Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

wocicko

Jedna otázka: jak může vůbec někdo napsat, že ho u historického filmu obtěžuje historická přesnost? Takoví diváci by asi měli volit jiný žánr ;-) ()

Ollie.ver

Zvažoval som, či na Lincolna ísť do kina. O filme som nevedel skoro nič a na nejaký Spielbergov pseudopolitický popcorn som chuť veľmi nemal. Avšak s nie veľkými očakávaniami som v kinosále nakoniec skončil a videl som, na rozdiel od vás, mimoriadne autentické a nenásilné politické drama, ktoré vo mne zanechalo stopu. Náročnejší divák si príde na svoje, pretože nám Hollywood konečne ponúkol historický film plný faktov a dialógov. Na epické scény a mýty v tomto prípade zabudnite. ()

darebacek

Jak mám rád dějiny, tak se přiznávám, že americké teda moc zmapované nemám! Zajímavý, ale trošku zdlouhavý a nudný příběh o prezidentovi lidumilovi, který se jako hlavní zapříčinil o zrušení otroctví v USA. 65 % ()

Luckyboy

Zajímavé (nejen) politické drama. Bezchybný výkon D. Day-Lewise. Jenže filmu něco chybí (exteriéry, větší zasazení do kontextu - který znám, ale ve filmu mi i tak chyběl) a něco zase přebývá (někdy necitlivě použitá hudba, Lincolnovy scénáristicky zbytečně účelné historky, třebaže velmi veselé). Film je příliš poameričtěný a tudíž určený zejména americkému publiku, které v Lincolnovi (těžko říci jestli právem, nebo neprávem) vidí ikonu své historie. Pro nás v naší lehce zatuchlé kotlině je nejspíše poučné, že korupce (ať už ta "pouze" politická, anebo přímo protizákonná) není jenom náš vynález, resp. k politice nerozlučně patří. Pokud bych měl srovnat s filmem Frost/Nixon, na poli politického dramatu Lincoln bohužel prohrává. Každopádně šlo o dobře strávený večer. ()

Trishka

Spielberg a příběh Abeho, (doslova) největšího prezidenta Spojených států. Nebo Spieberg a schvalování třináctého dodatku, chcete-li. Protože ač to tak režisér zamýšlel, či ne, spíš než životopisný (válečný??) snímek je Lincoln solidním politickým dramatem o tom, že i pro naše praprapraotce nebyla politika žádná lehárna. Spielberg si tuhle polohu evidentně užívá a položí se do ní tolik, že film najednou začne ztrácet dech. Při vyvolávání snad všech ctěných i méně ctěných demokratů a republikánů Sněmovny reprezentantů už jsem měla chuť ohlásit zástavu. A pak je tady druhá rovina - Lincoln. Skoro se mi ani nechce psát Daniel Day-Lewis a Lincoln, protože odmítám věřit tomu, že tam pod tím cylindrem a prací maskérky nějaký byl. Day-Lewis stvořil úplně nového člověka a vybavil ho takovou dávkou charisma, otcovské lásky a důstojnosti, že by snad měl skončit na pětidolarovkách on a ne ten chlápek, co si v roce 1865 tak nešťastně vyšel do divadla. Takže tu máme průměrný politický drama za tři a excelentního Lincolna za pět. ()

yatan

Lincoln je inteligentny film s inteligentnym hlavnym hrdinom aj reziserom. Daniel Day-Lewis je najlepsi sucastny herec, a pravdepodobne aj najlepsi herec vsetkych cias. Jeho prezencia je neuveritelna. Neni tak teatralna ako Nicholsnova, ani striktne akademicka ako Olivierova, ale obsahuje prvky oboch. Je poeticky skutocna. Stava sa kym sa chce vo filme stat. Uvedomujem si, ze zatial co pozeram ako sa pise americka historia, priamo pred nasimi ocami sa pise nova - ta herecka, filmova. A o tom je cely film. Nebyt Lewisa, nema mi Spielberg co po filmovej stranke ponuknut. Kaminskeho som zazrel tri krat, Williamsa pocul raz. (Field bola vyborna) 7/10 ()

papuchalk

Velmi těžko se to hodnotí, protože vizuálně-uměleckou stránku má Lincoln naprosto vynikající. Kamera, osvětlení, kostýmy, masky, kulisy - skvělé! Bohužel obsah, nebo scénář chceteli, je na hranici odpadu. Nevím koho chtěl Spielberg tímto filmem pobavit, anebo spíš poučit bohapustými dějinami - slovo "pobavit" sem prostě nepatří. Ani to utlučení diváků dějinami se ale nakonec vlastně nekonalo. Nedozvěděli jsme se nic (navíc) o Lincolnovi, nezaujal mne ani jeden jeho bonmot, nedozvěděli jsme se ani nic o občanské válce, nic o vývoji USA v tomto období. Dozvěděli jsme se jen to, že politika byla stejně špinavá jako je dnes, tedy že se důležité politické rozhodnutí uskuteční jedině díky lobbistům a díky kupčení s hlasy, a hlavně díky zradě. Tak mě napadá, jestli tento film není právě nepřímou obhajobou tohoto špinavého systému, protože ve filmu to posloužilo k dobré věci (nabízí se srovnání Obamovy zdravotní péče pro všechny, který tak trochu obhájit potřebuje, že by objednávka?). Uspokojeni podle mě nejsou ani zájemci o toto období USA (mezi které se počítám), natož diváci tímto nezasažení. Možná zájemci o politické intriky se v tom našli, já rozhodně ne. No a zajímalo by mne, jak se na film kouká takový Obama, který je jak známo demokrat, a přitom v onom filmu demokraté touží jedině po tom, aby Obama byl i dnes otrokem, aby neměl právo volit, aby nemohl zastupovat v parlamentu, natož aby byl prezidentem!!! Ještě vtipnější je, že kdyby otroctví dodnes existovalo, byli by to právě demokraté, kdo by o jeho zrušení nejvíc usiloval. To je myslím důkaz, že otroctví bylo zrušeno proto, že se to někomu v dané době politicky hodilo, a ne proto, že se to někomu lidsky hnusilo. Pokud by tehdy zrušeno nebylo, bylo by zrušeno kdykoliv jindy a kýmkoliv jiným, komu by se to aktuálně politicky hodilo, a ne proto, že by se mu to lidsky hnusilo. Amen ()

