenticitě, ale hraný snímek tyhle obezličky nepotřebuje. Jakoby nebylo natočeno dost vynikajících válečných filmů, kde hráli hvězdy první velikosti, kterým jste, právě pro jejich vynikající herectví, roli věřili a nemuseli prodělat dvouměsíční vojenský výcvik. Namátkově mě napadá skvělý film Jindřicha Poláka Nebeští jezdci (ať srovnáváme domácí tvorbu), kterému Tobruk nesahá ani po pás a Polák si klidně dovolil do hlavní role obsadit Hrzána a ten byl absolutně přesvědčivý i bez vojenského výcviku. Polák byl ale výborný režisér a měl pro film skvělý scénář podle knížky. Konečně ve srovnání s tímto filmem dopadl bledě i Tmavomodrý svět podstatně lepšího režiséra, než je Marhoul a s podstatně větším rozpočtem než měl Tobruk. Mě osobně úplně stačily zatím dva filmy Marhoula, abych už příště neztrácel čas nad jeho případnými dalšími filmy. Vkus a práce Marhoula není mým šálkem čaje, pokud bych měl použít přirovnání od výjimečné osobnosti Jana Wericha. Ty dvě hvězdy jsou za velmi dobrou kameru. Pod komentář od Snorlax bych se podepsal. Dobře napsáno. ()

smajly

Váhal jsem nad vyšším hodnocením, ale kdybych dal 4 hvězdičky, bylo by to asi jen proto, že do jisté míry obdivuju, že se čeští tvůrci pustili do smělého válečného tématu. Myslím, že se svého záměru zhostili důstojně a že se Tobruk svou kvalitou přiblížil Tmavomodrému světu...toho sice úplně nedosáhl, díky poměrně povrchnímu příběhu, ale i tak se řadí mezi nejlepší díla českého filmu uplynulých let. Kdyby bylo vyústění celého filmu zakončeno víc dramaticky, určitě by mu to prospělo...ostatní atributy jako kameru a režii chválím. Hodnotím 65%, s přimhouřením oka 70%. ()

dj.coffee

Tak trochu jiny valecny film. Zapomente na rychle kamery a akce, jake zname z Hollywoodskych klasik. Tohle je valka po Cesku. Pomerne hodne lyrickych scen, ktere mnohdy priblizi hruzu valek divakovi blize nez "verohodne" krvave zabery (i kdyz i tech v Tobruku par je). Na muj vkus prilis zdlouhavy rozjezd a podivny konec bez konce - proto 3 hvezdy. ()

Pulper

Je chvályhodné, že se film celkem oprostil od patosu podobných děl. Mezi českými vojáky, jimž je vzdáván hold, se objevil i rasismus (což jsem kvitoval s překvapením a povděkem), aby se vzápětí ukázalo, že největší rasista je zároveň největší záporák. Realita bývá kapánek jiná. Není mi úplně jasná spojistost s historickou událostí, podle níž je toto dílo nazváno. Reálie tu jsou, ale to je tak všechno a navíc, výprava byla dost ubohá. Kdyby se příběh odehrával za sedmileté, třicetileté, popř. jiné války, bylo by to jedno. Korunu tomu nasazuje až nechutně moderní mluva zúčastněných, i když se to tvůrci snažili kompenzovat soudobými songy. Ve výsledku zajímavý a místy originální film, ale žádná senzace se nekoná. ()

fantomas19

Česko-slovenská dráma z druhej svetovej vojny je z tohto roku (2008) a natočil ju Václav Marhoul. Prichádzame do púšte v Egypte spolu s nováčikmi Pospíchalom (Jan Meduna) a Liebermanom (Petr Vanek), kde sa pripoja k československej jednotke. Po tvrdom výcviku, zoznámení s ostatnými spolubojovníkmi sa presúvajú do Lýbie k mestu Tobruk. Obrana línie si vyžaduje všetku energiu a pevný charakter. Ťažké chvíle pod delostreleckou paľbou nepriatela najlepšie preveria vojakov. Film je zaujímavou sondou do duše vojaka. Odvíja sa na malom priestore, bez znalosti prílišného počtu súvislostí, takmer presne ako vojaci na fronte, so slušnou prácou zvukárov a vkusnou hudbou. ()

