Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiálny text distribútora)

pafka

Urcite bych nerekl, ze jde o nejak zasadni dilo. Rozhodne ale neurazi a lze v nem nalezt i nekolik napinavych scen, u kterych prestanete zvejkat oblibenou televizni dobrotu. Je to slusna druhovalecna zabava, ve ktere jsem rozhodne nepochopil, o jakych vyhlazovaci tabor v Ceskoslovensku jde. Ovsem diky Davidu Čapkovi vím, že jde o koncentrační tábor Falkenau (čili Sokolov). 70% ()

Max Q.

Epizody jednoho družstva během IIWW v Evropě - všechny něčím zajímavé, ale snad kromě poslední jen tak klouzaly po povrchu, až na dřeň se nedostaly. ()

harycek

Pěkný válečný film! ale je tam dost velká chyba , ke konci když je osvobozen malý chlapec na konci války , tak on pojídá jablko což je nejspíš na jaře nemožné!?? ()

Lefiath

Zajímavý film, který ale trpí jednak stářím a jednak režisérovými limity, na které často naráží. Boje občas působí jako ochotnické inscenace, kde vůbec není patrný kontakt obou válčících stran, jen většinou němci popadají jako pytle brambor. Oproti Bratrstvu neohrožených je také přehnaná nesmrtelnost hlavních hrdinů, nicméně není to zahnané do extrému. A znáte nějaký jiný válečný film, kde se rodí v tanku? Několik silných momentů (zvlášť ke konci) a většinu času se něco děje, i když to bývá komornější, což mi nevadí. (Viděl jsem prodlouženou verzi.) ()

brodži

Dělám ree 1st infantry division the big red one, ale tento film a výkony mi připadaly jako když jde banda chlapců na výlet. Opravdu mi to přišlo jako propagační film. Nic víc. Bylo to docel zklamání, i když Fuller byl členem TBRO, tak jsem očekával asi moc. Bohužel ()

liebgott

,,Tenhle Frizek byl poslední vtip téhle války " Válka je svinstvo ale v tomhle filmu mě bavila , vojín Skywalker a celé družstvo byli sympatičtí zmetci , bylo skvělé že Skywalker(tedy Griff) nebyl nejodvážnější pistolník pod sluncem a měl slušně nahnáno , tak to zkrátka chodí . Film samotný by mohl věnovat trochu víc prostoru bitvě v Ardénách ze které tam bylo jen pár okamžiků ale jinak je to jeden z nejpovedenějších válečných filmů osmdesátek ! ()

prometheusll

Marná snaha o něco,co je ještě marnější... Film mě vůbec nebavil,děj o ničem a příběh rozpačitý.. Vylodění v Omaha Beach trapné(vůbec nevypadá jako právé)... Není to ta správná válečná podívaná.. ()

kotrlak odpad!

Velká červená nula. "Jeden z 1001 filmů, které je lépe nevidět, než umřete". Takhle nějak nemá vypadat válečný film. Pitoreskním, absolutně nepřesvědčivým a nedotaženým scénkám ze všech koutů WWII korunuje konec, kdy Američani osvobodí koncentrák se spalovacíma pecema v 'Czechoslovakia'. Asi byla někde kolem Plzně ňáká ilegální židopalírna... ()

Zabriskie

Válečný film o prakticky nesmrtelné jednotce amerických vojáků, kteří se účastní mnoha bitev 2. sv. v. zaujme nádhernými exteriéry a drsnou poetikou vyprávění. ()

Lukoh

Niekedy som mal pocit, že režisér tohto filmu dostal prebytok filmov do kamery a potreboval ich minúť. Absolútne zbytočné a zdĺhavé scény, ktoré diváka nijako neobohatia tento film tlačia ku dnu. Rozháraný dej, monotónnosť (rozhovor, boj, rozhovor, boj...) a koniec bez nejakého výrazného vyvrcholenia to iba podtrhujú. ()

PORTER44

Válečné putování pěti vojáků přes evropské země během druhé světové.Dobré herecké výkony v čele s L.Marvinem.Válečné scény s dobrými efekty a sem tam padne i dobrá hláška. ()

Duston_Movie

Originálny film , pre mňa dobrý zostrih akcie a vtipných scénok a skupine vojakov so šťastím. Film obsahoval asi všetky bitky 2. svetovej vojny Američanov v Európe s autentickým prostredím a Leem Marvinom v roli kapitána jednotky. ()