Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

Jelena

Přesně takhle si představuju životopisný film. Lincoln vykreslený jako člověk, včetně problémů se ženou, včetně potřeby získat většinou pro dobrou věc třeba podplácením, včetně neochoty dát válečné nestvůře vlastního syna... Totéž platí pro další postavy. Stevenson a jeho vnitřní boj mezi ideálem a praktickým kompromisem, obavy některých demokratů z toho, že zrušení otroctví bude zároveň znamenat uznání černošského obyvatelstva jako plně rovnoprávného s bělochy. Už dlouho mne životopisný film takhle neoslovil. Opravdu nechápu komentáře na téma černobílost, pravda/lež. Kde? Sledovali jsme stejný film? ()

Ifcik

Bla bla bla demokracia..., bla bla bla zrušíme otroctvo..., bla bla bla politické keci..., bla bla bla musíme presvedčiť toho a toho..., bla bla bla odhlasované..., bla bla bla amerika oslavuje... Myslím, že to je dokonalý opis filmu tak, ako som ho vnímal ja. Lewis ma strašne iritoval, keď som ho videl a hlavne to ako rozprával. Možno taký Lincoln naozaj bol. Neviem a ani ma to nikdy nezaujímalo a pravdepodobne väčšinu z nás. A to je aj dôvod, prečo je hodnotenie na IMDd 80% a tu 66%. Lebo nám sú americké dejiny u prdele. Vieme, že nejaký Lincoln bol zrušil otroctvo a tým to hasne. U nás to nie je žiadny hrdina a tento film pre nás nič neznamená. Amerika je iste potešená ale tu je to naozaj priemerný film. Nech Spielberg radšej robí sci-fi o mimozemšťanoch, alebo dobrodružné filmy tipu Vojna svetov, ET alebo Indiana Jones. ()

veverysiak

Nikto mi nevyhovorí, že tento film v takejto podobe je stráviteľný a akceptovateľný výsostne pre zaoceánske publikum, je to ich história, na ktorú môžu byť právom hrdí, a preto dokážu prijať bársjakú verziu malého, ale o to dôležitejšieho výseku zo života jedného z ich velikánov, pre neamíka ako ja je to hrozná nuda, v ktorej som sa zákonite utopil, všetka česť Štefanovi, po technickej stránke je vidieť, že to robila osobnosť svetového filmu, ale keby to ešte trocha natiahol, oveľa viac by tomu sedela forma 7-dielneho dokumentárno-hraného seriálu pre The History Channel, preto sa nepridám k niektorým domácim cteným akademikom a nezačanem s nimi spievať ódy na jedinečnosť tohoto filmu, pokladám ich za afektované prejavy rádoby elitárstva a jediného správneho vkusu v tejto komunite, nevylučujem však, že nejakého toho zlatého plešatca sa Štefanovi a spol. za necelý mesiac na túto návnadu uloviť podarí, na domácom ihrisku to sčasti bude mať opodstatnenie, takže 40%. ()

zodiak217

Naozaj monumentálne pôsobiaci Daniel Day-Lewis, ktorý v tejto snímke zahviezdil. Celkovo som mal pocit, že čas plynie pri tomto filme rychlo, napriek tomu že mal 150 minút. Jednoducho veľké herecké osobnosti pozdvyhli uroven tejto snímky o level vyššie. Veľmi nenutenym spôsobom som sš dozvedel opäť niečo nové a mal som možnosť vhupnut do histórie s reálne si predstaviť, aká veľká osobnosť musel Lincoln byť ked dokázal presadiť 13. dodatok o rovnosti ľudí pred zákonom. Taktiež musím vyzdvyhnut i Tommy Lee Jonesa, ktorý taktiež prispel ku kvalite. Vyčítať môžem len veľa intetietovych scén a menej silných scén, ktoré by zarexonovali. Naopak musím pochváliť ako sa Spielbergovi podarilo zdôrazniť s vykresliť humor Lincolna, čo prispelo k tomu, že ho ľudia doslova hltali očami ked rozprával. Naozaj veľmi dobrá snímka, ktora stojí za pozornost i ked nie ste fanúšikmi historických velkofilmov. ()

makau

Koukal jsem na to kvůli Spielbergovi a hlavně kvůli Daniel Day-Lewisovi, který nezklamal, ale samotný film je určen spíše pro americké publikum. Nebylo to špatné, ale pro mne dlouhé a politikaření jak v Otázkách Václava Moravce a Prezidentských debat atd. Konec byl najednou velmi rychlý a pak byl prostě...konec. Kdo nemá rád politiku ať raději nekouká. ()

george14

Tým 12 nomináciám nerozumiem (zrejme politická záležitosť). Už po polhodine som sa nudil na smrť a čakal som na koniec. Tie 2* som dal hlavne kvôli Day-Lewisovi, ale celý film ten chlapík sám nezachráni. A ten záver so slovami "Prezidenta zastrelili!" ma dostal... lebo som myslel, že aspoň uvidím, ako ho odstrelia a oni ma obrali aj o to ()

