Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

bono22vox

Dávám 5 hvězd, protože skvelou filmarinu a velké herectví se tomuto filmu nedají vytknout... Rozhodne mnohonásobně lepší než Válečný kůň. Ale chápu ze pro nás Evropany tento film moc není a je tudíž spis na 3 hvězdy. Já ale hodnotím na těsných 5 hvězd a 80% ()

ISAJ

Spielbergov Lincoln je nudnejší ako hociktorý dokument. Síce lepšie ako tohoročná Timurova konkurencia, ale na životopis najslávnejšieho amerického prezidenta je to veľmi suché. Lewis sa do roly hodí, a dokonca aj dobre hrá, lenže na plátne pod štefanovým vedením sa nič zaujímavého nedeje. Clint dokázal urobiť z (Hoovera) menej zaujímavej postavy pútavý príbeh, no tu nič takého nehrozí. Bez emocií, či aspon pár zapämetatelných momentov. Dokonca divák už čaká aspon na ten koniec v divadle, a opäť nič. Aspon po technickej stránke neni výrazne čo vytknúť, kedže stále je to kvalitná réžia s dobrými, ale určite nie oscarovými hercami či ambíciami. Očakávané, ale aj tak lahké sklamanie. 3/10 ()

dodona

Grandiózna Williamsova hudba, perfektné herecké výkony, fungujúca atmosféra. Niekomu sa to môže zdať nudné, ale je to životopis historickej osobnosti v najdôležitejšej fáze svojho života a pôsobenia. Ako zatraktívniť Lincolnov politický boj za zrušenie otroctva? Pridať zábery z bojísk? Alebo pridať ešte nejaké šťavnatejšie intrigy? Asi nie. Možno by sa dala skrátiť stopáž, ale Spielberg je velikán a podľa mňa ani krátke filmy robiť nevie. Daniel Day-Lewis a Tommy Lee Jones sú v dokonalej forme a výkon Glorie Reuben na mňa zapôsobil viac ako Sally Field aj napriek tomu, že Gloria mala iba minimum textu. ()

Kofolacik

Hoci to CZ/SK divakov asi moc nezasiahne (vid tie percenta), Lincoln je absolutne na jednotku odvedena praca kazdeho cloveka ktory na tom filme pracoval. Ludia cakali neviem aku Spielbergovku...ale toto ma byt historicky a politicky verna AMERICKA vypoved o jednom vynimocnom Muzovi ktory zmenil historiu. Spielberg dokazuje (velke + najlepsiemu scenaru tohto roku) ze prave na stare kolena je ready tocit filmy ako Lincoln, pri ktorych by 99% dnesnych reziserov absolutne stroskotalo. Rozvaha, trpezlivost a laska k remeslu, to je to co v tomto filme citim. Nie prachy, nie propaganda... Lincoln je proste krasny, nieje tam nic nadbytocne. Kazdy zaber, kazde slovo, kazda nota Williamsoveho soundtracku je presne natom mieste na akom ma byt. Inak obsahuje film asi najsilnejsie herecke obsadenie za posledne roky... no naozaj kazdy B a C herec tu hra... A potom najlepsieho herca sucastnosti, ktory Lincolna hra s TAKOU LASKOU, TAKOU NEHOU, ako som to este nikdy nevidel... tu je jednoznacne vidno ze Lewis sa proste vyslovene zamiloval do svojej postavy a toto je vysledok. Scena vtipu o Georgovi Washingtonovi v momente ked sa bombarduje Fort Fischer je absolutnou topkou Lincolna a jeto proste krasne vykreslenie jedneho z najvacsich dejepisnych velikanov :)) 9/10 Zaujimavy komentar: Matty. ()

jda23

Mne se tak zda, ze maestro uz pro jistou zbira vsechny trofeje aby se pak jeste hlasiteji vynimal ve vytrince velikanu. Dnesny divak trpi, ale mozno jednou to bude jedna z nejklasictejsi verzii pro vyuku mladsich studentu misto jeste nudnejsi cetby. Rozsiahla bokombradata omrzlina, ktoru si moze dovolit zlozit pramalo kto. Hlavne nam daj este nejaku vypravu, future, alebo aspon Munchen. 70ˇ% ()

aLCaP0Ne

Lincoln je osobnosť histórie s veľkým O, čo nadobro zmenila vývoj života v Amerike a zrovnoprávnila černochom právo, za to ako hovoria černochovia v USA respecto bro :).. Film o ňom som dlhšie očakával, no žiaľ ani zďaleka ma nenadchol, neupútal ba naopak, mierne sklamal, bolo to miestami až príliš suché. Keď si porovnám niečo podobné v podaní J.Edgara, tak výkony, kamera a celé to dookola bolo zďaleka, aspoň pre mňa zaujímavejšie, sviežejšie.. Od filmu o ktorom sa tak dlho hovorilo v pozitívnom slova zmysle som čakal viac. Spielberg má omnoho lepšie snímky a Lincoln medzi nie isto nepatrí, škoda.. 65% ()

lakart

Tak tohle jsem opravdu nečekal. Celý film mi doslova vyrazil dech. Co to proboha mělo znamenat Stevene? Vím, že jsi v pokročilém věku a může se od tebe čekat ledacos (Válečný kůň a Tintin), ale tohle jsi doslova přepískl. Nechápu, jak ti mohlo trvat tak dlouho natočit, tak nezáživný a nudný film o takové veliké osobnosti. Celý film je neskutečně ukecaný a statický. Ani Daniel Day Lewis to svým výkonem nezachránil, protože ani neměl moc prostoru a když náhodou přišel na scénu odvyprávěl si svoje historky, všichni se zasmáli a byl zvolen prezidentem. Za celý film nevím, v čem byl Lincoln taková osobnost, když pro získání hlasů potřeboval nekalou soutěž, veřejně lhát politikům a sedět si na zadku v Bílém domě se svým synem. Navíc celý film je o ničem. Nejdříve sledujete získávání hlasů a potom se tvůrci snaží o napínavé a dechberoucí hlasování, kdy bohužel víte, jak to dopadne. Na konci jsem čekal, alespoň onu scénu v divadle, kdy byl zastřelen, ale i toho se tvůrci báli. Někteří to označují za skvělou učebnici dějepisu, ale já se osobně nemohl zbavit dojmu, že pokud neznám Americké dějiny občanské války podrobně, nepochopím řadu historických faktů. V celém filmu mi chyběly Spielbergovské momenty, které se zapisují do historie (viz. Schindlerův seznám a jeho závěr s prstenem, Purpurová barva, Mnichov,...), nikdy mě nemrazilo v zádech, nikdy jsem s nikým nesdílel jeho pocity. Prostě nudný a nezáživný film. Škoda. Doufám, že to Stevenovi někdo řekne a uvědomí si své šlápnutí vedle, protože tohle se fandům nedělá. (a to se nevyjadřuji k 12 nominacím na Oscara). Výkon herců, pěkné kulisy, místy dobrý scénář. 60% ()

quip

Jednorozměrný film, pnoucí se kromě vyjmenovaných žánrů i přes komické (ani ne tak komedální) prvky. A navíc je to celé takové strašně...hmm...televizní. Spielbergovské emoce fajn. ()

Ryšty

Od velikána Speilberga jsem čekal teda něco víc. Film jsem koukal na třikrát protože mě to celkem nudilo. Záčátek bylo hodně těžký překousat, naštěstí se to v druhý polovině zvedlo. Dvou a půl hodinová minutáž mi přišla až moc. Nechápu jak to mohlo dostat tolik nominací na Oscara, asi díky tomu, že jde o americkou historii. Ani Day-Lewisův výkon mi nepřišel nějak zázračnej. Snad Stevenův dalši snímek bude povedenější. ()

Luckyman

Skvelé zobrazenie človeka, ktorého pozná takmer každý človek na tejto planéte v posledných mesiacoch jeho života. V snemovni to bolo miestami trošku nudné, ale inak výborný dej, skvelá hudba a neuveriteľné herecké nasadenia a precítenia svojich postáv. ()

neo93

Rozhodně jsem od tohoto snímku očekával více. Nevěděl jsem že dostanu 2 půl hodinovou přednášku o tom jak se schvaluje 13.dodatek americké Ústavy. Jako člověk nezasvěcený americkou Ústavou jsem dost nudil. Abraham Lincoln vypráví příběhy, káže, přednáší proslovy a pronáší další věty, které nejsou zajímavé.A pokud jsi dá prezident pauzu s mluvením, zdatně ho zastoupí dav republikánů a demokratů. Co nakonec zachraňuje celý film ? Je to dobová atmosféra, která je pěkně vykreslena a podtržena hudbou Johna Williamse a předvším zásluhou Daniel Day-Lewis v titulní roli či dalších hereckých kolegů. Bez nich by na tom byl mnohem hůř. ()

E lan

Zpočátku ukrutně nudné, ale s postupem času napínavé a také poučné drama. Navíc herecké výkony několika postav jsou až strhující a člověk tak odpustí i ten očekávaný americký megapatos s přibývajícím časem. ()

