Celovečerní film inženýrů J. Hanzelky a M. Zikmunda zachycuje, jak se oba cestovatelé připravovali na svou první cestu kolem světa a v dokumentárních záběrech líčí jejich zážitky z první poloviny cesty Afrikou. Přesvědčíte se, jaké překážky museli zdolávat na zpustošených cestách Habeše a v jakém nebezpečí byl osud výpravy při odvážném průjezdu Núbijskou pouští. Film vrcholí výstupem na nejvyšší horu Afriky, vyhaslou sopku Kilimandžáro, jejíž temeno je po celý rok pokryto ledem. (oficiálny text distribútora)

Frajer42

Nechce se mi věřit, že něco tak úžasného spatřilo světlo světa již v roce 1952. Opravdu těžce nadčasová záležitost a dokonalá ukázka toho, jak z minima vytěžit maximum. Duo Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka jsou v mých očích opravdu fenomenální borci, kteří dovedli jít, respektive jet, za svým snem a cílem. Jediná výtka snad k těm pasážím, které jsou komentovány stylem "My jsme borci, protože máme to a tamto a oni to stále dělají jako blbé opice". Dost často tohle srovnávání nesrovnatelného trhalo ouška. Ale tohle nechme bez komentáře, všichni jistě správně tušíme, co za tím stojí. Raději pochvalme Tatru 87, která opravdu působí jako nezdolné auto a na lepší reklamu by v dnešní době nikdo nepřišel, troufám si tvrdit. Dále se mi hrozně zamlouval ten nápad s jednoduchoučkou mapou, která zobrazovala, kde se zrovna pohybujeme a obrovským způsobem napomáhala v orientaci. Tento dokument je nesmírně zajímavý hned z několik hledisek. Jednak na vás obrovským způsobem dýchne doba jeho vzniku. A dále je velice výživný po obsahové stránce. Přestože má pouhých 104 minut, člověk se z něj dozví opravdu hodně. Musím nastřelit plnou dávku, protože tady jiné hodnocení není na místě. Budu se těšit na další pokračování. ()

Dragoni

Na svou dobu jistě přelomový dokument, který ani po 60 letech od svého vzniku neztrácí nic ze své krásy i kouzla a je rozhodně nejlepší reklamou na Tatru T 87, kterou by kdejaký výrobce mohl v nynější době jenom tiše závidět. Jediná věc, která mi vadila je dobový komentář, který je prostě typický pro svou dobu a raný kolchoz z něho táhl na sto honů, ovšem to plně vynahradí povalečné záběry Afriky i barevně zachycený prvo-výstup s českou vlajkou na nejvyšší horu Afriky - Kilimandžáro, kde i zároveň končí první etapa afrického dobrodružství. 80% ()

ripo

Inženýři Hanzelka a Zikmund a jejich Tatra osmička jsou u nás velmi populární. Jejich cestu Afrikou, Jižní a Střední Amerikou sledovaly z reportáží v rozhlasu miliony posluchačů a první díl jejich cestopisu byl rozebrán dávno před vyjitím. Nyní poznáváme oba cestovatele jako filmové kameramany a ani si neuvědomujeme, že měli na své cestě filmovou kameru po prvé v ruce; jejich film dokonce někdy předčí, zejména dík novosti pohledu, většinu cestopisných filmů. Film jistě získá diváky právě tak jako reportáže získaly čtenáře svou svěžestí a poutavostí; oba autoři se však snažili proniknout hlouběji, ukázat sociální poměry států a koloniálních zemí, jimiž projížděli, a podat přesvědčivý obraz o životě jejich obyvatel. Filmový přehled 27/1953 ()

Marze

Opravdu dobrodružná cesta krajinami, kde ještě "nepronikl ohlas lidského pokroku". Dnes má Afrika desetkrát víc obyvatel a do roku 2050 se mají ještě ztrojnásobit bez ohledu na změnu klimatu. Třeba o Habeši , sužované pravidelnými hladomory, regulujícími populaci, jejíž přírodní krásy oba cestovatelé navštívili, říkají přírodovědci, že je nyní poslední možnost se tam podívat, než budou cenné přírodní lokality zcela zničeny. ()

