Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiálny text distribútora)

cmenda

Film je co se týče obsazení bezva i jako celek není špatný, jediné co se trochu nepovedlo tak to že do jednoho filmu chtějí vmáčknout všechny zásadní bitvy druhé světové války ale na druhou stranu se o těch okamžicích natočilo už hromada filmů tak to nevidím zas tak černě jo a bratrstvo neohrožených není lepší jen ztráta času. ()

Rozjimatel

Čo to malo ako byť? Komédia? Ďalšia "Hlava 22"? Na mňa to pôsobí ako nevtipná fraška, značne umelá a nezáživná. A ak to malo byť autentické svedectvo o hrôzach 2. svetovej vojny, tak potom film zlyháva na všetkých frontoch. Jazdia tu americké tančíky (M4 Sherman), ktoré sa tvária, že sú akože nemecké, vylodenie v Normandii vyzerá ako komorná divadelná hra, nejaká historická vernosť (krajina, ľudia) je tu skôr na smiech. Herecky to ako tak drží len Lee Marvin, na druhej strane taký Mark Hamill, to je len akože herec. No a čerešničkou na torte je tá nepríjemná "hudba", ktorá do toho "hraje". Mierne zlepšenie nastane akurát v závere (koncentračný tábor), keď sa film odrazu začne tváriť smrteľne vážne. Pre mňa nepochopiteľne zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Nuda, neprovázanost scén, mizerné herecké výkony, postavy se nijak nevyvíjí, Němci umírají jak na běžícím páse zatím co Amíci neohroženě běží, prostě tomu chybí jakákoliv realističnost. Potěší snad jen "účast" Československa. ()

ArthasKarfa

Film, který jsem viděl nesčetněkrát, má několik opravdu velmi povedených pasáží. Bohužel technika, kterou používají Němci není německá, ale jen přebarvená americká vyřazená a využitá jen pro natáčení filmu. Pouť první pěší divize je tu ovšem moc pěkně vyvedená od bojí v Africe/Sicílii a pak celá Evropa. ()

dawe787

Pro mě jeden z těch prvních starších válečných filmů, co jsem viděl po sametovce a který mi přišel vždycky příjemný. ()

jesus666

Neviem prečo, ale Mark Hamill sa mi páčil akurát vo Hviezdnych vojnách (a ako animovaná verzia v Simpsonovcoch). V tomto filme mi dokonale liezol na nervy (spolu s neautentickými nemeckými tankami). Neustále posúvanie deja vo mne vyvolalo pocit, že sledujem dvojhodinový trailer. ()

RakeW

Extrémně naboostovaná směsice žánrů (nemá cenu je všechny vyjmenovávat, ale bláznivou komedii jsem fakt nečekal) mapující lehce nekonsistentní několikaletou pouť vojenské jednotky skrz události druhé světové války, která pobaví, potěší, dojme i zahřeje u srdce... Věřím i tomu, že to hodně vychází z Fullerovy osobní zkušenosti (nebo třeba ze zkušenosti jeho spolubojovníků), protože některé scény jsou prostě tak šílené, že by si je těžko někdo mohl jenom vymyslet. A Lee Marvin je badass na druhou... Je to trochu smutné, ale pro mě nejlepší film, co jsem na KVIFF 11 viděl. ()

hazaba

Tažení Američanů od Afriky přes Sicílii, Normandii, Beligii, Německo až do Československa ve zkratce. Velice dynamicky natočené, se spoustou vtipů (tentokrát ani ne moc dvojsmyslných). Na to, že trvá skoro tři hodiny, film je výborně sestříhán, takže uteče jako voda. Zároveň působí tak nějak pohodově. Navíc je vidět, že je film natočen až v roce 1980 - kdybych nevěděla, že to je Fuller, nepoznala bych to - jeho typický rukopis je tady velice potlačený. ()

drankeryth

Taky cisty priemer, ktory troska vytrca nad priemerom. Film je na moj vkus prijatelny, ale obcas mi to prislo take na rychlo spichnute, aby to mali co najskor za sebou. Skoda, ze boje neboli viac do podrobnosti natocene, ako bolo to vylodenie spojeneckych vojakov v Normandii. Aj ostatne boje mi prisli nejake skratene, akoby chceli viac bojov z rozlicnych frontov zakomponovat do jedineho filmu, ktore mi ukratili cas z tuhych bojov o dobijanie o kazdy meter zeme:) Takto to vyzera dost rozpacito a nekompletne, co tomuto filmu ani v najmensom nesvedci:( Zhruba to nie je zly film, ale kompletny vzhlad filmu mi nesedi a mohol z toho byt skvely vojnovy film bez tych chyb, ktore som napisal. ()

helloween93

Slušný válečný film, který mapuje osudy První pěchotní divize (Big Red One). Jeden z těch lepších filmů z 2. světové války. Má to solidní příběh i bojové scény. Čtyři hvězdy ()

MickeyStuma

Velmi podceňovaný válečný film, který svoji sílu ukázal až ve své vydané prodloužené verzi. Po celý příběh se řeší jedna zásadní v podstatě filozofická věc. Voják nepřítele vraždí nebo zabijí? Je tu jeden takový, který se s tím nějak nemůže smířit, ale to jen do chvíle, dokud v Československu po osvobození koncentračního tábora nespatří obsah kotlů. Do té doby je tu pro diváka scén poukazujících na rozdíl více než dost. Jen to správně uchopit. Příběh sleduje jednotku označenou červenou jedničkou postupující frontou ze Severní Afriky přes Itálii, Francii, Německa až do Československa. Ukazuje válečný realismus v celé své absurdnosti a nahotě. Příběh jako celek by se mohl vlastně zdát jako povídkový. Každý příběh z určité země či z určitého bojiště. Svým zpracováním se jedná zcela o odlišný protiválečný film, než na jaký jsme zvyklí. Tady nejde o ohromné válečné scény, ale poukazuje se na zamyšlení se nad celou takovouto problematikou. Postava seržanta v podání Lee Marvina k tomu velmi napomáhá. A takových filmů je rapidně málo. ()

Barak

Moc dlouhý film, ve kterém se střídají nudné a méně nudné pasáže. I přes spoustu kladných hlasů si myslím, že se moc nepovedl.... ()

Lucas87

Na tu dobu velice kvalitní snímek, kterému stáří moc vrásek nepřidalo. Je to tak jedinečný komplexní válečný film, jelikož se odehrává na tolika místech. Ten humor, antiválečný myšlenky, i akce, tohle jak sem jednou náhodou uviděl v televizi, tak mi bylo jasné, že mezi mnou a tímto filmem se vytvoří citová vazba. PS: ta scéna z Československá hraje snad každému na jeho lidskou stránku .. ()

VerteX

Přestože nejsem velkým příznivcem válečných filmů, tak Big Red One je jedno z nejlepších dramat, které jsem kdy viděl. Tato jednotka postupně prochází nejdůležitějšími bitvami druhé světové války od bojů proti Afrikakorps, přes vylodění v Normandii až po osvobození Československa a rozhodně bych netvrdil, že se u něj člověk nudí. Do rekonstrukce byl navíc přidán zvuk ve formátu Dolby Digital Surround, takže ve velkém sále si opravdu děj užijete. A to i díky skvělé hudbě. ()

RajAthen

Čekal jsem variaci na Apokalypsu, dostal jsem asi nejvtipnější válečný film, který jsem kdy viděl. Ani remasterovaná edice svou délkou vůbec neunudí, protože tu a tam na vás režisér vesele pomrkne, jakkoli nezapomene ukázat i surovější tvář války. Obě roviny funugují, což jen dokazuje, že dobře je tento koktail umíchán. Ano, než o vnitřně provázaný film jde z mého pohledu spíše o řadu jednotlivých epizod, které dohromady dávají takovou malou encyklopedii války na všechna možná témata. Nápis "zákaz koupání" pak napoví, kde hláškující četař a jeho "čtyři jezdci" svou pouť zakončují. ()

Knor

Průlet druhou světovou válkou s jednou téměř nezničitelnou jednotkou v čele s drsňákem Lee Marvinem. Poselství tu je a nuda to rozhodně není. Lítá se z bitvy do bitvy a pořád se něco děje, když se vezme trochu ohled na stáří filmu, tak je to hodně výbornej snímek. ()

helrohir

Tento film bol pre mňa dosť veľkým sklamaním takmer vo všetkých ohľadoch. Jednak chce dej obsiahnuť príliš veľkú časovú os, a tým pádom vyznie skôr epizodickým dojmom, čo by nevadilo, keby aj tie jednotlivé epizódky nepôsobili len útržkovito poskladané scénky. V tomto smere by mal príbeh potenciál ak by bol spracovaný v štýle seriálov "Band of brothers" a "The Pacific". Sklamaním sú aj bojové scény, ktoré akoby zaspali dobu o dvadsať rokov a pôsobia ako typické teatrálne a polo-amatérske pitvorenie ála 60. roky. Vo filme nefunguje ani napätie a všetko mi pripadá zbytočne odľahčené. Snaha o nejaké hláškovanie tiež nepadá na úrodnú pôdu. Pre mňa ide o jeden zo slabších vojnových filmov. Podotýkam však, že som videl len tú pôvodnú krátku verziu. 40%. ()