MarryW

Velké očekávání, které následovalo velké zklamání...ano, Day - Lewis je v tomto opravdu neuvěřitelný, stejně jako v jiných rolích, ale on celý film není schopen zachránit...bohužel... ()

Mtytjouda

Krásně natočené !!! Kamera je perfektní ... Avšak, kdyby toto dílo trvalo o hodinu méně anebo by tam byla přidaná ještě trochu více historie samotného prezidenta, dalo by se tomu aspoň říct film " Lincoln" ... Pročto někdo nenazval: " Korupce 13. Dodatku " nebo něco podobného ? ... Herecký výkon byl přinejmenším nadprůměrný, minimálně o jednu hvězdičku zvyšuje celkovou kvalitu filmu ... Samozřejmě nelituju shlédnutí toho díla ! Aspoň vím o malinko více o této korupčně prospěšné věci ! ... Ale dalo se to podle mě udělat lépe, pane Spielbergu ... 60% ()

gezper

Spielbergovi sice pořád jde technická stránka, všechno to šlape, pěkně čistě, ale stejně mě to z větší části nudilo, nevtáhlo. Těch postav hlavně zpočátku je opravdu nesnesitelně moc, mě už pak bylo po chvíli jedno kdo kde komu co řekne, stejně to nemělo moc význam, když se vše sune vítězně vpřed (tím správným americkým pohledem), tak jak všichni známe z dějepisu, že. A na nějaké výraznější odhalení či průřez jeho životem je vybrán je moc krátký úsek. Nezachrání to ani kvalitní herecké výkony, především Day-Lewis v postavě Lincolna, který se tam krásně prochází jako modla, pěkně na uctívaném obláčku. Takhle nějak jsem si ho pravděpodobně taky představoval, i když nevěřím, že to tak i bylo ve skutečnosti, musí to být extrémně přibarvené. Ale opět jsem na tohle dost málo Američan (=vůbec). Již druhý film co mě od něj zklamal, za sebou, a to je tedy co říct. Wake up, Steven .. Robocalypse musí být už zase pecka! [60%] ()

brendik

Od tohoto filmu jsem mnoho nečekala, podle dosavadních recenzí jsem si myslela, že v kině usnu a šla jsem na to jen proto, že jsem si chtěla doplnit své znalosti z americké historie a proto, že mi kamarádka dlužila jedno kino. Ale musím přiznat, že film mě dostal. Herecké výkony jsou velmi přesvědčivé a film mne přenesl do Washingtonu v polovině 19. století do doby, kdy se psala historie. Je pravda, že film je hodně „povídací“, mne to zde ale vůbec nevadilo. Jen škoda, že jsem věděla, jak hlasování o třináctém dodatku dopadne, jinak by byl film o dost napínavější  ()

noall

A já se po traileru v kině tak těšil...Bohužel ne vždy se zadaří, dílo s obrovským potencionálem, bohužel nenaplněným; rozvláčné, nudné, bez emocí (alespoň jejich minimum se podařilo vydolovat ze scény závěrečného hlasování o dodatku). Politické pozadí celého procesu je sice zajímavé (konflikt zrušení otroctví x ukončení války), ale film je bohužel nedokázal podat takovým způsobem, aby ho udělal zajímavým i pro někoho jiného než občana Států. Malé plus za na uzdě držený patriotismus, a smeknutý klobouk před výkonem Daniela Day-Lewise (zcela zasloužený Oscar). ()

rigby

Po filmařské stránce se jedná o naprosto dokonalé dílo, kterému nelze nic vytknout. Herecké výkony jsou skvělé, Abraham Lincoln v hlavní roli Abrahama Lincolna je vynikající. Ovšem ne tak, jak bych očekával. Největší slabinou je scénář, protože divák se nakonec po celé dvě a půl hodiny nemá na co dívat. Kromě světlejšího okamžiku při hlasování o třináctý dodatek ústavy se jedná jen o dějepisnou nudu bez chuti a zápachu. Trochu mi to připomnělo komunistické životopisné filmy, které byly naplněny jen politickými žvásty. Ano, ačkoli jsem se na tento film velmi hodně těšil, o to větší bylo mé zklamání. ()

suboss

Zaujímavý kúsok americkej histórie. Film je síce trochu viac natiahnutý, než by sa patrilo, nie sú v ňom však žiadne nudné pasáže podľa mňa. Nejaká poriadna vojnová scéna by mu ale určite neuškodila ()