Jirka_Šč

Respekt. Dnes už unikátní dokument. A nostalgie. Také jsem lezl na Kilimanžáro. Hned jak jsem viděl s původním komentářem, pustil jsem si kousek i nového a nakonec i ten dokoukal do konce. Je čtvrt na tři ráno a jdu spát :). ()

honajz2

Asi budu za burana, který to není schopný docenit, ale co už. Někdo musel být první. Rozhodně je úžasné, jakou výpravu Hanzelka se Zikmundem absolvovali a co během ní natočili a naprosto chápu, že ve své době to muselo být přelomové dílo, které mnohé nejspíš fascinovalo. Chápu to a vůbec to nepopírám. Jenže nebudu dávat plný počet jen proto, že ve své době to nebyl jen jeden z mnoha cestopisů. Spíš si myslím, že pokud je nějaký cestopis až tak významný, tak dokáže odolat zubu času. A Afrika I. to podle mě nedokázala. Myslete si o mě co chcete, ale přijde mi to moc obyčejné na to, aby z toho plynula stejná síla jako kdysi. A ještě to kazí komunisty přidaný komentář, který je někdy tak tendenční, že to až bolí poslouchat. Subjektivně mi to trvalo tři hodiny, zajímavých míst jsem si našel pomálu a mimo závěrečný výstup na Kilimandžáro, který je jako jediný v barvách a část, kdy se ztratili v poušti (která jako jediná opravdu nedokáže nudit) jsem z toho ani nic silnějšího neměl. A nedokážu ve svém hodnocení přihlédnout k historickému kontextu na víc, než na tři hvězdy, protože tomu opravdu nechci dávat vyšší hodnocení, na které to osobně nevidím, jen proto, abych nevypadal jako idiot. Prostě to jinak než jako průměrný dokument vnímat nedokážu. Ještě jednou, nepopírám a ani nepodhodnocuju jejich činy, ale narážím na formální zastaralost a zaměnitelnost tohoto dokumentu. Jinak jsem v létě v Košicích viděl jiný cestopis, Cestu kapitána Scotta, která trvá stejně, dokonce je celá němá, taky jsem ji viděl na velkém plátně a na rozdíl od Afriky I. mě naprosto strhla. Silné 3* ()

tomtomtoma

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka byli mými dětskými hrdiny. Vnímal jsem je vždy jako tuzemské pokračovatele Richarda Halliburtona, společný cestovatelský rys nebyl dílem náhody. Komentáře uživatelů typu Ozzy2 jsou výplodem omezeného myšlení, kdy se kašle na souvislosti a ke slovu se dostává obyčejná nenávistná zapšklost. Oba společníci vyjeli na svou první výpravu ještě před komunistickým převratem a cestou samozřejmě řešili i možnost emigrace. Neutěšený politicko-společenský stav, a s tím spojená životní úroveň, afrických zemí současnosti není jen dílem nesvéprávného domorodého obyvatelstva, nenechavé prsty bývalých koloniálních mocností i po vydobytých nezávislostech mají na svědomí mnohem větší část zkázy. Dobový komentář je poplatný době vzniku filmového dokumentu, v odstupu času dokáže vyloudit úsměv. Na druhou stranu se můžeme nechat ovívat atmosférou uvědomělého budovatelství v neštvavé podobě. Z Maroka a Alžírska se nedochovalo mnoho materiálu, v Tunisku zaujme Kartágo, Libye znamenala problém. Egypt uchvátí ztraceným kouzlem opuštěných pyramid i syrovostí domorodých pracujících. Súdán byl pouštní výzvou, Habeš ukázala císařský majestát. Eritrea, Somálsko a Keňa jsou mezičasem před tanzanijskou střechou Afriky v barevném provedení. Nutné je zmínit ještě jedno jméno. Zdeněk Liška složil hudební doprovod a v notách vystihl pulsující africký život. Zikmund s Hanzelkou byli mými hrdiny v dětství a jsou jimi pro mě i dnes. ()

zette

Mozna nejlepsi cestopisny dokument, ktery jsem kdy videl. Nadherne zabery na africke trhy, mesta, poust a v neposledni rade barevne zabery na vystup nejvyssi hory Afriky, Kilimandzaro. Vyborna prace a respekt pred obema! ()

farmnf

Tento dokument vlastně už není dokumentem, je to historický film. Uvidíte státy, které již dávno neexistují. Auto, které je sběratelský kousek. Nepředstavitelnou pouť bez kreditních karet, mobilu a navigace. Bohužel, komunisti si vybrali svou daň a nejen na životech Zikmunda a Hanzelky. (pro vysokoškoláka je nejlépe býti zahradníkem, usoudili). Komentář Pecha a Spala, je vážně žrádlo. Imperialisté zdevastovali Tunis(to jediné dobré na Tunisu tam zanechali Francouzští imperialisté, můj osobní poznatek). Britští imperialisté nutí egypťany k otrocké práci atd. A dokument končí záběrem na hezké kozy kojící černošky a zvoláním Pecha jak Afrika bude nová a demokratická, tedy komunistická. Kdo jste tam byli, jistě víte, jakej je tam bez imperialistů bordel, kriminalita a sociální jistoty. Soudruzi zase někde udělali chybu. ()

Autogram

Skutočný cestopis, aký je ideálom každého ich priaznivca, a cesta, aká by bola snom každého cestovateľa. Na začiatku sa zdá, že Zikmund a Hanzelka budú automechanici, jedným z cieľov cesty bola propagácia automobilovej výroby v Tatre po celom svete. A niečo na tej kvalite bude, keď (aspoň podľa filmu) prvou opravou bola výmena defektu po tisícoch kilometrov pri Tobruku a dovtedy došli na pražskom vzduchu bez dohustenia. Možnosť prepnutia na alternatívny komentár som nemal a originálny budovateľský komentár je kapitola sama o sebe a bolo tu k nemu napísané už všetko, takže ho ponechám bez komentára. Natočené zábery sú skvostom čs kinematografie, hoci amatérske, a čudujem sa, aké zriedkavé je vysielanie tohto filmu v televízii. –––– Korán sice mohamedánům zakazuje vepřovou pečeni i sklenku vína, ale vyrábět musejí arabové obojí. Pro Francii. Dokonce i korek na zátky musi Alžír dodat. –––– Z Addis Abeby jsme se vydali směrem na východ, do britského Somálska. O sjízdnosti cest jsme si nedělali žádné iluze. Už dva roky tudy neprojel žádný automobil. Tohle například byla před deseti lety slušná silnice. Každoroční deště ji spláchli až na skalnatý podklad, ale habešské silniční správě, je-li vůbec jaká, to nijak navadí. ()

Mikino00

Krásný dokument o neobyčejné a úžasné cestě s dokonalou Tatrou, taková auta se už dnes nedělají. Je nejen úžasné se dívat kam se pánové dostali, co viděli, ale i porovnat svět tehdy a dnes, překvapil mě velmi pěkný a poučný komentář. Malou vadou na kráse je, že se museli věnovat i neustálému porovnávání, kritizování, aby lidem doma ukázali jak dobře, že se to vlastně mají, a ne jako ti chudí lidé pod nadvládou zlých Britů. ()

Narciska

Uběhnutá léta přinesla převratné technické možnosti, barvu a vyšší kvalitu a jistě i moderní přístupy, a přece je tento dokument nádherný i po těch letech a v nizké kvalitě a černobílém provedení konkuruje soudobým dokument. Unikátními záběry na svět, který čas dávno odnesl, hloubkou myšlenek a komentářů, které dokument provázejí, nádhernou harmonií informací bolestivých i příjemných, přírodovědných, geografických a společenských, autentičností. ()

