Oliver Twist

• Česko Oliver Twist (viac)

19. století, Londýn. Oliver Twist osiřel v raném věku a nyní musí žít v chudobinci, který řídí odporný pan Bumble. Již tak skromné denní příděly chlapců jsou jeho zásluhou ještě tenčí. Zoufalý, přesto však rozhodnutý, Oliver uprchne a splyne s davy v ulicích Londýna. Nemá v kapse ani penny, je sám. Fagin, šéf místních malých kapsářů, ho však vláká do světa zločinu. Oliverova záchrana od laskavého pana Brownlowa je pouze začátkem řady dobrodružství, která jsou příslibem lepšího života. (oficiálny text distribútora)

*Elfík*

Pro začátek. Proč to je tak tmavé? Je porucha v přijímači? Mám ráda barvičky, jsem snad úchylná? Krom toho, chlapec/ček hrající Olivera Twista mi připadal velmi nafoukaný a ošklivý. Ani trochu roztomilý. Dobře, tohle všechno zřejmě přispívá k vynikající atmosféře, opravdu jsem si připadala v 19. století v šedém, nepřívětivém a hlavně zaneřáděném Londýně. Přiznávám, bylo by lepší, kdybych si bývala byla přečetla knihu, potom bych nebyla nebývávala byla zklamána... Pokud vám to nedává smysl, nebojte se. Mě také ne. Dost bylo plytkých řečí: teď se vraťme zase k filmu. Ke kameře vám toho moc neřeknu, jelikož si na záběry moc nepamatuji, zřejmě jsem při sledování nedávala pozor. Kostýmy jsou jediné, nad čím mi plesá srdce radostí. Sám Oliver Twist je vážně chudák. Ačkoliv nemůže dělat se svým životem co chce a vylepšit ho, alespoň se pokouší vylepšit životy těch ostatních. Vědomky i nevědomky. Řekla bych, že ten hošan měl možná více štěstí, než rozumu. Tím mi je velice sympatický... ()

Aleee89

Nečetla jsem literární předlohu, ale pochopitelně o tom něco vím, tudíž jsem se na film hodně těšila a byla na něj dost zvědavá. Navíc jsem četla příznivé názory i recenze, což moje pocity ještě umocňovalo. Oliver Twist mě rozhodně nezklamal a Roman Polanski odvedl dobrou práci. I představitel malého Olivera podal hodně slušný a zajímavý výkon. Příběh, to je tradice, každý ho zná a nemám co dodat. Líbily se mi scenérie, krajiny a obrazy ve filmu a taky jsem ráda, že je to další z filmů, ve kterém hraje naše matička Praha, a je to dobře. Tenhle film vás rozhodně nenechá chladnými, i když víte, jak to dopadne. Mně osobně se celou dobu chtělo skočit do obrazovky a Olivera zachránit. ()

wipeout

Veľmi pekne natočený film v ktorom mi bez urážky v ústrety predlohe vadil najmä dej, ktorý postrádal napätie a schopnosť vtiahnuť ma do deja. Ono prvých 20 minút vyzeralo veľmi snubne no potom sa film snažil držať na tej istej hladine a začalo to byť trošilinku otravné. Takisto by nezaškodilo atmosfére londýna minulosti keby sa viac popracovalo na efektoch, pretože v niektorých momentoch boli až príliš badateľné. Proste priemer , ktorý síce nesklame ale ani neočarí.2,5* ()

Fanucci

Těžce předvídatelné...zpracování pro mne bylo vyloženě zklamáním, protože nepřichází s ničím novým, originální. Od režiséra Polaského formátu čekám víc. Naprosto zbytečný film (navíc s mimořádně protivným představitelem hl. role), na který si po pár minutách ani nevzpomenete. Slabé 3. ()

Vessper

Myslím, že Oliver Twist v tomto podání se může přidat k ostatním slušně natočeným filmům podle předlohy slavného románu. Občas emotivní, zábavné, smutné i ponuré, ale s dobrým koncem. Mně se to líbilo. 80% ()

Diamant

NAČRTNUTIE OBSAHU: Filmová adaptácia svetoznámeho románu Charlesa Dickensa sa odohráva v 19. storočí, prevažne v Londýne. Oliver Twist je už ako malý chlapec sirotou. Stávame sa svedkami jeho stretov s rôznymi ľuďmi. Sú také, čo mu robia život ešte ťažším, ale aj také, ktoré mu prinášajú novú nádej... KOMENTÁR: Aj v našich životoch ide predovšetkým o vzťahy! ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov. ()

bogomira

Nikdo by mě nepřinutil přečíst nějakýho Dickense, protože to je nudnej patron a jeho socdrámy můžou bavit jen zarytý intoše. Ale Polanski tuhle pranudnou story dokázal podat vcelku přijatelně a dokoukal jsem to, takže to vlastně celkem ušlo. ()

marcek

Bohuzel nepatrim k fanouskum Romana Polanskiho a Oliver Twist to bohuzel jenom potvrdil. Knizku Charlese Dickense sem cetl a libila se mi moc. Film me bohuzel zklamal. Tri hvezdy jsou jenom kvuli Benu Kingsleymu, ktery film od filmu zbira me sympatie cim dal vic ()

Nautila

Knížka funguje, ale u filmu to neustálé kecání je jen ke škodě. Takhle je to jedna velká nuda. Navíc jsem zezačátku nevěděla, jestli se dívám na ironický snímek, nebo je to myšleno vážně. Ono totiž všechny ty kostýmy a výkony všech postaviček působí jako z komedie. Problémem je, že tam není čemu se smát. Představitel Olivera hrát neumí a většinu času bych mu nafackovala i já.Pozitivně mě překvapil Kingsley, jeho Fagin byl velice sympatický. Pořád ale platí, že film je skoro na usnutí. ()

Langy10

Tak tenhle film jsem jako malej zbožnoval a i teď ho zbožnuji :) ..pěknej film , co pěknej nádhernej a že těch nádherných je opravdu málo :( ()

O´Neill

Sledováno v rámci školy, jinak bych si podobný film pravděpodobně nepustil. Nadruhou stranu se jedná o velice slušně zfilmované rodinné drama. Dobře zvolená hudba, námět i herci. ()

Crawler-D

Roman Polanski ztvárnil Dickensův příběh velmi pěkně, možná až příliš. Kvůli jeho snaze o přístupnost pro všechny věkové kategorie se z jeho Olivera Twista stává stereotypní a nudná podívaná, v níž ale vyniká Ben Kingsley netypickou rolí. ()

DruidKarel

Určitě povedený film o malém chlapci, se kterým se osud nemazlil. Možná už ošuntělé téma, ale skvělé ztvárnění. I s neznámými herci (vyjma Bena Kingsleyho) se dá odvést kvalitní kus práce... ()

tomtomtoma

Přepsáno v březnu 2020. Oliver Twist je v rukách Romana Polanskiho zbaven dosti značné části tvarů a podstaty temnoty literární předlohy Charlese Dickense, je zjednodušen, nadlehčen a předložen dětskému publiku. Polanskiho Oliver Twist má výrazně stylizovanou vizuální podobu, odvrácená strana slávy a bída anglického devatenáctého století se zhmotnily z dobových obrazů v plastické představě atmosférické dokonalosti. Pozůstalost surových pohybů a myšlenek má zdůraznit ohavnost duše strany zla, nevinnost musí hledat své vykoupení v pevné víře a nezlomnosti ducha v bolestech a pokušení trýzně muk. Netřeba se pohoršovat, netřeba jásat, svůj účel to snad splní. Hlavním hrdinou Dickensovy filmové verze pro děti je Oliver Twist (Barney Clark), malý a nešťastný sirotek. Před zjevně nestydatou nespravedlností bigotně pokrytecké morálky venkova se nachází útočiště nevalné úrovně v bahně reality hlavního města a nových životních příležitostí. Osud si cynicky pohrává, aby nakonec nabízel spásu i hříšníkům skrze milosrdenství smrti. Světlo naděje ovšem neplápolá, ale prudce žhne a vypaluje. Důležitou postavou je Fagin (příjemný Ben Kingsley), přesvědčivě lichotící židovský vůdce bandy dětských zlodějů a přechovávač kradeného zboží. Laskavá šlechetnost usnadňuje udržení vůdcovské pozice. Významnou postavou zla je Bill Sykes (výhružný Jamie Foreman), zloděj a surový násilník se sadistickými sklony. Každý odpor, nebo i náznak možného nebezpečí musí být exemplárně potrestán a vymazán z přítomnosti. Hlavní ženskou postavou je Nancy (příjemná Leanne Rowe), Billova životní družka v bídnosti společně vedeného živobytí. Mateřské pudy tak doufají v naivní přesvědčení spásného rozuzlení bez zbytečně prolité vlastní krve. Výraznou postavou je pan Brownlow (příjemný Edward Hardwicke), důstojný, zámožný a velkodušný postarší obyvatel klidné londýnské čtvrti. Světlo naděje ani na malý okamžik nepřestává věřit v dobro člověka. K výraznějším postavám filmu patří také Jack Dawkins alias Artful Dodger (Harry Eden), pýcha Faginova zlodějského gangu a Oliverův uvaděč do reality londýnského života. Drzost je předpokladem k úspěchu. Z dalších rolí: věčně rozverně naladěný zlodějíček Toby Crackit (Mark Strong), laskavá Brownlowova hospodyně Bedwin (Frances Cuka), jeden ze šikovnějších Faginových svěřenců Charley Bates (Lewis Chase), smutnou tvář Olivera věcně využívající funebrák Sowerberry (Michael Heath), jeho zapškle krutá žena (Gillian Hanna), závistivý funebrákův učedník a spratek Noah Claypole (Chris Overton), nesoucitný správce sirotčince Bumble (Jeremy Swift), či vedoucí dětské dílny na rozplétání starých provazů (Andy de la Tour). Oliver Twist od Romana Polanskiho je určen především dětem, je zlehčen, je zjednodušen a dostal výrazně stylizovanou vizuální podobu. Stylové obrazy melancholie romantismu. ()

