Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

carlos 2010

Taký klasický americký film o americkom velikánovi. Daniel Day Lewis získal za jeho stvárnenie Oscara a stal sa tým prvým hercom, ktorý získal 3 Oscary za hlavnú mužskú úlohu. (My left Foot, There will be Blood a Lincoln). ()

C0r0ner

Kéž by to tak nemělo ty dvě a půl hodiny... Podle mě se film zbytečně zaobíral nedůležitými postavami a dějovými linkami, a proto ztratil hodně na tempu a údernosti. Pak ale zase přijde scéna od soudu a pohled na pobitevní pole a zájem okamžitě vzroste na maximum. Špatné ne, ale dobré také ne. 65% ()

danecek24

70. Zlatý Glóbus za rok 2012 - cena (1) - *Nejlepší herec (drama) - Daniel Day-Lewis + nominace (6) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Sally Field, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Tommy Lee Jones, Nejlepší režie - Steven Spielberg, Nejlepší scénář - Tony Kushner, Nejlepší hudba - John Williams ()

pabab

Spielberg to skvele zrežíroval a Daniel to fantasticky zahrál. Je to bezchybné. Pozrel som to naraz. Nenachádzam väčšej chyby., len snaď v stopáži a absencii hudby. Kostýmy a masky ma uchvátili. No čo ďalej ? Viem. že druhýkrát si to už nepozriem. Preto len za 3* . ()

Dannysek4U

Oslavny ano, precizni ano... filmarina je to velka, trebaze mytologizujici o zivot. A mozna je jen nase chyba, ze to neumime stoprocentne docenit. Kazdopadne Lincoln je Superamik, naprosto dokonalej vytvor adoracni scenaristiky, a lhat si nebude, chtel bych bejt jako on :o) ()

campix

Jaký film by měl být více skloňován se všemožnými Oscarovými oceněními nežli Lincoln. Film milovaného režiséra Stevena Spielberga o milovaném otci demokratické USA v hlavní roli s jedinečným Danielem Day-Lewisem. Na to, že děj není nikterak akční a jde především o shánění hlasů pro 13. dodatek a také zákulisních záležitostí týkajících se konce války, tak mě Lincoln dokázal zaujmout, sice je to místy nuda, ale ne takový jaká by se mohla zdát. Pro mě bylo zábavné sledovat hovory jednotlivých postav a to je pro podobný film základ. Především každé slovo Daniela Day - Lewise. Tady je ten Oscar za nejlepší výkon v hlavní roli asi jednoznačný a plně zasloužený. Velký film o velkém muži tak jak má být. ()

Wormboy

Lincoln nesie vsetky atributy klasickeho vazneho Spielbergovho filmu. Prva vec co ma pri sledovani napadla bola, ze Lincolna ako Spielbergov film by som vedel identifikovat ako film svojho autora aj bez predchadzajucej vedomosti o jeho autorstve, jednak uz na zaklade samostatnej zvukovej stopy, rovnako ako na zaklade tej vizualnej. Samo o sebe by to nemuselo byt samozrejme zle, avsak v tomto kontexte Lincoln neponuka nic, co by som od jeho autora necakal. Daniel Day-Lewis je tak dobry, az mi to bolo miestami divne :) Film sa pozeral dobre, nic viac, nic menej, no z mojho pohladu by mu viac svedcala niekolko hodinova HBO produkcia ako tomu bolo pri famoznom Johnovi Adamsovi. ()

Juto

Film je veľkolepý a pohlcujúci. Zapája nás do posledných mesiacov Lincolnovho prezidentovania s čistotou, vďaka ktorej sa cítime akoby transportovaní strojom času. 6/10 ()

Šimpy

Tak Stevene a jsme tu opět spolu na stejném kolbišti, ale naštěstí se nejedná o bitevní pole občanské války, nýbrž o pouhé zhodnocení Tvého nejnovějšího filmu a dobře víš, že jsi pro mě vždy byl oříškem, neb na některé Tvé filmy by mi nestačily ani všechny louskáčky světa. Nu což, pustím se do Tebe, stejně jako jsi se Ty pustil do politického boje o prosazení 13. dodatku americké ústavy. Určitě si dobře uvědomuješ, jak nudné mohou být politické pře a tahanice na půdě jakéhokoliv vládního institutu, ať už se jedná o americký kongres či český parlament, a ony nudné jsou a obzvlášť zpočátku Tvého filmu tato politická nudná pletichařina přímo čpí z plátna. Ale zřejmě sis toho byl dobře vědom a na obranu sama sebe a svého filmu jsi tyto politické žvásty a jednání vsadil do úst a gest herců, kteří tak měli možnost film povznést nad šeď jednání a blábolení politických partají, uskupení a jejich lídrů. A za to Ti dík! A tak, i přes zřejmé úpravy některých historických faktů, je Lincoln přesně takový, jak jsem si ho představoval, Daniel Day-Lewis předvádí, nebojím se říct, životní výkon, za nějž Ti uděluji jednu hvězdičku. Další hvězdu na vlajku spojených států přidávám za Tommyho Lee Jonese a poslední dvě za to, že mě nakonec film strhl sebou. A navíc, Stevene, ještě Tě musím pochválit za to, že jsi, jak u Tebe nebývá zvykem, nepropadl na závěr zbytečnému patosu a sentimentu a nechal jsi Lincolna důstojně zemřít, bez zbytečného zobrazení jeho vraždy, a navíc za podkreslení této scény výborně zvolenou gradující hudbou. Snad mi tento spoiler ostatní uživatelé odpustí. Loučím se s Tebou Stevene se slovy "Jen tak dál!" a těším se na další spolupráci. ()

WolfR

Lincoln je kvalitní historická politická konverzačka ve které se podíváme na poslední měsíce života Abrahama Lincolna, jak bojoval za zrušení otroctví, což je velmi silná látka. Daniel Day-Lewis alias Lincoln se zde vytáhl až výšinám. Jeho výkon je strhující a krásný, zdatně mu sekunduje taky Tommy Lee Jones. Lincoln se pyšní ještě nádhernými kostýmy i dobovou atmosféra, která ale naplno zasáhne Američany než nás ostatní. Lincoln je dobré dílo, ale není pro každého, pro mě docela bylo. Ale pro vlastence je zážitek určitě na vyšší úrovni. Délka se mi ovšem zdá přepálená. Je to dílo stvořené pro akademiky, takhle 4 hvězdy. ()

Riley

Musím říct, že jsem to čekala horší. A ačkoliv by některé dialogy mohly být zkráceny na čtvrtinu a občas to opravdu připomínalo nudnou přednášku, nechyběla ani spousta úžasných momentů a já jsem si minimálně druhou polovinu filmu naprosto užila. 60% ()

BoXBe

V dokonalosti se vytrácí lidskost. Ve Spielbergově podání nejde o historický film, jde o ikonický pohled na jeden ze zlomových okamžiků v dějinách nejen amerických. Film nemůže po řemeslné stránce zklamat. Může zklamat po stránce dějové. Telefonní seznam jmen americké historie a nekonečné konverzace s Lincolnovými nadčasovými moudry můžou akce nebo děje chtivého diváka znudit. Pokud ale přistoupíte k Lincolnovi jako k obrazu historicky fungujících myšlenek, obrazu akorát patetickému, akorát kýčovitému a akorát srozumitelnému, obrazu plného amerických dějin, prvotřídních herců a charismatických Lincolnových monologů, který tentokrát nepřehlušuje Williamsova hudba, potom skončíte i u opakovaného promítání. Můj případ. ()

Fancipal

Bez bázně a hany vykročil Abraham Lincoln, nevšímaje si skeptických pohledů svých spolustraníků a hanlivých urážek politických oponentů, na cestu, jejíž konečná destinace způsobila zemětřesení a bez nadsázky změnila industriální společnost ve společnost moderní. Vizionář a státník, který pochopil, že skutečná svoboda jde ruku v ruce s tolerancí, tedy něco, k čemu dozrávala americká společnost ještě 100 let po jeho smrti. Film jasně klade a svým vyzněním i odpovídá na kontroverzní otázky, řada z nich by dneska vyvolávala velké vášně a diskuze a byla by červeným hadrem pro mnohé pisálky, tj. účelné prodlužování války, korupční jednání nebo nepotismus. Co je dnes společensky nepřijatelné, bylo tehdy nezbytné a tudíž ospravedlnitelné. Stejně jako Lincoln i Spielberg pochopil, že účel světí prostředky. Jeho útok na chuťové buňky akademie je bezchybný, cílený a vypadá bohužel prvoplánově. Režisér si je dobře vědom, a každá scéna, včetně detailů, podle toho taky vypadá, co a pro koho se točí. A žel to není pro běžného diváka. Není to film, který bych doporučil známým. Problém není v tom, že Spielberg okatě útočí na Oscara, problém je v tom, že v předešlých případech (Schindlerův seznam, Zachraňte Vojína Ryana) to dokázal prodat i veřejnosti. Ve výsledku je tak Lincoln poučnou výpravou do historie. Doby kontroverzních osob i činů, nicméně právě to z něj činí film, který není určen pro mainstreamové publikum. Je to pouze hlasité volání o pozornost členů akademie, před kterými tak letos vyvstává klíčová a prizmatem vývoje budoucích let i definující otázka. Zvolit osvědčeného, nekonfliktního a očím akademie lahodícího Lincolna nebo se vydat riskantnější cestou – dráždivého a osvěžujícího Djanga , silného a osobitého Mistra nebo udělit cenu pro nejlepší film emotivní a originální romanci Silver Linings Playbook. Letos bude mimořádně zajímavé sledovat, kam budou putovat ceny v hlavních kategoriích. ()

