Dobrodruh a pistolník Latigo uteče před svou vyvolenou a jejími přítelkyněmi, když cítí, že by se musel věčně podřizovat jen bláznivým ženským nápadům. V malém městečku, kterým právě projíždějí, tajně vystoupí z vlaku a vzápětí se nechá najmout za šerifa s měsíčním platem sto padesát dolarů. Vůbec se přitom nepozastavuje nad tím, že stejné zaměstnání tu před ním v krátké době vystřídalo hned několik mužů a někteří při jeho vykonávání skončili tragicky. Jeho zdánlivé lehkomyslné rozhodnutí plyne z toho, že necití žádnou povinnost zůstat zde navždy. Za pomocníka si vybere dobrosrdečného bývalého pomocníka od koní Juga Maye, s nímž se pokouší znovu zavést ve městě klid a pořádek. A protože se Latigo v něčem od místních mužů přece jen odlišuje, stává se brzy také předmětem milostného zájmu... Komediální western natočil režisér Burt Kennedy, který neskrývá své okouzlení žánrem a zároveň i chuť se vysmát některým jeho zavedeným vzorům. Volně přitom navázal na svůj snímek Podporujte svého šerifa! a hlavní roli opět svěřil Jamesu Garnerovi, stejně jako využil řadu stejných představitelů do vedlejších postav. (oficiálny text distribútora)

kinderman

Ačkoli je postava hraná J.Garnerem stejně rychlá se zbraní jako ta v předchozí komedii Podporujte svého šerifa, tady si ani jednou nevystřelí a veškeré komplikace řeší mazaností. Do popředí se dostává nemehlo hrané J.Elamem (v Šerifovi zástupce Jake), což je herec, jenž svých deset minut filmové slávy prožil na zapadlé železniční stanici (etuda s otravnou mouchou) těsně předtím, než z vlaku vystoupil Charles „Harmonika“ Bronson. ()

jatamansi

Romantický vláček, jednokolejka, nevěsta pravda poněkud jetá a obstarožní. Není se co divit, že ženich vezme roha. Střílející dceruška Patience dost divoká. „Popadl jsem špatnej kufr.“ Ze života, dodnes. Městečko živé a hlučné i v jednu ráno. Noční odstřel – to tam fakt nikoho nenapadlo směny prohodit (Byl by to dobrý dialog…). Doktor Schulz, lidé i osli pod jednou střechou – někdy je to skoro jedno. Magická 23, skoro jsme Ztraceni. Obdivuhodně přesná replika:“Nechci pracovat. Ničí mne to.“ Skopal skvěle dabuje, rázně, jasně, přímočaře. Stejně jako Vlasta Peterková, tu bych chtěla slyšet častěji. Zblbnout ženské ale Garner umí, stejně jako si splést ukazováček. Je to vtipné, má to spád. Něco jako komedie plná omylů. Slečna Abigail rozkošná, v hodnocení přítele (Harry Morgan) – „na střeše může být sníh, ale uvnitř plane oheň“. Zlato je ostatně na prvním místě. Dva muži a jen jedna štola. Ta prokletá ruleta. Pak pozdě bycha honit a tlouct hlavou do sloupů. Pravá rvačka v salonu i s ryčnou muzikou. A těch rozbitých židlí. „Kéž bys měl radši tuberu místo toho přiblblýho tetování.“ Zase vláček, zase romantika, a Swifty Morgan, tentokrát už pravý. Nefalšovaný, nekompromisní, 100%. Úžasné cedule, WAGON REPAIRES * HUNTING SUPPLIES * MINNING, SUPLIES, DYNAMITES * WOOD, OUT LUMBER, STOVE PIPES. „Je to můj osel!“ „Vůl taky.“ „Vždycky jsem říkal, že ten nevěstinec je zlatej důl.“ Nakonec i ta 23 vyšla. A speciálně pro fanoušky Jack Elam na konci:“Já? Ze mě se stane hvězda italskejch westernů. ()

sud

Důkaz, že dvakrát do stejné řeky se vstupovat nemá. "Podporujte svého šerifa!" je úplně někde jinde. Obdobné herecké obsazení nenaplňuje to, co se od něho dalo čekat (akorát James Garner s Jackem Elamem poměrně válí, ovšem svým minulým hrdinům se nevyrovnají) a některé scény působí křečovitě (feministicky laděná rvačka v baru). Na druhé straně jde ale pořád o solidní zábavu na nedělní odpoledne. 50%. ()

Pohrobek

Na útěku před svou dotěrnou ex-milenkou Goldie (Marie Windsor) se hazardní hráč Latigo Smith (James Garner) ukryje ve zlatokopeckém městečku Purgatory. Zde je považován za obávaného pistolníka Swifty Morgana, kterého najal plukovník Ames (John Dehner), aby držel v šachu jeho rivala Taylora Bartona (Harry Morgan)... Westernový specialista Burt Kennedy se v mých očích začíná pomalu stávat specialistou na westernové parodie (moje osobní skóre - 3 vážné filmy x 3 parodie ). Na podporujte svého šerifa to nemá, ale je to lepší než Dirty Dingus Magee. A James Garner v hlavní roli zase nemá chybu. ()

Gig

Pokračováni komedialního westernu Burta Kennedyho, který oproti prvnímu snímku je vyčplý. Je to nejen omíjení pořát dokola stejné téma, ale i problém je, že sic z původní partičky tu zůstal James Garner, Morgan a Jack Elam. Hlavní sympatickou hrdinku nahradili jinou, která už tak nejiskří a nehláškuje. Taky i dabing už nestojí za nic. ()

• Vlak v úvodních titulcích a závěrečné scéně jede po coloradské úzkorozchodné železnici Durango & Silverton, jejíž tehdejší název byl Denver and Rio Grande Western. (sator)
  • Do úvodní melodie filmu, kdy krajinou jede vlak, je namíchaná píseň „Orange Blossom Special“ autora Ervina Thomase Rouse. V Československu píseň počeštila a nazpívala skupina Greenhorns pod názvem „Oranžový expres“. (sator)