Ostrieľaný major americkej armády má za úlohu vyslať za nepriateľské línie skupinu mužov, ktorí sú schopní všetkého, na samovražednú misiu. Jej účastníkmi sú tvrdí chlapi, ktorí boli odsúdení na smrť, alebo na dlhoročné tresty. Ich úlohou je pozabíjať nemeckých generálov na prísne stráženom zámku vo Francúzsku... (RTVS)

Sdoom

Možná bych měl co vytknout, kdybych chtěl, ale já nechci. Tuhle grupu odsouzenců a ztroskotanců si prostě člověk nemůže nezamilovat, obzvlášť když jim šéfuje takovej sympaťák a frajer jako Lee Marvin. A závěrečná akce je lahůdková. ()

kenkaku

Tucet špinavců je prakticky dle mých měřítek jeden z nejlepších válečných filmů co byl natočen. Perfektní herecké obsazení s velkým počtem "provařených tváří", zajímavým dějem (polovina výcvik, polovina akce), spoustou vtipných momentů a (s ohledem že z toho tuctu jich finální akci moc nepřežije) i celkem vyváženě uvěřitelnou akci. ()

Firebug

Výborný mix vězeňského dramatu (ty já můžu) a válečného snímku s prostředí tréningového tábora (ty taky žeru :-). Skvěle se povedlo vykreslit dvanáctku odsouzenců jako fungující tým, kde většina postav má své místo. Nejde tedy o hromadu bezejmenných tváří na zaplnění prostoru. Jistěže tu je pár nosných charakterů, ale vzájemná interakce s ostatními je zvládnuta na výbornou. Má to spád, napětí a vtip. Nejslabším článkem je bohužel finální akce, ať už se to týká zpracování (ale zavděčte se někomu, kdo viděl vojína Ryana a Band of Brothers), či celkovému vyznění. Není to čistých 5*, ale já už se strašně dlouho u sledování filmu tak nebavil! ()

SG-1

"Jelikož předpokládám, že jsme tady, abychom válku vyhráli,nemá asi cenu tady zveřejňovat, že jeden z mužů, pro kterého pracujeme, musí být naprostý šílenec." -major Reisman- ()

Arkanoid

„Very short on discipline.“ London, 1944. Major hraný Leem Marvinom opäť v postave chlapáckeho chlapa so zásadami na príkaz vyberá 12 odsúdených vojakov a ide s nimi na smelú misiu do tyla nepriateľa. V Johnovi Cassavatesovi vidno hajzla, čo by ženy znásilnil a bodol od chrbta. Tu som spokojný. George Kennedy tu nehrá zločinca, rozumného vojaka dodržiavajúceho príkazy však hrá dobre. Donald Sutherland tu jednoznačne vyzerá ako mladé ucho a je zločincom, ktorý vyzerá ako psychopat, ale dajú sa z neho robiť žarty. Charles Bronson vyzerá aj ako zločinec čestne a spoľahlivo. Teddy Savalas ako čistý hajzel. Robert Ryan je tu do počtu. Príbeh prechádza klasickými klišé, ktoré sa dajú dobre využiť, ak sú tvorcovia zruční. Ideme cez budovanie rešpektu (nejako mi tam chýba krv a kamera v drsnej scéne uhla nabok), rozprávanie sa s jednotlivými členmi samostatne a ich motivovanie, výcvik, jednota a akcia. Čo je ale problémom? Žiadny osobný prístup mimo fungovania jednotky tu nie je. Hrdinom nie je dopriaty žiadny čas navyše si diváka získať, ani ich nerozvíja žiadny iný rozmer okrem ich reagovania v akcii. Logický lapsus: prečo nikto z infiltrovaných nevie poriadne po nemecky? Wladislav vie len málo. Béčko, ktorého téme emočný rozmer pridal až Tarantino v Inglorious Basterds.. „I’m not very interested in embroidery, only results.“ –„Look you littel bastard, either you march or I’ll beat your brains out.“ „If you do, you dont know Victor Franko.“ –„The only way to stop him was to shoot him. Anohow, he had it coming.“ „Yeah. But you only made one mistake, huh? Guard. You let somebody see you do it.“ –„It’s all right. The gentleman from the South made some kind of inquiries about the dining arrangements. He and his colleagues are discussing the place card settings.“ „Slipped on a bar of soap, huh?“ –„Now, which one of you guys would like to stick this in the major?“ „Well, major, if it’s gonna help the war effort...“ –„I’m going to say a word, and you come back at me as fast as you can with whatever comes to your mind. For instance, if I were to say „hapiness,“ you might say „children.“ „I wouldn’t say that.“ -„They’re very pretty, colonel. Very pretty. But can they fight?“ „Yes, sir.“ „I hope youre right. Where are you from, son?“ „Madison City, Missouri, sir.“ „Never heard of it.“ –„I owe you an apalogy, colonel. I always thought that you were a cold, unimaginative, tightlipped officer. But you’re really quite emotional, aren’t you?“ –„Major Reisman‘s compliments, sir.“ Jazykové okienko: cracker; Kraut; on the double; dog tag; 4F. ()

