Československý filmový týždenník

• Československo Československý filmový týdeník

Aktuální záznamy událostí pro Československý filmový týdeník před padesáti lety jsou dnes již historickým dokumentem. (oficiálny text distribútora)

Furmi

Keď sa dá a ide to v televízii stále si to s chuťou pozriem. Rád bádam tu dobu ktorú som nemal možnosť zažiť (chválabohu že nie). Neraz sa natom náramne bavím a žasnem nad hlavami čo podobné absurdity vymýšľali. Akože toto sledovať pred každým filmom v kine no ďakujem pekne. Odporučujem si prečítať veľmi nápaditý postreh uživatela petaspur ktorý ho k tomuto dielu vyjadril vo svojom komentári. 74% ()

Tochal

Z dnešního pohledu zábavné a poučné, pohlédneme-li však na věc z pozice soudobého diváka, nemůžeme tento tupý nástroj porpagandy hodnotit jinak než tichým ublinknutím. ()

mirliflore

Československý filmový týdeník mi vždy, když ho zhlédnu, zvedne náladu o 100%. Koukat se 20 minut na šťastné lidi, kteří pracují pro vlast a také se skvěle baví rozličnými kulturními událostmi, to musí obšťastnit snad každého. Navíc se mi moc líbí charakteristický komentář. ()

grerar

Neuvěřitelně kvalitně udělaná propaganda... Americkej brouk, zločinní imperialisté v Koreji atp. Mělo by se to povinně pouštět na ZŠ. Obsahově samozřejmě naprostý škvár, ale forma propagandy na 5*, a to převážilo. ()

butnot

Opravdu nesdílím pocity některých "rozhněvaných" mužů, kteří to házejí do odpadu a tvrdošíjně kritizují ve svých komentářích. Já se musím přiznat, že se vždy upřímně bavím. Ta zanícenost pro budovatelský program, ten cit pro patos a tak věrohodné vylíčení zrádných imperialistů. Kde to dneska najdete? Zkrátka "krásné" časy, kdy propaganda byla tak nádherně černobílá a každý věděl, kde je pravda. ()

Yarwen

Jednotlivé týdeníky jsou sice zručně natočené a při určitém duševním "filtru" lze získat i zajímavé postřehy na tehdejší dobu, co však nelze přehlédnout, je komunistická propaganda, jež zde hraje hlavní roli - a s tímto prostě nejde hodnotit pořad kladně. ()

pravo

Aspoň sa troška môžeme pozrieť ako to vtedy tak dávno vyzeralo aj keď nie je všetko čo nám je povedané či ukázané pravda, ale každý si musí na tieto roky prežité v inom politickom zriadení vytvoriť sám. Ja to beriem ako dokument zobrazujúci vtedajšie pomery a nie ako agitačný materiál a u mňa prevažuje prínos vysielania podobných programov, aby si tí čo to nezažili a počuli o komunizme a socializme iba z rozprávania svojich rodičov alebo starých rodičov mohli svoje dojmy z počutého konfrontovať s videným. ()

Véronique

Je radost se tento archív dívat. Já jsem tuto dobu nezažilo, proto se mi některé záběry zdají až "exotické". Jako člověk, kterého zajímá historie - a ta novodobá zvlášť - je tento cyklus dobrou "učebnicí" 2. poloviny 20. století. I když netřeba brát vše vážně:) Nejlepší jsou záběry na kvetoucí pole a hlas komentátora díc, že osební plán byl splněn na 110%:) ()

papaguy odpad!

Propagandistický pořad špičkové kvality. Moje hodnocení je hlavně za to morální hledisko. Z dnešního hlediska je to zajímavé hlavně pro zasmání a jako studijní materiál pro Ústav pro studium totalitních režimů. ()

Theker

Zrejme najdlhší temer nekonečný (čo sa počtu dielov týka) dokumentárny seriál. Poznačený komunistickou agitkou, no cenný z pohľadu dejín. Koľko ľudí sa z neho poučí je už druhá vec. ()

Šípek odpad!

Úplně mi stačilo vídat propagandistické desetiminutovky před každým filmem v socialistickém kině. Bohužel naše, tedy Česká Televize hodlá za naše peníze v této komunistické propagandě pokračovat. A nejsou to jen tyto 50 let staré týdeníky, ale třeba i vysílání televizních novin a aktualit 25 let starých před hlavní zpravodajskou relací na ČT24. Když začali filmové týdeníky vysílat, dušovali se, že před každým uvedením vystoupí hlasatelka a uvede fakta na pravou míru. I stalo se po nástupu pana Janečka, rázem propustili všechny hlasatelky a týdeníky běží beze slova dál. To považuji pro vývoj naší společnosti za nebezpečnější, než uvedení detektivek majora Zemana. Dále mě děsí dvě věci. Za prvé, kdykoliv si vyberu nějaký zajímavý titul filmového klubu, budu muset přetrpět předem desetiminutový návrat do dob totality. A za druhé, televize zřejmě hodlá vysílat tento cyklus až do roku 2039, což je strašná představa. A podotýkám, že mi ani tak nevadí komunisté z přesvědčení vystupující v parlamentu pod hlavičkou KSČM. Nesnesu ale kariéristy a bolševiky v jiných stranách, natož v institucích jako veřejnoprávní televize, jež by měla být když ne apolitická, tak aspoň nestranná a uvádět místo historické i současné propagandy raději více hodnotných filmů. Dostává na to od nás koncesionářů peněz až hrůza. ()

Zevon

Nebudu z nostalgie dávat vysoké hodnocení, je to strašlivě propagandisticky zaměřená záležitost, nevidím v tom žádné umění, jenom chladnou, komunistickou, vychcanou oblbovačku. Ze zápalu entuziasmu reportéra se mi obrací kniha a proklamované výsledky, no kdo měl rád uniformitu, sraní v kolektivu na povel a štěnice v telefonech, ať si to klidně užije. V kině jsem to nesnášel, záměrně jsem chodil do sálu až po odvysílání povinné osvěty a reklamy na jar s panem Vajíčkem. Dnes to připadá maximálně jako srovnávací pořad, něco jako Hledání ztraceného času, který byl, na rozdíl od výborného jmenovaného pořadu, opravdu ztracený. Přesto na to koukám a nechápu, co mě tady vlastně drželo, asi vědomí, že jsem si každou dobrou knihu, LPíčko i džíny musel opatřit jinde, než v komunistických vyrabovaných samoškách a cítil jsem přitom jakousi revoltu, co já vím. Navíc mladí naprosto nechápou, proč ti lidé nešli do jiného obchodu, když v tomto je fronta a v regálech hovno. ()

FireTight

Máte pravdu, musím ještě tu jednu hvězdičku do svého hodnocení přidat. Československý filmový týdeník je totiž nádherným (a zatraceně dlouhým) zdokumentováním jednoho období našeho národa. Uvidíte prakticky cokoliv - jak soudruzi v ocelárnách pracují s ocelí, jak soudružky selky dojí krávy, důležité návštěvy sovětských špiček, směšné problémy kapitalistických států... no zkrátka všechno, co se tehdy dělo u nás i ve světě upravené do "prokomunistické" podoby. Objektivně tedy opět nelze hodnotit, ale pro člověka, který tu dobu nezažil (například já) jde o unikátní záběry mapující náš stát po dobu skoro čtyřiceti let a také příležitost podívat se, jak to tehdy vlastně "vypadalo" (ty uvozovky berte jako opravdu VELKÉ). ()

Belsazar odpad!

Tvůrci týdeníku (obecně řečeno - soudruzi) mysleli komunismus vážně. Na to my, inteligentní bytosti, nesmíme nikdy zapomenout. ()