Vánoční koleda u Černé zmije

(TV film)
  • Veľká Británia Blackadder's Christmas Carol

Vánoční koleda Černé zmije byla natočena v roce 1988 jako vánoční speciál pro televizi BBC (poprvé vysílána 23.12.1988) a trvá 43 minut. Tentokrát se ocitáme v Londýně 19.století za vlády královny Viktorie, kde žije Ebenezer Černázmije - nejhodnější a nejštědřejší člověk v Londýně té doby.

Ebenezer Černázmije vlastní obchod s kníry a všemi je zneužíván pro svou dobrotu. Na Vánoce se s Baldrickem schází u štědrovečerní večeře, ale jsou stále vyrušováni známými a příbuznými, kteří stále něco chtějí. Mezitím se rozhodne královna Viktorie s princem Albertem tradičně obdarovat štědré lidi. Když se dovědí o Ebenezerovi a jeho dobrotě, jdou si ho vyzkoušet. Ale protože už Ebenezer všechny dárky rozdal, podaruje královnu s princem štědrovečerním krocanem a jde spát. V noci ho probudí Duch Vánoc, který obrací lidi k lepšímu. Když pozná Ebenezera chce odejít, ale Ebenezer se ho zeptá jakým způsobem dělá ze zlých lidí dobráky. Duch Vánoc Ebenezerovi vysvětlí, že zlým lidem ukáže výjevy z minulosti, kdy byli jejich zlí předci za své chování potrestáni - a jako příklad ukáže Ebenezerova předka Lorda Černou zmiji o Vánocích na dvoře královny Alžběty. Ale Ebenezer vidí, jak Lord Černázmije přechytračil kancléře královny Lorda Melchetta a stal se tak královniným favoritem. V dalším výjevu vidí, jak sluha Černá zmije okrade svého pána prince-regenta Jiřího o vánoční dary. Ebenezer je již téměř přesvědčen, že zlo se vyplácí a chce, aby mu Duch Vánoc ukázal budoucnost. Ten ale nechce a tak si to Ebenezer vyjeví sám. To co vidí Ebenezera šokuje: kdyby zůstal i nadále hodný, skončí jako Baldrickův otrok v suspenzoru. Ráno je z Ebenezera jiný člověk. Všechny, kterými byl využíván, usazuje svým sebevědomím a ironickými poznámkami. Odnese to i královna Viktorie, která Ebenezerovi přináší za jeho štědrovečerní dar 50 000 liber a titul baron. Ebenezer, který neví s kým má tu čest, urazí královnu i jejího manžela prince Alberta. Baldrick pak u oběda Ebenezerovi vysvětluje koho vlastně urazil a ukazuje na důkaz Ebenezerovi královskou pečeť. (gogos)

easaque

další přídavek k oblíbené sérii, která příjemně okoření vánoční čas. Jako samostatné dílko hodnotím docela vysoko 4 hvězdičkami a bere si z jednotlivých dílů to dobré a něco přidá i navrch. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

MarekT

Jelikož dnes máme Štědrý den, tak mi svérázné zpracování dickensovské klasiky nemohlo ujít. Rowan Atkinson jako Ebenezer Blackadder už poněkolikáté dokazuje, že Zmiják je jeho životní role. Dočkáme se také návratu do minulosti (druhá a třetí série) a budoucnosti. Prostě další povedená epizoda a mezník pro každého fanouška britských sitcomů, není důvod nedat pět hvězd. ()

vesper001

Jako každý člověk, jemuž se dostalo klasického vzdělání, znám vánoční Ebenezerovu story velmi dobře. Verzi se strýčkem Skrblíkem jsem uměla svého času skoro nazpaměť. Zmijácká parafráze se ovšem od ostatních poněkud liší. Ebenezer je takový dobrák, že by se pro bližní vykostil. Když jej navštíví vánoční duch, pohostí jej lomcovákem, a výsledek se brzy dostaví: přízrak je jako cep a ukáže rozespalému filantropovi neskutečné věci. A toho živé obrazy ze dvora královny Alžběty, prince George a jedné předaleké galaxie rychle vyléčí z rozdávačné mánie, vše se ve zlé obrátí a jeden vánoční antikýč je na světě. ()

otík

Další vynikající speciál, tentokrát k Vánocům. Příběhově je výborný. Nejdříve se seznámíme s velmi hodným, štědrým, naivním a přejícím vlastníkem obchodu Ebenezerem Černázmije. Jsou Vánoce, proto mnoho jeho známých a příbuzných využije jeho štědrosti a Černézmiji nezbude na konci dne nic než obchod a natvrdlý sluha. V noci Ebenezera navštíví Duch Vánoc a zavede jej ve snu za jeho předky, kteří rozhodně neoplývali dobrou, naopak byli to vychytralí, neotesaní a hlavně cokoli schopní boháči. Když mu pak Duch ukáže budoucnost po jeho dobrém nebo zlém životě, Černázmije neváho a po probuzení se z něj stává přesně onen nabubřelý, sprostý, sebestředný a lakomý obchodník. Jenže ouha, královna obcházející v převlečení domy jej přichází obdarovat pro jeho dřívější velkou dobrotu a štědrost. A tady se ukáže nová a zrádná tvář Ebenezera Černázmije. Zábavný, humorný a parádně vykreslený příběh. Super. ()

Radiq

Koleda koleda Zmijáne, co to neseš ve džbáně? Nejdřív mi to právě nesedělo, že by Blackadder mohl být i dobrák. Na štěstí se vše v dobré obrátilo, tím pádem tedy ve zlé. A to je ten pravej ksindl. Pravda, předzvěst budoucnosti mě trochu vylekala, ale Rowan Atkinson s dlouhou kudrnatou parukou je k nezaplacení. Je dobré tuto vánoční taškařici s flashbacky vidět, abych měl černozmijáckou filmografii kompletní, ale není to zas taková bomba, jak klasické série. Nezazlívám tomu nic, ale zůstanu jen na 4hv. ()

Wallas

Zajímavá variace na Blackaddera, tentokráte z Dickensovského Viktoriánského Londýna. Atkinson tu opět rozehrává svou postavu, tentokráte však s neobvyklými vlastnostmi a se zakončením jak má být. ()

filmmovier

Speciál k Černé zmiji je asi tím nejlepším příběhem. Vánoční atmosféra je zde dokonale zachycena a všichni herci opět excelují. Tentokrát sledujeme osudy Ebenezera, dalšího muže z rodu Černézmije. A je štědrý, hodný a ochotný. Tahle příjemna změna mi přišla dokonale vhod, stejně jako návštěva Hagrida za dvacet let. Jsou tu i tři nové příběhy - jeden ze druhé série s Melchettem, Chůvičkou a samozřejmě fenomenální královnou Alžbětou v podání Mirandy Richardson. Samozřejmě je zakončen výbornou pointou, stejně jako příběh z dob prince Regenta, takže uvidíme i excelujícího Hugha Laurieho. Poté je tu i příběh z budoucnosti.... Celý příběh vypráví o tom, že být zlým parchantem vlastně není tak špatné... Je tu většina postav, které jsme za celou zmijáckou epochu viděli a všichni samozřejmě neskutečně válí. Jsou tu i dokonalé vtipy a fory. Neskutečně k dobru je i luxusní stopáž celého příběhu. Všechny klady Černé zmije v jednom speciálu, všechno za co tenhle seriál miluji, tam je. Doporučuju. Zážitek na hodně dlouhou dobu. Jasných 100%. ()

