Seznamte se se Stuartem Shorterem. Má rád alkohol a heroin. Užívá si bolest. A je bezdomovec, zklamaný světem a posedlý noži. Ovšem jeho životní příběh je absolutně úžasný. HBO si vám dovoluje představit filmovou adaptaci stejnojmenné autobiografie.  Spisovatel Alexander Masters se ohlíží zpět na život svého kamaráda Stuarta, bezdomovce a alkoholika, který v dětství zažil traumatickou událost. Krátký život Stuarta Shortera byl jeden velký chaos - bezdomovec, který si hrál s noži, holdoval drogám a alkoholu a měl sklon k násilí. Když se však setkal s Alexem, nabral jeho život nový směr. Alex se rozhodl, že o Stuartovi napíše knihu a Stuart ho přesvědčil, že má příběh koncipovat pozpátku, aby byl více vzrušující. Stuart tedy vypráví příteli dobrodružství svého života, líčí příběhy současnosti a postupně se vrací do dětství. Jeho osobitý smysl pro humor dodává tragikomický nádech. Historky o přepadení pošty, pokusech o sebevraždu a střídání nejrůznějších institucí umožňují Alexovi nahlédnout do zcela odlišného světa. Náhle není tak těžké pochopit, jak se mohl Stuartův život vymknout kontrole. (oficiálny text distribútora)

DwayneJohnson

Stuart je příběh jednoho ztraceného člověka, bezdomovce, alkoholika a konzumenta drog, se kterým se život nikdy nemazlil. Příběh s (opět) skvělým Tomem Hardym a kupodivu také s Benedictem, který se mi tak nelíbil v Sherlockovi. Zvláštní přátelství dvou mužů, kterým osud rozdal karty úplně jinak a až náhoda je spojila dohromady. Celkem málo známý, ale moc dobrý film. ()

Joker Punx

Naprosto perfektní výkon Toma Hardyho v roli bezdomovce, alkoholika a feťáka Stuarta Shortera. Je to frajer to co tady předvádí. Je to i někdy fakt prdel. Benedict Cumberbatch v roli spisovatele Alexandera Masterse taky nebyl špatnej. Konec pobavil, jak parta bezďáků paří na jeho pohřbu :D Při songu The Eton Rifles od punkový kapely The Jam. Skvělý drama ze života jedný ztracený existence. Na TV film opravdu dobrej snímek :) ()

eLeR

Toto je príbeh o stretnutí Alexa a Stuarta. Dvaja chlapci, dve rozdielne povahy, dva rozdielne životy. Sledujeme ako sa im na malú chvíľu pretnú životy. Ale hlavne je to príbeh o Stuartovi. Má 33 rokov a za sebou veľmi kontroverzný a nepríjemný život. Je to chlapec, ktorý si prial, aby od toho všetkého šialenstva raz mohol utiecť. A nakoniec sa mu to aj podarí. Pozrite si to, chlapci hrali super! ()

mat.ilda

Další kousek z cyklu "Žhavé léto s Tomem Hardym" mě po posledním citelném ochlazení přivítal zpět do příjemnějšího klimatu, se subtropickými výkyvy hereckého projevu. Chci říct, že zpracování mi nepřišlo adekvátní Hardyho výkonu, který doslova žadonil o lepší podmínky, než jakých se mu dostalo ve formě odosobněného, zmatečného přeskakování do zlomových etap Stuarta Shortera, který by si je zasloužil stejnou měrou, neboť jeho argumenty pro pád na dno společnosti byly sakra pádné. Krom otázek, proč se někomu mohou přihodit tak strašné věci, mi tak zbyly dvě lítosti - nad zmařeným životem i nad plně nevyužitou příležitostí. ()

rikitiki

Výsledek pátrání po tom, proč se vlastně z původně milého kluka stal násilnický psychopat živořící na ulici není až tolik podstatné. Tudíž mě obrácené vyprávění od konce k začátku (i když naštěstí nebylo úporně důsledné) připadalo jen jako scénáristická (spisovatelská) schválnost, jak děj ozvláštnit. Je přece jedno - nám jako divákům, co Stuartovu proměnu způsobilo, protože je už konečná, nedá se zvrátit a z blábolící trosky znovu vykouzlit nevinného klučinu nejde. ____ Co mě na filmu překvapilo, byla velká tolerance, s jakou lidé ze střední vrstvy mezi sebe přijali otrapu plného vší, chlastu a drog. Protože lítost nad tím, co se mu stalo, nemůže zastřít, že on sám se později choval jako pořádný hajzl._____ Největší síla filmu je podle mě ve vykreslení přátelství mezi houmlesákem a distingovaným chlapíkem, který se o něj začne zajímat jen, aby napsal knihu. Tohle přátelství je oboustranně výhodné - Stuart získává materiální podporu, Alexander zase svůj příběh. Mnohokrát Stuarta nutí k vyprávění zážitků, které si on už nechce připmínat. Je to přátelství s velkou výhradou, protože i když je Stuart inteligentní, není jasné, jestli prohlédl Alexandrovu hru, kterému musí být od začátku jasné, že stačí počkat a jeho kniha získá očekávanou pointu ve smrti hlavního hrdiny. ____ KOUSEK DĚJE Poslední scéna, kdy Alexandr nainstaluje jediný výtisk své knížky do výlohy, která je plná Šifry mistra Leonarda, vypovídá nejnenom o tom, jak je svět povrchní, když ulítl na tak hloupé a nerealistické knize jako je Šifra, zatímco reálné příběhy ze skutečného života raději nikdo vidět nechce. Je to zároveň gesto autora, který se chce vklínit mezi mainstream, uspět, zabodovat bez ohledu na cokoliv. Tedy i na nebohého Stuarta, který byl opravdu asi i Alexandrovým přítelem, hlavně ale byl jeho námětem. /17. 2. 14./ ()

