Rivali pod červeným slnkom

• Česko Rivalové pod rudým sluncem (viac)

Jaro 1871, japonský velvyslanec, doprovázený dvěma samuraji, jede v soukromém vagónu Transkontinentálního expresu na návštěvu k prezidentovi Spojených států, aby mu přivezl velmi cenný dar – samurajský meč nevyčíslitelné hodnoty. Do vlaku však nastoupili i členové bandy vedené desperáty Linkem a Gotchem. Zajímá je poštovní vůz, který převáží zlato, jež je střeženo vojenskou kavalérií. Zlato je uloupeno, ale jejich pozornosti neujde bohužel soukromý vagón. Jeden ze samurajů je zabit, cenný meč ukraden. Samuraj Kuroda má sedm dní na to, aby přinesl meč zpátky. Uprostřed Divokého západu stojí člověk, který žije a koná podle kodexu bušidó, zákona samurajů... Rudé slunce je western natočený v roce 1971 s mezinárodním obsazením. V hlavních rolích se vedle sebe objevil americký představitel tvrdých mužů Charles Bronson, legenda japonských filmů Toširó Mifune, francouzský herec Alain Delon a švýcarská herečka Ursula Andressová. Film byl natočen ve Španělsku britským režisérem Terencem Youngem. (Česká televize)

zelvopyr

Nečekaný crossover westernu se samurajským filmem, který vlastně velmi dobře sedí... neuvěřitelné obsazení třemi herci + jednou stárnoucí sexbombou, každý z nich byl v nějakém smyslu na absolutní špici... ale kupodivu mě naplno nedostal. Asi režie nebo slabý scénář nebo nevím... ()

3DD!3

Luxusní herecké obsazení v netradiční westernové putovačce. Cesta za císařovým mečem/ukradeným zlatem dělá z Mifuneho a Bronsona nedobrovolné parťáky v honbě za slizounským padouchem s tváří Alaina Delona a pozornému divákovi hned docvakne odkud opisovali tvůrci Tenkrát na východě. Humor je zde pravda cyničtější, ale hlášky jsou o to lepší. Pro někoho, kdo hrál Red Dead Redemption II je to jako návrat do starých pohodlných bot. Když budu dělat večeři já, budeš o hladu a budeš bita. ()

kitano

Westerny a samurajske filmy mam velmi rad. Su to zanre ktore maju mnoho spolocneho a velmi vyrazne sa navzajom obvplyvnovali. Preto film, kde sa tieto zanre fyzicky stretaju je pre mna logicky velmi lakavym objektom k preskumaniu:). Onym fyzickym spojenim je ustredna dvojica Bronson & Mifune. Obidvaja su hereckymi ikonami, ktore tvoria zelezne jadro toho, co nazyvame western, eastern. Bronson ako Harmonika, ci jeden zo Siedmych statocnych (dalsie krasne spojenie s Mifunem, ktory si zahral naopak v SIedmych samurajoch), Mifune ako ronin Sanjuro, ci postava v inych slavnych fimoch od Kurosawy, ci Kobayashiho. Red Sun je vsak western a ja som bol zvedavy, ci si Mifune so sebou prinesie aj nieco viac ako "len" nabrusenu katanu. A on si priniesol. Pribeh sa odohrava v dobe (1870) ked Japonsko malo obdobie vojen davno za sebou a otvorilo dvere zapadnej kulture. Samuraji, kedze to boli predovsetkym bojovnici, boli na pokraji zaniku. Kuroda (Mifune), je predstavitelom samuraja, v ktory pochadza z rodiny so 400-rocnou samurajskou tradiciou. Je preto prenho obrovskou ctou, ze teraz, v dobach mieru, dostal (zrejme poslednu) moznost sluzit svojmu panovi ako samuraj a to ako osobna straz japonskeho velvyslanca v amerike. Nevraviac o tom, ze je ukradnuty mec nevycislitelnej hodnoty, ktory mal sluzit ako dar pre americkeho prezidenta. Kuroda tak svoje poslanie navratit mec do siedmych dni berie smrtelne vazne (ak sa mu to nepodari je nuteny spachat seppuku). Tema "samurajov bez prace", bola skvelo spracovana v Kobayashiho Vzpoure (opat Mifune). Takze postava samuraja na zapade ani nemohla dopadnut lepsie, naviac Mifuneho vykon je vramci moznosti filmu naozaj priznacny. Bronson stvarnil cynickeho, no dobrosrdecneho banditu, ktory po ranu, vystrel, ci suchu hlasku nechodi daleko a spolu s Mifunem stvarnili podarenu dvojku. Kedze su zhodou okolnosti prinuteny spolupracovat, casto krat sa dostvaju do zaujimavych konfliktov, v ktorych hra ulohu rozdielnost kutur a ich odlisne motivacie. Klape im to vsak velmi dobre :) (vobec ich prva konfrontacia je naozaj kuzelna) . Paradne su obsadene aj ostatne postavy, ci uz je to slizky francuzky elegan Delon, alebo samopasna Ursula Andress. Red Sun je vsak nakoniec klasickym buddy westernom so zavanom exotiky a spominane detaily az tak podstatne na dej nevplyvaju, kedze sa to aj tak toci hlavne okolo ukranuteho zlata. Je vsak filmom neodskriepitelne zabavnym, vtipnym, skvelo obsadenym a s poctivym pristupom po vsetkych strankach. (8.3/10) ()

sud

Výtečný, ale bohužel málo známý a nedoceňovaný western. Je to velice netradiční žánrová podívaná plná napětí, akce, dobrodružství a romantiky. Samuraje na divokém západě a jeho souboj s indiánem v jiném westernu myslím neuvidíte. Herecký ansámbl je bezchybný - Charles Bronson je drsňák k pohledání (podle mě jedna z jeho nejlepších rolí), Ursula Andress je neodolatelně krásná, Toshiro Mifune je Bronson na japonský způsob :-) a hezounek Alain Delon tentokrát v záporné roli. Podobný western neuvidíte. 96%. ()

Falko

Ani si nepamätam western, v ktorom by som videl tolko roznych narodnosti. Francuz Alain Delon v ulohe zaporaka, American Charles Bronson, Japonec Toshiro Mifune, ktoreho poznam hlavne z filmov Akira Kurosawu, Svajciarka Ursula Andress a vo filme sa objavilo i par Indianov. Pribeh bol jednoduchy, nebol nudny, zabavny bol pre mna nepriatelsky vztah medzi Bronsonom a Mifuneom, avsak pre mna bolo najprv nepochopitelne, preco ho Bronson hned pri prvej prilezitosti nezabil, ale to by sa potom film uberal asi nudnym smerom. Takze vdaka hviezdnemu obsadeniu sa oplati tento film vidiet a pre fanusikov westernov by to mohla byt filmova lahodka... 19.03.2010 _______ Charles Bronson - (Link Stuart) +++ Toshiro Mifune - (Kuroda Jubie) +++ Ursula Andress - (Cristina) +++ Alain Delon - (Gauche) +++ Capucine - (Pepita) +++ Barta Barri - (Paco) +++ Gianna Medici - (Miguel) +++ Hudba: Maurice Jarre +++ ()

D.Moore

Ideální věc pro všechny, kteří mají rádi westerny, ale klasická témata je už nebaví a rádi by si žánr zpestřili něčím neobvyklým. A neobvyklé, to Rudé slunce rozhodně je. Ukecaný (ne moc, nebojte) Bronson se táhne pouští se zamračeným Mifunem a sledují záporáka Delona. Jeden kvůli ukradenému lupu a odplatě, druhý kvůli ukradenému meči a naplnění samurajského kodexu. Spolu s Youngovou režií, výbornými (nejen akčními) scénami kovboj + samuraj, japonským duchovnem a Jarreho hudbou vytváří tenhle zdánlivě prostý příběh jeden z nejzajímavějších westernů, jaký jsem viděl, a který se může chlubit tím, že má něco, co ostatní ne: Myšlenku.__P.S. Jen ta Ursula Andress byla otravná až hanba.__P.P.S.: Finální scéna s indiány a bojem proti nim je bezchybná. ()

gogo76

"Revolver, meč?...Smrť je iba smrť..."Super hviezdne obsadenie a spojenie západnej a východnej kultúry sľubuje zaujímavé dobrodružstvo. To nakoniec i dostaneme a na cestu za pomstou, peniazmi a zlom, ktoré stelesňuje A. Delon sa vydávajú Ch. Bronson a T. Mifune. Neskôr sa k nim pridáva dlhonohá a pôvabná U. Andress. Ich vzájomná cesta je nechcená, vynútená, ale o to silnejšie priateľstvo sa medzi nimi postupne buduje. O ceste k nemu (a peniazmi!) je tento film. Humor, ktorý je postavený predovšetkým na odlišnosti kultúr mi sedel. Čo je viac, revolver alebo meč? Kto je viac, samuraj alebo kovboj? 70%. ()

Amarcord_1

90% - Dokonale fungující splácanina se skvělou hudbou Maurice Jarrea. Zatraceně nebezpečný zlosyn Alain Delon, vtipný, lidský i drsný Charles Bronson, chladný, hrdý a elegantní Toshiro Mifune a strašně sexy Ursula Andress (v angličtině věru libozvučné příjmení fungující jako praktický imperativ!!!). Dostalo mě to jako malého mrňouse, dostává mě to i jako stárnoucího mrňouse. Nač ta zdejší přísnost? ()

pepo

S tym ultragenialnym castingom tu bolo namiesene na viac. Prvy bondovsky reziser je sikovny, ale chyba mu lahkost Hawksa, atmosfericnost Leoneho aj psychologia Manna. Velmi dobry western, no cely cas som sa nevedel zbavit pocitu, ze tomu nieco chyba. Ale kvoli ustrednemu hereckemu kvartetu sa to rozhodne oplati vidiet. 7/10 ()

Xmilden

Zajímavý a trošku netradiční western s nádechem orientu. Mezinárodnímu obsazení vládne skvělý Mifune, který svého samuraje na divokém západě nemohl prostě prodat lépe. Alain Delon v záporné roli se mockrát nezjeví. Ursula dokonale prodá své půvaby a při sledování Charlese Bronsona si divák vlastně jen uvědomí, že toho kromě Sedmi Statečných a Tenkrát na Západě spolu s tímto filmem více kvalitního westernům neposkytl. 70% ()

LiVentura

Jedná se o velice dobrý snímek s trochu nereálnějším podkladem, tedy scénářem, ale proč by ne.....ve filmech se dnes přeci dějí daleko horší scénáristická zvěrstva, já říkám, že chybka se tehdy, v dobách Kvality, mohla vloudit a mohli si ji autoři zcela jistě dovolit.....!!! ()

kinej

Tvůrcům se poměrně daří naroubovat samurajský film na western. Duo Bronson a Toshiro Mifune ani nepůsobí až zase tak moc křečovitě, jak by člověk čekal. Film je příjemně povrchně zábavný. Má výtečnou výpravu a tak se na něj dobře dívá. Herci určitě již odvedli lepší výkony v jiných filmech a zde tak prostě jenom standartně jsou. Jen Ursula Andress (nebu undress?) je zde asi spíš na ozdobu. Její naivní herecký projev se od Dr. No nijak nezměnil. ()

cheyene

Ve kterém jiném westernu má člověk možnost vidět konfrontaci indiánů se samurajem? Myslím, že v žádném. Vynikající čtveřice Charles Bronson, Toshiro Mifune, Alain Delon a Ursula Andress rozehrávají velmi příjemnou a zábavnou jízdu, která je poměrně originální svým nápadem a nakombinováním herců. Dávám jasné 4* ()

Boogeyman

Jakožto milovníku filmů z Divokého Západu, který zároveň chladně přijímá ty největší klasiky jako Leone a Wayne, je pro kovboje velmi těžké, aby se mi trefili do noty. Ovšem pokud zamíří skutečně správným směrem, mé nadšení z filmového zážitku bývá obrovské! A Rivalům se to povedlo na výbornou. Odlehčený western s absolutně šíleným, ale geniálním obsazením mě prostě okouzlil. ()

