Televízny film podľa poviedky F. Švantnera. Príbeh človeka, ktorý v domnelom zápase o záchranu vlastného života a domova, zabije bezmocného človeka. Jeho obeťou je židovský lekár, ktorého ukryjú partizáni na sedliakovej samote. Chladný objektivizmus, s akým nazerá Švantner do temných zákutí ľudskej povahy, prepožičiava sugestívnu atmosféru aj filmovej adaptácií jeho novely... (oficiálny text distribútora)

mchnk

Další excelentní úlovek z nevyčerpatelné studnice nadprůměrně kvalitních TV filmů ze šedesátých let. Z období SNP jsem podobných kousků viděl více (tento je obzvlášť drsný), každopádně opět jen nevěřícně a zároveň s potěšením kroutím hlavou nad neskutečně silnou výpovědí nenápadného filmečku, jenž dokáže dnešního diváka zapojit do těžko představitelných situací, ve kterých se hranice mezi životem a smrtí může počítat na hodiny a kdy se jakýkoli zbrklý, neuvážený čin, mění v tragédii...převážně lidských hodnot, které v těchto časech zažívaly těžkou krizi. Dvojice Černý - Strnisková prakticky dokonalá, a přizvat si ke spolupráci našeho geniálního, filmového dramaturga, byla bez diskuze vždy sázka na jistotu. ()

gogo76

"Do nemocnice ísť nemôžem, som Žid..." Tento tv film spolu s Baladou o siedmych obesených môžme smelo zaradiť medzi to najkvalitnejšie čo v Československu v rámci tv tvorby vzniklo. Obidva filmy majú spoločného hudobného skladateľa, veľmi produktívnu legendu - Z. Lišku. Ten v obidvoch prípadoch filmy podmazal veľmi depresívnou hudbou, ktorá výborne dokresľuje dusnú atmosféru strachu. Moja obľúbená V. Strnisková toho strašne veľa zahrala očami , dialógov je všeobecne pomenej, ale vôbec to nevadí. Jozef Čierny zahral rovnako výborne, jemu tieto postavy gazdov a sedliakov vždy dokonale sedeli. Život obyčajného človeka počas vojny nebol jednoduchý a tento film ako jeden z mála ukazuje partizánov z tej horšej stránky a to je vzhľadom na rok výroby malé hrdinstvo. Prišli partizáni- zobrali si čo chceli, prišli Nemci to isté a ty chudoba zdochni...Záver je naozaj veľmi silný, doslova šokujúci, až mi mráz prebehol po chrbte a to dokopy veľa neuvidíme. Veľmi vydarený tv film, ktorému môžme vytknúť jedine to, že nikto nenašiel odvahu film trochu rozšíriť o nejakú postavu alebo dejovú linku a mohol z toho byť kultový film. Takto iba malý-veľký tv film so skromnou, ale postačujúcou stopážou 50 minút. Film 80%. ()

Flego

Do morku kostí zachádzajúci chlad absolútne tvrdej reality vojnových zimných dní. Príbeh muža, ktorý spácha zločin v domnení vlastného ohrozenia je absurdný ako doba, v ktorej musel čin spáchať. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 5.11.1968 - Vojnová dráma akých sa u nás nakrútili stovky ? Ani omylom vážení ! Podľa mňa to balansuje na pomedzí psychotripu a hororu. Geniálne využitie drsných exteriérov a hypnotizujúca surová kamera. Slovenská televízna PECKA, z ktorej rozhodne nebudete mať príjemné pocity. Napriek tomu vám garantujem, že oči od obrazovky neodlepíte. (26.8.2008) ()

Volodimir2

Otrasný život na samote v dobe vojny. Bolo jedno kto prišiel - partizáni, Nemci, Rusi a všetci chceli jedlo a pitie, zabíjali hydinu, dobytok a chceli ženy. A tak sa dostaneme do situácii keď v domnení záchrany života vlastného prípadne manželky, zabije nevinného človeka. Vyhrotená situácia vyžaduje aj vyhrotené reakcie. Koho odsudzovať?? ()

topi

Drsný drama z 2. světové války s hrůzostrašnou hudbou Zdeňka Lišky! Nepopsatelná atmosféra dělá z tohoto filmu unikátní záležitost!! ()

radektejkal

Film, pro nějž i proti nemuž se dá sotva co namítat či podotýkat. On byl sám, my jsme dva. Ani tato námitka zde neplatí. Vztah ženy k muži se hroutí v hodině strachu, její přirozený strach z agresorů se mění v panický strach z muže ovládného strachem. A jaký je ten jeho strach? Větší než boží zákony? Není to strach ze sebe samého? Nebo jen snaha přežít za každou cenu? Či esence všech možných strachů? Nejspíš to poslední! - Navíc vzbudil film touhu podívat se na další filmy s Jozefem Čierným ()

retroslovak

Naprosto úžasný filmový zážitok. Naozaj priam mrazivé, kruté, pravdivé. Názov filmu úplne vystihuje dej filmu. Výborní herci a k tomu skvelá hudba, ktorá robí film ešte mrazivejším a napätým. ()

mrLotus

Co je horší, nepřítel,přítel a nebo lidská zbabělost?Perfektně natočené a reálné.Blahopřeji slovákum za takový to skvost. ()

Hombre8

Tak trochu jiný pohled na protifašistický odboj a partyzány na Slovensku. Není třeba asi říkat, že tento drsně pravdivý film strávil řadu let po svém vzniku v trezoru. Čierny se vytáhl. ()