Redswif

Jak se z hodného a štědrého Ebenezera Černézmije stane zlý a lakomý. To vše přes jednu noc za pomoci podnapilého ducha vánoc! Představí nám to jací byli předkové Ebenezera a jací budou jeho potomci. Pokud bude čít tak jak doposud nebo pokud bude žít život klamu. Pomsta je naprosto dokonála stejně jak Štědrý den ve společnosti "lidského zvratku" Baldricka. Herecká esa jako Atkinson a Laurie jen září. ()

noriaki

Vánoční koleda naruby, aneb občas se vyplatí být lidské hovado. A když člověk pochází z rodu Černých zmijí, tak je to i povinnost vůči předkům a potomkům. Ze čtyřech bonusů jde o ten nejkvalitnější a i když většinu času není nijak závratně vtipný, tak se vyrovná nejlepším dílům seriálu. ()

mcleod

Speciální díl o hodném Blackadderovi, který začíná být opravdu vtipný až ve chvíli, kdy se z něj stane klasická postava seriálu. Začátek a jednotlivé ukázky z historie jsou vcelku vtipné, budoucnost Blackadderů vtipná není snad vůbec. ()

latvar

Nejštědřejšího muže z celé Británie navštíví v noci duch Vánoc, který mu ukáže budoucnost. Pan Černázmije zjistí, že jeho život dopadne hrozně, když bude stále hodný, proto se po probuzení radikálně změní. 68% ()

kenkaku

Humbug! Humbug! Humbug Mr. Baldrick? Hned první věta a pecka... prostě bez angličtiny se to nedá (obzvlášť ten výjev ze vzdálené budoucnosti je masakr! :D) a díky té báječné myšlence "vizí" se dá prakticky cokoliv a je vyždímáno do maxima. Moc příjemná podívaná a povedená myšlenka tentokrát místo Edmunda navštívit Ebenezera Černázmije. ()

Zagros

Další jednohubka navíc k seriálu Černá zmije. Nebylo to vyloženě špatné i tohle dílko dokáže v některých scénách skvěle pobavit. Nicméně mně osobně vyloženě nesedl hodný Zmiják, působilo to na mě divně a pořád jsem čekal, kdy se něco stane. Stalo se, přesto podivný pocit zůstal. Rád jsem tenhle kousek viděl, v případě touhy po pořádném Zmijákovi si raději pustím opět původní seriál a nejlépe čtvrtou řadu. ()

wosho

Když je Černá zmije dobrák, moc mu to nesluší (je to fakt takový idiot). Když se pak nahlédne do minulosti, tak obě exkurze jsou jakoby nepoužité scénky u druhé i třetí série. Ale jakmile vidíme obě paralerní budoucnosti a následné procitnutí "zla" v dobrácké duši Černé zmije, je to *****zábava k popukání. ()

Prochy38

Jeden ze speciálů, který tak nějak rekapituluje všechny série prostřednictvím snů jediného dobrosrdečného BlackAddera. Ovšem vývoj jeho postava během dílu se pěkně vygraduje... Skvělé. Opět vynikající Atkonson i Robinson! Neztratilo to ani trochu kouzla původního seriálu. ()

TERRORDROME

Vianočný Zmijácky špeciál je vlastne klasický Dickensovský príbeh naruby. Dokonca aj samotný zmiják je tu spočiatku naruby, Ebenezer Čierna Zmija je ten najdobrosrdečnejší človek v prašivom Viktoriánskom Londýne a jeho nekonečná veľkorysosť spôsobí že na vianoce všetko rozdá rôznym vyžírkam a tučným sirotám a jemu tak zostane len Baldrickova smradľavá pančucha cez ktorú ani Santa živý neprejde. V noci ho potom navštívi duch Vianoc aby ho pochválil za jeho dobrotu a ukázal mu aký hajzli boli jeho predkovia. Uvidíme teda nové scénky z renesančného i Napoleonského obdobia kde Zmiják so všetkými kruto vyjebáva, plus scénu z budúcnosti s Baldrickom v kožených slipoch. Ebenezer si z toho vezme poučenie že ak bude ten najväčší skurvysyn na svete tak to jeho potomkovia dotiahnu až na vládcu celého vesmíru a preto neodkladne začne chrliť litre žlče na každé božie hoviadko čo sa mihne na obzore. Ani samotná kráľovná nezostane ušetrená - "sklapni ty buchta"! Skrátka sa vráti do normálu, tomu hovorím pointa! Dobrá práca. ()