Madsbender

Čo si budeme hovoriť. Terence Young nijakým majstrom spaghetti westernu rozhodne nebol. Jeho žánrový príspevok je nanajvýš priemerný, kultúrne rozdiely vo filme povrchné a z nich ťažiaci humor plytký, postavy na báze klišé archetypov ploché a zápletka snáď ani nemôže byť obohranejšia, pokiaľ neberieme v úvahu prítomnosť samuraja na Divokom západe.. Kamera ani hudba neoslnia a skutočným klasikám nesiahajú ani po špičky jazdeckých čižiem. Je to ale problém? Ani v najmenšom. Celé to totiž stojí a padá na vzájomnom prechcávaní sa troch westernových karikatúr, ktoré charizmatická trojica Charles Bronson, Toširó Mifune a Alain Delon posúvajú na vyššiu úroveň. Popri nich sa dá preniesť sa so zdvihnutým obočím ponad logické kiksy a chyby ako náhodné zhmotnenie sa zbraní či jedla, ktoré so sebou predtým postavy zjavne nemali. Čiže áno, skutočne mi tentoraz stačí trocha streľby, sekania mečom a pohľad na odhalené prsia Ursuly Andress. Na nejakú objektivitu sa môžem vykašľať :-) Guilty pleasure ako hrom. 75% ()

Aky

Vyznívá to mnohem lépe, než by se podle anotace mohlo zdát. Spojení westernové a samurajské romantiky se podařilo opravdu docela organicky a nepůsobí tak zběsile, jak jsem na počátku předpokládal. Možná právě i pro tu úvodní skepsi jsem byl nakonec opravdu spokojený. Film pokorně ctí pravidla westernového žánru, což mu nedovoluje sklounzout do banalit, ke kterým námět svádí. S Bronsonem v ne úplně typické poloze chybujícího a smrtelného pistolníka je radost filmem projít. ()

Javert

Už dlouhou dobu jsem si nepustil žádný western a tak dnes padla volba na Red Sun. Byl jsem natěšen hlavně na ústřední trojici Bronson, Mifune, Delon a také na velice zručnou Youngovu režii, kterou jsem si velmi oblíbil u prvních bondovek nebo u Wait Until Dark. A výsledek? Inu, velice dobrý. Ale kdyby si celý film udržel spád a atmosféru první hodiny, bylo by to za jasných 5*. Bohužel poté se na scéně objevuje Ursula Andress, jejíž herecké kreace děj někdy až téměř neúnosně přibržďují. Vše ale zachraňuje tradičně "kůl" Toshiro Mifune s Bronsonem. Další výtky směřují k hudbě, která zní jak lehce pozměněné hlavní téma k Magnificent Seven a pak také k nemastnému, neslanému a hlavně rychle utnutému konci s Komanči a hlavním záporákem. I tak je to však nadmíru povedený western s příjemným nádechem Orientu a již zmíněnou skvělou hlavní trojicí. Páčilo se. 7,5 bodov. ()

Anderton

Keď vystúpil Toshiro Mmifune z vlaku a pozrel sa veľavravne na Charlesa Bronsona, tak som si povedal, že tu končí všetká sranda. Lenže ona naopak práve začala. Rivalské dusno spočiatku nahradzuje nadsázka, Mifune je tu tak trochu za slona v porceláne, aby sa v druhej polovici nakoniec film premenil na tú skutočnú drsnú záležitosť, na ktorú sme čakali. V celku priemerný film, ktorému ale pomáhajú herecké hviezdy. Je to ten typ filmu, kde si poviete, že vďaka nim je o triedu lepší, a nepýtate sa, prečo sa upísali niečomu tak priemernému. Dnes som videl dva filmy, vďaka ktorým som uvidel Michele Mercier a Ursulu Andress hore bez. Také šťastie nemá človek každý deň. ()

nascendi

Videl som mnoho vynikajúcich filmov s neznámymi hercami alebo dokonca nehercami. A porovnateľné množstvo priemerných až podpriemerných filmov so známymi alebo dokonca výbornými hercami. Soleil rouge patrí do druhej skupiny. Nečakal som žiadne zázraky a samozrejme som sa ich ani nedočkal. Dokonca nebol ani vtipný, len smiešny, chvíľami až trápny. Takže tri hviezdičky sú iba výrazom mojej veľkorysosti a zhovievavosti. Lebo hodnotiť film troma hviezdičkami podľa odhalených trojok Ursuly by bolo predsa len v mojom veku nepatričné. ()