DominikV

Rve mi to všechny žíly v mém těle, když musim filmu svého oblíbence Stevena dát pouhé tři hěvzdy z původně plánovaných čtyř. Film je po technické stránce na vysoké úrovni, úžasní herci (Daniel Day-Lewis) a všechno co se způsobu natočení týče je profesionálně zvládnuté. Největším problémem filmu je námět čerpaný z cizí historie (jak už tu bylo několikrát zmíněno), který nám (nám Čechům, Slovákům...) nic neříká. Je to určitě film, který stojí za to vidět i přes těch šílených 150 minut , ale to je tak asi všechno. ()

frings

Příliš krátký úsek Lincolnova života na to, aby nesl i název filmu. Utahané a nudné, v kontrastu se skvělými hereckými výkony a výpravou. ()

mortak

Naštěstí jsem na film šel až po přečtení brutálně zkrácené verze životopisu (nakladatelství Ikar se neuráčilo inzerovat, že jde o "abridged version"). Goodwin sice v knize hodně idealizuje (rodinné prostředí "týmu rivalů" je vykresleno až pohádkově), ale proti Spielbergovu patetickému a sentimentálnímu převedení knihy na plátno je to pořád skvělá práce. Už úvodní scéna je neskutečně didaktická - vojáci přednášejí v dešti Lincolnovi úryvky z jeho nejslavnějšího projevu na paměť bitvy u Gettysburgu, bílí žvatlavě dětsky, černí superušlechtile, abychom se v závěrečné scéně dočkali tohoto projevu "naživo", v provedení Day-Lewise. Kdyby místo těchto výchovných scén Spielberg představil divákovi politickou situaci, tedy rozštěpení republikánů na radikály a umírněné, kdyby diváka uvedl do závěru občanské války, kdyby byli ministři uvedeni titulky jako Grant a vyjednávači konfederace... Tři hvězdičky za nasvícení scén, herecké výkony, a kameru, ale jinak zklamání. ()

blitzer

Historické, i filmy s politickou tematikou, mám rád, ale tohle byla zkrátka nuda. Sice jsem u filmu neusnul, ale neměl jsem k tomu daleko. Zajímavé, ačkoli nikoli překvapivé, spíše symptomatické pro demokratický režim, mi přišlo akorát to, s pomocí jakých praktik se už po staletí schvaluje legislativa. Nemyslím si, že by naše země bylo v tomto nějak pozadu :-) ()

laik_60

Od Spielbergovho Lincolna som čakal ďalšiu zaujímavú historickú fresku typu Amistad, pričom podobne ako v onom filme aj tu šlo o slobodu otrokov, tentokrát – celoštátne vo význame schválenia XIII. dodatku americkej ústavy. Aj to tak chvíľu vyzeralo a ja som si pokojne sedel a užíval si film viacmenej bez „trasenia“ a emócii, pokiaľ vo filme nezačal excelovať famózny Lee Jones. Ten detailný záber na neho - s tlmeným hrmením Wiliamsovej skvelej hudby pripomínajucej skôr Wagnerov Súmrak Bohov - ako ticho v senáte pri čakaní na odpoveď a keď zaznela ako základný atribút všetkých demokracií na svete SOM ZA ROVNOSŤ VĚSTKÝCH ĽUDÍ PRED ZÁKONOM, tak ten moment ma dostal tam , kde asi Spielberg ma chcel dostať. Nečakajte od filmu dej plný akcií a činností podopretý dejinnými udalosťami, ide väčšinou o rozhovory, dialógy a rečové šarvátky občas doplnené vystúpeniami výborne hrajúcej Sally Fieldovej čoby Lincolnovej manželky. To všetko výborne zrežírované a zahraté do samého konca. A Na záver, miesto „nariekania“ okolo atentátu a nad smrťou prezidenta tam zaradili jeden z pamätných Lincolnových volebných prejavov kde vsunul snáď päťtisíc rokov starú vetu z Biblie „SE ZÁŠTÍ K NIKOMU S LÁSKOU KE VŠEM“. Ach dnes možno „utopistické umravňovanie“, ale je dobré aspoň takto si ho z času na čas pripomína hoc aj vo filmovej podobe. Pán Spielberg ďakujem ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga