Narostl mu hřebínek

Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1987, 11 min

Jedinečná satira na praktiky úřednického života, nese výrazný rukopis autora scénáře a vypravěče Zdeňka Svěráka. Jeho svérázný humor, podobně jako v kultovním krátkém filmu Rohy, konfrontuje mluvené slovo s obrazovým doprovodem, který zobrazuje desítky známých rčení a běžně užívaných výroků. (oficiálny text distribútora)

Facerr

Geniální. Svěrák byl vždycky inspirující, ale v tomhle případě jde přímo o gejzír nápadů, nad kterejma se člověk musí každou chvíli pěkně vychechtat. Divím se, že jsem na něco takovýho narazil až teď, kvalita snímku by už dávno měla z "hřebínku" udělat českej filmovej folklor dobře známej od Aše až k Tatrám. ()

evulienka3

Takýchto pánov Holátkov som vďaka svojmu povolaniu v živote stretla už veľa a vždy ma dokázali neskutočne vytáčať. V nepravidelných maximálne však štvorročných intervaloch sa objavujú a následne vyhasínajú a zostáva za nimi kyslí zápach skazeného systému. Od tohto filmu sa však na túto negatívnu časť kolobehu svojho života začnem asi dívať z iného uhla pohľadu a vždy, keď na chodbe natrafím na nejakého takéhoto "Holátka" tak si s úsmevom na tvári spomeniem na tento úžasný síce krátkometrážny, ale hlboko prepracovaný príbeh. ()

gudaulin

Výborná animovaná groteska o bezohledném kariéristovi, kterému se služebním postupem rostla křídla a hřebínek. Snímek si kreativně pohrává s českým jazykem, s lidovou pranostikou, rčeními a nejrůznějšími slovními obraty. Ve druhé linii potom film kritizuje a zesměšňuje byrokratický aparát neurčité instituce plný intrik, podlézavosti a zbabělosti. Celkový dojem: 100 %. Originální záležitost namluvená výborným Zdeňkem Svěrákem. ()

helianto

Tohle byla voda na můj mlýn. Miluju hrátky s jazykem, takže u komentáře k tomuto filmu jsem se doslova a do písmene tetelila blahem. Doprovodný text padl filmu jako ulitý, žádná omáčka, ani pomocná berlička. Autor mistrně prokázal, že mu rodný jazyk není cizí. Chytil příležitost za pačesy a s jazykem si pohrál tak lehce, jako ona pověstná kočka s myší, takže nám divákům spadla čelist a mě osobně pohladil duši. Naplnilo mě štěstím, že jsou ještě lidé, kterým krása jazyka leží na srdci. A poslala bych do háje všechny, jímž je bohatství jazyka ... volné a zacházejí s ním tak, že nad tím rozum zůstává stát. ()

Ainy

Tak to byla bomba! Dokonale natočená krátkometrážní komedie. Vyjádřit animací celý příběh, ale doslova je výborný nápad a se čteným slovem pana Svěráka velmi vtipná podívaná :-) A jak píše Tom_Lachtan (díky Ti za tip), tak jsem taky čekala na to, až kvůli znázorněné pile v ruce pana Holátka řekne ta slova "chtěl ji přeříznout" hihi :-)) ()