Obsluhoval som anglického kráľa

• Česko Obsluhoval jsem anglického krále (viac)

Ústrednou témou filmovej adaptácie slávneho Hrabalovho románu je životná cesta čašníka, neskôr hoteliera a nakoniec cestára v čase politických zvratov v prvej polovici dvadsiateho storočia. Jan Dítě (od 18 do 38 rokov Ivan Barnev, potom Oldřich Kaiser), lebo o ňom je reč, niekoľkokrát v živote pocíti, ako ním druhí opovrhujú - nielen pre malý vzrast a to, že vyrastal ako odložené dieťa, ale tiež pre sympatie k Nemcom a pre svojskú životnú filozofiu. Nikdy však nezatrpkol, neživil v sebe nenávisť a nechcel sa pomstiť. Má totiž svoje sny! Túži po bohatstve, uznaní vo svojej profesii, po milujúcej žene... A hoci sa mu všetkého dostáva, je to len nakrátko - nie je totiž uznaný ani ako árijec, ani ako milionár... (TV Doma)

cpt.Lynch

Hrabalovu literární předlohu jsem četl hodně dávno a pamatuji si je jen hodně málo, takže se film nebudu snažit s knihou srovnávat a komentář se bude týkat čistě filmu. Co napsat jiného, než že film moc pěkný a mile mě překvapil. Oproti jiným hrůzám, co se u nás poslední léta točí, působí Král jak perla hozená sviním. Pozitiva snad ani nedokážu verbalizovat, jen na mě celí film působil, že je fajn. Perfektní byla vizuální stránka filmu, ušla atmosféra a příjemný byl i erotický nádech (nikoliv nevkusný, ale zase ne nepřiléhavě úzkoprsí). Film je úsměvný a některé charaktery přímo hladí po duší (Labuda, Kaiser, či Martin Huba). Co naplat, film má taky celou řadu nedostatků: Barnev v hlavní roli zrovna nezáří. Film, který snad měl být epochální, působí velmi epizodicky a i z toho plyne, že film nemá žádnou hloubku (a to i přes to, že se často odehrává na pozadí silných historických událostí, které tak tvrdě dopadají na jejich účastníky). Ať tak či onak, film se mi líbil a pro to se nebojím jít na 4*, moji možnou výhodou od recenzentů, kteří zde operují s odpadem, či jednou hvězdou (???) je, že jsem od filmu vůbec, ale vůbec nic nečekal. ()

klima777

Velmi rozporuplný film, avšak celkem mě zaujal. Malý český človíček vláčený dějinami nebo bastard na n-tou? Opravdu děláme všechno jenom na půl? Život Švejků, měkkýšů a pivních všeználků je těžký. Obsluhoval jsem anglického krále je toho dvojsečným a poměrně bolestivým dokladem. A nejedná se pouze o příběh, ale též okolnosti vzniku a otázku, co od takového díla očekávat. 2,5* Ano, kniha je jiná a lepší, stejně tak i divadelní adaptace. ()

tonho

Tragikomický príbeh čašníka Jana Dítěte, ktorý sa chce stať milionárom a mať vlastný hotel, nakrútil režisér Jiří Menzel podľa literárnej predlohy Bohumila Hrabala. Kvalitou zaostáva za iným Menzlovými adaptáciami Hrabalových diel ako sú napr. Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny, či Slavnosti sněženek. Po 14 a ¾ roku (vyfasoval 15, ale bol predčasne prepustený) vychádza Jan Dítě z komunistického väzenia , začína nový život ako cestár v Sudetoch (česko –nemeckom pohraničí) a nám divákom rozpráva svoj „smutno -smiešny“ príbeh. Príbeh, ktorý sa v odohráva v období prvej a druhej Československej republiky, Protektorátu Čechy a Morava, „ľudovej demokracie“ i komunistickej totality. S hlavným hrdinom prežijeme oklieštenie Československa, ktoré je dôsledkom mníchovského diktátu, vyhlásenie Protektorátu Čechy a Morava, 2. svetovú vojnu, odsun sudetských Nemcov i Víťazný február. Na pozadí týchto historických udalostí sledujeme „kariéru“ hlavného hrdinu, ktorý začína ako predavač párkov a vďaka svojej manželke Líze, ktorá má nemecký pôvod a je Hitlerovou obdivovateľkou, sa z neho stane milionár. Teda vďaka poštovým známkam, ktoré Líza získa v Poľsku, v bytoch po deportovaných Židoch. Po komunistickom prevrate však Dítě skončí ako „triedny nepriateľ“ vo väzení, z ktorého vychádza až takmer po 15 rokoch, aby nám mohol vyrozprávať svoj príbeh... Niektoré scény z filmu stoja za pozornosť, či už je to banket habešského (etiópskeho) cisára, premena hotelu Tichota na šľachtiteľský láger, súlož Jana s Lízou (alebo Hitlerom?),nemeckí vojaci zmrzačení po návrate z frontu, milionári s perím v komunistickom väzení. Kladne hodnotím herecký výkon Oldřicha Kaisera, či Martina Hubu, ktorý „obsluhoval anglického kráľa“, naopak Bulhar Ivan Barnev ma o svojom hereckom umení veľmi nepresvedčil, nebol mi sympatický ani ako človek, čo je podľa mňa problém, keďže je hlavným hrdinom, ktorému by mal divák držať palce. No a parochňa, ktorú vyfasoval vo filme, bola katastrofálna. Aj v úlohe Marcely si viem predstaviť niekoho iného, nie Zuzanu Fialovú. ()

ghatos

Je i není to Menzlovské v pozitivním slova smyslu. Možná to je složitou látkou, možná zvláštním hlavním hercem...nevím - něco drhnulo. K samotnému hrdinovi v kole dějin se nemá smysl vyjadřovat, ale osobně ho nevnímám moc pozitivně. 57%. ()

Kosmik 1

Škoda tolika vynaložených peněz a hereckého talentu některých herců, aby tam jen postávali, na tak přímočarý a průserový film. Nevím, jestli se mám cítit po shlédnutí uražený, naštvaný nebo onaký, ale štvalo mě, jak ze mě dělali úplného trotla, jako bych absolutně o historii nic nevěděl. Celý film pak působil jako jedna velká reklama, to musím s některými uživateli souhlasit. Navíc mi nebyl nikdo ze zúčastněných natolik sympatický, abych si mohl alespoň částečně film užít. Bohužel, vím jistě, že podruhé už tenhle skvost vidět nechci. Procentuální hodnocení radši neuvedu. ()

Autogram

Spomínanie na staré dobré časy od čašníka, ktorý sa vyrovnáva so svojimi nedostatkami fyzickými aj citovými. Pritom sa zhodou okolností pridáva na (ne)správnu stranu a jeho osud sa uberie celkom nečakaným smerom. Miestami je to zábavné, ale často veľmi nesúrodé, bez uceleného deja a nejakého vývoja postáv mimo hlavného hrdinu. ()

Tft

Obsluhoval jsem anglického krále je důkazem, že nic se nesmí přehánět. Menzelova láska k Hrabalovu životnímu dílu, která provázela celou jeho režijní kariéru, tady přechází až k fetišistické adoraci a to nikdy není hezký pohled. Jako kdyby láska k dílu přešla spíš k lásce autora samotného, dokonce bych se odvážil tvrdit, že se jedná o lásku k sobě samému a představě toho, jak dobře tohle konkrétní dílo dokážu zadaptovat. Menzel jako kdyby zapomněl o čem doopravdy Hrabal psal a snažil se jeho dílo našroubovat do jakési Andersonovské artové formy. Nebýt to právě Menzel, který má za sebou několik skvělých Hrabalových adaptací, byl bych možná víc shovívavý. S ohledem na jeho filmařskou historii je tohle bohužel jen smutný stín toho, co jsme mohli doopravdy dostat. ()

Madlene

Viděla jsem, ale nějak mne neobsloužil... Velmi jsem se bránila všem těm kritickým hlasům a snažila jsem se je proto raději nevnímat... Přesto musím s hořkostí v srdci konstatovat, že to zkrátka opravdu není ani zdaleka či náznakem to, co jsem očekávala. Pan Menzel pro mne byl vždy jakousi srdeční záležitostí a jeho práce si nesmírně vážím, ale tohle zkrátka není dobré. Příběh je plochý a nesoudržný. Od počátku se podivně táhne a divák má neodbytný pocit, že se mu na paty lepí spíše nepříjemná žvýkačka, které by se rád zbavil. Když už se konečně objevil nějaký půvabný moment, byla to jenom "chvilková slabost". Samotné herecké výkony jsou ubité špatným scénářem (což je strašlivé především proto, jaká herecká elita se ve filmu objevila) a to ani nemluvím o použití několik zcela nepatřičných, komerčních triků nad kterými se dalo snad jen lomit rukama. Ach! To bolí, že to musím psát, ale je to tak... Tak tedy za 3 především pro klasickou kameru, skvělou výpravu, hudbu a rovněž plakát. ()

