Rivali pod červeným slnkom

• Česko Rivalové pod rudým sluncem (viac)

Jaro 1871, japonský velvyslanec, doprovázený dvěma samuraji, jede v soukromém vagónu Transkontinentálního expresu na návštěvu k prezidentovi Spojených států, aby mu přivezl velmi cenný dar – samurajský meč nevyčíslitelné hodnoty. Do vlaku však nastoupili i členové bandy vedené desperáty Linkem a Gotchem. Zajímá je poštovní vůz, který převáží zlato, jež je střeženo vojenskou kavalérií. Zlato je uloupeno, ale jejich pozornosti neujde bohužel soukromý vagón. Jeden ze samurajů je zabit, cenný meč ukraden. Samuraj Kuroda má sedm dní na to, aby přinesl meč zpátky. Uprostřed Divokého západu stojí člověk, který žije a koná podle kodexu bušidó, zákona samurajů... Rudé slunce je western natočený v roce 1971 s mezinárodním obsazením. V hlavních rolích se vedle sebe objevil americký představitel tvrdých mužů Charles Bronson, legenda japonských filmů Toširó Mifune, francouzský herec Alain Delon a švýcarská herečka Ursula Andressová. Film byl natočen ve Španělsku britským režisérem Terencem Youngem. (Česká televize)

Andronikos

Tak som práve dospel k poznaniu, že jeden z mne sympatických málo známych filmov nemohol nebyť inšpirovaný Rivalmi, už len s ohľadom na Mifuneho angažmá. - Prvoplánovému lákadlu v podobe odhaleného ženského hrudníka sa nevyhla ani jedna z týchto snímok, masovú bitku na záver nám taktiež naservírovali obe, azda len tie úmrtia boli v Rivaloch o čosi krvavejšie a početnejšie. A práve tento na úkor Komančov bezmála genocídny záver je prvou vecou, ktorá ma mrzí. K tomu je nutné pripočítať skutočnosť, že takmer všetky postavy mi boli tým či oným nesympatické, nielen Delonova, ale aj Bronsonova, Mifuneho, Andress atď. Dá sa to samozrejme brať tak, že scenárista výborne vystihol zložitosť dobových pomerov na divokom západe USA, ale príliš mi táto útecha nefunguje. Konfrontácia samurajskej mentality a pragmatického zmýšľania „správneho banditu“ Bronsona ma nezaujala, bola príliš schematická a vlastne púťová. A záver lacný (hoci pre mňa nie nepríjemne prekvapujúci, čo sa Mifuneho osudu týka). Námet sa mi ale principiálne pozdáva; keby to malo trochu lepší scenár či možno iné herecké obsadenie (kacírska myšlienka, uznávam) a keby som predtým nevidel vyššie zmienený neskorší pendant, asi by som sa zahrával s hodnotením vyšším. ()

Rathalos

Vyborny,no menej znamy a nedoceneny western s medzinarodnym hereckym obsadenim,ktory vynika nielen tym,ale aj dobrym pribehom ci hudbou a vykresluje dokonale Divoky zapad...:-) ()

Cruchot

Drsoň Bronson, samuraj Mifune, padouch Delon a bondgirl Andress v jednom filmu a ono to skvěle funguje. Pohodový film, jehož atmosféru kazí snad jen nevýrazná hudba. ()

PavelZava

V první fázi honby za Gauchem (A.Delon) odpovídá Kuroda (K) Linkovi téměř jako Chuck Norris . “Taky občas musíš spát!“ K:“Už jsem se vyspal!“ “Vážně a kdy ?“ K:“Při chůzi.“ Odejmout škrtící smyčku z krku Cristiny (U.Andress) je rozhodně bezpečnější odstřelit koltem než uříznout nožem, to musí každý pochopit hned . Drsný závěr v boji s Komanči. Rudé slunce je možná symbolickým spojením divokého západu a dálného východu (Japonsko má rudé slunce na vlajce). Western nebo Eastern(nebo jak?), dá se vidět . ()

levente

Spousta předmětů, spousta tváří, spousta krajiny, spousta chtění přinést divákovi exotiku. To obvykle filmy dělají. Jenže tenhle je upocený. Tolik chce, až je mi to protivné. Závěrečné scény s Komanči jsou už vyloženě trapné. ()

Schlierkamp

Koprodukční francouzsko-italsko-španělský western známý spíše zkráceně jako Rudé slunce s mezinárodním obsazením, v němž je bandity přepaden transkontinentální vlak vezoucí japonskou delegaci na návštěvu amerického prezidenta. Lupiči pod vedením Linka (Ch. Bronson) a Gotche (A. Delon) ukradnou vzácný samurajský meč, který měl japonský velvyslanec předat jako dar a velvyslancův doprovod Kuroda (T. Mifune) se zaváže, že pokud tento hodnotný dar do týdne nepřiveze zpátky, spáchá harakiri. Mezitím dochází mezi lupiči ke vzpouře, Delon v elegantním oděvu přebírá vedení nad zločineckou tlupou a osamělý Bronson je pod trestem smrti donucen Mifunem, aby ho zavedl k držiteli meče a mohl ho získat zpět. Při této cestě se postupně oba muži sbližují, dochází ke konfrontaci obou kultur a Bronson je překvapen Japoncovým bojovým uměním. Pro snadnější nalezení Gotche, s kterým si chce pochopitelně i Link vyřídit své účty je unesena jako rukojmí Delonova milenka Cristina, živící se jako prostitutka ve vykřičeném domě. Cristina v podání nádherné Švýcarky U. Andress se snaží ze zajetí uprchnout a varovat svého milého, k čemuž využívá ženských zbraní a dokonce byly odhaleny v jedné scéně i její vnady. V závěru dochází k divoké přestřelce, kdy se musí Bronson, Mifune i Delon se zbytkem banditů bránit nájezdu indiánského kmene Komančů a teprve poté mohou obrátit zbraně proti sobě. V okamžiku, kdy se Mifune chystá ukončit Delonovi život, je francouzský elegán z nepochopitelných důvodů Bronsonem varován a stihne ještě japonského samuraje zastřelit. Bronson tak nepřímo připraví svého přítele o život, a toto počínání hlavního hrdiny jsem ani při nejlepší vůli nepochopil. Dobrodružný western od britského režiséra T. Younga shledávám jako nadprůměrnou podívanou, nejen kvůli neobyčejně zajímavému obsazení, ale i povedenému příběhu, který rozhodně nenudí. ()

Ladson

Nejsem velkym fanouskem westernu, ale u tohodle jsem se skvele bavil. Filmu nic nechybi. Napeti, vtip, krasna Ursula a skvely Toshiro. ()

Joski

Konečne som našiel Western, ktorý ukázal svoju podstatu inšpirácie a zároveň dáva malú poctu Easternu! O to viac ma teší, že toto "interkulturálne prepojenie" predstavujú práve najväčšie herecké ikony tohto žánru Charles Bronson a Toshiro Mifune:-) Alain Delon v úlohe "zákeráka" prekvapil a Ursula Andress sa za svoje línie nemusí hanbiť:)) Fim je spracovaný na celkom slušnej úrovni. Priaznivcov dobrého filmu dokonca pobaví a fanatikov westernu zrejme nesklame. ()

Lorge

Charles Bronson, Ursula Andress, Toshirô Mifune, Alain Delon - ti všichni v jednom filmu. Moje první reakce byla WTF?!?!?!?! Na konci filmu to bylo OMFG!! OMFG, které znamená solidní 4* ()

RajAthen

Tento western mi - na základě zjevných podobností - připomíná skopičinu s Jackie Chanem Tenkrát na východě. Zde se však příliš nenasmějete. Jakkoli děj není nic světoborného, bohatě stačil na to, aby poslední záběr s vysícím mečem měl zamýšlený dopad, a to je více, než obvykle od běžného westernu očekávám. Navíc zde také hraje menší roli, že tento snímek jsem vykoukával ještě na starých VHS, a to prosím vlastním její originál! ()

westman

Naprostá pecka mezi oči. Škoda že Bronson nehrál ve více evropských westernech, tady mu to seklo a řekl bych že je to jeho nejlepší zářez v daném žánru a nemohu si pomoct v evropě natočil své nejlepší snímky. Spolu s Delonem se sešli již ve snímku SBOHEM PŘÍTELI a tady kolem sebe vrství pořádnou kopu mrtvol do které přispěje švihem své katany i Mifune. Originální nápad a netradiční avšak univerzální proto za 5. ()

Acrobat

Červená horúčava z červeného slnka? Komunistický mexikánci na obzore? Nie, skvelý a pre western zrodený Bronson, málo priestorový Delon, Andress ako štetka a feudálny Japonec ako nadpozemské oživenie s nevierou. Príliš nedobrá farba krvi, prílišné množstvo cestovania a tým pádom cestovateľské nudné zábery, castingovo a takticky veľmi komický Komanči (ale tí Indiáni). Minca má však vždy a vždy len dve strany a na tej druhej (odvrátenej, privrátenej??) je veľa pozitív, ktoré síce vymenovať neviem, lebo jednoducho neviem, ktoré posúvajú zážitok z westernu do príjemných neutrálnych vôd dobre stráveného času. Dobrý nadhľad, situačne vierohodný humor, ale aj rizika smrti... (videné 05.10.2014, ČT2) ()

Inozuka

Parádní nápad natočit kombo japonských samurajských filmů a spaghetti westernů, avšak ne úplně dotažený... Rudé slunce jsem viděl několikrát a byl jsem na něj vždy natěšený, protože oba výše zmíněné žánry zbožňuji a mít je v jednom filmu je jako zavřít na noc psa do uzenářství. Přesto jsem vždy měl při závěrečných titulcích dojem, že to mohlo být sakra lepší. Chybí mi tam výraznější japonská linie, větší nesmluvavost, špína a asi i víc násilí. Zvláštní je role Charlese Bronsona, který je tady nezvykle ukecaný. Pohrávám si s myšlenkou, jak by to celé dopadlo, kdyby on i Mifune mluvili co nejméně a kdyby japonský samuraj vůbec neuměl anglicky. To by teprve byl mazec.... ()

Mik_e

Samuraj na Divokém západě? A proč ne! Když divák přistoupí na dost bizarní zápletku, dostane překvapivě kvalitní a zábavný western. Film prakticky nemá hluchá místa, a může se opřít o skvělé hvězdné trio Delon-Bronson-Mifune. ()

bearmeedek

V televizi jako Rudé slunce, na DVD zbytečně květnatý název Rivalové pod rudým sluncem. Francouzský western natočený ve Španělsku za účasti světových hvězd. Z dnešního pohledu je příběh celkem jednoduchý, ale má velké trumfy. Samuraj na divokém západě, silné herecké obsazení posbírané z tehdejšího světového katalogu a zcela odhalená ňadra Ursuly Andress. Nevzpomínám si, že bych ji takto viděl v některém jiném filmu. Milé překvapení. Francouzi se tenkrát specializovali na vkládání nahoty do svých filmů a určitě to byl jeden z malých důvodů, proč byly jejich filmy v dobách temna v našich kinech vyhledávány. Obsazení elegána Delona do role desperáta je také dost zajímavé. Kdybych film viděl před 44 roky, dal bych 100%, dnes dávám 69%. Howgh. ()

arinečka

V rámci žánru western mi to přijde jako výborný film,takže tomu dávám pět hvězd. Dost dobře nechápu, že se někdo mohl nudit :) ()

Belmondicek

Samuraj na Divokém západě, věc vskutku nevídaná! Bandité Link a Gotch přepadnou samuraji doprovázený vlak japonského vyslance na cestě do Washingtonu. Gotch podrazí Linka, sebere lup a samurajský meč, dárek pro prezidenta a uprchne. Link a samuraj Koroda, který musí meč znovu získat do sedmi dnů, jinak by přišel o čest, se vydají pátrat po zmizelém banditovi. Naleznou ho, ale musí k tomu použít jako rukojmí jeho přítelkyni. Charles Bronson zde podruhé spojil své síly s Alainem Delonem (netypicky jako hlavní záporák) a vytvořili tento netypický (francouzský?) western. K nim přibyl ještě slavný japonec, velmi dobrý Toshiro Mifune a první bondgirl Ursula Andress. Scénář má sice slabiny, ale Bronson to vynahrazuje obrovským charismatem a světe div se, nezvykle často se usmívá! Dabing čt má na Bronsona skvělého Aloise Švehlíka a na Delona netypicky Pavla Soukupa (moc se nehodí).  "Víš, co se mi na tobě líbí Linku? Čím seš starší, tím seš milejší!" ()