SNCF

Na tenhle film jsem šel do kina, vybaven jen znalostmi ze základky. Jediné co jsem o snímku znal byl trailer, který dost často uvede diváka v omyl. Nečekal jsem striktní biografické drama o životě člověka, který by mě provedl jeho životem od kolébky do hrobu. I když se považuji za milovníka filmů, nikdy by mě nenapadlo soudit film podle toho, co jeho režisér natočil předtím. Nedočkáte se velkolepé oslavy Spojených států, nedočkáte se velkolepých popisů života. Syrovost poněkud politického filmu, který se zabývá jedinou kapitolou z Lincolnova života může snad někoho nudit. Pokud si však najde své diváky, strhne je do svého děje natolik, že i když víte jak to celé dopadne, stejně vám nedovolí dýchat a jen čekáte jaký bude závěr. u mě má rozhodně více než 5 hvězdiček i díky skvělé hudbě, která tomuto dramatu z politiky dodává potřebnou hloubku. ()

RomaS

Uf a ještě jednou ufffff. Tento film jsem nedal. Vážně to nešlo. Umřel jsem ještě před tím, než jsem se dostal do poloviny. Bojoval, přemáhal a trpěl jsem, ale asi jsem nebyl dostatečně trénován na něco takového. Všechno vypadalo z počátku až idylicky. Nádherné dobové scény, pěkná kamera, výborní herci. Šlo poznat, že se na ničem nešetřilo. Ústřední postava velmi charismatického pána mi byla taky sympatická, taková americká obdoba českého TGM. Jenže když se začalo obšírně diskutovat o tzv. 13. dodatku, kterým se ruší otroctví, pomalu jsem začal zjišťovat, že se v těchto diskuzích ztrácím. Vytrval jsem. Stejně tak ale i stařík s cylindrem. Historický film se najednou v mých očích proměnil v politicko-dějepisně-útrpný dialog mnoha pro mě neznámých postav. Jelikož nejsem informačně kovaný v této kapitole amerických dějin, téměř všechny souvislosti mi unikaly. Přiznám se, že jsem jen tupě četl titulky, abych alespoň věděl (ne chápal) o čem ti vousatí pánové mluví. Pak mě začala hryzat děsivá skutečnost! O tomhle politickém intrikaření bude celý film! Asi po hodině mi došlo, že pan prezident pro rozbití okovů svých tmavých bratrů je odhodlán podplatit nebo se vyspat s kýmkoliv za každou cenu a z historického hlediska vím, že se mu to podařilo ještě předtím než to koupil, rozhodl jsem se v tomto utrpení nepokračovat a zabalil to v půlce. Jestli někdy seberu odvahu a dám to, budu i hodnotit. ()

paradoxman

Daniel Day-Lewis to zvládl i s hrbem na zádech a stejně pro mě byly nejpřesvědčivější scény se Sally Field, která tomu dala ten zemitý, lidský pohled. Navíc, když se dívám na dnešní politku, jak u nás tak za oceánem, svrbí mě stín podezření, že zas tak úplně hiphiphurá to nebylo. Aspoň, že si tvůrci odpustili ten závěrečný jásot. ()

marrrrian

Pokludná atmosféra pracuje vcelku dobre, postavy rozprávajú a rozprávajú, riešia a riešia, hádajú sa a dohadujú a to všetko na pozadí jedného historického obdobia, s jednou historickou postavou v popredí. Nič fascinujúce však film neprináša a dosť možno začne nudiť, no ukazuje aspoň pekné kulisy, na ktorých si iste pár ľudí dalo záležať. Chápem ale prípadných nadšencov, pretože téma je celkom atraktívna a spracovanie nie je vôbec zlé. Ja, ako človek, ktorý životopisné filmy príliš nemusím, som spokojný s tým, čo som videl, ale k filmu samotnému som ostal chladný. ()

wick

Škoda, že se Spielberg nedržel Formanova hesla hlavně diváka nenudit. I když to u jeho posledních filmů bývá spíše pravidlem. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga