Hviezdna loď Galactica

• Česko Battlestar Galactica (viac)
USA / Veľká Británia, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (viac)

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán. Vesmírná loď Galactica v čele pronásledované flotily, která se po útoku Cylonů na lidské vesmírné kolonie vydává za novou nadějí a domovem - bájnou 13. kolonií zvanou Země. (berg.12)

svist10

Hodnotím kompletní Battlestar Galactica, včetně finálního dvoj/trojdílu, takže se možná nevyvaruji spoilerů. Vezmu to oklikou. Když dávali na Nově hvězdnou bránu, byl jsem ochoten kvůli ní i utíkat ze školy. A to je oproti Galactice jen nedochůdče. Říkal jsem si, že je to hype, to zrovna končila první polovitna čtvrté série, když jsem se odhodlal. A dostal jsem zásah naplno. Battlestar Galactica je regulérní válečný thriller se vším, co k tomu patří. Během čtyř sérií jsem každou z postav střídavě nenáviděl a zbožňoval. Ty postavy jsou tak napsané a zahrané velmi uvěřitelně. Snad jediný, kdo se tomu vymyká je Gaius Baltar. Toho jsem nenáviděl stabilně, ať už ze začátku, během cylonské okupace Nové Capricy až po jeho existenci uprostřed harému( i když možná jsem trochu záviděl:-)). Obrat o 180 stupňů nastal až v poslední epizodě. Každá z postav prochází svým vývojem, jako mapříklad Lee Adama z pilotního kokpitu až po prezidentské křeslo, nebo Kara Thrace, postupně promiskuitní nejlepší pilotka, mrtvola, šílený spasitel a kat lidstva v jedné osobě a anděl. Jednou z postav je i samotná Galactica. Loď tvrdě schytává každou ránu a je to na ní znát. Přiznám se, že v první půlce poslední epizody mi šly slzy do očí, během příprav na její poslední boj. Scénář se zabírá realistickými potřebami zbytku lidstva, jako je jídlo, pitná voda, palivo, nebo jen místo k životu. K tomu se přidává soužití se Cylony i občanská válka jak na straně lidí, tak na straně cylonů. Jsem rád, že tvůrci natočili seriál tak jak chtěli, protože každá epizoda zapadá na své místo jako puzzle. Stejně tak ke konci zrychluje až do strhujícího posledního dílu. K tomu rozhodně nedorazí všichni. Scénáristé ve čtvrté sezóně poněkud zeštíhlují skupinu hlavních postav. A Cally je jen začátek. Další věc co dělá Galacticu Galacticou je kamera. Většina sekvencí je snímána z ruky, včetně bojů a že jich není málo. Dění je ale stále dokonale přehledné. Trikové sekvence jsou skvělé, což dokazuje několik ocenění. Akce graduje již zmíněným posledním bojem Galacticy. To je sekvence, z kterou by se nemusel stydět žádný áčkový film. Perfektně a do detailů promyšlená akce, ve které šel mráz po zádech během bojů, ve kterých stáli lidé a cyloni bok po boku. Prostě BOMBA. Nejradši bych se podíval, kde ještě ukrást pár hvězdiček, protože těch pět je žalostně málo. Takovédle dílo už asi nevznikne a možná je to dobře. Podobnou nálož už bych asi nepřežil. Hups, to je ale písmenek. Ode mě za 100 procent. Díky. ()

DVCAM

Dokoukáno... O tomhle seriálu se tu rozepíšu až budu mít čistou hlavu, ale jsem spokojený a zvláštně smutný. Bylo to skvělé! Díky ()

Adolf47

Sleduji tento seriál na doporučení přátel a musím říci, že jak první, tak i počátek druhé řady na mně dělá dobrý dojem. Seriál má zajímavou pointu, dobré herce (představitelé Cylonů jsou skvělí, zvláště představitelka Cylonky Valerie, Grace Park, která je zřejmě nejkrásnější herečkou v tomto seriálu a chladná a zároveň neuvěřitelně vášnivá Tricia Helfer) a skvělé dialogy. Výborné triky a skvělé a realistické bitevní scény jsou podmínkou i bonusem zároveň. Jenom mám z tohohle seriálu trochu dojem, že se celý točí jen o vztazích a sexu. Ale budiž, kolem toho se přece točí celá naše civilizace, tak proč ne..;-) Edit: Po shlédnutí všech kousků skládanky nemohu jinak než za pět. ()

aciss

Byl jsem několikrát ujištěn, že tenhle seriál je bomba. Není. Je to jenom další z průměrných seriálů, po kterých po čase neštěkne pes. Obrovské množství plochých postav, kde ani jedna nebyla sympatická, pár nic moc hereckých výkonů (proč má probůh prezidentka stále ten samý výraz ve tváři?), několik nelogických situací a opět kvanta a kvanta trapných kydů, bezmyšlenkových rozhovorů a unylé hudby. Nechápu, jak se tenhle seriál mohl dostat tak vysoko v hodnocení ... vlastně chápu, v sortě sci-fi seriálů totiž není nyní s čím lepším srovnávat. Doufám, že se to do budoucna zlepší. Na obranu BG musím říci, že jsem shlédl úvodní film a pak jenom 2,5 dílu první série - více moje zažívací ústrojí nebylo schopno pojmout. Možná se to v následujících dílech zlepšilo, neměl jsem ale odvahu pokračovat dál. Jedna hvězdička za nápad (byť jak jsem zjistl, okoukaný ze staré verze BG) a druhá za chvíle, kdy se na scéně objevila Tricia Helfer. ()