MarekT

K filmu jako takovému nenapíši nic, o tom, jak se mi líbil, vypovídá hodnocení, ale zde mě u celovečerního filmu asi nejvíce bilo do očí, jak čím dál více upadající dabingový průmysl kazí zážitek ze sledování (postavy nehodícími se hlasy a hroznými výkony působí na diváka úplně jinak). ()

zette

Polanski si vyhral s exteriery a dal celemu filmu slusnou atmosferu. Zcela urcite byla i trefa do cerneho obsazeni Barneye Clarka do hlavni role, ten byl vyborny. Hezky rodinny film, kteremu bych jen vytknul delsi stopaz a roztahanost deje. ()

Juto

Polanského verzia, aj keď je pekne zrealizovaná, je pomerne konvenčným stvárnením románu, ktorý sa pravdepodobne nebude počítať medzi jeho najlepšie filmy. 6/10 ()

emo

Tak toto je jedna z najslabších verzií akú som kedy videl. Polanski sa ukázal ako totálne neflexibilný režisér a svoj chladný, až dokumentarny štýl použil aj na túto látku. Pôsobí to ako pes na oko... Ďalším problémom je umelo naťahovaný a doplnený dej,následkom čoho film stráca tempo a jednoducho povedané nudí. Casting je taktiež katastrofálny a okrem Kingsleyho a Hardwickeho sa jedná o totálny prušvih. Predovšetkým detský predstavitelia sú neskutočne afektovaní a trápni. Leanova verzia je vskutku majstrovské dielo, a tak si ju radšej idem pozrieť znova a na tento trapas čo najrýchlejšie zabudnem... Nebyť hudby a výkonov Kingsleyho a Hardwickeho by som dal bez mihnutia oka **! ()

Deverant

Jen několik poznámek k titulní postavě. A postavě spíše jen titulární. Oliver je totiž jen prázdným prostorem, vakuem jež je pohybováno mezi opravdovými lidmi, jimiž ostatní postavy v drtivé většině jsou. Vzdává se jakéhokoli nároku na vlastní identitu a možnost autentického konání, je zcela pasivní a téměř vždy, i v případech kdy nemusí (kromě jeho útěku od rakváře, jež ale jen restituuje počáteční stav ztracennosti) přistupuje na pravidla hry daná někým jiným (dobře to ilustruje např. průběh loupeže v domě jeho dobrodince nebo závěrečný útěk po střechách, kdy Billův pes je nepoměrně aktivnějším činitelem). Opravdu je jen tou hezkou tváří o které mluví Fagin, a od které si tolik slibuje, za kterou už ale není žádné ego a žádná osobnost. ()

mortak

Film sice titulky odkazuje k rytinám, které doprovázely knihy devatenáctého století, ale točit film o chudobě a špíně tímto stylem mi připadá poněkud nešťastné (Oliver jde vstříc východu slunce apod). Scénář taky není žádná sláva, protože vybírá a krátí knihu stejným způsobem jako ty předešlé včetně muzikálu. Vůbec celé to připomíná divadelní představení, na které bez obav budou brát učitelky českého jazyka své žáky. ()