Třináctá komnata prince Měděnce

• angličtina Prince Měděnec's Secret Chamber (festivalový názov)
Animovaný / Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1980, 10 min

Groteskná rozprávka pre dospelých o pažravom princovi a astenickej princeznej. Aby sa zamilovaný muž mohol oženiť, úspešne predstieral, že sa živí len vôňou kvetov. Popritom však mal svoju trinástu komnatu, kde len žral a žral... Posledná animovaná snímka Jiřího Brdečku. (MFFK Febiofest)

easaque

docela originální pohádka, ale spíš pro dospělé, o třinácté komnatě v každém z nás a o hledání kompromisů. Ale na víc než 3 hvězdy to nemá ... taková běžná česká animovaná klasika. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

hirnlego

No vida, co se v luzích a hájích našeho animovaného filmu všechno neurodí! Výtvarně krásná (či chcete-li originální, vtipná) a celkově velmi zábavná, chvílemi až drze komická podívaná o tom, že přetvářka člověka dříve nebo později přivede do záhuby (a v závěru snad také tak trochu varování před zblbnutím z lásky). Příjemné pokoukání. ()

Ainy

Pohádka vážně zajímavá, jenomže k dokonalosti dvě hvězdičky chyběly. Byla vtipná to jo ... ale ... pár hodin před ní jsem viděla tři jiné kraťásky a když to srovnám jak jsem se bavila a co jsem cítila před tím a jak to vnímám v sobě teď a ač zdařilá animovaná pěknost, přec pokulhává na jednu nohu. ()

Tom_Lachtan

na jeden pařát lehce kulhajících pět hvězdiček, jelikož jsem byl upřímně pobaven jak humorným dějem, tak poměrně zábavnou kresbou, ovšem prim hraje jednoznačně doprovodné slovo v podání páně Horníčka, kterýžto předčítá skvostný a hravý text, který si místy nezadá ani s jinou skvostně humornou, stylisticky propracovanou záležitostí v podobě Mimro-Svěrákovské záležitosti Narostl mu hřebínek (ač každý hry se slovy využívá jinak). "...což má z toho, že je výhradně kulturní a naprosto duševní ... " Ku mé spokojenosti hraje taky to, že jsem předtím viděl hned několik fakt velkejch zhovadilostí (v tom nedobrém smyslosloví). ()

Adam Bernau

Víte, co je třináctá komnata? Ano? A znáte příběh prince Měděnce? Ne? Tak víte houby, co je třináctá komnata. "Jaký to brutální řimbaba!" ()

Slarque

Animovaná pohádka pro dospělé s vtipem a ironií líčící vztah dvou protikladných typů. Komedie vracející se až někam do hájemství animované grotesky. ()

tomtomtoma

Třináctá komnata prince Měděnce je další filmovou anekdotou. Jiří Brdečka romantickou baladu masožravce a kompotářky odlehčil ironickou ztřeštěností, výtvarník Jiří Běhounek přidal jemnou kresbu a Miroslav Horníček laskavě radostný slovní doprovod. Skrytá tajemství v manželství jsou manipulací, sebeobětováním, tragickým neštěstím i prostorem pro netradiční uctění pietní památky. I nestřídmý jedlík má právo na lásku. Příjemně zábavné. ()

pytlik...

Myslím, že vše bylo pouze o nalezení kompromisu. Měli si před sňatkem dohodnout na nějaké společné stravě, která by byla přijatelná pro oba, třeba na mouchách. Jednak nějaké to maso mají a jednak se jimi jistý druh rostlin taky živí, pravda, bledule to nejsou. Ále co. Mimochodem, ten princ se ukazoval od začátku jako daleko éteričtějí a jemnější bytost než ta slečna. Měl rád kytky a proto se cpal masem, aby jim neubližoval. ()

Master19

K dokonalosti mě chyběla nějaká hutnější pointa, jinak to je samozřejmě skvělé a scéna z třinácté komnaty jedna z nejsyrovějších ze všech animáků označených jako "pohádka". ()

Braddy

"Pohádka" o tlustém nenažraném princi, který se zamiloval do subtilní princezny a aby jí získal, předstíral že mu stačí jíst jen květiny. Princeznu tím okouzli a žili by si spolu šťastně až do smrti, kdyby... ()