V ako vendeta

• Slovensko V ako Vendeta (viac)

Veľká Británia v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti je desivým totalitným štátom, v ktorom sú slová ako mier, sloboda, názor či voľba neznámymi pojmami. Mladučká Evey (Natalie Portman), ktorá pochádza z robotníckej triedy, sa nad pomermi, v ktorých žije, nikdy veľmi nezamýšľala, pretože nič iné nepoznala. To sa však zmenilo v momente, keď do jej života významne zasiahol tajomný muž s prezývkou V (Hugo Weaving) – zachránil jej totiž život! Evey postupne odhalí, že jej záchranca je veľmi sčítaný, trochu excentrický, veľmi citlivý intelektuál, ktorý verí, že dokáže zmeniť – konkrétnejšie zlepšiť – svet a oslobodiť a osvietiť svojich spoluobčanov, ktorí už na všetko rezignovali a ktorí mlčky strpia čokoľvek od skorumpovanej a krutej vlády! Na druhej strane je to však tiež zatrpknutý, pomstychtivý, osamelý a brutálny muž, ktorého poháňa túžba po veľmi osobnej vendete! V má plán: chce, aby sa k nemu jeho spoluobčania pridali a 5. novembra, v tradičný Deň Guya Fawkesa, spolu s ním tiahli k budove parlamentu! Presne 5. novembra roku 1605 totiž prichytili istého Guya Fawkesa (Clive Ashborn) s tridsiatimi šiestimi sudmi strelného prachu v tuneli pod budovou parlamentu, ktorú sa práve aj so svojimi ľuďmi chystal vyhodiť do povetria – na protest proti vládnucej tyranii. Fawkesa a zvyšných atentátnikov na výstrahu popravili, vyvrhli a rozštvrtili – a ich plán na prevrat ostal nedokončený... Inšpirovaný touto zúfalou rebéliou prisahá V, že presne v deň jej výročia dokončí Fawkesov plán tak, ako sa mal odohrať už v roku 1605: že skrátka budovu parlamentu, aj so všetkým, čo je v nej, vyhodí do vzduchu! Keď Evey odhalí jeho plány, dozvie sa i pravdu o svojej vlastnej minulosti – a stane sa jeho nečakaným, spojencom v boji za slobodu a spravodlivosť! (oficiálny text distribútora)

Weissik

Miluju alternativní vize současnosti. Škoda jen toho povinnýho exkursu do historie, kde se V stal obětí pokusů. Kdyby z něj tvůrci udělali normálního člověka, byl bych úplně nadšenej. Tahle **** ()

Rastman

Miluju správnou komixovou atmosféru a ač Véčko nedosáhlo úrovně 300 nebo Sin City, jistý nádech tam byl. Hlavní postava, kladný záporňák, je naprosto brilantní a hlas Hugh Weavinga a hlavně míra procítěnosti, s jakou daného vraždícího gentlemana hraje, je naprosto skvělá. Ač uvidíte v titulcích spoustu známých jmen, ve finále má každý herec osobitou "tvář" a nijak vás neruší Agent Smith ani Amidala. Prostě tam nejsou vidět, jiná role, jiný obličej. Ale možná je to jen mé subjektivní zdání. Pokud jde o příběh, celou dobu se mi opravdu velice barvitě vybavovala Orwellova knížka 1984 i přesto, že se někde pozadí příběhu (Big Brother se neukázal, tady je "vůdce" zřetelný atd.) jemně lišilo. Potěšil i závěrečný "půl happy-end", i když nijak nevybočující z kolejí hollywoodské produkce. Celkově vzato, dobrý film. Neohromí, ale pobaví. Neoslní, ale potěší. ()

Paladin25

Skvelé prevedenie jedného komixového románu. Hádam prvý raz sa mi stalo, že mi nevadili vo filme veci, ktoré nesúhlasili s predlohou. Zásahy sú tu síce čiteľné ale vôbec mi neprekážajú. Bratia Wachovsky jednoducho vedia čo robia. Je tu silno cítiť ich rukopis. ()

jjimmy

hmmm... po prečítani predlohy a následnom zliadnutí filmu som v rozpakoch... film ako samostnaná jednotka je fajn, obstojí a nenudí, pre ľudí, ktorý predlohu nepoznajú aj dosť zaujímavý, no ako adaptácia jedného z najlepších grafických románov je dosť a to veľmi dosť na hovno! so všetkou úctou, nečudujem sa, prečo sa Alan Moore dištancuje od všetkých filmov, ktoré sú natočené podľa jeho komiksov.. BOLLOCKS! BOLLOCKS! BOLLOCKS! ()

Puddingg

Těch 5 hvězdiček si hlavně zaslouží Hugo Weaving jako charismatický V. Nenašel jsem žádné mezery v tomto charakteru a pokaždé, co se objevil ve filmu, tak to stálo za to (Ano i v zástěře když vařil byl skvělý). Natalie Portman taky nezahrála špatně, ale její roli jsem si nějak neoblíbil. Totalita nebyla vykreslena do detailů, ale jako závážný zádrhel v ději to nepovažuju. Zajímavé byly okrajové zápletky, které ve finále do sebe dobře zapadly. Výtku mám k tomu "I love you" mezi hlavními aktéry- myslím, že bez toho by se to v klidu obešlo. ()

Vitjasrk

Nevím, přišlo mi to poměrně přímočaré a zlo versus dobro zde bylo jasně definované už od začátku. Rozhodně to není špatný film, ale nic převratného, alespoň pro mě:-) I když - Natalii Portman to tam ukrutně sluší, to se musí nechat. Příjemný snímek na deštivé nedělní odpoledne, nic víc, nic míň. ()

infernet

"Ač lze během konverzace argumentovat obuškem, slovům to na síle nijak neubere." Čajkovského Předehra 1812 je moje oblíbená skladba... . P.s.: Pro zdejší rejpaly - ANO, ten film je vyloženě špatný a proto je výsledný průměr ze čtyřiceti tisíc hodnocení osmdesát procent... PROBUĎTE SE! ()

badmotherfucker

Celý film jsem se bavil, akční scény jsou natočený dost slušně, zvlášt finále v tunelu metra kde V nožema podřezává vojáky. Škoda že od tohoto vrcholu filmu se to zvrtne. Exploze parlamentu, patetický proslovy, zářící oči lidí, kterým v ohńostroji svítá naděje na lepší zítřek. Škoda, podruhý bych to už nedával. ()

Mustaffa

Na tomto filmu se mi asi nejvíce líbilo, krom Natalie Portman než se ostříhala do hola, ta neustálá změna žánru. Začátek je jakési takové komiksové sci - fi s futuristickým nádechem. Potom se to semlelo do krimi detektivky s plno nevyjasněnými otázkami střídáno s drama o totalitě a tím vším co k ní patří. Celý příběh je tím pádem hodně kolísavý a jak na houpačce, ale hlavní je, že vás dokáže celých 135 minut udržet až do konce. Sice si celou dobu sami odpovídáte na spousty otázek typu jak a co, proč a kdo atd., ale věřte, že nic neuhádnete a budete jen čekat na závěrečné rozuzlení. ()

papuchalk

O tomhle filmu jsem hodně slyšel, o čekávání bylo velké. Je to však pouhé béčko, což je škoda, protože potenciálně z toho šlo udělat daleko víc. Nakonec se mi na filmu nejvíc líbilo to co mne na jeho začátku vadilo. Ta maska. Pod ní se totiž skrývala dosti kontroverzní, ale o to více zajímavá postava. ()

SaiHuri

Když se skloubí Orwell, Matrix a poetičnost Shakespeara... Trocha filozofie, skvělý styl a krásně napsané dialogy...to vše za 4****, ALE oholená Natalie Portman zaručila tomuto snímku plný počet!! ()

x_ander

Hodně zajímavé vyobrazení totalitní Anglie a boji proti ní. Skvělí herci, hluboká myšlenka a parádní závěr. Plné hodnocení nedám, přece jen neskutečně dlouhých 132 minut bylo až příliš, ale jde o výborný film i tak. ()

wocicko

Příběh nezapře svůj komixový původ, což vůbec nevadí, ovšem trochu zjemňuje atmosféru totalitní společnosti - chci říci, že je to podáno jako příliš velká alegorie a výchovnost poselství se vytrácí. Obzvláště silný motiv, který by si každý měl odnést, je že nejobdivovanější symboly mohou ztratit svůj lesk, pokud se stane to, co symbolizují zparchantělé. ()

Jaffaro

Pravdupovediac neviem čo si mám o tomto filme myslieť. Dej ma zaujmal ale zároveň som si popritom lúštil krížovky akokeby sa nič nedialo. Celé to bolo trochu domotané a postupne mi dochádzalo o čom to je. Film nebol nijak veľkolepí ale celkom ušiel. Záhadný muž a jeho zmýšľanie boli zaujmavé, taktiež Natalie nemala chybu. No predsa som čakal niečo zaujmavejšie, vážnejšie s trochu lepšou akciou čo by ma pripútala k obrazovke a nepustila. Bolo to však trochu suché, ale zachránil to celkom dobrý záver. ()

warpcore

Fajn. Aj ked Hugo Weaving ani raz neukázal tú svoju svetoznámu škľabiacu sa papuľu, musím uznať, že hral výborne a bol ťahúňom celého filmu. Na druhej strane, mimo jeho výkonu tam nebolo nič, čo by ma nejak extrémne zaujalo. Ako spríjmnenie nudného večera - bez výhrad ! ()

DooFooS

…pomalu přestávám věřit na náhody. Při psaní tohoto komentáře se mi zaseklo písmeno "V" a tak si můžu dovolit napsat akorát tak: VVVýborné !!! ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Režisér James McTeigue asistoval sourozencům Wachowským u Matrixu nebo Speed Racera, po comicsovém debutu V jako Vendeta ale příliš štěstí neměl. Sci-fi remake Invaze, mlátička Ninja Assassin ani… (viac)

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (viac)