Děsivý portrét ruského diktátora, za kterým zůstaly milióny mrtvých. Strhující příběh o nekontrolované moci. Film, u jehož zrodu stál český režisér Ivan Passer a který byl natočen na autentických místech v době, kdy se jen o dvě pracovny dál snažil Gorbačov udržet pohromadě Sovětský svaz. Vynikající Robert Duvall o titulní roli řekl: „Až poznáte Stalina, bude vám to připadat, jako by se stal prezidentem USA samotný Al Capone.“ Po tři generace měla smrt jméno Stalin. (oficiálny text distribútora)

Arsenal83

Veľmi dobrý pokus o monografiu vládnutia Stalina, ale nie je to dokonalá verzia. Dobre ukazuje archívne zábery, dobre ukazuje historické udalosti, výroky Oceľového muža. Avšak jedno tu nie je dobré ukázané. Povaha Stalina. Častokrát je zobrazovaný aj ako váhajúci, s citmi, že ho niečo trápilo a dokonca že sa naňho niekto dokázal osopiť. To už po odstránení politických nepriateľov určite nebolo možné. Stalin bol oveľa tvrdí, než vidíme v tomto snímku. O tom svedčia mnohé výroky, ktoré sme tu ani nepočuli: „Na svete nie je nič príjemnejšieho ako vybrať si obeť, dôkladne všetko pripraviť, uhasiť smäd po pomste a potom ísť spať.“ Duvallov výkon je v tomto filme ale maximálne dobrý. ()

Enšpígl

Film měl Stalina ještě víc osolit, zrmda jednoho. Jo a uživatel canakja mě tady docela rozchechtal prej "zemi udržel pohromadě " hmmm, jasně, například lidi v pobalstých státech ze Stalinova "udržování pohromadě" ještě teď stříkaj blahem. Nicméně souhlas s tím, že film mohl bejt natočen mnohem lépe, válka, paranoidní likvidace blízkých byla totálně odfláklá, tohle téma kdyby se udělalo dobře, tak by to mohlo bejt mrazivý jak nanuk míša. ()

Stanley

Jako stručná Stalinova biografie to ujde, jako pokus o zfilmování historických reálií je to však strohé a nepříliš uspokojivé. Jedna z věcí, co mi zde vadila, byla nedotaženost mnoha podstatných událostí, např. takřka opomenuto zůstalo období 2. svět. války, které zabralo jen asi 2 minuty z filmu. Dále scény, které měly být velkolepé, vyzněly dost lacině - zplácány nástupem řídkých řad statistů oblečených do dobových kostýmů před kameru, aby zahráli křoví a mohli jít zase domů. I skomírání milionů lidí hladem díky Stalinově krutovládě bylo bokem ukázáno jen jako vyhazování pár mrtvých těl z vagónů vlaků a k tomu přihlížení několika houfů nešťastných občanů. Tímto typicky televizním zpracováním na mě obrazy, které měly znázorňovat mnohamiliónové Rusko, tamější mega-události a mega-problémy nepůsobily příliš věrohodným dojmem. Skromnější scenérie, kde šlo zejména o vztahy představitelů vládních špiček jeden k druhému, politické machinace, zákeřné intriky a neskutečné hrůzy, k jakým byli lidé dohnáni šíleným a později až paranoidním útlakem pod Stalinovými křídly, už se zde povedlo vcelku dobře nastínit, i když ve skutečnosti to bylo nepochybně ještě hrůznější. ()

kaposlav

Ako dramatický film to bolo dobré hodné 3*. Vytkol by som, že je to celkovo moc dlhé. Sú tam zbytočné pasáže o ničom nudné a nepodstatné. Druhú svetovu vojnu len tak lízli okrajovo. Nebolo spomenuté ani stretnutie Hitlera a Stalina. Ako životopisný príbeh podla skutočných udalostí zle, zle, zle a ešte raz zle. Je tam vela faktov, ale aj konšpiračných teórií, dohadov a poloprávd. Prišlo mi to ako taka antikomunistická a antistalinovská propaganda. Všetko zlé čo sa dalo bolo použité, avšak z pozitív nebolo spomenuté skoro nič, až na konštatovanie v jednej vete Chruščovovi na konci a aj tak len malý zlomok z toho čo Stalin dokázal... Uživatelia Petr59 a canakja majú pravdu!! škoda 2* ()

Dale

Ucelený pohľad na časť života monštra, odkedy sa začal dostávať k moci. Duvall je výborný a aj masky sú veľmi vydarené. Je mrazivé sledovať, ako sa postupne zbavoval všetkých ľudí vo svojom okolí, ak cítil čo i najmenšie ohrozenie, že by mohol prísť o svoju moc. Pri tých miliónoch jeho obetí to mohlo byť určite drsnejšie a surovejšie, bežných obyvateľov si ale bohužiaľ, mimo pár krátkych okamihov, tvorcovia nevšímajú. Aj tak je už tá dĺžka enormná, aj keď ja som sa nenudil ani minútu, no ak by sa mala pozornosť upriamiť aj na situáciu ľudí v sovietskom raji, hladomor, gulagy, tak by to bolo na seriál. Takto je z toho nadpriemerný a poučný životopis. ()

• Robertu Duvalovy vynesla role Stalina Zlatý globus pro nejlepšího herce v televizním filmu. (Rugero)