Naranyan

Je tomu již nějáký ten pátek, kdy se poprvé do mých spárů dostala Battlestar Galactica. Mnoho už bylo řečeno. Obligatorní nadšení z digitálních efektů a orgasticky dokanalá fyzika viperů. Snad je dobře, když první etapa mého zaujetí BSG skončila před asi půlrokem přesně na 10. díle 4. epizody. Mohl tak následovat můj návrat k BSG a nové, čerstvé pohledy na věc. Pryč už byla rozmrzelost z přespříliš nastavované omáčky vynikajicích chutí v prvních pár doušcích, které se pak rychle zajídají. Poslední dvě odpoledne strávené se zbytkem BSG byly neuvěřitelně úžasné a troufám si tvrdit, velmi obohacující. Při mnoha scénách mi naskakovala husí kůže, takhle vtažen do děje jsem byl naposledy Farscapem. Kdyby to šlo, tomuto poslednímu BSG 10-ti dílnému zážitku bych udělil absolutorium.... Končené vypointování mě opravdu, ale opravdu poslalo do kolen. Jestli budu někdy mluvit o snahách filmů(seriálů) k dokonalému zakončení, vzorem budu myslet závěrečnou dvojepizodu 4. řady (film) BSG. ..... Nemohu si odpustit ještě jednu poznámku. Seriál má mít pokračování. Současný stav seznávám jako naprosto dokonalý, proto mě mrzí, nechápu, kam se snaží tvůrci dojít. Možná překvapí, jestli ne, jediná a pravá BSG pro mě skončila se 4. řadou. ()

zekon

Seriál který dostal bohužel sekerou do týla protahováním a k ničemu nevedoucím dílům. Škoda že seriály nedělají lidi s rozumem a smyslem pro diváka. Z počátku skvělá podívaná, napětí a zábava, nicméně převládne nevýraznost postav a začali mě deprimovat stupidní nikam nevedoucí opiové debaty Dr.Gauise Baltara s perverzní vidinou sexy Cylonky, to mě nějak unikl smysl těchto vsuvek. Jsou zajímavější seriály. TAK S ODSTUPEM ČASU: z nudy jsem dal šanci zbytku 2 řady a 3tí řadě. Musím upravit hodnocení na 1*. Je to nejhorší a nejtrapnější sci-fi seriál. Lze sledovat na pozadí jakékoli činnosti a nic vám neunikne. Seriál se změní v trapnou telenovelu kde sci-fi je jen na pozadí pro udržení si diváků. Spousta postav se stává naprosto zbytečných,Baltar apod., a vůbec nic se neděje, celé je to neskutečně stupidně protahované. A až příliš okatě vykrádané původní geniální V. No fuj! ()

veere

Geniální veledílo, jeden z nejlepších seriálů. Ruční kamera Vás dokumentarním stylem vtahuje do děje, perfektní hudební doprovod od Beara McCrearyho, avšak trochu škoda že není více použita ústřední znělka původního seriálu. I. a II. série bez debaty, ale jelikož jsem od přírody kritický tak III. série boužel za moc nestojí ("jen lehký nadprůměr") a 2 půlka IV. by také mohla plynout rychleji, také standartní Boty pusobí velmi nemístně, nicméně asi nic lepšího v televizi nenajdete, a závěr kompenzuje všechny předchozí nedostatky. Cože sci-fi? ale hovno - nenechte se plést, tady jde o něco víc, nez nablblé moralizovaní, připitomělé prasečí masky ala mimozemšťany, lejzry a světýlka a energické štíty/podporu - nic z toho tu není. A ti blbečci co tu dávají odpady asi nepochopili že to není další MacGyver pobíhající Hvězdnou bránou. ()

J!b

Jednoznačně nejlepší sci-fi seriál všech dob. Hloubkou postav, dialogy a emocemi se může s Galacticou máloco měřit. Určitě má pár hluchých míst, ale při této délce a trochu anarchistickém způsobu psaní scénáře se nedá asi nic jiného očekávat. Nejlepší na tomto dílku je, že žádná z postav rozhodně není černobílá a neustále získává a za chvíli zase ztrácí divácké sympatie (kupříkladu takovou Starbuck´s by člověk často nejraději nakopal do řiti ale jinak....:). Doporučuji dát si vždy alespoň několik dílů v kuse, protože jinak se dá v motivacích postav docela jednoduše ztratit. P.S a závěrečný díl je prostě čirý mysteriosní orgasmus, který jak jinak než převrátí vše naruby. ()

