Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

baribal

Dlouhé rozhodování, vcelku obsahově průměr, po obrazové stránce nádhera.. chvílemi moc zdlouhavé, asi tak jako většina věcí spojených s náboženstvím. Od okamžiku potápění lodi je film fakt povedený a když začínal film gradovat, tak mě dokázal dokonce i dojmout, ale pak to, jak film sám sebe "shodil" - i když to samotné "shození" přišlo celkem vhod - zkazilo celkový dojem.. i přes všechno co je na filmu krásné a povedené, nechápu to množství nominací. ()

maddy

Vizuálne-pestrofarebný gýč zabalený do hodvábneho obalu. Ang Lee to stále vie, len tentokrát zahodil zmysel pre cit z dokonalého Tigra a Draka a servíruje 3D fantasy jazdu s kvázi náboženským posolstvo. Berte alebo nechajte tak ... Pútavé, hravé a priamočiare, síce s dokonalými CGI efektmi (tiger!), zrak-berúcimi scénami (potopenie lode, lov rýb), ale čakal som o niečo väčší filozofický podtext a pointu, ktorú by som neodhadol hneď po stroskotaní lode. To čo malo byť zmyslom celého príbehu je podané až príliš povrchne, príliš polopatisticky a bez akejkoľvek kontroverzie. Všetky tieto nedostatky však hravo zatieni vymazlený vizuál, ktorý sa skvelo pohráva s farebnosťou, so zábermi kamery, s nasvietením. A aj keď dobrodružstvo Piscina začína až po 40 minútach počas ktorých si máte možnosť obľúbiť sympatického hrdinu vôbec nenudí, následný survival boj na mori je ozvláštnený nápadmi, takže aj keď už máte pocit, že nič nové na ploche jedného člnu priniesť nemôže, tak Ang stále prekvapí novými scénami. Do toho všetkého hrá naozaj kvalitný hudobný podmaz, takže o (doslovne) magické dobrodružstvo je postarané. Po skončení navyše zanechá hrejivý pocit na srdci, o to vyváži aj všetky ostatné nedostatky. Nie som sklamaný, nepretržite som sa bavil, udeľujem aj značne vysoké hodnotenie, ale po ohlasoch so zámoria som čakal presa len o trochu viac, nejaké hlbšiu myšlienku. CELKOVO: 4* ()

JimWayne

Krásny snímok a to po všetkých stránkach. Vizuálne šialenstvo, ktoré funguje na sto percent. Ang Lee priniesol rozprávkový svet pre všetky vekové kategórie. Hudba, kamera, vizuálne efekty, Oscary skončily v správnych rukách, réžia no neviem ale ja s tým nič nespravím. Príjemné pohladenie duše. 80% ()

Krissty

Nebýt zdlouhavého začátku, byla bych s hvězdičkami štědřejší. I přesto jsem ale nadšená, nenudila jsem se. Ta zvířata byla nádherná, úžasná! A Richard Parker, toho jsem si dokázala ze všech postav oblíbit úplně nejvíc (i když jich tam tedy moc nebylo). Byl prostě krásný a ten jeho pohled.... Nevěřila bych, že mě dokáže takhle dostat do kolen zvíře :D Kamera (nebo spíše vizuální efekty?) byla skvělá, už dlouho jsem nic takového neviděla, vyrovnat by se tomu dokázal snad jen Avatar. Od Ange Lee jsem čekala opravdu hodně a ačkoliv jsem si tím, jak moc dobře se dá zpracovat takové téma, nebyla příliš jistá, Ang mě nezklamal, možná spíše velmi mile překvapil. ()

Adasin

Svým způsobem to bylo dobrý, nejlepší byl asi začátek podaný dost zajímavým způsobem. I ta plavba s tygrem byla nad očekávání zajímavá, ale ta ztráta tempa na jejím začátku mi byla až moc proti srsti. Oscary bych tomuhle filmu nedala, rozhodně ne ty za hudbu a vizuální efekty, jiné filmy mě v tomhle ohledu nadchly daleko víc. 7/10 ()

Alqarin

Asi nikdy nebylo prostoduché náboženské sdělení podáno tak úchvatně, jako v Pího příběhu. Ang Lee vyseknul druhou Velkou rybu. Byť je jeho film idealističtější a naivnější než Burtonův vrstevnatý majstrštyk, nabízí takřka stejnou porci hravosti a vizuální rozjívenosti. Prim hraje kýč a přímé útoky na city, a i když finální sdělení samo o sobě není velkou bombou, tak to nevadí, protože snaha o nějakou větší kontroverzi by celou tu pohádkovou pouť spíš zabila, a tak když Irrfan Khan pronese svá závěrečná slova, dojde k perfektnímu završení. Pí se nepokouší vyrukovat s něčím zásadním, jde mu jen o to nabídnout svoji pozitivní vizi zabalenou v pestrobarevném papíru. A to se mu daří na výbornou. ()

SaNcHeZ_cz

Ang Lee a jeho indická cesta k dospělosti. Pí a jeho život je překvapivě příjemná a divácky přístupná moderní variace na drama dospívání ve světle nečekaného vývoje událostí, částečně naočkovaná až pohádkově laděnou atmosférou a vizuálním kabátem. Cesta k ultimátní záležitosti to sice není, avšak snímek své nepochybné kvality má a i přes své místy až značné chyby je ideálním zpestřením nebo zábavou pro celou rodinu. [75%] ()

LV.Helter

Ang Lee vsadil na správneho koňa. Pí a jeho život je slniečkovy film so zvieratkami, ktorý i cez svoj vizuál nezápadá do omaľovankových popcorňakov. Snaď viac než filmový vizual poteší prakticky sposob vyprávanie príbehu a náboženská-spirituálna pointa, ktorá posobí ako malý klenot na záver. No a ten záver, je fakt geniálny, strhujúci a neskutočne veľmi dobre odvedený. Herecký a režiserský výborný koncert. Časť z tým rozkladajúcim ostrovom ma neskutočne potešila. Pí a jeho život je jedno z največších prekvapení tohto roku. Veľmi silné 4*.. ()

Paxxx.cz

Krásný byť pohádkový příběh, úchvatná příroda, dobrá hudba, pár životních mouder a především postupné poznávání se pí s tygrem dělá z tohoto filmu pěknou a výpravnou podívanou, pro mě příjemné překvapení a 5 s odřenýma ušima...85%. ()

Karlas

Tak tohle není vůbec žádná pohádka se zvířátky, jak by mohly signalizovat některé ukázky v kině. Ve skutečnosti jde o velmi silný psychologický film s fantaskními obrazy, který je spíše pro náročného diváka. Napínavý, dobrodružný příběh s mnoha filozofickými myšlenkami a životními úvahami, to je Pí a jeho život. ()

Praxis

Ubrečená pestrobarevná omalovánka plná tygra, vizuálních orgií, diskusí na téma víra a Bůh a vůbec se tady hraje na city, že pane Ang Lee? Vlastně je to o ničem, ale konec je zabijáckej. Nedoporučuji se dívat v nostalgických a melancholických časech. Hrozí nebezpečí provlhnutých kapesníků. 75% ()

Lamiczka

Již před samotným zhlédnutím snímku jsem byla vlivem okolí připravena na vizuální extatickou podívanou. Snad i proto jsem byla zhruba do poloviny filmu docela zklamaná, protože se tam v podstatě nic zásadního neděje. Jenže pak přijde první zvrat a tím je potopení lodi, na které se Pí s celou svojí rodinou nachází. Od té doby se opravdu jednalo o jednu dech beroucí scénu za druhou, každá zajímavá a originální svým vlastním způsobem. Je až neuvěřitelné, co dnešní trikoví mistři dovedou vytvořit za triky (i když - surikaty mě dost zklamaly). Za jejich práci a za jejich výtvory jim právem náleží veškeré mé bodové hodnocení. Bohužel zbytek u mě dost výrazně pokulhává. Ono totiž kromě zmiňovaných vizuálů toho na celém filmu dobrého není. Příběh je všelijaký, místy docela výrazně nudí a zbytečně se vleče. Přes dvě hodiny čistého času je prostě moc. A v podstatě nejlepší scéna, ta závěrečná, je nahuštěna tak moc, že člověk neřekne ani raz dva a už na něj koukají závěrečné titulky. Herecky mnohem lépe vyniká digitalizovaný tygr, než mladík s příliš drzým pohledem. Všechny další role jsou spíše symbolické a nelze je dobře hodnotit. Možná dám časem šanci knižní předloze, ale po zhlédnutí filmu tomu moc velké šance nedávám, vzhledem k tomu, že se jí prý režisér Ang Lee celkem věrohodně celou dobu držel. A hudba teda na to, že vyhrála Oscara, nic moc. Čistý průměr. ()

katasta

Po vizuální stránce krásné, i když občas už trochu přehnané. Nic jiného mě ale nenadchlo, příběh byl zpracovaný zajímavým způsobem, ale sám o sobě vlastně nebyl nic moc a celkově mě to prostě nijak nesebralo a nehnulo to se mnou. Věřím, že ve 3D by ten zážitek byl o něco lepší a třeba bych dala i 4*, ale takto je to zlatý střed. ()

Vxxx

"I suppose in the end, the whole of life becomes an act of letting go, but what always hurts the most is not taking a moment to say goodbye" Čekala jsem naivní slátaninu o Indickém chlapci a jeho věrném příteli tygrovi. A ono ne! Boj o přežití a vyhrazení teritoria chlapcem na záchranném člunu, který sdílí s tygrem... No.. já se bavila. Všechno bylo super. Příběh byl velmi silný, ale co mě zaujal nejvíce byla grafická stránka. Jestli Pacifik opravdu takhle světélkuje, tak chci taky ztroskotat. Světélkující velryba, rybičky, surikaty a plankton. Super. Je to film, který rozhodně budu doporučovat, i když nevím, jestli se na to já sama ještě někdy podívám. Přeci jenom, absence dialogů časem omrzí... ()

Riddick77

Ang Lee vytvořil dechberoucí vizuální koláž, která je jemně protkána myšlenkami o ceně lidského života, síle charakteru, životních principech i prioritách a především jí prostupuje jako červená nit "víra", nikoliv náboženství (věřit neznamená znát správné odpovědi, které režisér [ani tvůrce předlohy] nikterak divákovi netlačí - právě proto je možné, aby mladý Pí čerpal z rozdílných kulturních, civilizačních a náboženských tradic). [spoilerům se asi nevyhnu] Snímek nastartuje bezvadně zpracovaná úvodní půlhodinka, která přibližuje zábavnou a vtipnou formou kontext celého vyprávění, jenž je dosti podstatný vzhledem k pozdějším prioritám a preferencím hlavního hrdiny. Pí a jeho život je odlehčenou dobrodružnou bajkou, v níž jsou duchovno, spiritualita a schopnost introspekce základními složkami, tudíž je zcela nesmyslné pokoušet se na dění ve filmu aplikovat teorii racionální volby nebo o materiálu dumat z pozice objektivního poznání reality. Naopak, Yann Martel i Ang Lee chtěli ukázat, že každý vnímáme realitu jinak, což ostatně ilustruje příběh mladého Inda (také to poukazuje na společenské, duchovní, náboženské a kulturní rozdílnosti). Ten představuje subjektivní náhled na objektivní skutečnosti, jež nejsou pro vypravěče příjemné z hlediska jeho preferencí [nelidské, amorální a kruté jednání lidí v mezní situaci], proto zřejmě volí jinou formu zprostředkování vlastní zkušenosti. Ona zvířecí symbolika je, což není zrovna šťastné, zbytečně polopaticky rozklíčována na samotném konci. Poněkud extrémně pak může vyznít i interpretace klíčového poselství, že náboženská víra je individuální volbou, jež má učinit život daného jedince "pouze" snesitelnějším (zajímavějším, jednoduším - stejně jako onen příběh zní lépe, když si dosadíme zvířátka a nemusíme sledovat morální selhávání lidského druhu), či spíše má posloužit jako nástroj k vyvázání se ze zodpovědnosti. Pravděpodobněji šlo o zdůraznění odlišnosti perspektiv (víra) a subjektivity vnímání (příběh), jež byla lehce načrtnuta mimo jiné skrze !!pluralitu!! náboženských systémů - režisér rozhodně netvrdí, že daná náboženství jsou vlastně stejná, pouze poukazuje na stejného jmenovatele, kterým je víra. Pro mě tudíž rozhodně nic fádního, ba naopak. Po technické stránce samozřejmě brilantní, přičemž tygřík Richard Parker je skutečně skvostným "uměleckým" dílem moderní technologie. Dabing fakt slabší a 3D prospěšné. Recenze zde. 9/10! [5.12.2012_novinářská projekce_Anděl] ()

GodComplex

Jeee, to byla krasna realisticko-fantasy pohadka. Skvela story, vizualni efekty, hudba... z letosnich oscarovych kandidatu jednoznacne nejsympatictejsi a prosim minimalne rezii pro Anga Lee, ktery se vraci do top formy (Life Of Pi je jeho nejlepsi film od Tygr a Drak). Libilo se mi i nabozenske poselstvi, ktere bylo zpracovano velmi prijemne a nenucene. Podle rozporuplnych reakci jsem necekal zadny zazrak, ale tohle bylo extremne pozitivni prekvapeni. 9/10 ()

Jillen

Wow, někdy mám chuť si nafackovat, když nejdu do kina. Tak trochu Trosečník na indický způsob, jehož highlightem je celý úsek od nástupu na loď až po výstup na písčitém pobřeží. Dalo by se tomu vyčítat spousty věcí a s dabingem to musí být učiněné peklo, ale proč to dělat, když je to tak perfektně servírované? Překvapení a satisfakce. ()

MikO_NR_1909

Ang Lee je veľmi skúsený harcovník so silným zmyslom pre estetiku, prostredie, postavy a vzťahmi medzi nimi. Prekvapil ma veľmi odvážny spôsob nábožensko-filozofických myšlienok (s tým si to ale u mňa trošku pokazil). Mimo toho je ale koncept výborný, digitalizácia mi nevadí, akurát scenár je v podstate priemerný. Najkrajšou scénou je podľa mňa ostrov so surikatmi. ()

Laxik

Indie je pro Hollywood tohoto desetiletí evidentně novou Čínou, protože přísun duchovních zorničky rozšiřujících spektáklů i malých dramat s malými velkými Indy se nám čím dál tím zvyšuje. V tomto ohledu se díky shodě v osobě režiséra přímo nabízí rovnice Pi a jeho život = Tygr a drak. Přes to všechno je Pi mainstreamovým kouskem, který nás vede za ručičku spíše v západním stylu, což zamrzí. Mou druhou a poslední výtkou je už dnes nevěrohodné CGI. Samozřejmě chápu, že o moc lépe tygra udělat nešlo, že živá kočička by ukončila natáčení hned po první scéně na moři, že snová atmosféra celého vyprávění umělého tygra s trochou sofistické argumentace omlouvá, i že je to přes nerealističnost vizuálně uchvacující. Proto také, místo abych dštil oheň a síru, pouze vytýkám. ()

Siegmund

Film na podívání ve 3D docela pěkný, ale ten děj je příliš vymyšlený, vyumělkovaný a zbytečně natahovaný a navíc je plný logických nesmyslů. Filmy v kterých se musí komentovat, co se děje, podle mne trpí neschopností tvůrců podat děj filmem, proto ho musí vyprávět. Scéna ohledně vegetariánské stravy a zejména následný konflikt mi přišly jako zcela zbytečné. Zážitek z podívané na 3D mám dobrý, ale tento film už nikdy vidět nemusím. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)