Za 2. světové války nejvyšší německé velení zřídilo speciální tábor, kam byli deportováni nejproblémovější zajatci spojeneckých armád. Velitel tábora plukovník von Luger upozorní seniora zajatých spojeneckých důstojníků kapitána Ramseye, že z tohoto tábora, který má nejtvrdší opatření proti útěku, se nikomu uniknout nepodaří. Ten však von Lugerovi připomene, že pokusit se o útěk ze zajetí je povinností každého správného důstojníka. A hned první den se tuto povinnost pokusí splnit hned několik čestných mužů. Neúspěšně. Velitel Barlett, jemuž se podařilo zorganizovat už několik útěků, proto navrhne Ramseymu neuvěřitelnou akci, při níž by z tábora zmizelo najednou dvě stě padesát zajatců. A tak se rozjedou dokonale utajené přípravy na největší útěk této války, v němž klíčovou roli hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski... (oficiálny text distribútora)

Tomatec

Na tenhle film jsem se hodně těšil, výborní herci a navíc útěkářské filmy mám rád. Chtěl bych vědět zda to mělo s realitou něco společného, připomínalo mě to skautskej tábor, kde si amíci s esesákama navzájem plnili bobříky odvahy. Měli tam asi neskutečnou pohodu, když mohli kopat 3 tunely, a furt pořádat porady o logistice, ale beru to. První půlka slabší, druhá krásný koncert. ()

JARDAHONDA

Jeden z nejdůvtipnějších a nejnapínavějších dobrodružných filmů všech dob. Velký útěk vznikl v mistrovské spolupráci režiséra Johna Sturgese, scénáristů Jamese Cllavela a W. R. Burnetta a skladatele Elmera Bernsteina. Velký útěk, natočený na motivy skutečných událostí, nabízí velkolepou zábavu, která "upoutá, napne i dojme" ()

MayB2

Vlastně mi docela vadí, jak dobře jsem se bavila – je to normální, půlku válečného snímku se usmívat od ucha k uchu, když to není komedie? Takže se mnou moc nehnula ani smrt Ivese, ani poprava – to bude ale asi i tím, že si tehdejší tvůrci ještě tak nepotrpěli na naturalismus takových scén. Na druhou stranu ten pozitivní duch je povznášející, ta neústupnost, nevzdávání se, kamarádství... Oblíbené postavy: Hilts 'The Cooler King', Danny 'Tunnel King', Hendley 'The Scrounger'. ()

Dann99

Nemyslím,že v zajateckom tábore bola až taká pohodička a všetko im vychádzalo až príliš ľahko,preto idem s bodmi trošku dolu.Pri tejto stopáži film nenudí aj vďaka hviezdnym hercom. ()

Yelistr

Nejměkčí filmoví náckové a ředitel věznice co jsem kdy viděl. Skoro se mi až nechce věřit, že by Gestapo nebo Luftwaffe nechávalo žít někoho kdo utekl víc jak 10x ze zajateckého tábora. Trochu mi nesedl ani soundtrack, který ubírá filmu na vážnosti. Každopádně skvělé herecké výkoný (hlavně Richard Attenborough a Steve McQueen) a realistický scénář, který vás nenechá až do konce tušit jak to s hrdiny dopadne, dělají z filmu napínavou podívanou. ()

radimhasalik

Chvílemi mi to přišlo jako komedie, případně snaha tvůrců o satiru. Němci mi přišli jako hodní kamarádi. Filmu vytýkám i nerealističnost. Souhlasím s komentujícími, že to vypadalo mnohem více jako pionýrský tábor. Film vůbec nevystihuje tehdejší krutost. Teprve konec je drsný. Kdyby to bylo pojato trochu jiným způsobem, mohl by to být skvělý film. Takto hodnotím třemi hvězdičkami. ()

Mil_haus

je to film podle skutecnych udalosti a mne by opravdu zajimal film o tom kde vezni sehnali material a vsechny propriety potrebny pro zavedeni utekovy tovarnicky za kterou by se nestydel ani henry ford. kdyz pominu spoustu "easy ziskanych propriet" ktery mi nedaj spat, je to jeden z nejlepsich valecnych filmu co kdo kdy natocil. bez debat jsem koukal a bavil se celou dobu, fandil utekarum a proklinal hlidace pokazdy kdyz to vypadalo ze na vsecko prijdou ()

HMJohnsony

Válečná pohádka! Dlouho jsem neviděl tak naivní válečný film. Snad nikdo nemůže věřit takovým poměrům v zajateckém táboře. Až na zábaly a vířivku to připomínalo lázně. Rád si dopřeji klasiky, ale toto bylo skutečně úsměvné. Doporučuji syrovější filmy například z ruské produkce. ()

maestrum

Rozporuplný film. Kde jinde vězni dostanou čokoládu, máslo, či dokonce foťák ? Nejmírumilovnější zajatecký tábor, jaký kdy byl ztvárněn. Naivní Němci, 17x pokus o útěk a přesto vězeň žije. Tak pojď, odsedíš si 14 dní na samotce a příště to můžeš zase zkusit. Jak říkám, je to celé takové rozporuplné až naivní. ()

loukonicek

Výborný film. Nemusím staré filmy, ale tento jsem na doporučení shlédla až do konce. A to s extrémně zatajeným dechem. Úsměvné scénky, super herecké výkony a pořádné napětí. Jediné z čeho mám husí kůži je, že je to podle skutečné události. Čest všem! ()

Pucmeloud

Těžko je mi uvěřit,že tvůrce takového westernu, jako bylo Sedm statečných, se stejně vynikající plejádou herců, dokáže o skutečném příběhu z války natočit takovou komedii a nazvat to dramatem...automaticky se nabízí paralela s Ouryho "Velkým flámem", což byla opravdu komedie a taky docela napínavá. Celé mi topřipadalo jako dobrodružná bojovka ze skautského tábora, kde vedoucí dělali úplně blbí němci s nekonečnou trpělivostí a shovívavostí k machrování a zábavám vždy vyleštěných frajírků s fešáckým úsměvem. Ty tři hvězdičky za výpravnou podívanou a oblíbené herce, víc nic. ()

tumpach

Krasnej bijak. Co na tom, ze postavy jsou spis figurky, u nichz se o nejaky psychologii nebo vyvoji neda mluvit. Co na tom ze si McQueen vyvzdoroval zbytecne moc prostoru, kterej ta postava z logiky deje nepotrebuje. Co na tom, ze hudba = jedna melodie furt dokola hrana. Proste skvelej bijak, pro kterej mam slabost. Zajimalo by me, jaky bylo nataceni pro D. Pleasence, kterej v podobnym lagru jako sestrelenej letec fakt sedel. ()

JanMarek

Nejlepší scénář napíše realita samotná. V tomhle příběhu není potřeba žádná klišovitá patetická blbost, žádné dojemné sáhodlouhé vylévání srdíček hlavních hrdinů, žádné super cool zpomalené záběry a ani žádný do příběhu uměle nacpaný zamilovaný vztah. Ne, nic z toho tam není, je to prostě o tom, o čem to má být - o největším a asi nejpropracovanějším útěku zajatých spojeneckých letců za druhé světové války a to se povedlo na výbornou. Mimochodem pokud se někomu bude zdát nereálné, že se celá věc neprovalila dříve, berte zřetel na to, že tento příběh se opravdu stal. ()

Hurikan_mdx

Skvěle zpracovaný příběh, plný humorných momentů podaných s kamennou tváří. Od pěti hvězd jej dělí jen konec, kterému trochu ubírá jeho reálná předloha. ()