Film je adaptací stejnojmenné ručníkové pentalogie od Douglase Noela Adamse, který je také autorem části scénáře. Vypráví o tom, že země musela být zničena, aby mohla být vybudována mezigalaktická dálnice. Její zánik přežije pouze jeden pozemšťan Arthur Dent (Martin Freeman). Ten se se svým mimozemským přítelem, který je zároveň redaktorem nejnakupovanější knihy jménem Stopařův průvodce galaxií (a byl na Zem vyslán, aby aktualizoval informace obsažené v této knize) vydá stopem do vesmíru. (oficiálny text distribútora)

cross

Knihu jsem nečetl, Douglase Adamse neznám, celý kult Stopaře jde jaksi mimo mě. Pravděpodobně kvůli tomu jsem se při filmu velice nudil a v půlce jsem ho definitivně ukončil a vypl. A to se mi nestalo už poměrně dlouho.... Ani vtipné, ani zábavné, jen neskutečně zmatené a nudné. A na tom nic nezmění ani poměrně zdařená realizace a kvalitní herci.... ()

czdmaso

Hodnocení by bylo asi nižší, kdych to nejprve četla. Leč nezatížena představou, úžasně jsem se bavila. On totiž stojí za uznání už ten pokus tohle veledílo zfilmovat ! Některé detaily (třeba RUČNÍK) jsem pochopila až po přečtení knížek. ()

-ELFKA-

Tak v prvom rade odporúčam prečítať si knihu, pretože nič vtipnejšie ste zaručene ešte nečítali. A druhá rada- nezabudnite si pri filme opakovať "DON´T PANIC!!" :-)) ()

mandlova

Jako fanynka knižní předlohy mám spoustu výhrad, ale tak to holt někdy bývá, že kniha není převedená úplně podle představ... Ale film po vizuální i herecké stránce (Sam Rockwell jako Zafod Beeblebrox je k sežrání, stejně tak Zooey jako Trillian) je hodně ujetý a tak to má být. 3* dostává za Forda Prefecta jako černocha (nejsem rasista, ale tohle není Ford a Mos Def mne zrovna nepřesvědčil), faktické chyby v ději, málo prostoru pro Marvina, sladkobolný konec (holt hollywood) a srovnání se s mnohem starší seriálovou verzí V.Británie, která sice neoplývá nádhernými triky jako film, ale je to věrná podoba knihy (rozhodně doporučuji porovnat, delší stopáž seriálu v porovnání se stopáží tohoto filmu za ten zážitek stojí). ()

Elrond88

80%, jsem překvapen některými velmi podivnými komentáři a velmi nízkými hodnocení některých uživatelů, knihu mám rád a myslím, že se film povedl ()

mcleod odpad!

Po úvodní, přiznejme si to, dost ubohé písničce s delfínama, se rozběhl vcelku dobrý film. Přestože se mi ve srovnání s výtvorem BBC víc líbil britský seriál, nebylo to vůbec špatné. Po krátké pauze, kterou jsem si dal uprostřed filmu, jsem však nedokázal pochopit, co se stalo. Najednou jsem se díval na úplně jiný film s trapnými fórky béčkové americké komedie a s příběhem, nad kterým zůstával rozum stát. Pro zajímavost: Stopařův průvodce po galaxii definuje Gartha Jenningse a jeho scénáristy jako "bandu nemyslících pitomců, co půjdou první ke zdi, až nastane revoluce" a v poznámce dodává, že vydavatelé hledají zájemce o místo dopisovatele v oboru filmové kritiky. Zvláštní je, že jisté vydání Galaktické encyklopedie, které k nám šťastnou náhodou propadlo časovou trhlinou z doby ode dneška za tisíc let, definuje Gartha Jenningse a jeho scénáristy jako "bandu nemyslících pitomců, co šli první ke zdi, když nastala revoluce." Seděl jsem a díval se jak przní moji nejoblíbenější knihu a nemohl s tím vůbec nic dělat. Jak si může někdo dovolit toto vydávat za Stopaře... tohle fakt nikdy nepochopím. Ještěže mám po ruce knihu s velkým uklidňujícím nápisem DON'T PANIC na obalu. ()

Puyi

Skvělá, ujetá komedie. Už jen za pojetí maniodepresivního robota (mimochodem, skvělý dubing Alana Rickmana) jsem věděl, že pod 3 hvězdy rozhodně nepůjdu. Film je zábavný a celkem svižný, stejnětak jsou velmi dobře napsané, vtipné postavy. :) Herecky skvěle obsazen a tak je zábava zaručena. Myslím, že by tento snímek měl mít trochu vyšší hodnocení než jakého zatím dosahuje. Pro mě jednoznačně za 4, ne-li i víc. :) ()

Koryntos

,, Co si počít, když jste v koncích a nemáte naději na záchranu, uvědomte si, jaké máte štěstí, že se Vám až doposud dařilo, nebo pokud se Vám doposud nedařilo, což je v této situaci pravděpodobné, uvědomte si, jaké máte štěstí, že Vaše trápení brzy skončí.“ Výborně zpracovaný snímek co se týká vizuální stránky postaviček Vogonů, maniodepresivního Marvina atd. Na pohled na mě velmi zapůsobilo sledovat výrobu planety na zakázku. Jinak bohužel pořád nemám srovnání s kultovní knihou, o které jsem tolik slyšela, ale pořád mi nějak nezbývá čásek si tuto pentalogii obstarat. Stopařova průvodce jsem slyšela také v mp3 verzi a vůbec to nebylo špatné. Někdy bych chtěla ochutnat Bakaliktický megacloumák. :oD ()

Killda

Pravá ulítlost se skvělou hereckou sestavou a uchylným humorem. Samozřejmě se z toho dalo vytřískat mnohem více, ale i tak mě to neskutečně bavilo. Často se u filmu nesměji, ale tady jsem se vyloženě řezal po celou dobu stopáže. ()

ghatos

Hodně dlouho jsem se tomu vyhýbal. K některým filmům se nemůžu dokopat, takže až díky nátlaku okolí se na to mrknu. Na to, že nejsem vůbec typologicky vhodný konzument pro Stopaře jsem poměrně spokojen. Jako celek je to někdy moc přiblblé a nesourodé, ale za to (většinou) vydařené vysvětlovačky a depresivní Marvin baví skvěle. Postava inteligentního, leč depresivního robota je miliónová :) . 58%. ()

Ravi

No, je fakt, že stopařův průvodce je mnohem větší ( ! ), když se čte, než když je potřeba vnímat i obraz. Ale i tak je film vynikajícně zmateným, ne vždy smysl dávajícím, nápady překypujícím, švihlým, legračně obskurním, sociálním, monotonně překvapujícím a žáhu chladícím zážitkem, až se divák musí párkrát pořádně od srdce zasmát. Jestli máte rádi humor filmu V kůži Johna Malkoviche, koukněte na Stopařova průvodce po galaxii. No, teď bych měl asi to samé připsat v komentáři tam ... ale to se mi nechce. Nic, jdu se podívat na galaktickou úřední desku, jestli jsem něco nezmeškal. 75% = 4/5 ()

Molir

Nekdo mozna nemusi prekousnout, ze film je tak ze 2/3 az 3/4 uplne o necem jinem nez knizka/radio/TV, pripadne ze nektere veci z nich jsou mirne prekroucene ;-) ale ja jsem se u toho pobavil hodne dobre :-)) a Vogoni jsou proste uzasna rasa :-) ()

prasacimor

V Cineme v recenzii odznela jedna veta, ktorá tento film asi najlepšie vystihuje: "Jak může být tolik zábavný film tak nudný?" no presne tak. ()

Jello Biafra

Knižnú predlohu považujem za vôbec najhumornejšiu knihu akú som kedy čítal. Film však v porovnaní s knihou po stránke humornej i príbehovej trochu zaostáva. Nutno však dodať že zadaptovať túto knihu bola veľmi náročná úloha. ()

Ironfood

Napoprvé jsem to ani nedokoukal a odsoudil k odpadu, vadil mi hlavně styl komiky Sama Rockwella. Napodruhé už jsem na něj byl psychicky připraven, takže byl můj dojem z filmu o něco lepší. Nicméně pořád žádný zázrak, v podstatě nejvtipnější je to v okamžicích, kdy vypravěč čte pasáže z knihy, to si ji rovnou můžu znovu přečíst sám. Bohužel jsem to měl s českým dabingem, takže jsem nemohl ocenit svého oblíbence Alana Rickmana v roli Marvina, nicméně bych řekl, že tam neměl zas až takový prostor, aby to celkové hodnocení nějak výrazněji vylepšilo. ()

Luksa

Je to šílený, zmatený, bezdějový bordel, který je občas docela vtipný, stejně ale za největší plus této taškařice považuji fakt, že mě zlákala přečíst si Adamsovy knížky. Díky za Marvina a jeho hlášky, bez něj by mé hodnocení bylo ještě o třídu horší. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (viac)