Na konci 19. storočia do Dánska prichádza loď so švédskymi imigrantmi, medzi ktorými je i Lasse a jeho syn Pelle, ktorí dúfajú, že v novej krajine ich čaká lepší život. Nájdu si prácu na veľkom hospodárstve, namiesto vytúženej slobody a nezávislosti ich však čaká opovrhnutie a neúcta. Lasse sa však nevzdáva svojho sna o lepšom živote. (STV)

Sandiego

Ach ten krutý sever! Velký film o formování vlastní individuality a osvobozování člověka, jenž jde proti divákovi a kašle na jeho očekávání. I když závěrečná motivace nevyznívá dostatečně přesvědčivě a vyprávění občas stagnuje, syrová atmosféra a až mystická osudovost společně s několika nádhernými filmovými obrazy vytváří skutečný požitek ze sledování. A k tomu nutno ještě připočíst úžasné výkony hlavní dvojice, které z hlavy jen tak nedostanu. ()

petrsv

Film, jaký se dnes jen tak nevidí. Nejen skvělé herecké výkony hlavních postav, ale celkově bravurně natočeno bez nějakých okras, korektnosti a dnešních efektů. Dovolil bych si tento film zařadit mezi filmovou klasiku. ()

Dr.Zhivago

Emocionálně i vizuálně působivé dílo o víře v člověka a o cestě ze samoty k lidské pospolitosti vypráví příběh vdovce Lasseho (Max von Sydow) a jeho syna Pelleho, který koncem minulého století odchází hledat štěstí z rodného Švédska do bohatšího Dánska. Filmový přepis slavného románu Martina Andersena Nexö oceňený Zlatou palmou na MFF v Cannes získal také Oscara, Zlatý globus a Felixe. Pelle Dobyvatel (Pelle Erobreren) je dvou a půl hodinová freska ze života zemědělského proletariátu na konci minulého století, jak jej zachytil ve svém románu z roku 1924 Martin Andersen Nexö (1869 – 1954). vyprávění o starém Lassovi, který odejde se svým devítiletým synkem ze Švédska za vidinou důstojnějšího živobytí a místo toho nalézá ve službách dánského statkáře jen bídu a ponížení, nechybí epický rozlet ani trochu romantizující lyrismus. Akcentuje zejména vztah mezi otcem, všemožně se snažícím zachránit alespoň zdání vlastní lidské důstojnosti, a nadaným synkem, dospívajícím díky jeho nezměrné lásce i díky přátelství s jediným revoltujícím člověkem na statku, čeledínem Erikem, k postupnému sebeuvědomění a touze po svobodě. Proti Stromu na dřeváky, který Pelle Dobyvatel zákonitě tematický připomene, je však film vystavěn v duchu zákonů sociálně-kritického melodramatu, s jeho důrazem na emocionální působivost i s jeho schématy. nesporným kladem filmu jsou výkony Maxe von Sydowa v roli otce a malého Pelleho Hvenegaarda v roli svého jmenovce. ()

hygienik

V krátkom čase už druhý oskarový cudzojazyčný film, ktorý ma nechal chladným. Ono to už asi tak musí byť, že oskara dostane film, v ktorom až na atómy rozložíme ťažký osud jednotlivca. To všetko s dobrými hercami, réžiou atd. Ale čo my, ktorí neholdujeme ťažkým historickým drámam ale žijeme súčasnosťou? Nám ostáva čakať na zaujímavé dialógy, či dielčie konflikty. A tých mal Pelle dosť (plus jedna nezabudnuteľná scéna). Ale nudil som sa, a to je pre mňa pri hodnotení filmu podstatný detail. ()

PP66

O synovi, který měl odvahu na rozdíl od otce uskutečnit svůj sen, a také trochu o dánsko-švédských vztazích v předminulém století. Těžký život s velmi jemným optimismem. ()

Fanucci

Ukrutně natahované. Pan Bille August zřejmě v životě neslyšel o něčem jako filmová zkratka:-) Navíc celé vyústění příběhu je tak strašně nelogické (Pelleho finální rozhodnutí v době, kdy by se jemu i otci mělo začít dařit lépe), že mě vyloženě nasralo. Jinak ale velmi slušně zahrané od všech zúčastněných. ()

Martin741

Skandinavska vyspelost prisla az v 20. storoci, tuna sa dej filmu odohrava  v 19. storoci na istom danskom hospodarstve, kam prisiel svedsky otec s dietatom. Max von sydow  to vyborne taha, film je to brutalny tvrdy a drsny ako samotny zivot   85 % ()