Don Maty

Pre nás bežných európanov príliš nezáživné. Americká politická scéna ako španielska dedina. A keď sa bavíme o Lewisovi je nutné povedať že chodiť zhrbený a kričať by vedel asi aj ochotnícky herec. Ale klobúk dole pred výzorom Lincolna...2* ()

jack_scott

První - a doufám, že poslední - jasně dvouhvězdičkový film od Spielberga. Co kurva dělá? Tolik, hvězd, peněz, a nakonec to vyzní jako laciný tv dokument - narozdíl od skutečných dokumentů - které bodují fakty- zde se z historie člověk vlastně ani tolik nedozví. Leda, že by měl Lincoln o sobě dalších 20 pokračování, pak by to bylo opravdu zajimavé. Takto jde ale jen o výkřik do tmy. ** a 45%. ()

Cannonball

Už samotný nápad natočiť politický film o Lincolnovi hlavným zameraním sa na zrušenie otroctva odsúdil tento film na neúspech na druhom strane Atlantiku. Ale to je v podstate asi najväčšia slabosť tejto snímky, Spielberg to spravil na výbornú. Šikovný výber hercov skoro každý z nich bezchybný, hlavne Daniel Day-Lewis aj keď Oscara by som nedal jemu ale Joaquin Phoenixovi za rolu v The Master. Napriek tomu, že sa mi to páčilo tak odporúčať to budem len ľuďom čo majú americkú zástavu v obývačke. ()

MiTrAnDiR

Komorna atmosfera dodala tomuto zivotopisnemu filmu na vaznosti.O Otcovi Americkeho naroda,ktoremu sa podarilo zvrhnut okovy otroctva. Vyslovene som si uzival hlasovanie o 13.dodatku ustavy , kde som jasal spolu s milionmi ludi,ktorim zabezpecil slobodu a truchlil nad stratou ked bol Lincoln zastreleny v divadle.Vyborna praca Spielberga-ten coho sa chyti to na zlato premeni. ()

gotham

Velké zklamání. To první přišlo už v době, kdy z neustále se posouvajícího projektu odešel Liam Neeson, byť Day-Lewis je kvalitní náhrada a svou roli zvládl na výbornou. To je ovšem tak to jediné, co se na Lincolnovi dá označit jako výborné. Pomalounký rozplizlý děj, zbytečně natáhnutý na 150 minut, nezajímavé postavy (v podstatě všechny ostatní vyjma Lincolna), žádné dramatické scény. Lincoln měl nějvětší zádrhel právě v tom, že mě nedokázal zaujmout, a to mě toto téma opravdu hodně zajímá. Čekal jsem velkolepou autobiografii největšího amerického prezidenta v historii, ale vznikl pouze politický guláš o ničem. Zajímavostí je, že už tehdy byla korupce běžnou součástí politiky, český divák tedy vidí Lincolna i jako odraz současné české politické scény. Jen s tím rozdílem, že Lincoln bojoval za správnou věc a tam je tedy ta korupce obhajitelná, zatímco naši současní hrdinové bojují za své nadité peněženky. 40% ()

lobo87

Nepochybne kvalitný snímok, ktorý je po remeselnej a hereckej stránke prakticky dokonalý. Chýbalo mi tam však väčšie srdce, viac emócií. Možno pre američanov pútavejšie, nám zostáva len sa kochať Day-Lewisovým výkonom. Zabite ma, ale obsadiť ho do Bekmambetovej verzie, máme jasný guilty pleasure roka... 60% ()

moviepill

Všeobecne poňatý je tento film priemerným náhľadom do dôležitej etapy americkej histórie, ktorý však neponúka okrem dvoch či troch vypracovaných scén a skvelého Daniela Day-Lewisa nič nové, čo by dokázalo diváka ohúriť - čo bol očividne cieľ starnúceho Stevena Spielberga. Tohto režiséra uznávam, ale nie za jeho novšie počiny. Myslím, že je už za zenitom a s filmami ako E.T. či Saving Private Ryan sa mu vybili baterky... V jednom z rozhovorov obhajoval film ako pokus nie o ďalšieho Vojaka Ryana, ale o intímnu snímku o veľkom americkom prezidentovi. Že tam je prakticky len jedna bojová scéna by mi až tak nevadilo. Z filmu však na mňa dýcha chlad, nepreniká ku mne tak ako niektoré iné historické životopisy. Ešte jedným malým sklamaním bolo hudobné podfarbenie filmu. Za Lewisa pridávam štvrtú *. Inak priemer. ()

blondboss

Čo k tomuto dodať? Dve a polhodinky ťažkej nudy za mnou aj napriek tomu, že Daniel Day-Lewis bol výborný. Spielberg to trošku prepískol, keď predostrel pred diváka ťažko stráviteľnú politickú uspávanku. Čakal som teda skutočne viac. 40 % ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga