Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Wicky

Katastrofa. Je lepší u toho usnout nebo řvát jak je to trapné a skoro přijít o nervy?. Všem radím aby zvolily raději první variantu. Režisér Ang Lee nám připravil nudně trapnou, nedávajíc smysl tupou kravinu. Celá ta záležitost s bohem je úplně mimo mísu a nevím proč to tam tvůrci vůbec cpaly. První hodinka je snesitelně čistě průměrná, ale potom je to jedna velká trapná nuda která střídá absolutní WTF momenty ( Plakání nad mrtvou rybou ). Hlavní postava alias Pubertácký Ind mi lezl totálně na nervy až jsem myslel že chrstnu do svých úst velkou dávku antidepresiv. Všem radím aby se téhle "dobrodružné parádě" vyhnuly velkým obloukem. A poslední odpadová půlhodinka už je jen poukázka na vlastní sebevraždu. Pičín a jeho život. 20% ()

Indy

Vizuálne úchvatné, škoda toho záveru, ktorý mohol byť umnejšie natočený, keďže náš čaká niečo ako "pointa". Ang Lee síce opätovne ukázal, že sa vie obratne pohybovať spektrom rôznych žánrov (každý z jeho top filmov Rozum a cit, Tiger a drak a Skrotená hora je úplne iný), ale pod tiahou toľkých vizuálnych efektov sa potkol v kľúčovej záverečnej scéne v nemocnici, kde Pí rozpráva čo sa vlastne stalo. Táto scéna mení pohľad na celé doterajšie dianie, ale je iba sucho odrozprávaná, bez žiadnych flashbackov. Ukážkovo niečo obdobné zvládol DelToro v závere Faunovho labyrintu, tam to nemalo najmenšiu chybičku, tu to hapruje. Ako milovník vizuálne podmanivých filmov som bol však z niektorých filmových obrazov nadšený (napr. stroskotanie, trikovo dokonalý tiger, lietajúce ryby, scéna s veľrybou) a puto medzi hlavným hrdinom a tigrom Richardom Parkerom funguje na jednotku, takže bolo aj dojatie. 8/10 ()

DavidS.

Magická bajka, kde Francouz může být Rus a maminka orangutanem...V úvodu nenásilně vtipné, mokré, chlupaté a trikově výborné... ()

cachina

Retrospektivně vyprávěný příběh o ztroskotání dospívajícího chlapce, kde velkou roli hraje duchovno a spiritualita. Vyprávění nás zavádí do světa, kde divák nemůže věřit všemu a hlavně ne vypravěči (nebo vlastně může, je to pouze na něm). Zpočátku se děj vyvíjí zcela normálně a racionálně. Sledujeme dětství našeho hrdniny, který se potýká s výsměchem ve škole (kvůli svému jménu) a i doma (kvůli své náboženské nevyhraněnosti). Rodina bojuje s finanační krizí, a tak se rozhodne přestěhovat i se svou zoo do Kanady. A právě teď se začnou dít věci. Co se týče vizuální a digitální stránky, snad nikdo nemůže nic namítat. Prostě okouzlující, nádherné. Záběry vypadají jako by vypadly z nějakého výtvarného díla. Potopení lodi je úchvatné a bezchybné. Postupem času jsme ale svědky událostí, na které racionálně smýšlející člověk nepřistoupí. Dokonce je i samotný hrdina respektive jeho vyprávění zpochybňováno. Ang Lee dává divákovi dostatek prostoru, aby se sám zamyslel, nevede ho za ručičku a nabízí mu otázku (stejně jako spisovateli ve filmu), kterému příběhu dá přednost. Stačí si jen vybrat. ()

Seti

Po skvěle namixovaném traileru musím bohužel konstatovat, že výsledný film mě ani zdaleka tak neoslovil. Takový Trosečník na houbičkách, ve kterém pohublého Toma Hankse nahradil o něco méně pohublý neznámý Ind, a pana Wilsona digitální Richard Parker. Krom určité dávky religiózního přesahu, několika parádních survival momentů a docela zajímavého ztvárnění nápodoby člověk - zvíře toho však Ang Lee příliš nenabízí a opěvovanou pecku letošní oscarové sezóny v tom nevidím ani náhodou. Popravdě mě ke konci ty barvičky už docela nudily a přál jsem si, ať už to konečně Pí někam přirazí. Pointa v podobě dvojího příběhu ovšem dost zachraňuje. Celkově jsem však od Pího čekal rozhodně víc. ()

Joann

Tygr je super :)...Hyena je pěkná svině a hlavní hrdina celkem šikovnej...Nevím, jestli to má být pohádka, pak by mi ta nevěrohodnost nevadila, nebo to drama...ale něco tomu chybělo, aby to bylo víc jak 3* ()

Chipsonator

!POZOR! Komentář obsahuje ke konci spoiler: Hodně fajn film. Nic jsem neočekával, a dostal jsem fajn příběh o chlapci který ztratil rodinu a jeho společníkem při přežívání se stal tygr. Celé vyprávění příběhu na mě působilo hodně mile, opravdu dobře se mi na to dívalo a taky poslouchalo. Navíc Pí a tygr bengálský jménem Richard Parker tvořili sympatické duo. Co mě ovšem na filmu překvapilo byl závěr. Celý film jsem opravdu čekal že se vztah tygra a chlapce nějak prohloubí, čekal jsem na nějaké to gesto které by ukázalo že tygr má vážně duši a může se stát přítelem a že není jen zvířetem založené na instinktech. Místo toho se film zachová "brutálně" a ničeho takového se nedočkáme, aspoň ne přímo. Stále je tam možnost tomu věřit že tygr byl něčím víc než obyčejným zvířetem které přežívalo, ale i tak bych měl lepší pocit kdyby jsem si to nemusel domyslet a ve filmu to bylo jasně ukázáno. Ale i tak jsem si film užil. 75% ()

Spike23

Nějak se nemohu rozhodnout, když v závěru přemýšlím nad hodnocením. Snad akorát podle mě trochu zbytečný začátek je to jediné, co bych filmu mohl vytknout, když ale vezmu v potaz celkový příběh a vizuální stránku až nečekaně moc blížící se dokonalosti, úvod filmu s tímto ve srovnání je něco, co se nejspíš vůbec řešit nemusí. Nebýt Trosečníka, se kterým se snad už napořád budou srovnávat všechny filmy, které ho alespoň trochu připomínají, 5* bych tomu dal bez většího přemýšlení, takhle ale si opravdu vůbec nejsem jistý. Jsem si ale naprosto jistý v tom, že si Life of Pi zaslouží hodnocení vyšší 80%, protože, přiznejme si, mezi současnými filmy je to nezávisle na knižní předloze dost vysoký nadprůměr. ()

korndaddy

Hezky se na to kouká, ale pravděpodobně si z filmu víc nevezmu. Prostě takovej ten filmeček, kterej je hezky natočenej a vizuálně zajímavej, ale za pár dní si na něj pravděpodobně ani nevzpomenu. ()

see_sawandrew

Na první pohled to do sebe hezky zapadá, ale Life of Pí je ve skutečnosti strašlivě rozpolcený film. Čím víc se toho napovídá, tím míň se toho řekne - film přímo zoufale volá o zajímavější narativní strukturu a tichost ve stylu Zemeckisova brilantního Trosečníka. Vazba na předlohu to vyloženě kazí emocionálně slabým happy endem - kdyby z filmu zůstal jen tragický (či aspoň otevřený) příběh o umírajícím chlapci a tygrovi, šlo by rozhodně o Leeho nejlepší film. A nebyl by problém si vytvořit vlastní interpretaci a vidět za plátnem jakoukoliv obecně platnou metaforu, od Boha přes nevyhnutelnost smrti až po kýženou bajku. Bohužel zbytečná ukecanost filmu a nešťastný styl vyprávění snadno proměnily příběh v poněkud banální storku, která chce vyprávět o přírodních zákonech a současně o náboženství, povrchně znázorněném přes světské symboly. Místo aby film vyprávěl o víře, vypráví o multiteistické postavě, která je schopna v první větě děkovat Višnovi a ve druhé si hrát na Joba. Já prostě nemám rád tahle primitivní vodítka pro zlenivělé diváky. Jediné, co pak zůstává prakticky bez výtek, je milá ukázka situace, kdy se nás všechna krása světa snaží zabít. Bohužel, i vizuální ztvárnění Lee celkem přestřelil, a tak jsem měl místy dojem, že mě zase někdo teleportoval na Pandoru. Alespoň jsem si ověřil, že Akademie skutečně jde po pozlátkách a že pro zneuznalé režiséry je to nejkratší cesta k vytouženému plešounovi. Jenže u Leeho jako exotického miláčka Hollywoodu mě to celkem mrzí, protože ten už své poměrně zasloužené Oscary dostal za Tygra a draka. 60% ()

matolas

Film vtipný, svižný, originálny a s "prekvapivým" zvratom. Parádná vizuálna stránka už len dodáva celkovému koloritu spleti myšlienok a obsahu. Skrátiť to tak o 15 minút a mohlo to byť ešte o kúštek lepšie. ()

Mistickzz

Ang Lee ma opäť presvedčil o svojej jedinečnosti podať silný príbeh v zaujímavom prevedení. Veľmi príjemný snímok, ktorý keby bol o 20 minúť kratší, tak by mal bližšie k dokonalosti. Na animované zvieratá sa dá zvyknúť, hlavnú dvojicu Pi-Richard Parker som si obľúbil a všetko to bolo zabalené do hi tech obalu, ktorý vo mne evokoval všetky pocity. Pre mňa zatiaľ najlepší Lee za poslednú dekádu. 80% ()

Chegi

Dle mého názoru velmi přeceňovaný film. Ale nechám každého ať to posoudí ze své perspektivy... Po grafické stránce ovšem kvalitně provedé a herecké výkony (či spíše výkon) také super. No alespoň Depardie, který klesá do hlubšího a hlubšího bahna jak morálně, tak herecky může oslavit svůj malý štěk v poměrně netradičním filmu. ()

666Carnage

Krásná vizualizace a poutavý příběh člověka a zvířete. Obdivuhodný herecký výkon a opravdu krásné scenérie na moři i zvířat. Ang Lee natočil silný příběh na, který se hezky kouká. Zajímavý závěr. 90% ()

jirijost

Co k tomuhle filmu napsat? Tezko hledam slova, protoze z toho mam hodne rozporuplne pocity. Ihned po dokoukani filmu jsem stezi dal ty ctyri ale ted druhy den bych dal nejradsi plne hodnoceni. Je totiz pravda ze ten pribeh byl proste nadherny. Barvy, ta priroda a hlavne, tygr. To bylo proste tak krasne zpracovane. Jasne je to spise takovy pohadkovy pribeh a to je asi to co me nuti jednu hvezdu ubrat. Presto se tenhle film stal razem mym oblibenym a rad se na nej podivam co nejdriv znovu. Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)