Temný obraz

• USA A Scanner Darkly (viac)

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiálny text distribútora)

PanFilmov

Niečo skvelé, ozajstný animovaný zážitok, proste nádherná grafika!!! K tomu pripočítam super tému o dorgách, pekný dej, sled udalostí, výborné herecké obsadenie a temnú atmosféru. Čistá jednotka s hviezdičkou! ()

SkyHawk

Hodně zvláštní a zajímavý film natočen hodně zvláštně a zajímavě. Výborný Robert Downey Jr. oproti trochu ztrácejícímu Keanu Reevesovi. Film dokáže překvapit, ale bohužel dokáže i vynutit nějaké to zívnutí. Občas jsem se trochu ztrácel.. Možná bylo na mě moc pozdě,než aby se mi chtělo trochu přemýšlet, ale bez toho je lepší se do filmu nepouštět... ()

hroubek

Temný výlet mezi feťáky budoucnosti a skoro schizofrenní postavy. Nevím co se mi líbilo více, jestli způsob provedení nebo příběh, ale to už jedno hlavní je to, že animace je tu jen k rozvinutí příběhu. Příběhu, tak složitého a překombinovaného, že je velké překvapení to,  že je konec úžasně smysluplný a povedený. ()

sskrblik

Na to jak slibně film začal, tak se i stejně rychle v druhé polovině přehoupl v nudné a zdlouhavé klišé. Počáteční ambice najednou klesají ke dnu. Animované zpracování přestane splňovat svůj účel a nepomůžou ani dialogy ze kterých bylo cítit alespoň touhu zkultovnit děj neotřepanými frázemi. Je to škoda, že zajímavý snímek se může během chvilky přesunout do splínu ze kterého už se chtě nechtě nedostane. Rozporuplný film, nemůžu si pomoct... ()

Fakipics

Příběh osobnosti, která usiluje nevědomě o svůj společenský rozklad. Film o drogově závyslých. Film o lži a nekonečné paranoi. Přidáme-li chmurnou vizi budoucnosti, kde všichni sledují všechny, kde si lidi nedokážou podívat do očí, aniž by se vzájemně nepodezírali. Hlavní postava Bob Arctor (Keanu Reeves), je účelně zbaven svévolného myšlení, na úkor dopadení distribuce látky S. “Látka S… S znamená slabost a strach. Strach vašich přátel od vás a vaše od vašich přátel. Každý od každého. Izolace, samota, nenávist a vzájemná podezíravost. S je nakonec smrt.“ Bob má za úkol sledovat sám sebe a donášet vedení, zprávy o jeho vztazích s lidmi, kteří sebou opovrhují a vlastní paranoia se ukáže jako vzájemná důvěřivost. Tajná policie sleduje společníky Boba Arctra, především za účelem, dostat je za katr. Chtějí Jima Berrise (Robert Downey Jr.). Jeho postava, nekompromisně táhne film od teoreticky komických spekulací, až po proradného žvanílka, který se nakonec nechá pohltit svojí zakomplexovaností, ke svým kumpánům a nedokáže se zbavit paranoického strachu. To ho snadno zavede na rozcestí, které vede všemi směry do kriminálu. Kolektiv třech lidí, obývá starý opuštěný dům Boba Arctra, kde se snaží, díky konzumaci návykových látek, vytvořit rozumný přístup k světu. “Co je to tam dole za chlápky? V jednom kuse kecaj a balej jointy.“ Agentura, pro kterou Bob Arctor pracuje, pod vedením Donny Hotornové (Bobovy přítelkyně), zajistí, aby Bob dobrovolně začal konzumovat substanci S. Usiluje o získání informací o Nové cestě, kde se člověk dokáže dostat pouze v naprosté dezorientaci či mozkové disfunkci, nepamatovat si nic z předešlého života narkomana. Obětují Arctra za účelem zjištění, že zafunguje nějaká mozková buňka a obstará plnohodnotný důkaz, že Nová cesta pěstuje,vyrábí a distribuuje látku S. “Věřím, že boží úkol je měnit zlo v dobro. A jestli je tady přítomen, tak to dělá teď. I když to naše oči nevidí. Celý proces je skrytý pod povrchem naší reality a bude odhalen později. A i pak, lidé z budoucnosti, děti našich dětí, nikdy skutečně nepoznají hroznou dobu, kterou jsme prožili a ztráty, které jsme utrpěli. Možná nějaká poznámka v učebnici dějepisu. Stručná zmínka bez seznamu padlých.“ Režisér Richard Linklater, který se podílel, také na filmu Waking life, natočil dílo, s velice shodující podkreslenou animací a tak trochu pragmatickým příběhem, který má sklony k poznání ohledně smyslu života. Tato filmová adaptace, tvoří neodmyslitelnou, byť někdy rozporuplnou součást dějin kinematografie, monument čtenářského díla vs. film je obstojný. Chybí rozáhlost knihy, samozřejmě, ale příběh zachycený do přímočarých 100 minut zahrnuje cit knižních dialogů a filozofického vyprávění z původní předlohy. “Ta bolest, tak nečekaná a nezasloužená, mi z nějakého důvodu udělala jasno. Uvědomil jsem si, že nemám nenávist vůči skříňce. Nenáviděl jsem svůj život, dům, rodinu,zahradu, sekačku. Nikdy by se nic nezměnilo. Nedalo se čekat nic nového. Muselo to skončit a taky skončilo. Nyní přebývám v temném světě, kde se na mě neustále valí ošklivé věci, překvapivé věci a děsivé… občas trochu zvláštní. S ničím nemůžu počítat.“ Film je brán s odstupem, kdežto kniha je daleko víc temná, depresivní na čímž závěr utkvěl v nekonečné smyčce předsudků nezávislého konce.(Který, já osobně beru jako nesmrtelný triumf, co se týče filmové kinematografie). Takový příběh, lze uskutečnit v případě člověka, který si v životě ledacos zažil, znovu se nadechnul a napsal knihu, která je věnována, všem přátelům padlých, osudově nepřejícným lidem, kteří si vybrali svou vlastní volbu, svojí nekonečnou cestu osudu, na kterou člověk není schopný najít odpověď. Filmová adaptace podle knížní předlohy Philipa K. Dicka, který si uvědomuje, že život není jednoduchý a chtěl k lidem promluvit hlubším tématem. Společensky upadajícím, nesoucí ortel budoucnosti. Musíte si to zkrátka zažít na vlastní kůži. “Víte proč mi tyhle kecy nelezou do hlavy? Protože přesně z toho začnou lidi brát. Všechno je tak nechutné, že se člověk stane narkomanem.“ () (menej) (viac)