dewil21

Možná se na mě teď snesou negativní komentáře, ale mě se Tobruk nelíbil nebo jsem ho nepochopila. Hlavně u mě vůbec nevyvolal pocit hrdosti na naše vojáky, kteří bojovali v Africe a kteří si naši úctu a vzpomínku zaslouží. Nečekala jsem ani tuny železa, žádné velké americké drama, ale spíš komorní příběh válečných hrdinů. Jenže hlavní "hrdinové" byli v podstatě popsáni jako zbabělec, zloděj, desertér, flákač, cikán a žid - to není rasismus, jen konstatuji po vzoru režiséra, i on mi postavy představil pouze povrchně a následně je nechal bezdůvodně (?) zapadat kamsi do písečných dun. Vizuálně a zvukem sice na úrovni a na české poměry opravdu na úrovni, ale bohužel to příběh nezachránilo - tedy, příběh jsem jaksi neodhalila a na druhé shlédnutí nemám dostatek odvahy... RE: Koláč: Sám režisér řekl: "Chtěl jsem, aby to vypadalo, jakoby jste vytrhli list z vojákova deníku." A to se mu povedlo. K tomu dodávám, ano povedlo. Nikdo neví čí to byl deník a co se v něm psalo ()

Zmeo

Vynikající film o československých vojácích bojujících pod vedením Karla Klapálka v nehostinných podmínkách africké pouště proti rozpínajícímu se nacismu. ()

milwaukee

Jeden z mála filmů, kde jsem si uvědomil, že válka je pěkný svinstvo. Nejsou tam velký bojový scény s obrovským množstvím komparzu, ale i s málem se dá natočit dost dobrý film. Viděl jsem hodně válečných filmů a velkofilmů, ale tenhle, ani nevím proč, se mi líbil a to tak, že velmi. Nohy utržené při výbuchu mi hodně připomněly "černého jestřába". Když se na plátně objevil Nebřenský, čekal jsem, že udělá reklamu na Müler Mix a bude to takovej hodnej taťka. Ale opak byl pravdou a role padoucha mu sedla dost dobře. Dávám čtyři a půl hvězdičky, ta půlka dolů je za konec, který byl takový,... prostě mi tam něco maličko chybělo ()

Knor

Podle mě je to hodně povedený válečný drama. Vizuálně i hudebně výborný , herci neokoukaní a dostatečně působivý z prostředí války. Jako pocta našim předkům, kteří tohle prožívali tento film určitě uspěl a určitě se může řadit k tomu lepšímu, co se u nás vyrobilo. ()

topi80 odpad!

Když u válečného filmu nemáte ani na moment pocit, že se díváte na válku, ale spíše na kluky, co si o velké přestávce hrají na vojáky, tak jde o opravdu hrozné diletantství. Je neštěstí, když si totální amatér myslí, že je režisér..m ()

mig21

Neobyčejně natočený obyčejný příběh. Dva přátelé v hrůzách války. Úžasná kamera (Vladimír Smutný), ostrý zvuk (Rejholec - Čech), zajímavé efekty a hlavně uvěřitelný jímavý příběh. “Není to válečný film, je to film o lidech. O lidech ve válce. “ - Václav Marhoul ()

DJ Kritik

Škoda, že sa Tobruk snažil ukázať veľa za malo peňazí. Celý film mi pripadal ako keby nedokončený. Jednotlivé pasáže sa mi zdali nedotiahnuté veľmi slabé dialógy medzi vojakmi a útok nemcov na postavenie v Tobruku mi pripomínal paródiu na nemecké westerny. Čo ma potešilo bola hustá atmosféra najmä medzi vojakmi roty, pôsobivé a realistické zobrazenie strachu počas vojny a v neposlednej rade i mierne odľahčenie filmy rôznymi návštevami zábavných podnikov. ()

thesseus

Kamera a vyprava jsou uzasne ze se ani nechce verit ze to je cesky film. Herci hrajou taky vyborne. Jedine co tomu schazi je scenar, ktery je strasny. Dialogy jsou naprosto nelogicke. Skoda. Kdyby mel film treba nejaky pribeh a zapletku tak by to bylo vyborne. ()

nmarca

K dokonalosti chybělo jen to nejdůležitější - příběh. Čekání na alespoň náznak zápletky až do třetí třetiny filmu je promarněnou šancí. Výborní, neznámí herci, skvělá kamera, úchvatná hudba ... velká škoda. Ale mezi českými filmy by to zasloužilo 90%. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (viac)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka

30.04.2006

Režisér a producent Václav Marhoul, jenž se svým scénářem filmu Tobruk inspirovaným knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy uspěl v českém kole americké soutěže Hartley-Merrill Prize pro tvůrce z… (viac)