Nepi

Menzel zpátky ve formě!!! Film nabitý satyrickým a humorným nádechem Hrabalovy knihy, potěší všechny lidi, kteří uznávají Menzelovy adaptace Hrabalových knih. Jiří Menzel látce rozumí a umí s ní naložit tak, že se divák nenudí, ale baví a hltá děj. Bulharský herec Ivan Barnev je s rolí Jana Díťěte dobře ztotožněný a Oldřich Kaiser, který představuje stejného hrdinu po letech a vypráví nám svůj příběh, je také vynikající. Tyto výkony doplňuje výborná kamera Jaromíra Šofra a výtečná hudba. Pro mě prostě další velký zážitek velkého režiséra. ()

P1tr

Nepovedený Menzelův návrat. Po celou dobu na mě z plátna dýchala nuda a rozpolcenost. Jako by snímek nevěděl čím chce na diváka zapůsobit. Tak radši nepůsobí vůbec. Tedy co se kladných dojmů týče. Závažnou a nezkousnutelnou chybou jsou postavy, kterých je většina nesympatických. Dítěho mladá verze zahraná Ivanem Barnevem je doslova strašná, nesympatická a přes ten jeho kukuč bych ho nejradši něčím švihnul. Přenést jsem se nedokázal ani přes Dítěho fašistickou ženu, hajlující při sexu. Ta nepobrala ze sympatie ani trošku. Jedinými možnými záchranami snímku mohlo být lepší obsazení, jiný režisér a lepší scénář. Výčet mých doporučení snímku myslím mluví jasně o mém názoru. Menzel už zkrátka nestíhá a nejlepší by bylo, kdyby se vůbec k režii nevracel. ()

Specs

Hlášky: Jan Dítě: - "Vy umíte i čínsky?" vrchní: - "To byla korejština." & Jan Dítě: - "Dostal jsem patnáct let. Ale protože byla amnestie, odseděl jsem si jenom čtrnáct a tři čtvrtě roku." & nepojmenovaná postava: - "No kolik na ní máte?" Jan Dítě: - "Patnáct milionů!" nepojmenovaná postava: - "Tak to budete sedět patnáct let." ()

Philoun1

Původně jsem si chtěl nejdřív přečíst knihu než se kouknu na film, ale možná dobře že sem tak neudělal to bych byl asi ještě víc zklamaný. Celý film nemůže utáhnout pár dobrých scének s pěkným koncem. Chvílema sem se opravdu nudil. Oprava: po přečtení knihy a následném druhém zhlédnutí přidávám hvězdičku. Teprve teď to vidím jasněji opravdu pěkný film, i když se trošku lišil od knižní předlohy, ale zkuste si nacpat 200 stránkovou knihu do dvou hodin. ()

Almásy

uchvatna nostalgia a poezia, ktorej dojem kazi fakt pridrbany zaver , ktory posobi ako reklama za 3.50, formalna nedotiahnutost a odporny hlavny hrdina. ale inak fakt slusne. ()

deckardx

Jedni tim opovrhuji, druzi vychvaluji do nebes.. Ja budu asi takovej ten stred.. Me to nak vylozene nendachlo (necet jsem knihu, takze nemam srovnani), ale ani me to nak neurazelo a nekdy me to i slusne bavilo.. To, co mi vadilo asi nejvic byl Barnev v roli Ditete.. Byl mi az odporne nesympaticky, naopak Kaiser v te roli vubec nevadil.. Na starsi ceske filmy to urcite nema a u me to urcite zadnou diru do sveta neudelalo... ()

Vercinix

Asi jsem moc vděčný divák nebo hledám kvalitu za každou prkotinou, ale mě se tento snímek opravdu líbil a v mnoha pasážích i dotknul! Čekal jsem sice něco diametrálně odlišného, ale pan Kaiser Jiří Mezel měvelmi příjemně překvapili! Přinejmenším velmi nápadité a při největším více než výborné!:) ()

spikey1

Menzel vs. Hrabal. Když jsem šel do kina, čekal jsem něco neuvěřitelného, něco co změní můj filmový a knižní svět, něco co si přiveze z Ameriky dalšího Oscara, a co mě čekalo v kině?rozhodně nejlepší český film sezony, ale nic co by si pod sebe mohlo podepsat jméno Menzel, nebo Hrabal ()

jefff

Velkolepé dílko, které se svojí technickou a vizuální stránkou může rovnat evropských filmům úplně s přehledem (což není v poslední době u českého filmu tak běžné). Na druhou stranu film postrádá duši, je takový pěkný na koukání, ale nic více. Nemusil bych už už víckrát vidět, ale zanechal ve mě vcelku pěkný dojem. Nepřekvapil, mírně zklamal. ()

Elwin1

Ač je pan Menzel pan režisér, tohle se mu v mých očích nepovedlo. I velice slušná posádka herců nepomohla. Víc, než jednu hvězdu nejsem schopný dát. ()

Zemřel Josef Abrhám

22.07.2021

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)