Stíba

Z úvodní trojice celovečerních filmů (2 z Afriky + 1 z Jižní Ameriky) dua H+Z asi ten nejlepší. Jednak je zde nastíněna příprava a celá logika cesty a i samotné putování je obsahově o něco zajímavější než další dva díly, především také díky největšímu zohlednění slavné Tatrovky T87 a jejímu boji všemožnými terény. Finální výstup na Kilimandžáro v barvě a vztyčení české vlajky pak vyloženě zahřeje u srdce. Nicméně očekáváte-li řemeslně perfektní záběry ve vysoké kvalitě, jste na špatné adrese a šáhněte spíše po nějakém dokumentu například z dílny BBC. Vzhledem k době, technice i zkušenostem obou cestovatelů se totiž jedná spíše o amatérské pojetí, jehož nejvěší kouzlo je však právě v době natočení, která zachycuje Afriku v naprosto jiném duchu než by bylo možné dnes a také v osobách našich Československých zástupců, kteří dodávají ten jedinečný charakter. Zajímavý je i dobový komentář plný budovatelské propagandy, ze všech tří dílů je ho tu pak bezesporu nejvíce, takže pokud po překousnete tady, pak i v dílech dalších, pokud ne, na DVD pak máte možnost zvolit nový vzpomínkový komentář Miroslava Zikmunda, nahraný až dobu po revoluci. Jako bonus pak na DVD najdete fotografie, biografii H i Z a soudobou dokumentaci. ()

Ozzy2

Co museli být H+Z zač, že zatímco statisíce lidí bylo zavíráno do komunistických lágrů po celé republice, oni dva si mohli procestovat celý svět? ()

mira.l

Jsem fandou pánů H+Z, tak budu těžko hledat jejich nejlepší dokument. Je to tenhle, protože byl první? Je to ten druhý z Jižní Ameriky? Anebo snad Kašmír? Těžko říct, každopádně první celovečerní film H+Z má svoje neopakovatelné kouzlo mimo jiné i v tom, jak je během filmu vidět, jak se postupně učili filmovat, ostatně p. Zikmund to v bonusovém rozhovoru i popisuje, jak jim Jaroslav Novotný na dálku radil. A samozřejmě i mnohé jiné, včetně pozadí jejich havárie v Sirte. S pronásledováním britskými a později v J. Americe americkými tajnými službami se potýkali vlastně celou cestu, i když během cesty jim to zpočátku vlastně nedocházelo. Samozřejmě nezbývá než zopakovat to, co i tady v komentářích už zaznělo. Film ukazuje státy, které buď už dávno neexistují, anebo spíš by bylo lepší napsat ukazuje státy, které ještě neexistovaly. V roce 1947, kdy na cestu vyrazili, byla většina Afriky ještě koloniemi několika evropských mocností. To, co tam tehdy natočili, je historie sama o sobě. Něco podobného už nikdo nikdy neuvidí. A komu se nelíbí dobový komentář poplatný době vzniku, ať si v nastavení DVD prostě přepne na nový komentář p. Zikmunda, který má jen tu jednu zásadní chybu, že je ochuzen o geniální hudební pozadí z hlavy Zdeňka Lišky. Pro mě jasný plný počet pěti hvězdiček. ()

Honziss

Tady byl svět ještě v pořádku, tvrdím. Jaký kouzelný závan nám proběhl po zádech, když jsme v chlapeckých letech slyšeli slova těchto dálek, ozývá se ve snímku. A mě z těchto vět a záběrů běží mráz po zádech též, celých 60 let po natočení. ()

Bendiys

Cestopisny snimek je uchvatny i po tolika letech. Co teprve v roce 1952? Na svou dobu jiste ojedinely a velmi povedeny. Bohuzel misty monumentalitu zaberu (napr. egyptske pyramidy) kazi komentar (jakasi zaujatost v barve hlasu cestovatele), ktery hodnoti, srovnava stav v Africe a Ceskoslovensku... ()

Zemřel Miroslav Zikmund

Zemřel Miroslav Zikmund

02.12.2021

Ve požehnaném věku 102 let nás opustil známý český cestovatel, spisovatel a dokumentarista Miroslav Zikmund, jehož životní pouť byla nerozlučně spojena s kolegou Jiřím Hanzelkou (*1920 - †2003). V… (viac)