Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

robfi

po letech se k tomu filmu vracim a muzu jen konstatovat, ze to je jen modni zalezitost a navonena zdechlina. Film urcite v budoucnu neobhaji svoje vysoke hodnoceni a urcite se nezaradi mezi klasiku. pri prvnim shlednuti bych mu dal o hvezdu vic, ale dve jsou tak akorat, co si to objektivne zaslouzi, zejmena za snahu, protoze natocit blijiciho tygra na clunu uprostred more asi neni jen tak. ()

Radek273

Pěkně líbivě natočeno (co se týče efektů, kamery,..), ale očekávání či především samotný potenciál filmu naplněn určitě nebyl. Otázka náboženství hooodně komplikuje celkový dojem a samotné zakončení filmu se snad nehodí ani moc komentovat. Škoda. [souhlasím s Galadriel] ()

Ence

Působivé sepětí přírody a člověka; spirituality a reality; nepřízně osudu a boje o naději; milosrdných lží a nesmiřitelných pravd... ()

Kozlowski8

Příběh indického chlapce, který přijde po ztroskotání lodi o celou rodinu a zůstane na záchranném člunu sám - s několika divokými zvířaty. Po většinu času nám film nabízí strastiplnou cestu chlapce nekonečným oceánem a jeho boj o přežití po boku divokého tygra. Je to ale především metaforická bajka o hledání boha a víry - krásně vizuálně probarvená a nápaditá. Knihu bych asi nedal, ale toto krásné vizuální zpracování mne těšilo. 70%. ()

Scaevola

Skvělě gradované vyprávění dává pocítit starosvětský závan dobrodružství, které se skrývá tam venku, a je jen škoda, že v závěru začíná polemizovat samo se sebou, byť nastíněná paralela s náboženstvím je bezchybná a z formálního hlediska není možné snímku nic vytknout. Film je bez jakýchkoli pochyb výtečnou poutí - naneštěstí však jen jedinkrát a k jedinému cíli. ()

kolly13

Splácáme rádoby moudrý příběh o hlavních náboženstvích a budeme se tvářit, že to všechny baví a každý doslova cítí přesah. Ne, je to roztáhlá nuda, zabalená ve slovech o víře a nauce. ()

RNDr.Strom

Perfektní rodinná podívaná, tento film totiž zvládne vlézt do zadele takřka každému členu domácnosti, jenže místo aby to působilo již na první pohled trapně, mnozí diváci to ještě budou označovat za metaforický přesah. Takže mamka si pobrečí jak u loučení se s pího první láskou jako trám, tak u satarašného lodního karambolu, a vlastně pak u celého zbytku filmu, protože co ten nebohý hubený indický chlapec musel všechno vytrpět! Malá si porochní při pohledu na glitrovou velrybu či milionkrát zkopírovanou surikatu a jiné extrémně roztomilé kousky, bráška zase uspokojí potřeby své pučící ranné maskulinity při ztotožnění se s alfa hochem, který si udělal z tygra Alíka. No a taťka to musí nějak vydržet až dokonce, kde mu konečně taky zalezou do špic, když se ukáže, že to celé byla nablblá báchorka malýho kluka, který zcela zbaběle! nesnesl čelit faktu, že jeho mámu sežral otylý kuchtík, takže najednou to všecko dává smysl, tak to v životě chodí, návrat do reality, pámbíčkáři jsou blbečci. Podivínský strejda uzavře tím, že každý si realitu konstruujeme po svém, což je jediná božská pravda, čili o to, co se objektivně stalo, vlastně nešlo a s uspojením svých pseudointelektuálních choutek zaleze na půdu, kde může pokračovat v sebehaně. Tak o tomto bůh podle mě není. Ale protože si stojím za svými slovy, dávám tři hvězdy, mě to totiž taky potěšilo: libuju si v atmosfěře existenciálního teroru, a představu, že kluk trčel rok na malé loďce uprostřed oceánu beru zcela vážně. ()

F2003F

Kasový úspech to malo vďaka čomu? Vizuálu? Mňa táto pseudo rozprávka až odpudivo nelákala, dal som to po knihe (ktorá ma rovnako ničím nevedela dejovo výraznejšie upútať) len zo zaujímavosti. Prvá polovica do potopenia lode absolútne nezáživné pobehovanie s nasilu prednesmi na potrebnú výplň pred hlavnou časťou. Následne oku lahodne natočené dejové nič. Po trikovej stránke fantázia, zvieratá sú normálne realistické a keď začnú zomierať chytia za srdce aj mierne zarmútia. Z hereckej stránky iba fajn, chalan to celkom zvládal na mini priestore, ale Oscar za réžiu? Film je totálne nezáživný kus všelijakej vaty spojenej s jediným zámerom predniesť moc kvalitného cgi a výbornej práce s kamerou. Hlavnej postave sa nedá fandiť lebo robí samé hlúposti od podstaty a v rámci odbočiek do rozprávania príbehu ani veriť jeho pravdivosť keďže obsahovo nerozviaže toho pozadie a citovo neotvorí. Na dve hodiny krásne umelecký obraz nestačí, navyše herci sú nesympatickí. ()

Kraliczech

Dlouho jsem nad tím filmem přemýšlel a nevím, jestli jsem si v něm našel věci co v něm nejsou, nebo jestli to byl záměr Ang Leeho. Každopádně se mi tím Pi a jeho život docela zalíbil, tou otevřeností a možností výběru. Myslím že každý kdo má rád jakési spirituálno si tenhle film zalíbí. Dokonce bych si odpustil scény jako značkování a nechal bych to plně romantické. Perfektní zpracování, zážitek i na 2D s dolby atmos. ()

Rommaano

Máte rádi KOČIČKY? Pak tohle musíte vidět! A trikuchtivý divák si možná ani nevšimne, že vlastně konzumuje poezii :-) Duchovní rozměr knihy je pochopitelně trochu potlačen, ale brilantní obraz dává známému příběhu nový rozměr. Film není jen o 8 měsících s tygrem v záchranném člunu. S trochou vcítění lze zažít opravdovou radost z maličkostí, jakou může být špaček tužky a kousek papíru uprostřed širého oceánu, nebo fascinaci z existujícího, jež mnohonásobně předčí vymyšlené, jako jsou létající ryby, světélkující medúzy, bublinkující velryby, útok predátora nebo zrcadlení vesmíru, a možná i pochopení, jakou skutečná VÍRA dává sílu. Přestože děj nezachází do zbytečných podrobností, vnímavý divák odchází s pocitem, že vše bylo uspokojivě vysvětleno. Tak jako hlavní hrdina dává vybrat, které verzi příběhu chcete věřit, můžete si sami svobodně zvolit, zda se chcete zabývat teologickými, filozofickými či technickými nedostatky, nebo, tak jako já, se nechat okouzlit a odcházet s pocitem vnitřního obohacení. Hynku! Viléme! Jarmilo! Tenhle kus určitě doporučuji! ()

tixi

Príbeh o odvahe,priateľstve a vytrvalosti je strhujúci i duchovný,trýznivý i zábavný.Ale hlavne inšpiratívny,ukazuje ľudom že je možné vidieť radosť aj v maličkostiach,akými sú napríklad mihotavé vlny modrého oceánu,záblesky svetielkujúcich rýb či obloha plná hviezd.Krásny oku lahodiaci film 95%. ()

Nuttel

Vizuálně to stálo opravdu za to.Rozebírání náboženství a víry tam bylo zbytečně moc..Celkový dojem:dobrý :) Nelituji,že jsem na ten film šla .. Dojala mě ta scéna se surikatama :) ()

pidla

Zaráží mě, kolik lidí tu nechápe jednoduchou, ale přitom tak silnou a zároveň úžasně podanou myšlenku filmu, že není důležité jakému náboženství, filozofii, ideologii, atd. člověk věří, když věří v dobro a krásu. Že svět je tak nekonečně rozmanitý a bohatý, že ho nelze vykládat jenom jedním jediným způsobem. Nádherný film. ()

7benjamin7

Film Pí a jeho život se umistil celkem na druhém mistě spolu s filmem "Bídnici" - nominován byl celkem v 11kategoriích na ceny Britské akademie filmové a televizní tvorby.Film který nabízí obrovskou dávku vizualních efektů,emocí a naděje.Na konci je jen na vás který z přiběhů si vyberete.Každopádně bych nechtěl být tím ,kdo dá přednost přiběhu bez tygra :)) ()

TOPmoovie

vdiel som to 3D v kine. takze 6 hviezd davam. je to sice pre narocneho divaka s vyssim vedomim, ale aj tak, videl som 700 filmov uz-- takze mozem povedat ze je originalny. myslite na neho aj pred spanim. a nezabudnete nikdy. ()

surprise

Bezvýhradné ano, tomuto divokému apokalyptickému a zároveň duchovnímu dobrodružství. Depardieu v komické půl minutové roli je vynikající ironický chrapounský zástupce západního ateismu. Podobně v závěru japonští pojišťovací agenti. Směšné k pláči. ()

shinlove

Těšil jsem se na tento film, moc jsem byl zvědavý na příběh kluka, který je na širém moři s tygrem. A jsem tak šíleně zklamán, že se tu po dlouhé době hodně rozepíšu. Knihu jsem nečetl, takže nemůžu soudit. Přijde mi ale, že Ang Lee dostal od někoho BD ve 3D s filmy Titanic a Avatar a řekl si: "Hele, tohle dokážu taky! Vezmu si potopení lodi, které natočím rychleji, protože James Cameron to zbytečně natahoval, ale natočím to působivěji. Dám do celého filmu spoustu modré, ta očividně v Avataru fungovala. Nejlépe rovnou oceán a v něm bude spousta modrých a nejlépe i světélkujících tvorů. Co třeba, kdyby nějaký uměl i měnit barvu, hm?! Dám tam aspoň na chvíli nějaký ostrov, který bude něčím zvláštní, třeba masožravý a na něm samozřejmě musí být něco, co svítí, jinak by to ani nešlo. Jo a co mi ještě chybí? Jo nějaká myšlenka-zvířata jsou hodně in, takže nebudou jen v moři, ale v celým filmu. A protože v Avataru byla digitální, udělám je skutečná, jenže ouha, ono to nestačí, tak je udělám taky digitální! A ještě pořád tam něco chybí...co třeba náboženství? Toho byl plný Avatar, lidi na to slyší, ale nějak k tomu Indovi musím dostat židovství, v Hollywoodu jsou skoro všichni Židé, takže aby se jim to líbilo, musí tam být aspoň zmínka. Jenže to by bylo trapný, na světě je hodně křesťanů a ještě víc arabů, tak to tam nacpu všechno, ať se to líbí každýmu. A pro ateisty? Musí tam být nějaký pragmatik, Darwinovec, co všechna náboženství shodí a řekne, že všechno dobré přinesla věda a ne Bůh! Tohle prostě musí dostat každého!" A on měl bohužel pravdu - nejen, že film má 76% tady na ČSFD, on má hlavně 11 nominací na Oscara! Proboha za co?!?! Nechápu to, že se někdo nechal takhle podfouknout! Dle mého - kopie Avataru s potopením skoro jako v Titanicu, roztahaný začátek a vztah s tygrem nedotažený a odfláknutý. Když už to začne vypadat hezky a poprvé se ho Pí dotkne a dá tygrovu hlavu na klín, jsou na ostrově. Pak na písknutí přiběhne do lodi, tak si říkám, že to bude pokračovat a střih, zase jsou na dalším ostrově, kde už jsou rovnou zachránění a tygr zdrhne a už se nevidí. Prostě odfláknuté až běda! Některé záběry pěkné, hlavně závěr na Pího a v pozadí potápějící se osvětlená loď. Ale jako celek katastrofa a pro mě zklamání roku. Jak já se jen těšil! :( A Depardieu film snad šel točit jen aby to měl blíž do Ruska nebo co! 2* ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)