Pítrs85

Když se tak podívám na data, kdy tady psali komentáře další uživatelé, troufám si tvrdit, že i je (nebo alespoň většinu z nich) k tomuto malému snímku přitáhla osobnost Toma Hardyho, já jsem samozřejmě nebyl výjimka a musím uznat, že je to právě on, kdo povýšil příjemně smutný film na nadprůměrnou záležitost. Je asi těžké sympatizovat s někým, kdo se utápí v alkoholu, drogách, krádežích a násilí, když vám však Stuart poodhalí kousek ze své duše, nemůžete jinak, než pochopit, co myslí tím, když tvrdí, že je celý náš systém v prdeli. Pozadu za Hardym nezůstává ani Benedict "Sherlock" Cumberbatch, stejně tak soundtrack (mj. Badly Drawn Boy) se povedl na výbornou. Silný filmový zážitek, při jehož konci jsem měl co dělat, abych se nerozbrečel, silné 4* ()

Thomick

"Now, Alexander told you that I'm an alcoholic, hasn't he? I'm also a Schedule 1 offender and a thief, but I won't cause no trouble." --- A to je jen malá ochutnávka. Kalhoty posazený proklatě nízko, neotesaný kulinářský umění, důchodcovský mručení, nevyčerpatelný zásoby energiťáku etc. etc. etc... Stuart je zkrátka famózně napsaná i zahraná postava, která celej film odtáhne s grácií sobě nevlastní. Právě díky ní jsem se prvních 30 minut jenom přiblble usmíval, aby mě následný zodpovídání fucking questions docela pevně usadilo. Přesto se nabízí zdůraznit, že Stuart: A Life Backwards nikterak zvlášť negraduje; mrazivější okamžiky spíš průběžně prosakujou na povrch - řekněme tak trochu na styl black mist. --- "Hey, Buckingham Palace!" ()

Lucasion

Je fakt, že produkce HBO plodí ty nejlepší seriály, potažmo nejlepší filmy. Stuart: A Life Backwards lákal na dva hlavní protagonisty. A sice Cumberbatch a Hardy jsou to nejlepší, co mohlo tento film potkat. Oba zaručeně hrají to nejlepší, co mohou. Příběh spisovatele a bezdomovce, který je plný emocí a traumatických vzpomínek. Pro fanoušky je skutečně tento film povinnost. Hardy tady po Bronsonovi (2008), předvádí dost možná nejlepší hereckou proměnu. Jeho Stuart, který je závislý bezdomovec a navíc trpí svalovou dystrofilií, je v jeho podání zkrátka perfektní. Tom je dokonalý zjev a nejen, že bude plést nohu přes nohu, ale s otrhanými kalhotami pod zadkem i gestikuluje a chová se jako by neuměl do pěti počítat. Na druhou stranu Benedict vůbec nezaostává a jeho postava spisovatele je velmi přirozená. Zatímco Hardymu jeho bezdomovce věříte a papete i s navijákem, tak Cumberbatchovi zkrátka fandíte. Život pozpátku je hezký příběh o skutečném poutu mezi dvěma přáteli. Říkám hezký, protože příběh je milý a příjemně se vypráví. Místy dokonce i úsměvný. Ve výsledky, ale díky tragickým vzpomínkám je i plný bolesti a smutku. Je to smutný příběh, ale zároveň i milý. A díky dokonalým hereckým výkonům je i skvělým zpracováním životopisného dramatu o dvou kamarádech. (80 %) ()

jhrasko

Ak je predpokladom úspešnej biografie divákova empatia, tak sme s autormi naladení na úplne inej vlnovej dĺžke. Príbehu Stuarta, asociála a sociopata, chýba istá dramaturgická ruka a jeho životný príbeh je tak vykreslený len ako sled brutálnych excesov minulosti, ktoré majú byť odľahčené a "poľahčené" jeho súčasným (a dočasným) sekaním dobroty, čo ale emocionálne nefunguje. Ten chlapec BOL totiž NEskutočne BADLY DRAWN BOY. Je to ako čúrať oproti vetru a myslieť si, naivne, že mokrí budú akurát všetci okolo. Let´s sing. ()