VanTom

Divnou animaci jsem záhy překousl, přestože to "plavání" objektů působilo jak z levného rozpohybovaného komiksu na bonusovém DVD. Kromě maskovacích obleků jsem ale pro zvolenou formu nenašel opodstatnění, neustálému zdlouhavému řečnění přehrávajících herců (především otravně exhibujícího Downeyho Jr.) by stačila hraná podoba a v režisérově experimentování by pak neuchopitelný Dickův příběh tolik nezanikal. ()

Blue.Poison

Jasný důkaz toho, že když není obsah, nezachrání to ani zajímavá forma. Neuvěřitelná nuda. A ty dialogy? Nikam nesměřují a nejsou ani vtipné, natož temné. ()

fefee

Skvelo zvolená vizuálna forma, zaujímavá obsahová stránka ale pomerne slabá a nudiaca príbehová štruktúra filmu, jednoducho povedané príliš ukecané. ()

Ichabod

Narez, vic paranoie a schizofrenie jsem v zadnem jinem filmu nevidel. K tomu dokonala animace a skvele obsazeni. Vyjimecna zalezitost. ()

-ELFKA-

Vcelku vydarené dielko, ktoré viac ako svojím príbehom zaujme vizuálnym spracovaním. Čo nieje mínus, práve naopak, stiahne vás tak hlboko do deja, že sa cítite v koži (či špeci oblekoch) hlavných postáv. ()

Roseinka

Tak tohle mě fakt nebavilo. Přiznám se, že jsem to ani moc nepochopila a ani jsem se o to nesnažila. Jediné, za co dávám 2 hvězdičky je obsazení. ()

R1CH1E

Tenhle film má úžasnou atmosféru, originální zpracování, ale utahaný děj, který nezachrání ani zajímavá (ikdyž očekávaná) pointa. ()

prasacimor

Slabý odvar výbornej knižnej predlohy. Akokoľvek sa to snaží vyzerať originálne a zaujímavo, k dosiahnutiu tej paranoidno-schyzofernickej atmosféry z knihy to má ešte ďaleko. K tomu ešte natočené tak chaoticky a z rýchlika, že keby som to pred tým nečítal, mal by som s pochopením deja veľký problém. Jednoznačné sklamanie. ()

Gunslinger

Kiežby všetky knižné predlohy boli takto vynikajúco spracované.. Obzvlášť ten koniec bol presne taký ako som si pri čítaní knižky predstavoval.. Veľká vďaka tvorcom.. :) ()