Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Ryuuhei

Fascinující podívaná, která si rozhodně na nic nehraje, ale realisticky podtrhuje děj, který se ve filmu odehrává. Ačkoliv je vše lehce přikrášleno, nekonají se zde žádné velké zázraky, které by toto dílo jakkoliv posílaly ke dnu. Navíc s koncem, nad kterým se dá spekulovat a je víceméně na každém, jak jej bude chtít či nechtít pochopit. ()

Lachtaan

Jako milovník nejen vyprávěcích filmů aka Forrest Gump a hlavně Podivuhodný případ Benjamina Buttona, ale především jako zarytý fanoušek dobrodružných dramat o přežití jsem na sebe naštvaný, že jsem tenhle ohromně milý příběh viděl až nyní. Může sice působit jako pohádka, ale emoce a ono poselství o odhodlání přežít i přes všechny neduhy osudu (podobnost s Trosečníkem) Life of Pi dělají snímkem, na který budu ještě nějaký čas vzpomínat. ()

biglion

Ze začátku vcelku nudné než se celý příběh nějakým způsobem rozjede. Zvrat nastává v okamžiku, kdy dojde k bouři a potopení lodi. Za ocenění stojí jistě úchvatné vizuální efekty, především ztvárnění masožravého ostrova a také hudba a zvukové efekty. Pro mne ale spíše hlavní postavou celého příběhu zůstává Richard Parker. ()

uiu

Asi největší sílu filmu divák pochopí až na konci Pího vyprávění. Zatímco asi prvních 40 minut filmu se zaměřuje na Pího dětství, vznik jeho jména, snahu dokázat spolužákům, aby si z jeho jména nedělali legraci, příběhy o jeho strýci, ZOO a první lásce, teprve až pak se dostaneme k onomu vrcholu, na který každý čekal. Když pluje Pí se svou rodinou a zvířaty do Kanady, loď ztroskotá a na záchranném člunu zůstane Pí, zebra se zlomenou nohou, hladová hyena, starý orangutan a ejhle divoký tygr Richard Parker, z kterého má Pí respekt už od mala. Ani v těchto krizových podmínkách se ze zvířat nestanou míromilovní ochočení mazlíčci a potravinový řetězec funguje tak, jak má. Hyena tudíž zabije zmrzačenou zebru a následně i zuřivou opici, aby vše dořešil majestátní tygr. Pí se musí naučit přežít, obstarat si pitnou vodu a jíst jen sušenky, co byli na člunu jako zásoby. Zároveň se musí starat o hladového tygra, aby neskončil v jeho chřtánu on sám. Pokud se vám líbil Trosečník s Tomem Hanksem, tak si zamilujete i Pího snahu naučit se přežít a vymýšlet fígly. Jak ale ubýhají dny a pomoc ani pevnina v nedohlednu a jak Pího, tak Richarda Parkera sužuje hlad, noční bouře a každodenní mořská nemoc, vznikne mezi nimi určitá hierarchie, kterou se oba naučí respektovat. Ovšem ta největší šupa nastává až ke konci příběhu, kdy Pí odhalí i druhou stranu příběhu, tedy že hyena byl oplzlý lodní kuchař, zraněná zebra byl japonský šťastný hinduista, opice byla jeho matka a tygr... tygr byl on sám. Krásný příběh, úžasná vizualizace a parádní mindfuck z pozice optimistického Pího s velkou fantazií. ()

neoBlast

Je to pohádka, a jako všechny tyto zázračné příběhy plné sličných rytířů a těžko uvěřitelných zápletek potřebuje víru diváka (shodou okolností je hodně o víře a náboženství). Pokud se vyprávění důvěřivý divák poddá snadno získá dojem nejlepší rozprávky roku - vlastně stejně jako u pohádky Milionář z chatrče (shodou okolností také o Indovi), nebo jako u pohádky Titanic (shodou okolností také o námořní katastrofě). je prostě extra poutavý minipříběh, jež si diváka udrží ve střehu - shodou okolností stejně jako ten božsky animovaný tygr drží pod krkem hlavního hrdinu. 75 % ()

elanius

(18/2013, DVDRip) / Moc by som tento kúsok nepreceňoval, gýč, aj keď kvalitne natočený, gýčom pre mňa zostáva, uznávam, pár scén bolo dokonalých, ale stačí to? Pi sa chce tak okato zapáčiť, že efekt na mňa sa s každou "dokonalou" myšlienkou, scénou menil na opačný, prestával som tomu čo vidím veriť, filmovo veriť. Zostávam na triezvych 6/10. ()

