Mníchov

Predloha:

George Jonas (kniha)

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (viac)

Mladý Izraelčan Avner je podobne ako mnohí jeho krajania hlboko zasiahnutý vraždami izraelských športovcov na mníchovskej olympiáde. Keď prijme ponuku dôstojníka Mossadu zúčastniť sa odvetnej operácie, musí opustiť tehotnú manželku, zmeniť totožnosť a využiť všetky svoje schopnosti na vypátranie a zabitie jedenástich mužov, ktorých Mossad obvinil z prípravy mníchovskej akcie. Čoskoro sa stane vodcom päťčlennej skupinky, ktorá po celom svete metodicky vyhľadáva a zabíja mužov zo zoznamu. Situáciu im však čoraz viac komplikuje nielen vlastné svedomie, ale aj skutočnosť, že i lovci sa môžu ľahko stať lovenými... (STV)

Skrk

Film o teroristickém útoku na olympijských hrách v Mnichově a pozdějším vyvraždění všech "zúčastněných" teroristů. Herecké obsazení parádní. Hudba J.Williamse a Spielberg s velkým překvapením nezklamal. ()

Marek1991

Veľmi kvalitne spracovaná historická udalosť. Príčiny, dôvody, rozhodnutia prečo tak konali, samotné akcie, rodinný život s výbornou réžiou človeka, pre ktorého je toto zrejme veľmi osobná téma. Zo židov nerobili žiadnych nadľudí a ten prázdny duševný koniec proste vyznel vynikajúco. Pomsta je zlá vec, zlo plodí zlo, pomstou sa nikdy nič nevyrieši, je to nekonečná snaha v boji oko za oko, zub za zub, preto tie osoby boli pre mňa obyčajnými vrahmi, ktorí si svoje činy ospravedlňovali službou štátu a náboženstvom. Všetko dopĺňali kontroverzné vyhlásenia, bola to proste akcia ktorá mala grády. Zamyslime sa, keď pred takmer 40 rokmi takto fungovali tajné služby ako Mosad, ako asi fungujú dnes. Ja nemám odpor k všetkým konšpiračným teóriám, lebo realita nakoniec často potvrdí moje dohady. Tento film do veľkej miery ukázal silu a praktiky tajných služieb v minulosti. Bola to smrtonosná jazda. ()

Crazer

Doba, ve které je film situován mě moc nebere, jako je tehdejší oblečení, styl života lidí a pocitově studená atmosféra .. ale i tak je to slušný film. Avšak na Spielberga je to slušný průměr. ()

corpsy

Je až neskutočné za aký krátky čas ( koniec Júna 2005 začiatok nakrúcania - koncom Decembra 2005 premiéra ) Spielberg natočil režijne tak náročný film. Všetko je tu do puntíku načasované a pri zopár scénach ma fakt zamrazilo ( poprava nájomnej vrahyne ). Odporúčam. ()

F.man

Těžko komentovat toto veledílo. Film napěchovaný poselstvím, akcí, skvělými výkony všech herců, brilatní (i přes můj odpor ke Spielbergovým filmům) režií... Co jiného tomu mužu dát, než pět hvězd? ()

nervoznideda

po dlouhé době jsem si to pustil a můj názor je takový: Politika klídek , bojují obyčejní lidé a umírají pro uspokojení mocenských choutek politiků. Nechápu proč?! Popisuje to Mnichov , to si pamatuji bylo mi 32 let. A to zvěrstvo máme tady znova, kam to lidstvo vlastně spěje ? je mi smutno zdravím deda :-) PS já jsem chtěl jenom žít mezi slušnými lidmi, kde ti lidé jsou, asi v nebi, hajzlové jsou stále mezi námi :-)PS2 co mě překvapilo ,že adresy dodává táta detektiv ze Šakala Michael Lonsdale. :-) ()

fannah

Myslel jsem si , že Spielberg jako režisér kvalitních filmů už skončil. Mýlil jsem se. Toto je naprosto perfektní film! Mohl být samozřejmě o něco kratší, ale nakonec mi to nevadí. ****Nicméně... v poslední době si Spielberg vede mnohem lépe jako producent, než jako režisér. Viz. TRANSFORMERS ()

themic

Dlouho jsem se nemohl dokopat ke zkouknutí Mnichova, ale nakonec musim říct, že je to hodně povedenej film. Spielberg se opět vyznamenal a Eric Bana a Daniel Craig předvedli vynikající výkony, dokonce i dost důvěryhodné. Kamera skvělá, pomáhá dotvářet atmosféru filmu. ()

baribal

lepší preciznost bez srdce, než srdce bez preciznosti.. mnichov rozhodně není film, který bude nejlepším filmem jaký uvidíte, ale zcela určitě se jedná o jeden z nejpreciznějších filmů, přirovnal bych ho ke Kauze CIA. Film bez duše, ale velice precizní. ()

agentmiky

Steven Spielberg nám přichystal velmi hutné drama, které se může pyšnit opravdu brilantní vyšperkovanou atmosférou s nesmírnou dávkou autentičnosti. Téma teroristického útoku v roce 1972 nezná podle mě do podrobností široká škála lidí včetně mě, a tak jsem uvítal tento film, který mi i rozšířil mé znalosti z historie. Atmosféra je opravdu tím nejlepším, s čím se na mě film vytasil. Herecké výkony jsou takovou třešničkou na dortu, a to zejména bezchybný Eric Bana, který svou roli člena Mosadu ztvárnil na jedničku. Některé filmové sekvence jsou skvěle vygradované (například scéna při scéně s bombou v telefonu a přibíhající holčičkou mi šel mráz po zádech). I střih neměl nějakou výraznou chybu. Docela mě překvapilo, že se Spielberg nebál podat film dost naturalistickým způsobem, neboť bych to od takového režiséra vskutku nečekal. Ale právě to se mi líbilo. Hudba Johna Wiliamse lahodila mým uším jako vždy. Více takových historických filmů. Za mě dávám 90 % ()

NinonL

Spielberg statečně obšlehl (televizní!) film z roku 1986 Meč Gideonův (režie Michael Anderson). Obšlehl, měl na to nesrovnatelně více peněz, přesto je výsledek mnohem horší než originál. Mnichov je obyčejná kopie, a protože je obsazen daleko méně charismatickými herci, je i nudnější. Zkrátka mě vůbec nebavil a váhám i, jestli dvě hvězdy nejsou příliš. ()

Kubick

Přiznám se, že jsem se na film opravdu těšil. Kritika a média se do něj opírala seč mohla. Já zase obdivoval Spielberga, že se v dnešní době nepřející takovým filmům rozhodl natočit Mnichov. V tom je ta jeho velikost - nechat se strhnout "kasovními propadáky". Nicméně jsem čekal něco víc, než ostatní psali. Eric Bana zahrál sice skvěle, ale děj nebyl postavený jen na jedné osobě a občas jsem se v něm ztrácel. Ale u takových filmů nejde mít obsazení čítající 3-4 herce. Proto by se hodilo lepší vykreslení stěžejních postav. Důležité je, že můj výsledný pocit byl dobrý, dobrý z toho, že jsem mohl viděl mistrně zpracovaný film, který jako divák mohu konfrontovat s fakty a vyvodit si z toho svůj vlastní názor a svůj vlastní závěr. ()

Historik

Řemeslně naprosto bravurní dílo. Není nutné vždy všechno urputně rozebírat ve stylu, co tím chtěl tvůrce říci. I když samozřejmě nikomu nebráním, aby se hluboce zamýšlel nad otázkami terorismu, pomsty, která vyvolává zase jen pomstu, nekonečnosti a neřešitelnosti blízkovýchodních problémů, či nad tím, jaký názor na to vše má Spielberg. Je ale možné se uvolnit, politiku nechat jen jako kulisu a dívat se na film takřka ryze prvoplánově, vnímat jej jako čisté drama, nechávat se unášet dokonale zvládnutým řemeslem. A pak když film skončí, řeknete si, že to bylo dobré, ale kdyby to bylo o půl hodiny kratší, mohlo to být ještě lepší. Takhle musím k těm pěti hvězdičkám přimhouřit oko. ()

javak810i

Nebýt přehnané stopáže a "analytické" vážnosti, tak by se mi Mnichov líbil mnohem víc. Takto se jedná "pouze" o velmi dobrý film zachycující události kolem Mnichova 1972 a morální a emocionální dopad na lidi, kteří jimi byli ovlivněni. 4* ()

JJ.Gibson

Abych řekl pravdu, tak z počátku mě film poměrně dosti nudil. ,,Nezáživně vyprávění" pokud se to dá říci. Což zrovna nevyhledávám. Ale pak se to naštěstní rozběhlo a ve velkolepém Spielbergově stylu. Surové a brutální scény byly podány neobyčejně realisticky a v žádném jiném filmu jsem to dopodud neviděl (sem tam i docela nechtutné). Musím pochválit Erica Banu, sice nepředvedl nějaký maximálně oslnivý výkon, ale jeho role mi byla sympatická. Není to vyloženě akční snímek, spíše bych to přirovnal ke Spy Game, ale drsněší. Je to o tom, aby se člověk nad tím zamyslel, jak se to všechno asi odehrávalo... ()

Jillen

Skvěle ručně a znamenitě natočené drama. Rozhodně patří do klenotnice nejlepších filmů největšího režiséra všech dob. 100% ()

Popluh

Řemeslně skvěle odvedené ale chladné jako kostka ledu. S odvetnou skupinou sice strávíme hodně času, ale Spielberg místo hluboké sondy do duší těch, co mají zabíjet aniž by věděli, zda je to správné, pozoruje jejich počínání s odstupem a nepomůže nám se do žádné z postavy pořádně vcítit. 65 % ()

UncleG

„…básník prosím hodlá, básník touží…Státi se trpaslíkem.“ Poslání tohoto filmu je poněkud mlhavé. Rozrýpat diváka tisícem morálních otázek a zároveň neposkytnout jedinou odpověď. Ve výsledku jsme tak cca 3 hodiny bezmocně vláčeni něčím, co v podstatě ani nejde vyřešit a neexistuje k tomu jakýkoli klíč. Spielberg si jako rukojmí bere diváka, násilně mu do hlavy natluče neřešitelnou věc a pak ho nechá s chichotem odejít. Jediné, co mě k tomuto postupu napadlo: jaký smysl má kladení otázek, na než neexistují odpovědi? Že by nějaké konfuciánské cvičení? Jinak opravdu netuším, co tím chtěl básník říci. Že, žáku Karfíku? ()

numi

Dvojice Kaminski a Spielberg dokázala opět přichystat vizuálně atraktivní film, který jakoby filmům ze sedmdesátých let z oka vypadl. Dobrý tah. Na rozdíl od Schindlerova seznamu, kde ačkoli se děj odehrával v Polsku okupovaném německou armádou, tak jste polštinu či němčinu téměř neslyšeli, tady se v původních jazycích sem tam mluví a ta drtivá věšina alespoň anglicky s akcentem, což dle mého názoru přispívá k autentičtějšímu pocitu děje. Navíc se do hlavní role povedlo dostat neuvěřitelně charismatického Erica Banu, kterého jsem vůbec neuznával, ale po Mnichovu budu muset začít, a do role jeho "nejbližšího" parťáka Daniela Craiga, který je taktéž dokonalý. Na druhou stranu se Spielberg opět drží zpátky a ani tentokrát se nesnaží šokovat diváka hlubšími či dokonce rozporuplnými myšlenkami a jde mu více méně na ruku. Stopáž je možná až příliš dlouhá, ale vážně nevím, co by se dalo vytřihnout, takže tohle mu za zlé mít nemůžu. A vyzdvihnout musím způsob, jakým je divákovi podán "útěk" Palestynců s rukojmími a následná bitva na letišti. Ty flasbacky byly vrcholem filmu. [únor 2006] ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)