Keď sa malý drak živí iba uhlím, vyrastie z neho nenapraviteľný dobrák. A presne taký je drak Mrak, na ktorého narazia šľachtici v lese za siedmimi vŕškami a siedmimi potôčikmi. Nečakajú však, kým sa drakova povaha prejaví a vezmú nohy na ramená. Aby sa pred kráľom neponížili, svoj príbeh o stretnutí s drakom mierne upravia. Keď kráľ zbadá svoju dcéru s nešikovným flautistom Marianom, starosti sa mu len a len kopia. Prípadný ženích sa mu totiž ani trocha nepozdáva. Okrem toho sa obáva, aby si drak náhodou nedal princeznú na večeru, ako to už draci robievajú. Ochrancovia princeznej pred drakom sa hrad nehrnú a šľachtici namiesto brúsenia mečov naďalej hľadajú výhovorky. Kráľ sa teda rozhodne nájsť inú princeznú, ktorú by drakovi podstrčil namiesto svojej dcéry. Keď žiadnu nenájde, urobí princeznú z uhliarovej dcéry Lidky. To je však veľmi smelá a nebojácna dievčina. S drakom sa rýchlo spriatelí a spoločne s dedom Patočkom sa ho dokonca rozhodnú spoločne chrániť pred prípadnými hrdinami z hradu, ktorí by mu chceli ublížiť. (TV JOJ)

Chlo0opek

Taková průměrná pohádka chvílemi více, jindy zas méně zábavná. Herecky příliš nikdo nevyčnívá - teda kromě potřeštěného krále Císlera. Dráček budí opravdu přátelský dojem. Něco však této pohádce chybí k lepšímu hodnocení. ()

juvelinokivi

Tenhle film je vlastně pohádková parodie: drak tu nežere princezny, ale uhlí; princ nejde na draka s mečem, ale s loutnou; král lišácky pasuje uhlíře na rytíře, aby mohl drakovi předhodit jeho dceru,... Filmové zpracování sice pokulhává, ale točilo se podle dobrého scénáře, takže snímek určitě stojí za vidění. Jen princ Jan mohl být trochu menší ňouma - takhle je opravdu nepochopitelné, že se do něj Liduška zamiluje. Herecky vyniká zejména trio Císler - Kemr - Kvietik. Císlerovi jako králi scenáristka (Markéta Zinnerová) přidělila největší porci "hlášek", ale dostává se i na ostatní. Takže se pokaždé při sledování dobře pobavím. "Kdo je tady prostý, vy sprostý?!" :) ()

Andy.222

Ten film má výborné herce (Kemr a především Císler jim vládnou), spoustu dokonale vtipných hlášek ("Dostanete barvičky a namalujete mi, co jste na vlastní oči viděli!") a přesto jsem ji nikdy neměl rád. ()

Lucka07

Pěkná pohádka na kterou mi nevadí se znova podívat i když už mi dávno není šest. Jiří Císler v ní naprostosto exceluje a je hlavním důvodem, proč mě to i přes strašně nepovedeného draka pořád baví. ()

Tomulka

Pohádka česká jak má být. Sice triky jsou až humorné, ale co se dá dělat. Každopádně tuto pohádku zvedají do nebeských výšin spíše herci, Andrlová předvedla svůj krásdný standart a princové jsou hrozní, ale Cisler jako král je naprosto famozní a geniální!!! Dále Kostelka, Jedlička, Kemr, Skopeček jsou také super a výbornou zábavnou pohádku. ()

lvi_psouk

Kafíčko, rakvičku, pohádku o hodném dráčkovi, nohy na stůl... Se závěrečnými titulky si dát dvacet a nedělní deštivé odpoledne nemá chybu... ()

soukyd33

Dnes už klasická pohádka, o jednom hodném drakovi, a trošku zvláštním králi. Herecké obsazení dobré. Herecké výkony dobré. Efekty žádné, a to je dobře. Triky se povedly. 👍 Příběh o lásce, kde se princezna zamiluje do potulného zpěváka, a drak se o princeznu nezajímá. Poznámka: Princezna je sympatická, a děvečka také. Hvězdiček 3 ()

a-ja

Týjo, tak zjišťuju, že si tahle pohádka vypůjčila pár věcí z Pohádky o drakovi z roku 1972... Nojo, obě pohádky scénář Markéta Zinnerová... Tuhle pohádku miluju kvůli rtuťovitému králi Jiřímu Císlerovi, byl boží a jeho výstupy byly fakt vtipné moc... Jak už přede mnou napsal BarGoldstein: Naprosto mega kulervoucí Jiří Císler! ()

legenda

Je to docela starej film ale ten drak je z plastu a mluví jako kdyby hučel zkrz ňákou rouru je to maximálně na 1-2 hvězdy ale chápu že vtý době neměli tolik vizuálních efektů a proto udělali toho draka z plastu nebo z čeho vlastně byl ale tohle je fakt úlet ()

RenataD

Sice není v pohádce dobře ztvárněn drak, ale jinak se mi moc líbí i písničky. Je to hodně veselá pohádka. Jiří Císler zde skvěle zahrál trochu potrhlého krále a Josef Kemr vypravěče a dědečka. ()

UnCool

Jedna z mých oblíbených pohádek, technicky není dokonalá, ale svůj účel plnila a já se vždy na ní těšil. Osobně myslím, že Kemr je v tomto filmu absolutně perfektní. ()

AndreiRanger

Není moc co vytnout, hezký příběh, vtipné dialogi a fajn hudební podtext. Na max mě to sice nezaujalo, ale rád si takovou pohádku pustím znova. ()

VMa

A proč naší Lidce kouše hlavu princ a ne drak?. Opravdu milá pohádka plná této a jiných kouzelných hlášek. A to, že animace draka Mraka je slušně řečeno nedokonalá (a to ani ne tak animací samotnou, jako spíše tím, že je místy až moc vidět, že drak Mrak je proti dodanému pozadí - podobně jako Lucie Vondráčková v spoustě scén v Království květin), je myslím opravdu vedlejší a snadno odpustitelná záležitost. ()

A_Shearer

Skvělá, vtipná pohádka s roztomilým drakem a nezastavitelným Jiřím Císlerem, který hraje svoji vlastní ligu. Jak vůbec nevadí úsměvná animace, když máte co říct a navíc to umíte říct s humorem! Pro mě patří mezi naprosto nejlepší české pohádky. ()