Mladý Jason McCullough se chystá do Austrálie, nakonec se však ocitá v městečku zlatokopů v Calendar, kde není zrovna selanka. Místní starosta Perkins hledá šerifa, kterým se nakonec díky svému umění pistolníka stane právě Jason. Ten spolu s vykutáleným pomocníkem Jakem začne řešit problémy s pořádkem po svém. (oficiálny text distribútora)

jatamansi

Zlato v hrobě odstartuje parodii, kterou aby člověk pohledal. A bez nějakých absolutních hvězd, nejproslulejší snad jen starosta Harry Morgan alias plukovník Potter z MASH. Staré dobré záběry, kamera, dobová hudba, balzám na nervy. A starý dobrý dabing, Munzar je pan herec a pan dabér. „Tomuhle se říká inflace, zdražej ti to dřív, než si stačíš dvakrát kousnout.“ Poctivé rvačky, nábytek na třísky, fakt moje gusto. Ale do bláta bych nechtěla. A hledá se šerif. „Jakej je tu plat?“ „Žádnej náš šerif nežil tak dlouho, aby ňákej dostal.“ Ve vězení chybí mříže: „My jsme je objednali, ale ony ještě nedošly.“ Vězení jako ze škatulky. A hned první vězeň je místní prominent. Se bratry a prchlivým otcem. Čímž máme jasnou zápletku. Až na to že „nezapomeň, že jsem právě na cestě do Austrálie.“ Rčení boží, skoro by si člověk měl dělat čárky, kolikrát zazní. A kouzelným Munzarovým hlasem k tomu. Ani nepostrádám titulky. „To víte, já tu jenom projíždím na cestě do Austrálie.“ „Když máte uklidit nějakej brajgl tak ho uklidíte a nečekáte, až bude větší a větší.“ Otec skvěle válčí se svými mírně hloupými syny. Jednotlivé gagy vždy dotažené suchým šerifovým komentářem. A kde jinde vězeň pomáhá zazdívat mříže ve vlastní cele! Nebo „nenabité“ dělo vystřelí a málem srovná se zemí místní nevěstinec. „Vy jste opravdu jedna z nejbohatších nevěst v kraji?“ „Nejbohatší.“ Co myslíte, jel šerif nakonec do Austrálie? ()

gudaulin

Začátek filmu diváka jednoznačně navnadí a vypadá to, že se schyluje k parodické jízdě po Divokém západě ve stylu našeho Limonádového Joea. Jenže po nějaké době se to tak nějak zadrhne, ne že by herci hráli hůř nebo westernové prostředí ztratilo svůj půvab, jenže scénáristovi nějak dojdou nápady a s přibývajícími minutami snímek zapadne do průměru a především se stane předvídatelným. Postava neprůstřelného šerifa v podání Jamese Garnera si svou lehkou polohu a švih udrží až do konce, ale to ostatní už pro mě ztratilo kouzlo. Celkový dojem: 65 %. ()

klerik

Ak mám byť úprimný, čakal som klasický western. Už úvodná scéna naznačujúca ako vypukla zlatá horúčka, ma však okamžite vyviedla z omylu. A bavil som sa. Charizmatickí herci, príjemný a netuctový humor a pritom je to stále poctivý western. Samozrejme, keby to nemalo ten šarm starých filmov, bolo by to za tri... ()

monolog

- Kdo jste? - Jason McCullough. A vy? - Joe Denby a nezapomeňte na to! - Ne, to se nemusíte bát. Do konce života si budu opakovat vaše jméno. Je to vlastně parodie na celý westernový žánr a to jí stejně jako Limonádovýmu Joemu hodně prospívá, protože i když využívá pro zápletku standardní klišé kovbojek (město, co potřebuje vyčistit a hrdinný šerif s opileckým pomocníkem proti všem), dělá to svým vlastním svérázným způsobem. James Garner už měl tehdy za sebou několik veleúspěšných sérií seriálu Maverick (jeho role ve filmu s Melem Gibsonem je vlastně pokračováním tohoto seriálu a ještě několika dalších spinoffů) a lidi si ho, podobně jako Leslie Nielsena dnes, nedokázali představit v nekomediálním filmu, nehledě na jeho charisma, kterým doslova vytahuje film do nadprůměru (ta jeho svérázná nadnesenost a nezaujatost). Humor tu je zábavný a jemně vypointovaný, občas ale zostří a pak se vysmívá mnoha lidským nešvarům (od hlouposti přes přetvářku až k pýše). Dokonalý český dabing v čele s Luďkem Munzarem, Martinem Růžkem a Petrem Olivou jen dávají divákovi vědět, kdo že to ty dabingy dřív tak skvěle uměl, a kdo už je dnes jenom pitomě prasí (no my, kdo jiný). - A proč vlastně chcete do tý Austrálie? - No, protože je to poslední pustá země a já bych si rád zahrál na průkopníka. - Já myslel, že tohle je poslední pustá země a že my jsme průkopníci... ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10/ Efekty 9/10/// +úžasný James Garner, celé se to nese v odlehčeném stylu, je to zábavné, má to povedený český dabing -jediné co mi vadilo, že závěrečná přestřelka nebyla hraná moc vážně a film mohl být delší/// Nevím co říct. Nečekal jsem tak pohodový film. Ono dnes když nepočítám klasiku, tak málokterý starý "neznámý" western dokáže strhnout, zaujmout nebo pobavit. Ovšem tohle je skvělé dílo. I téměř po čtyřiceti letech má co nabýdnout a je neodolatelně zábavný./// Celkem 86%/// ()

• Nevěstinec „Dům madam Orr“ je zajímavou slovní hříčkou; zdá se, že jde o rafinované šťouchnutí do Williama T. Orra, manažera Warner Bros., s nímž měl James Garner spory. (sator)
  • Šerif Jason McCullough (James Garner) provedl stejnou ukázku excelentní střelby jako Lin McAdam (James Stewart) ve filmu Winchester '73 (1950). Místo podložky ale použil ozdobu indiánského náhrdelníku s dírkou uprostřed. Aby dokázal, že skutečně ozdobu prostřelil, přelepil otvor poštovní známkou. (sator)
  • Před natáčením došlo málem k právní potyčce, kdy se scénář dostal do rukou konkurenčního studia Paramountl, jenž hrozilo sporem kvůli totožnému začátku filmu, který měl jejich snímek Paint Your Wagon (1969). Spor nakonec "vyšuměl". (Terva)