Populární píseň Irvinga Berlina "Bílé Vánoce" zazněla v podání Binga Crosbyho poprvé ve filmovém muzikálu Holiday Inn (1942) a získala Oscara. Už od té doby se datují pokusy o vytvoření stejnojmenného muzikálu, jež byl ovšem realizován až o dvanáct let později. Jeho zápletka je velmi jednoduchá a byla částečně opsána právě z Holiday Inn. Dvojice úspěšných kabaretních umělců se rozhodne pomoci bývalému veliteli z válečných let a rozhodne se v jeho rekreační chatě ve Vermontu uspořádat benefiční koncert. Při té příležitosti se dvoří sesterské dvojici přitažlivých zpěvaček. Společnost Paramount nešetřila náklady a film vyrobila jako svou první produkci v novém širokoúhlém systému VistaVision. Její péče se vyplatila, neboť film se stal divácky nejúspěšnějším titulem roku a postupem let také neodmyslitelnou součástí vánočního televizního vysílání. Partnerem Binga Crosbyho měl původně být Fred Astaire. Ten ovšem v té době zvažoval ukončení kariéry, a tak byl místo něho obsazen Donald O’Connor (známý především ze Zpívání v dešti), jehož však neuvolnilo jeho domovské studio Universal. Roli nakonec dostal zpěvák a tanečník Danny Kaye (jenž zaujal např. v hudebním přepracování Gogolova Revizora). V rolích partnerek obou hrdinů se objevují známá zpěvačka Rosemary Clooneyová (teta herecké hvězdy George Clooneyho) a vynikající tanečnice Vera-Ellen, jež byla filmovou partnerkou obou hollywoodských legend Freda Astaira i Genea Kellyho. Film natočil režisérský veterán maďarského původu Michael Curtiz (Oscar za Casablancu). (Česká televize)

Vědma

Mám ráda staré americké muzikály, tohle není zrovna vrchol žánru. ale taneční čísla mají velice dobrou úroveň. Trochu mě zklamalo, že kromě písně White Christmas to s Vánoci nemá nic společného. I když vlastně nemám pravdu, Vánoci to začíná i končí. Chtěla jsem dát 3, dávám 4 *, kvůli nespravedlivému umístění v modrém. ()

PTuranyi

Naivný sladučký príbeh popretkávaný rovnako naivnými piesňami prefláknutého charakteru zabalený do pozlátka brodwayského muzikálu. Produkcia je perfektná až dokonalá, vystúpenia vypilované do detailov, hereckí predstavitelia sympatickí, muži šarmantní, ženy zvodné, herecké výkony presvedčivé, ale to na viac ako 65% nestačí. ()

Douglas

Navzdory názvu se Vánoc dotýká tento klasický muzikál jen okrajově a mnohem více si všímá tanečních číšel, romantických vztahů mezi postavami a především připravované show na počest zapomenutého generála. A třebaže nejsou Bílé Vánoce ničím převratné, taneční umění Binga Crosbyho a Dennyho Kaye, režijní zručnost Michaela Curtize (režíroval třeba Casablancu), příjemně jednoduchý příběh a především chytlavé melodie (z nichž přímo píseň White Christmas zlidověla a nechybí takřka na žádném výběru vánoční hudby), jde o sympatické překvapení pro milovníky klasiky... a tím já jsem. ()

lakart

Tento film postrádá všechno, co dobrý a kvalitní film má mít. První hodina filmu se ještě odehrávala celkem svižně za doprovodu dobrých hudebních a tanečních čísel, ale druhá polovina byla doslova utrpení, neboť se celý film zastavil a čekal na závěčerné titulky. Hlavní problém: CHYBÍ TOMU DĚJ. tento nedostatek nedohoní dobrá hudební čísla, celkem slušně napsané dialogy ani dobří herci. Pro mě 40% ()

Matty

Máme rádi sníh… barvy khaki. Únikovka, ve které není kousek reálného (i dekorace ochotnického divadla jsou přesvědčivější) a která ojedinělým způsobem propojuje svátky klidu a míru s adorací válečných hrdinů. Choreografie tanečních scén a práce s barvou je strhující, škoda jen, že obojí zabírá poměrně malou část dvouhodinového filmu, po jehož skončení jsem navzdory pravděpodobnému tvůrčímu záměru začal nenávidět Vánoce i armádu. 65% ()

• Rosemary Clooney nemohla nazpívat soundtrack, protože bylo album vydáno jinou společností než tou, se kterou měla nahrávací smlouvu. Na albu ji tedy nahradila Peggy Lee. (StarsFan)
  • Vera Ellen byla pěvecky předabována Glorií Wood. (janejudyjune)
  • Podle Guinnessovy knihy rekordů je Crosbyho verze Bílých Vánoc nejprodávanějším singlem vůbec (60 miliónů prodaných kopii). (Olík)