klúčik

V prvom rade dobré obsadenie. Hrajú tu obrovské americké hviezdy. Tento film spustil aj mnoho pokračovaní či už tohto filmu alebo podobných, ale ani jeden sa nevyrovnal tomuto. Je to dnes už klasické dobrodružné dielo.....80%. ()

Nassau

V poslední době jsem viděl 2 válečné filmy, které předchází jejich pověst. Kromě Dirty Dozen také Full Metal Jacket od Kubricka. Válečné filmy mám hodně rád, ale oba mě svým způsobem zklamaly. U Dirty Dozen jsem se místy až nepříjemně nudil a to jsem po předchozích očekáváních jednoduše nečekal. Lee Marvin je samozřejmě vynikající, stejně jako Charles Bronson, ale film neutáhnou ani taková esa. Bohužel. (65%) ()

zencitizen

Je to zjevně film posedlý psychoanalýzou. Od počátečních asociačních testů až po tíživý horečnatý sen v podobě obléhaní nacistického zámku. Ne nadarmo také končí probuzením Lee Marvina a Bronsona. Celý film je totiž jedno velké a traumatické majorovo snění z bezmoci nemocničního lůžka. Všechno je v příběhu jaksi nepatřičné a neladící. Jednotku netvoří skuteční vojáci, ale násilníci - od těch obyčejných až po ty sexuální. Co může být traumatičtějšího pro vojákovu mysl než jednotka složená z takovýchto individuií? Korunu tomu všemu nasazuje právě sexuální vražda v komnatách zámku a "genocidní" způsob odstranění německých důstojníků a jejich paniček. Podivný, znepokojivý film, který válečnému žánru naszuje gombrowiczovsky podvratnou "držku". To není válečný film, to je rukavice vmetená tomuhle žánru do tváře. ()

Zagros

Tucet špinavců, jak už název napovídá, jsou válečným filmem o válečných hrdinech tak trochu jinak. Není to příběh žádných udatných a vzorných vojáků. Naopak je to sbírka různých odsouzenců, která dostane prostřednictvím sebevražedné mise druhou šanci. Film má především výborně napsané postavy, které jsou také skvěle obsazeny a zahrány. Velkorysá délka má v tomto případě smysl. To nejlepší z filmu je totiž právě jejich postupné poznávání a vytvoření vzájemného vztahu během výcviku. Vyvrcholení filmu v podobě akce ve Francii nebylo špatné, ale zaujalo mě méně, než jsem čekal a také bych měl pár výhrad. Ale čert je vem, dávám solidní čtyři hvězdy. ()

Han22

Obrovská válečná klasika, která běžela asi 100* v televizi, ale do dnešního dne mě vždycky unikala. Byl jsem zvědavej jaký to bude no a Tucet špinavců je kupodivu klasický výcvikový armádní film, možná první který dal vzniknout spoustě klišé. Tak tu máme majora ostrého jako břitva, který je trnem v oku velení včetně nenáviděného konkurenta a který dostane za úkol z odsouzených kriminálníků vytvořit jednotku pro sebevražednou misi - zlikvidovat před Dnem D špičku německé generality na jednom zámečku. Kriminálníci jsou zloději, rváři, gauneři, "nespravedlivě odsouzení a jeden psychopatický vrah. Nikdo nespolupracuje, ale postupně se z nich stává tým, který s lehkostí několikrát zesměšní soupeře a i majorův vztah k nim se mění. Je to i přes stopáž svižné, vtipné, závěrečná akce je fantastická a ti herci! Mezi špinavci najdeme Savalase, Bronsona, Cassavetese, Sutherlanda, z generality to jistí Borgnine, Kennedy či Ryan a v hlavní roli úžasný Marvin. Bylo by to na 5* kdyby... SPOILER. Moralistický scénář nadiktoval, že kriminálníci nesmí přežít a tak se dokonalá akce mění v chaos, kde z naprosto nepravděpodobných míst vyskakují skopčáci a každej někoho oddělá... až z dvanáctky přežije jediný muž! S takovými konci můžou jít tvůrci do prdele, to prostě nesnáším a za tyhle zbytečné a odfláknuté úmrtí hvězdička dolů. I tak válečný film roku 1967. ()

Hopper

Herecké obsadenie je do značnej miery nevyrovnané, medzi hviezdami sú absolútne neznáme tváre, ale najlepší je aj tak psycho "Kojak". Klasický vojnový veľkofilm konca 60. rokov, s takmer trojhodinovou stopážou o sebevražednej misii a prípravách na ňu. Podobné spracovaním ako Veľký útek, D-day, Tora! Tora! Tora! alebo Patton, snáď s rozdielom fakty/fikcia, ale tieto filmy ja jasne môžem. ()

Slimak

Pěkný film o skupině k smrti odsouzených...kteří však ještě mohou posloužit dobré věci.K vykonání bojových úkolů hodící se spíše pro zločince nežli pro vojáčky s hladkou tváří. ()

Rssa

Popcorňák ze 60. let. Drsňácký Marvin řídí smečku nejhorších zločinců, zběhů a parchantů nejdříve ve výcvikovém táboře a pak i na sebevražedné misi. Uspěje? Rozhodně je u toho parádní zábava. 90 % ()

Merkin

Konečně snímek, který naplno ukazuje, že ani Američané nevedli válku tím čistě hrdinným způsobem(místo plynu použili granáty a místo propagandou zaslepenými fanatiky-bez vlastního úsudku-, poslali na jatka tu nejhorší spodinu, ovšem s jasnými mozky, která dobře chápe svou šanci, byť je jí armáda ukradená).Takže jsou si obě strany rovny, páni si myjí ruce nad činy poslušných oveček. Jinak skvělá atmosféra, díky záporným hrdinům a danému úkolu divákovi vlastně není nikoho líto(vždyť i z německé ženy nakonec udělali děvku, tak kdo by se o ní staral), takže perfektní pocit válečné bezcitnosti a krajnosti. ()

Teg

Zezačátku si možná budete připadat, že Tucet špinavců je jen další variace válečné akce ve stylu sedmé roty. Ono to tak zkraje i trochu vypadá. Hodně rychle vás ale z letargie probere odpálení podzemího bunkru plného žen, pomocí granátů a benzínu :) ()

Paity

Dnes už veliká válečná klasika popisující osud těch největších špinavců ve vojenské historii. Popsané věrně, bez příkras a rádoby hlášek. Takhle má vypadat válečný film. ()

Radim

Velice slušný válečný akčňák se skvělým obsazením. Hlavně Sutherland byl vynikající. Měl jsem jen trochu problém s nelogismy (jak mohli počítat při přepadení s tím autem u stráží?) a dobovým přehráváním (proč všichni zastřelení padají z oken?). ()

filipvrbik

JJ klasika.....ty já nemám rád,ale díky fantastickému obsazení hlavních rolí a vtipnému příběhu je to velmi dobrý film, snad jen škoda,že se svobody dožije tak málo "špinavců" 90% ()

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (viac)

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

07.05.2020

Akční fantasy hit Bright s Willem Smithem a Joelem Edgertonem zaznamenal na Netflixu při své premiéře velmi pozitivní divácké ohlasy, zároveň s tím se film těšil vysoké sledovanosti, nikoho tak… (viac)

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

10.01.2020

David Ayer (Sebevražedný oddíl, Patrola) je ten typ tvůrce, který má rád prsty ve více projektech najednou. Díky smlouvě s Warnery například mohl natočit dvojku Sebevražedného oddílu, tu ale nakonec… (viac)

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

17.12.2019

David Ayer hodlá poslat partu nejhorších kriminálníků na sebevražednou misi. Ne, nechystá další Suicide Squad, tu má momentálně v péči režisér James Gunn (Strážci galaxie). Ayer místo toho napíše a… (viac)