Narostl mu hřebínek

Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1987, 11 min

Jedinečná satira na praktiky úřednického života, nese výrazný rukopis autora scénáře a vypravěče Zdeňka Svěráka. Jeho svérázný humor, podobně jako v kultovním krátkém filmu Rohy, konfrontuje mluvené slovo s obrazovým doprovodem, který zobrazuje desítky známých rčení a běžně užívaných výroků. (oficiálny text distribútora)

Facerr

Geniální. Svěrák byl vždycky inspirující, ale v tomhle případě jde přímo o gejzír nápadů, nad kterejma se člověk musí každou chvíli pěkně vychechtat. Divím se, že jsem na něco takovýho narazil až teď, kvalita snímku by už dávno měla z "hřebínku" udělat českej filmovej folklor dobře známej od Aše až k Tatrám. ()

H34D

Nikoli zázračná, ale jednoduše pěkná satira, která v animaci vtipně ztvárňuje veškerá možná pořekadla. Hlas Zdendy Svěráka je sympatický... 7/10 ()

gudaulin

Výborná animovaná groteska o bezohledném kariéristovi, kterému se služebním postupem rostla křídla a hřebínek. Snímek si kreativně pohrává s českým jazykem, s lidovou pranostikou, rčeními a nejrůznějšími slovními obraty. Ve druhé linii potom film kritizuje a zesměšňuje byrokratický aparát neurčité instituce plný intrik, podlézavosti a zbabělosti. Celkový dojem: 100 %. Originální záležitost namluvená výborným Zdeňkem Svěrákem. ()

Ainy

Tak to byla bomba! Dokonale natočená krátkometrážní komedie. Vyjádřit animací celý příběh, ale doslova je výborný nápad a se čteným slovem pana Svěráka velmi vtipná podívaná :-) A jak píše Tom_Lachtan (díky Ti za tip), tak jsem taky čekala na to, až kvůli znázorněné pile v ruce pana Holátka řekne ta slova "chtěl ji přeříznout" hihi :-)) ()

D.Moore

Hravé, ale podle mě příliš dlouhé. Přímo se nabízí srovnání s krátkou groteskou Slangová symfonie, kterou v roce 1951 natočil můj veleoblíbenec Tex Avery. Člověk zjistí, že co do verbálního humoru je čeština angličtině důstojným soupeřem. ()

ripo

Vasoké hodnotenie za výborný text Svěráka, ktorý pospájal ľudové porekadlá a výrazy do komplexného textu , ktý bol výtvarne spracovaný na úrovni ()

Tom_Lachtan

Další československý počin, který je nejblíž rozhlasové hře s obrázky (jako např. Všehochlup). Ale tady se ty obrázky povedli dokonale! Snad každý vtip na jakýkoli výrok (a že to není de facto nic jiného, než jeden známý výrok za druhým) je opravdu vtipný (u mě vede hlavně Smetana, či Škoda na triku [vivat HC Plzeň!] a hlavně snad jediný nevyřčený vtip v podobě pily .). Geniální, hlavně díky páně Svěrákovy, kterýžto se převedení svého textu zhostil vskutku mistrně. [info pouze pro mou osobu: komentář č. 666] ()

mchnk

V necelých deseti minutách se lze přesvědčit o tom, že je skutečně hezký, ten náš jazyk český. Lituji každého, kdo si, z jakýchkoli důvodů, nemůže užít Svěrákovské slovíčkaření a pohrávání si s našimi klasickými a možná i staletí fungujícími pořekadly, přirovnáními, či příslovími. ()

VenDulin85

Aneb když se do obrázků převedou doslovné výroky... Nádherný krátkometrážní snímek, ve kterém je skrytá hluboká myšlenka :-), vše vyprávěno brilantním Zdeňkem Svěrákem, kterému tento styl jednoduše sedne. Celých 10 minut se báječně bavíte a následně vás začne napadat, jak by obrázkově vypadaly další výroky brané doslova. ()

evulienka3

Takýchto pánov Holátkov som vďaka svojmu povolaniu v živote stretla už veľa a vždy ma dokázali neskutočne vytáčať. V nepravidelných maximálne však štvorročných intervaloch sa objavujú a následne vyhasínajú a zostáva za nimi kyslí zápach skazeného systému. Od tohto filmu sa však na túto negatívnu časť kolobehu svojho života začnem asi dívať z iného uhla pohľadu a vždy, keď na chodbe natrafím na nejakého takéhoto "Holátka" tak si s úsmevom na tvári spomeniem na tento úžasný síce krátkometrážny, ale hlboko prepracovaný príbeh. ()

helianto

Tohle byla voda na můj mlýn. Miluju hrátky s jazykem, takže u komentáře k tomuto filmu jsem se doslova a do písmene tetelila blahem. Doprovodný text padl filmu jako ulitý, žádná omáčka, ani pomocná berlička. Autor mistrně prokázal, že mu rodný jazyk není cizí. Chytil příležitost za pačesy a s jazykem si pohrál tak lehce, jako ona pověstná kočka s myší, takže nám divákům spadla čelist a mě osobně pohladil duši. Naplnilo mě štěstím, že jsou ještě lidé, kterým krása jazyka leží na srdci. A poslala bych do háje všechny, jímž je bohatství jazyka ... volné a zacházejí s ním tak, že nad tím rozum zůstává stát. ()

honajz

Hele, já nevím. Fakt. Vtipné to je, když vezmete různá rčení a zobrazíte je doslova, nějaký příběh to taky má, takový satirický, komunální osten proti byrokracii na úřadech, ale ten nápad se strašně rychle přejí. Prvotní nápad je spíše taková hříčka, ale jet v tom celých deset minut, pořád dokola a dokola, tak už mi to tolik zábavné nepřijde. ()

easaque

hodně nápaditý kraťas, který vhodně ukazuje spoustu běžných rčení - pro děti jako dělané a Svěrák jako ideální komentátor. 4* jsou jasné. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Velice zajímavý animovaný film, kritická satira, která si roztomile hraje s českým jazykem, jak to umí snad jen bývalý češtinář, pan Svěrák. Doslovný překlad/přepis krásné košaté češtiny, navíc s opravdu výbušným překvapením v podobě nevyřčeného (několikráte i zde zmiňovaná pila). Zvolené téma mi přijde na rok vzniku celkem odvážné, ale asi se již doba normalizace uvolňovala. ()