C0r0ner

Což o to, potenciál to mělo, ta bezútěšnost a bída života z před necelých sto padesáti let, o té se nám v našem současném blahobytu může zdát, a zfilmovaná byla dobře, ale ta pekelná stopáž to celé spolehlivě poslala do prdele, takže promiň, Pelle, kdybys měl kolem hodiny a půl, bylo by hodnocení dost jiné. 45% ()

zette

Herecke vykony perfektni, stejne tak se zdarila i atmosfera a vykresleni pomeru praci na panstvich nekdy na konci 19. stoleti. Osobne jsem mozna cekal vetsi drama, ale urcite nemuzu byt nespokojeny. ()

majo25

Švédi to s autentickosťou a reálnosťou historickým drám vedeli vždy. Nemusí to byť hneď cesta za veľkú mláku, stačí aj sťahovanie sa na iný statok. Keď sa k tomu pridá pán herec von Sydow a dramaticko-ponižujúce osudy obyčajných ľudí, divákovi neostávanič iné, ako sa s nimi emocionálne stotožniť. ()

Karush

Úžasný a znepokojujúci film o utrpení, živote, smrti, snoch a šanci mladých dosiahnuť viac ako rodičia aj o tomto hovorí tento krásny príbeh. Držanie ruky otca a syna Pelleho na záver dokonale zobrazuje pospolitosť, odlúčenie rovnako ako aj nádej na lepšiu budúcnosť. Pútavá so značnou dávkou dramatičnosti filmová lahôdka s čarovnou atmosférou, dobrým hudobným podkladom a veľmi dobre zvládnutými náročnými rolami vytvára nevynechateľnú klasiku s posolstvom pre nadšencov tohto žánra. ()

farmnf

Už dlouho jsem neviděl něco tak dobře natočeného, depresivního a bezútěšného. Max skutečně v roli starce, negramotného a zbabělého, září. Film je velmi dlouhý, ale velice kvalitní. Při sledování vás napadají témata jako povinné vzdělání, sociální zabezpečení, právní stát, vymahatelnost alimentů(to si nedělám prdel, šlo o přežití)...tedy výdobytky dnešní civilizované společnosti, která v honbě za penězi tyto skvělé věci opouští. Bylo to úžasné, ale dobře vám z toho nebude. ()

progression

Monumentální filmová sága švédských emigrantů Lasseho a jeho syna Pelleho. Přesto, že film je situován do 19. století, téma je nadčasové, většina popisovaných jevů (bohužel) přetrvává do současnosti. Že "bergmanovský" Max von Sydow podává tradičně vynikající výkon mne ani tak nepřekvapuje, co mne ale dostalo, byl výkon Pelleho Hvenegaarda v hlavní (dětské) roli. Působivá hudba a perfektní znázornění tehdejšího prostředí, atmosféry i lidských vztahů režisérem Augustem z dost depresivního tématu daly vzniknout velice působivému filmu, který i přes silně nadprůměrnou stopáž diváka plně vtáhne do osudů hlavních hrdinů, že si tu stopáž ani neuvědomí a jen prožívá silný emocionální zážitek o "cestě za nadějí". Vybavilo se mi i dost příbuzné drama "Amerika, Amerika" od Elia Kazana a s určitou nadsázkou i "Shawshank Redemption", což je rovněž film o naději, pro kterou se vyplatí "bojovat" a nikdy to nevzdat ()

Autogram

Pelle odmalička túžil byť dobyvateľom, ale pri tej biede mu zostáva byť len pozorovateľom. Ako švédsky emigrant v Dánsku nemôže nič, len sledovať cudzie a svoje osudy na farme hrôzy, kde osud nešetrí absolútne nikoho. Jeho nádherný vzťah s otcom je vo filme dokonale vykreslený, tu bola dĺžka filmu úplne namieste. Silné štyri hviezdy. –––– Starnem. Ale ty si mladý, Pelle. Ty si ešte môžeš podrobiť celý svet. –––– Treba sa len hádzať a prevracať, povedal úhor, keď bol na panvici. ()

giovanni3

Velice kvalitní, film do kterého se člověk těžce dostává a na stranu druhou ho nutí přemýšlet o filmu samotném a o době o které je. Skvělé herecké výkony podpořené drsným prostředím a dobou dávají skvělý prostor pro skvělé drama. Já byl spokojen, ale něco ve mě mi říká, že 4z5 jsou tak akorát na 5* bych se musel bavit více )či by mne musel film ještě více vtáhnout). ()

mohamedsfinger

Téměř lyrické sociálně-kritické drama, které si určitě zaslouží ty své dvě a půl hodiny, ale při tak dlouhé stopáži se bohužel nevyhne zakolísání už tak ne přílíš vysokého tempa. Abych řekl pravdu, tak filmu nemám moc co vytknout. Výborná režie a hudba si poradí skvěle s výše zmíněnou stopáží a herecké výkony všech zůčastněných herců se nad míru povedly. Ale je jasné, že nad všemi ční Max von Sydow. Ale zdárně mu sekunduje i Pelle Hvenegaard, jehož skvělé podání a vykreslení postavy není u dětských herců až tak běžné. Jen si najít náladu na tento film, ideálně v nějaký sichravý podzimní večer. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální… (viac)