LittleJohnny

Zajímavé kouzlo Indie v podání Anga Leeho se mi líbilo. Jen by mě zajímalo, jak by ta jeho super turbo ponorka(čti loďka) vydržela takové bouře... :) ()

T-pack

Já jsem zarytej ateista, ale s vírou to nemá nic společnýho. Víra dokáže bejt čistá a upřímná věc, ale jakmile se do toho přimíchá církev, je to špatně. Proto nevěřím v boha, protože by to znamenalo přijmout doktrínu církve, neboť já sám na rozdíl od Píscina boha nikdy nenašel. Právě proto považuju za vzácné chvíle, ve kterých mě někdo utvrdí v tom, že víra je čistě o jedinci. Tolik k pointě, která očividně pro mnoho lidí snímek zkazila a pro mě paradoxně vykoupila. Když to navíc porovnám s dalším Oscarovým černým koněm s indickým protagonistou Slumdog Millionaire, říkám si, že bych Life of Pi dal všech 11 oscarů. Vzhledem k tomu, že jsem od snímku čekal jen vizuální poklad a našel jsem skryté zlato i v příběhové rovině, i když někteří diváci by zřejmě dávali přednost diamantům či je už dostali v knižní předloze, pak mi asi nezbývá, než dát plný počet hvězd. Teď mám taky chuť si knihu přečíst. A hodit banán do vody. ()

BoncheR

Takže takto. Nie som filmový odborník. Nemám právo posudzovať tvorbu profesionálnych režisérov. Všetko čo môžem je povedať svoj názor. Tu je. Myslím si, že ak tento film bude komentovať skeptik, a kritizovať že sa jedná o propagandu štyroch najväčších svetových náboženstiev (a Boha všeobecne), bude mať pravdu len čiastočne, ak vôbec. Je naozaj pravda že to v tomto filme bolo, ale podané takým nenásilným spôsobom, že nikoho to nenaštvalo ani nezačalo presviedčať. A ak už nič iné, tento film mal naozaj krásnu kameru a vizuálne efekty. Naozaj veľmi pekne urobený Richard Parker, samotný Pí a všetky ostatné dejovo dôležité veci - začiatočná scéna v zoo, potopenie lode, útok vorvaňa, invázia lietajúcich rybičiek, zelený ostrov, koniec kde sa Richard neotočil... všetky tieto veci boli nakrútené takým majstrovským spôsobom, že mi zostáva jedine skonštatovať, že Ang Lee si toho Oscara naozaj zaslúžil. (( 87% )) ()

venison

Kolem filmu "Life of Pi" jsem dlouho po špičkách obcházela.. Párkrát zahlídla útržky, ale chuť na celek jsem nedostala.. Nevím proč jsem si myslela, že jde o nějakou dramaticky vážnou fantasmagorii jako je např. film "Jak přicházejí sny".. Nakonec jsem se odhodlala :-) "Life of Pi" je sice drama, je také dobrodružné, ale spíše bych film kategorizovala jako komedii s velkou porcí nadsázky.. Hodně dává filmu skvostná vizuální stránka.. Scénář potom sám o sobě není příliš sofistikovaný.. Nebo mi ušla nějaká skrytá linie.. Jako milovník zvířat mě děj samozřejmě uchvátil, čekala jsem však nějakou hlubší pointu.. Zatím asi můj nejlepší film s indickou tematikou ;-) ()

0lie

Duchovně vizuální pecka, kterou doporučuji jedině ve 3D..na délku filmu musím říct, že mě to ani minutu nenudilo! ()

VasaX

Jak tady někdo trefně poznamenal, Pí a jeho život je takový New Age (filosofický) film. Ale na jednu stranu má poutavý a zajímavý příběh, se sympatickou pointou, několik zajímavých myšlenek (o náboženství, bohu, víře, loučení, a znovu víře v dalším slova smyslu,...), není to úplně bezduchý blábol. I když jsou to dvě hodinky a skoro tři čtvrtiny z toho se odehrávají mezi Pí a tygrem, povětšinou na moři, co není jeho kamarád, člověka to pořád drží. Protože když už vyprávění či děj není úplně poutavé, vizuální stránka rozhodně je. Ang Lee hodně vsází na vizuál, a v tomto případě je to taková sázka na jistotu, protože je opravdu působivý. A 3D mu dodává šmrnc ještě víc. Life of Pi je spíše takové dobrodružné putování životem, vírou a sebou samým. A stejně jako se Pí rozhodl na začátku, tak se i my musíme, svým způsobem, vybrat si a rozhodnout věřit. PS: Zrovna u Pí a jeho život se to dalo přežít, ale dabing je facka divákovi. Kdyby se dalo po odchodu kina hlasovat, jakým podílem by se měl zisk z filmu dělit, směr dabing (a tím ani tak nemyslím dabéry, jako lidi, co to mají na starosti) by šlo čistých nula procent. Proč tomu vlastně tak není? Třeba by se jednotlivé články řetězu, od myšlenky k divákovi, začaly více snažit a nenechaly se táhnout, a filmový požitek by byl o to lepší!. ()