Petulka88

Aby bylo jasno: Nemám nic proti Abrahamu Lincolnovi, Stevena Spielberga mám rád a americký patriotismus ve filmech snáším líp než většina lidí v mém okolí. Ale čeho je moc, toho je prostě příliš. Spielbergův Lincoln je pohádkový dědeček, který kolem sebe rozdává milé úsměvy, lásku, otcovská pohlazení, moudra nejrůznějšího druhu a rád dává najevo, že každého jeho nadechnutí je historickou událostí. A pokud Abe zmizí ze scény je tu ještě paní Lincolnová, která nezapomíná připomínat, že její manžel je nejmilovanější člověk své doby a že od rána čekají tisícihlavé davy lidí na to, aby alespoň na chvíli zahlédli jejího muže. Všechny ostatní postavy jim přikyvují nebo pronášejí moudra o tom, jak je americký národ veliký a že bez jů es ej by svoboda a demokracie byly jen pouhá slova. Jak jsem psal, vydržím dost, ale tohle je jedním slovem strašný... Je mi jasný, že kdyby dnes v 15:00 Spielberg oznámil, že natočí fekal porno, v 15:30 mu telefonují z Akademie, že získal oscarovou nominaci. Ale i tak se musím ptát: Stevene, máš tohle zapotřebí? ()

Pathrose

Oscar Danielu Day-Lewisovi oprávněný o tom není jediný pochyb. Kamera a režie precizní až dokonalá, tak jak bychom od mistra čekali, ale co naplat, když není šance jak 150minutovou stopáž nějak kloudně vyplnit. A to mám politické snímky velmi v oblibě a nějaké delší tlachání mi také nevadí. Abraham Lincoln je bezesporu jednou z nejvýznamějších postav americké historie a chápu nutnost zpracovat jeho nejslavnější 'vítězství' jako velkofilm, zvláště přihlédnu k současné situaci v USA. Bohužel se to Spielbergovi povedlo napůl. Zajímavé a strhující (jak sněmovna jen může dovolit) scény střídá šeď a nuda. Škoda. ()

danny_21

Stevene, Stevene, tenhleten opus byla těžká uzívaná šlápota vedle. Ano, chápu, že Lincolnova osobnost byla zajímavou, ale 2 hodiny nám vykládat o tom, jak je nutné pro prosazení čehokoliv v politice nutné podmazávat a využívat přeběhlíky, to snad nebylo zapotřebřebí. Těšil jsem se i na Daniela, a ten jediný nezklamal - ikdyž je potřeba možná pochválit i maskéry. Sakra, přihrej nějakou pořádnou sci-fi, Spielbergu - 40 % ()

Matyas odpad!

Lincoln, dle mého třetí nejlepší americký prezident, velká osobnost, a člověk co bojoval za práva menšin, to už neplatí od teď je to D.D. Lewis zabíjející upíry. Jako promiň Stevene, ale za tohle jsi dvojka, to už jsi dojebal! | 1.5/10 odpad! ()

boni odpad!

Postgraduální menzes Spielbergovy tvorby. Pseudovlastenectví bez špetky soudnosti a snahy o historickou přesnost. Pejorativní znázornění odvážného kroku, kde se ale zapomíná na zcela zásadní fakt, a to, že Lincoln sám chtěl otroky vystěhovat - nechtěl s nimi v jedné zemi žít - neboť si uvědomoval obrovské sociální a kulturní rozdíly, které se asi jen tak nesmáznou, a chtěl předejít společenské destabilizaci USA, která musela zákonitě přijít. Stejně jako před ním například Thomas Jefferson se i Lincoln snažil o repatriaci, jenže to už se dnes v učebnicích dějepisu nedočteme, protože to přeci nesedí do koncepce hrdinného ochránce utlačovaného černého lidu. Naštěstí dnes máme internet, kde například na stránkách Knihovny Kongresu můžeme najít mnoho digitalizovaných dobových materiálů, kde si můžeme trochu rozšířit obzory. Stačí jen hledat. Ale samozřejmě v dnešní době se z toho udělá silné lidské drama s brutálním antirasistickým podkresem. Ach jak komické, milí liberální humanisti. ()

Ceberus

První polovina filmu je taková politická a suchá (podobně na mě působil Stalin), s druhou emocionálnější polovinou se to trochu spravilo. Každopádně podobně jako když jsem sledoval Goldu, tak i tady asi bude lepší přistupovat k filmu už s nějakou historickou znalostí, jinak je to všechno celkem svižný name-dropping. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga