Na konci vskutku ukážkovej kariéry nečaká trojhviezdičkového generála Eugena Irwina (Robert Redford) zaslúžený dôchodok, ale desať rokov za neuposlúchnutie rozkazu pri bojovej misii vo väzení, pýšiacom sa romanticky dvojzmyselným menom Castle (čo okrem známejšieho ekvivalentu „hrad“ označuje i menej poetickú „pevnosť“)! Zakrátko po príchode na toto nehostinné miesto Irwin zisťuje, že plukovník Winter (James Gandolfini) – veliteľ väznice – tu vládne železnou rukou a nevadí mu ani tvrdšie zaobchádzanie s odsúdenými. Hrdý exgenerál sa preto rozhodne spoluväzňom pomôcť v opätovnom nájdení ich hrdosti a ľudskej dôstojnosti. Tento boj na dlhé lakte však vyžaduje veľa síl - a cena, ktorú zaň všetci zúčastnení budú musieť zaplatiť, nie je zanedbateľná... (TV Markíza)

Segrestor

Je pravdou, že se dalo ze snímku vykřesat více. Mít na place Redforda a v ruce scénář o charismatickém důstojníkovi, který si podmaní půlku krimu, a neudělat z toho film století, hned za proklamovaným Šošenkem, to chce nervy z ocele. A to jistý Rod Lurie asi setsakramenstky má. Navíc měl k dispozici Toma Waitse, ale že to má vejce, se prokázat nepodařilo. ()

Hal_Moore

Velké překvapení. O filmu jsem neslyšel ani slovíčko a podíval se na něj jen proto, neboť jiné TV stanice dávaly samé kraviny. Robert Redford je super a jeho postava se mi velice líbila. Příběh je sice klasický, ale rychle utíká a je podán takovou formou, že srdce zaplesá. Badass velitel věznice je pěkná svině, a já si nepřál nic jiného, než jeho brzký, velice ošklivý konec. A vůbec celé obsazení je v nadprůměru, velice roztomilý výkon Marka Ruffala, příjemná Robin Wright Penn a i nájem platící Delroy Lindo. Scéna s hromadným jakoby salutováním mě potěšila, stejně jako samotné provedení vzpoury. Více takových filmů, více filmů z vězení, z prostředí, které mám ve filmu tak rád. ()

Brouk

Redford (ať už jako např.Brubaker nebo zde Irwin) + vězeňské prostředí = solidní podívaná. Chápu, že z toho scénaře a patosu se víc vytřískat nedá, ale i tak je to mírně nadprůměrný film ()

genetique

Filmov s väzenskými vzburami nie je veľa, navyše s podobne kvalitným a osviežujúcim scenárom, dokonalým kontrujúcim duom hercov a perfektnou lokalitou. Niektoré pasáže by som vynechal, aby film nestrácal na efektívnosti a napätí, no inak sa nedá takmer nič vytknúť. Možno len malý priestor Linda a Colinsa Jr., ktorí to proste vedia a lahodia aj oku diváka. 80%. ()

ScreamJay

Trošku zvláštní projekt pro Roberta Redforda, který už pobírá filmový důchod. V roli slavného a metály ověnčeného generála jest poslán do tvrdého vězení, kde pod dohledem břitevnatě ostrého Jamese „Soprano“ Gandolfiniho čelí šikaně a tvrdému zacházení. V celém průběhu filmu se zajímavost vzorově střídá s nudou až do závěrečného finále, které tíhne k akční podívané a napomáhá mu pár slušných efektů. Jenže marná sláva dědečku Roberte, tvoje éra ač nepochybně skvělá je již historií a i když si se snažil, nějak ti tu tvou roli nemůžu uvěřit. Vyjma slušných hereckých výkonů Gandolfiniho a Ruffala filmu dominuje i poměrně slušná hudba. V tomtéž roce jako Poslední pevnost vznikla i Spy game Tony Scotta, kde hrál Robert jistě uvěřitelnější postavu. Tenhle film rozhodně není špatný, ale víc jak na průměr dosáhnout nemůže a průměrem jsou tady 3 hvězdičky. ()

3DD!3

Výborná psychologická bitva dvou myslí zasazená do možná až přespříliš patriotického prostředí. Přesto výborné herecké výkony, finální vyhrocení konfliktu a skvělá Goldsmithova hudba dělají s POSLEDNÍ PEVNOSTI solidní podívanou. ()

Le_Chuck

Jeden s filmov keď už aj mňe patriotizmus liezol ušami (a to sa považujem za človeka v tomto smere prudko tolerantného). Spomaléný záber na salutujúcich väzňov za zvuku orchesta pred vztyčenou a mierne potrhanou americkou vlajkou. Ale aj skrz tento exes nemôžem povedať, že by som sa výrazne nudil (a o to ide). Redford je stále vo forme. Ak toto drama malo nejakú hlbšiu myšlienku, tak ma riadnym obúkom obišlo. ()

Spiker01

Nedoceněná super pojatá expozice vojenského dramatu, ve kterém jde o čest, patriotismus, loajalitu a poznání sebe sama. Poprvé jsem byl snímkem naprosto uchvácen a doteď mě baví. Nějak nemůžu pochopit ten hate, mě to přijde jako nadstandartní záležitost s dobrým nápadem, chytře sepsaným scénářem a svižně natočenými akčními scénami na konci. Super role jak pro Redforda, tak nedávno zesnulého Gandolfiniho...90% ()

sud

Kdyby se jednalo o film s jiným hlavním představitelem, díval bych se na to asi jinak. Robert Redford sice i v této patlanině se snaží podat maximální herectví, ovšem jinak je to prachsprostá vykrádačka Brubakera a jiných vězeňských dramat a akčních filmů. Ale, jak vždycky říkám, když nic jiného není, jednou se to dá. 40%. ()

Radko

Takto si kvôli vztýčenej vlajke dodrbať dôchodok. No ale dobre. To sú americkí profesionálni vojaci, tí majú ideologicky inak napumpované myslenie. Do ktorého nevidím. Tiež salutovanie, stavanie múru a prenášanie žulvákov, ako symbolov vzdoru je riadne uletené. Ale zase obdobne typicky military vyšinuté, ako posadnutosť zástavou. Napriek tomu je klasický väzenský spor medzi tyranskou a prirodzenou autoritou rozohraný vcelku solídne. Poznámka: Zaujímavý postreh má v komentári k filmu dobytek, ktorého prekvapil rozpor medzi tyranským vylíčením dozorcov a sympaticky podanými väzňami. Ono sa to v amerických väzenských filmoch objavuje opakovane. Ide však o typický ideový zámer - schválne sa ukazuje paradox nahrávajúci zotrvávaniu tohto neľudského chovania sa dozorcov podprahovou myšlienkou: síce sa k väzňom správame násilne a kruto, ale pozrite akých sympatických baránkov tým účinne vychovávame z násilníkov, vrahov a lupičov. ()

ClintEastwood

Skvělý psychologický souboj odsouzeného generála s vojenským teoretikem, jenž řídí věznici, kam byl slavný generál poslán odpykat si svůj trest. Výborný Robert Redford v podle mě velmi podhodnoceném dramatu. Brubaker to sice není, ale pokud můžu, pokaždé se v televizi na Poslední pevnost rád podívám. ()

Davies182

Průměrný snímek s "dobrým" Redfordem a jeho další vězeňskou rolí. Pro někoho může být ztrátou času - já jsem nelitoval, ale podruhé rozhodně ne, děkuji. ()

Phobia

Mám ráda filmy z vězeňského prostředí, v současné době mě však začíná ubíjet stereotyp: následování lineárně vyjetých kolejí scénářů, patos... a vlastenecky hrdé mávání americkou vlajkou. Bože, odpusť jim, neb oni nevědí, co činí. Američané zkrátka netuší, jak s tímhle neustále předhazovaným "detailem" dokážou urputně lézt na nervy zbytku světa. Příběh "Poslední pevnosti" nenabízí nic moc nového: věznice je sice vojenská, hlavní hrdina není svalovec a utkání s vrchním padouchem musí vést pomocí své vůle a důvtipu, nikoliv efektních úderů. Ve své podstatě však jde stále o totéž: klaďas se do ničeho nechce zaplést, dokud díky záporákovi neumře nějaký vedlejší chudák, a pak se nasere, získá sympatie spoluvězňů a zloduchovi to navzdory všem úskalím pořádně natře. Žádné překvapení se nekoná, scénář i postavy jsou předvídatelně klišoidní, což je největší slabina "Poslední pevnosti". Jistě, najdou se drobné inovace: vězni jsou přes vzájemné rozpory na jedné "lodi", jsou to vojáci, zakázané salutování, úctu k výše postavenému spoluvězni a vůbec vzorné chování používají jako formu vzdoru vůči řediteli, závěrečná bitva je strategičtější, než bývá zvykem (tím neříkám logičtější, bohužel právě naopak). Přesto jde v jiné variaci o totéž, co lze vidět skoro ve všech ostatních filmech o vězení. Před dvaceti, třiceti lety to mohla být bomba, ale dnes by to chtělo přece jen víc originality a méně schématičnosti. Při váhání mezi 3 a 4 hvězdičkami tak nakonec rozhodly dvě věci: solidní herecké obsazení (zvláště Gandolfini se blýsknul) a již zmíněné sympatie k podobným filmům. Neobjektivních 70%, ale s odřenýma ušima, nosem, rameny, prsama, zadkem a... přečnívajícími částmi;-) ()

LiVentura

Robert Redford coby charakterní vysloužilý generál vs. sadistický velitel věznice, kde se oba střetnou tváří v tvář. Kdo vyhraje, bezmocný vězeň, jen malá část systému či ten, kdo systém řídí..?!!! ()

paascha

V souvislosti s událostmi poslední doby u nás i ve světě je tento film krásnou ukázkou toho, jak bojovat proti zvůli a tupému násilí. Film o hrdinovi ()

Fiftis

Pre mňa kvalitný film, ktorý má pár múch. Väzenská dráma. Tentoraz sú väzni americkí bývalí vojaci a vojenskí veteráni, ktorí sa dopustili rôznych trestných činov. Dalo by sa povedať, výborný námet. Ale. Väzenie pre vojakov skôr pôsobí ako zberba tých najťažších gangstrov, kde sedia bieli, čierni, hispánci a podobne. Film má ale celkom dobrý nápad, ale vždy keď sa tam pripletú americké ideály a všetky tie srač*y o dokonalosti, statočnosti a odolnosti Američanom vlastné, tak to veľmi oslabí celkový výsledok. Inak vcelku dobre spracované. ()

Shakers

Výborné prostredie filmu, výborný herci (obzvlášť Redford a Ruffalo), dobrý príbeh a hudba Jerryho Goldsmitha. No problém mám len v jednom. Réžia mi prišla strašne nevýrazná a prvá hodina sa dosť vliekla, druha už bola lepšia, ale chýbajú tomu strhujúcejšie momenty. Obľúbený soundtrack: Flag. 65% - 3* ()

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

James „Cyclops“ Marsden se vyřádil v několika komediích (a v každé předvedl, že má pro tenhle žánr opravdu talent), ale teď zkusí něco drsnějšího. Nejdřív jej uvidíme v hororu Richarda Kellyho The… (viac)