drake31

Kúzelné rozprávanie o hladaní Boha. Life of Pi je filmom ktorý vtiahne svojou pokojnou atmosférou, naplno ohromí svojím vizuálom, v tónoch hudby nájdete klud, a na záver oceníte videné dobrodrúžstvo aj keď nesršíte vierou v imaginárne bytosti. Ang Lee ma prvýkrát oslovil svojim filmom ... možno siahnem aj po knihe, ktohovie. ()

sskrblik

Ang Lee stvořil velmi pěkný film, který na diváka promlouvá z hlouby duše. Snaží se být nekompromisní i dobrotivý. Konfrontace víry a lidského osudu chcete-li. Musím souhlasit s Tetsuem, že potopení lodi ve mne zanechalo více emocí než potápění Titanicu. Ostatně i celé počínání pana π útočí nemilosrdně na divákovi empatie. Silný příběh je doplněný nádherným vizuálním zpracováním, kde je vidět jak si Lee hraje s barvami a se scénou. Nebýt jistých nadpřirozeností a "MacGyverovských vynálezů" bylo by to jistě ještě lepší. Přesto konstatuji, že se mi tato poetická plavba líbila převelice. Doporučuji! ()

Mishqo

Úvodné titulky ako vystrihnuté z dokumentu patrične navnadili. Nádherný vizuál a krásna hudba, silný príbeh. Žiaľ, hlavný hrdina ma viac iritoval ako by som s ním sympatizoval. Ale to nič nemení na tom, že film sa relatívne vydaril. ()

hroubek

Dlouho jsem se nemohl rozhodnout jestli tomuto filmu dám šanci.Šlo o to, že mě trailery nepřesvědčili o tom, že je to něco, co člověk musí vidět.Záchrané lano nakonec podal můj dobrý kamarád, který řekl, že ten film je opravdu moc dobrý, i když se to nemusí na první pohled zdát.Uvěřil jsem a rozhodl jsem se na Pího a jeho život kouknout.Než jsem se k tomu dostal, tak film posbíral spoustu ocenění, které mě v mém rozhodnutí podpořilo.Opravdu smekám před Ang Leeem, kterému se povedlo film předvést, tak jsem to nejméně čekal.Celkem jednoduchý příběh se mu podařilo geniálně vygrádovat.Než si to stačíte uvědomit, tak Vás má film v hrsti a budete ho sledovat s napětím a očekáváním, že s radostí zapomenete na několik logických chyb, které film má a lehkou přeplácanost digitálních efektu.Přesto je vidět, že trikové orgie(potopení lodě, Richard Parker) jsou využívány velmi moudře a jejich použití pomáhá příběhu a atmosféře.Dokonce mi ani nevadilo, že film má pár kýčovitých barviček a obrázků.Samozřejmě všechny sebelepší digitální triky nemůžou sami osobě utáhnout film, kdyby nebyly podpořený skvělým hereckým výkonem hlavního hrdiny.Jeho herecký projev je natolik přirozený a ve spoustě okamžicí naprosto perfektní, že si nebudete nestěžovat, že jeho slovní ping-pong odvrací řev tygra.Nádherný a upřímný příběh o jedné neskutečně skutečné události a netradičním přátelstvím. ()

jolanek

Nechapem preco take velke halo okolo toho filmu, mozno kvoli tomuto: rozkosna indicka anglistina, vela farieb, krasna priroda, este krajsie zvieratka, sympaticky hlavny hrdina, zaujimavy pribeh. No nic viac, cely namet okopirovali podla predlohi pozemstana: http://www.csfd.cz/film/235331-pozemstan/ samozrejme akurat iny pribeh a je na Vas comu budete verit :) ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)