Beawish

Snad se mi ještě nestalo,aby mě nějaký seriál takhle vtáhl do děje. Neodehrává se to přeci jen někde? Neznámí herci, slušné herecké výkony, ruční kamera, uvěřitelné prostředí, smysluplné dialogy... A pak nikdo a nic není černobílé, každý má své světlé i temné stránky, postavy se vyvíjejí, mění. Jo, tohle stálo za těch čtyřicet večerů. ()

Naby

Zaklad celeho pribehu je uz stary a byl prejat ze starsiho serialu, coz svedci, ze musel byt kvalitni. Takce vzali kvalitni pribeh a ted mu jeste dali poradny efekty a ja bych rekl, ze se to povedlo. Soudný den tu hraje svou roli, takze necekejte vecne viteze typu SG-1, ale spis lovnou zver, kterou je v tomto pripade clovek (rozhodne je to prijemna zmena). ()

pr.del

Po zhlédnutí celého seriálu musím říci , že tohle je ten nejdokonalejší a nejemotivnější sci-fi seriál všech dob.Být tady stupnice větší dám tomu vždy o jednu vězdu víc. "so say we all" ()

SnOuWeX

Vše o postavách, hudbě, příběhu, hereckých výkonech a mnoha mnoha dalších předností tohoto seriálu je zde už napsáno. Od prvního dílu do posledního Battlestar Galactica drží laťku stejně vysoko a poslední díl je třešnička na nejlepším Sci-Fi dortu mého života. Všem doporučuji. Prostě výborný. Jasných pět. ()

Lang75

Nastoupil jsem do lodi Galactica s nulovým očekáváním před pár dny. Upoutání doma mě dokoplo k sehnání zábavy. A oko spočinulo na Galactice. To jsem ale netušil, že sledování proběhne se zaplým FTL pohonem a díly jsem začal hltat s rychlostí kadence kulometu Viperu. Po shlédnutí posledního dílu čtvrté série smekám nad propracováním postav, které popisuji jako nečekané z mého pohledu seriálového očekávání. Jak napsal Gemini, Starbuck začne být v průběhu celkem kočka, resp. je to zřejmě postava, která se mi dostala nejvíc pod kůži. Takový Baltar je taky celkem klouzek, ale na Karu nemá. A o Šestce radš nemluvit, ta se může leckomu i zdát. Ale zpátky k seriálu. Jestli jste jej ještě neviděli, jeho shlédnutím rozhodně neprohloupíte a i když na konci čeká klišé, můžete si něco odnést. Krom toho . . grafika, spec. efekty apod. oku lahodné. Dávám 4. ()

Terminator101

Na tomto seriálu se mi hlavně líbí to, že nevyhrává jen "dobrá strana" ale že z většiny bitev vyjdou jako poražení s velmi malým uspěchem ( nějaká ta zničená baseship a letka raiderů) a že to je nejreálnější sci-fi seriál,který jsem viděl, bez nějakých energetických štítů, mimozemských zbraní a neomezeným cestováním hyperprostorem. Tento seriál rozhodně nemůže chybět ve sbírce pořádného fandy sci-fi. ()

morlumak

O BSG by se dalo popsat spousty stránek a stejně bych nevystihnul vše. Nejlepší scifi seriál a jeden z nejlepších seriálů poslední doby. ()

Lorkis

Bezmezně uznávám, klaním se, je to extáze. To jak dokázali skloubit několik žánrů dohromady, přidat velkou část mysticismu a celé to podbarvit geniálním soundtrackem od génia Beary McCreary je dokonalé, jedno z nejlepších scifi, jaké bylo kdy natočeno. ()

Fufak

Toto nie je obyčajné sci-fi. Svojou prepracovanosťou vesmíru a postáv, mytológiou a vlastne všetkým ostatným Battlestar Galactica prekročila hranice sub-žánru a každý, kto jej dá šancu, sa musí instantne zaľúbiť. Herecké výkony sú na vysokej úrovni, kvalita jednotlivých epizód, ako tu už bolo písané, nepatrne kolíše, ale vždy je to vysoký nadpriemer, ktorý si dokáže udržať vašu pozornosť. Geniálny soundtrack celý zážitok len umocňuje a spolu s hercami vás v určitých situáciách dokážu dohnať až k slzám (spomenie si niekto na 4. epizódu zo 3. série Exodus part II.? Kto v závere nemal ani jednu slzu v oku, asi nemá srdce :)). Celkovo sa nedá hodnotiť inak, ako za 5*. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak… (viac)

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (viac)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (viac)