BoPo

Sto ľudom sa môže stať tá istá vec a napriek tomu sa môže uskutočniť sto rozdielnych reakcií. Niekoho tá vec posilní, niekoho zlomí, niekto v tom nájde výhovorku na všetko, niekto za to bude dokonca vďačný, lebo vďaka tomu je taký, aký je. Možností ako sa zachovať je naozaj veľa. Buďme hlavne radi, že na niektoré veci sme v živote reagovať nemuseli. Stuart zažil, reagoval a dopadol nedobre. No a to isté sa dá povedať aj o tomto filme. Nedobré, bez výrazného dojmu, či zážitku. ()

Dale

Je neobvyklé natočiť biografiu niekoho, kto nebol známy a nič v živote nedokázal, dokonca bol feťák, kriminálnik a bezdomovec. Tým odpadá zaužívaný scenár, že hlavná postava si prejde všetkým tým zlým, aby to prekonala a dostala sa na výslnie. To by ale nebol ten hlavný problém. Ten tkvie v tom, akým štýlom to je natočené. Celý film je o rozhovoroch medzi Tomom a Benedictom, s občasnými flashbackmi z Tomovej minulosti a tie rozhovory začnú dosť nudiť, aj keď si hlavný hrdina toho zažil počas života dosť aj na niekoľko ďalších životov. Keby sme miesto rozhovorov sledovali jeho život, mohlo to byť oveľa zaujímavejšie, aj keď takto by možno až tak nevynikol fantastický herecký koncert Toma Hardyho, porovnateľný s najlepšími hereckými výkonmi všetkých čias. Len kvôli nemu sa oplatí tento film vidieť. ()

Lyli

Film z kategorie silných příběhů, které zvládnu jen jednou. Tušila jsem, že to nebude nic snadného, takže jsem shlédnutí dlouho odkládala, i když tu hraje můj drahý Tom Hardy. Bylo to jako facka, když mi v hlavě zapadly všechny souvislosti života mladého Stuarta. Nejsmutnější je, že tohle se stalo skutečnému člověku a nejde jen o nějakou fikci. A ještě horší je, že podobné věci se stávají všude kolem nás. Nechci zabřednout do pochmurných úvah, jen chci říct, že to stojí za podívání, i když náladu vám to rozhodně nezvedne. *Benedicta nemám ráda, ale tady byl překvapivě sympatický. ()

Sykii

Takhle zřízeného Hardyho jsem ještě teda neviděl a je pravda, že tuhle roli zahrál opravdu skvěle. Největší věc je tady scénář a největší řádky tady pocházejí ze Stuarta Shortera. I když je Stuart na mizině vypadá to jako by byl hodně inteligentní nebo normálně schopný muž alespoň tak na mě to působilo někdy, jen prostě udělal několik špatných rozhodnutí. Myslím že stojí za to se na film jednou podívat. ()

PauloZ

Snad první film, ve kterém Tom Hardy fakt něco hraje a umí velmi dobře. Pohyby a miminku zevla bez domova nastudoval parádně! Cumberbatch svojí nevýraznou rolí pak jen vlažně doplňuje jejich dvojku. Napříč tomu, o jak smutný a emocionálně založený příběh Stuarta má jít, je to celé takové ploché, bez šťávy. ()

FFilipCZ

Názvem mi to hodně připomínalo a hned jsem si vybavil film Podivuhodný případ Benjamina Buttona o tom, jak se narodil starej a postupně mládl, ale nakonec se z toho vyklubala celkem povedená britská biografie o nelehkém a hlavně pravdivém životě jednoho bezdomovce, kterého mimochodem moc dobře zahrál Tom Hardy (sakra, já věděl že mi je povědomej z Warriora). Tvůrci tohohle českého filmu o bezdomovcích by se na Stuarta měli povinně podívat, aby se naučili, jak se takový film správně dělá. Zvláštní, že si vždycky říkám, že dramata moc nemusím, ale většinou právě tento žánr mě nejčastěji příjemně překvapí, ohromí a solím nečekaně vysoká hodnocení. U tohohle počinu budu ale umírněnější, takže za tři. ()

italka63

Benedict Cumberbarch byl dobrý. Tom Hardy ? Vynikající. Vynikající ve své roli nemocného bezdomovce s tajemstvím, které žádné dítě na světě nikdy prožít nemá. A co všechno se v životě od těch střípků i střepů odvíjí, o tom Benedict sepisuje knihu. Ne tak normálně, ale dějově pozpátku. O jednom Stuartovi z komunity bezdomovců, jeho násilí, drogách, naštěstí i touhách. Velmi dobrý film. ()

runner85

Ak by tento film dostal do pazúrov riadny režisér, mohol byť z toho poriadny film plný napätia a emócií ... takto je to nuda na šporáku ()