Kľúč

• Česko Klíč (viac)

Mladá ošetrovateľka Caroline Ellisová (Kate Hudsonová) dostane od svojich nových pacientov, postaršieho manželského páru Violet a Bena Devereauxovcov (Gena Rowlandsová, John Hurt), ktorý žije v starobylej a trochu spustnutej usadlosti v zapadnutom kúte Louisiany, zdanlivo obyčajný univerzálny kľúč. Veľmi zvláštne zvyky oboch starkých, husiu kožu naháňajúca atmosféra starého domu a celého okolia, to všetko podnecuje Carolininu fantáziu a zvedavosť. Univerzálny kľúč, ktorým môžete otvoriť všetky dvere v dome, jej umožní vydať sa na prieskum budovy. Na povale objaví tajnú miestnosť skrývajúcu desivé tajomstvá, ktoré možno navždy zmenia jej život, ak ju oň rovno nepripravia. Niektoré dvere by radšej mali zostať zamknuté... (TV JOJ)

raimi

Moc pěkně odvedený řemeslo, kde scénář drží pěkně pohromadě, a pomaloučku graduje až do skvostnýho závěru. Atmosférická jižanská gotika, která mě velice příjemně překvapila. Takhle si představuju dobrej mainstreamovej horor. ()

BloodyVamp

Atmosferický, dobře natočený thriller s geniální pointou, která je šokující a celý děj obrátí naruby (ovšem pointa není samoúčelná ani vykonstruovaná jako v mnoha "shyamalanovkách"). Ke skvělé atmosféře přispívá prostředí amerického jihu (hoodoo). Ze starší herecké generace potěší nevyzpytatelní John Hurt a Gena Rowlands, z té mladší Peter Sarsgaard, který je dnes k vidění snad všude. Hlavní hrdinka Kate Hudson je sice průměrná až běda, nicméně v každém záběru jí to sakra sekne. Hudba Edwarda Shearmura geniálně doluje napětí a je výrazná zejména v samotném závěru. Bát se sice nebudete, ani se nejedná o nic převratného, nicméně tento thriller si zaslouží vaši pozornost. 70%. ()

lestyna

Sice je tento horor už otřepané klišé,ale přesto mě v nějakých věcech příjemně překvapil.Hudba byla velmi povedená a hlavně ten konec má u mě největší plus,protože jsem takové rozuzlení opravdu nečekala.Místy jsou tam nějaké lekačky,ale ty jsou tam spíš zasazeny,aby se neřeklo.I když to nebyl ten nejúžasnější film z tohoto žánru,nebyl ani nejhorší. ()

kaylin

Za ten závěr dávám snímku alespoň ten průměr, protože je to přece jen zajímavé vyústění, i když se k němu tedy schyluje pěkně dlouho. Místy je to zbytečně roztahané, což tomu ubírá na atmosféře a staví se nakonec hlavně na tom, že jsou zde herecké výkony, které zážitek nekazí. Překvapivě to platí i o Kate Hudson, kterou jinak vůbec nemusím. ()

jajinka

Příjemné překvapení. Od tohohle filmu jsem ani nečekala, že bych byla napnutá, nebo překvapená závěrečnou pointou, ale opak se stal pravdou :-) Na horor tomu něco chybí (možná nějaká pěkná lekavá scéna), ale jako mrazivý thriller to stojí za shlédnutí.. ()

RAiken

Konečně novodobý horor, který si udržuje atmosféru strachu téměř od začátku do konce, respektive od první klíčové dírky až k té poslední. Společně s prvními krůčky po půdě domu, který žije, se s Kate Hudson ponoříte do zajímavé zápletky, která se pěkně plynule rozvine do více rovin, aby se nakonec spojila v jedno z nejlepších finále v dějinách hororu, který všechny dosud nevyjasněné střípky pěkně zalepí do jedné jednolité mozaiky. A jestli chcete někdy cestovat do New Orleans a přilehlých končin, pusťte si nejprve tento snímek, neboť by vás tamější atmosféra mohla "dostat". Močály, hoodoo, tajemný jazz a polorozpadlé slumy těchto jižních končin zkrátka nejsou pro každého. Jednoduše atmosféra jako hrom, kterou rozhodně nekazí Kate Hudson, ale určitě jí pomáhá charismatický John Hurt, jehož křečovité skřeky se vám rozlehnou po pokoji a nedají vám pokoj, dokud se nedozvíte, co vlastně ten klíč otevřel... ()

Desperado

Koktejl ANGEL HEARTu miešaný s CANDYMANom a štipkou KRUHu, výsledkom je vydarený mysteriózny thriller. Originalitu som tu síce nenašiel, ale veľmi dobrá atmosféra, hlavne v prvej polovici filmu, ma dostala a prekvapený som bol aj skvelými hereckými výkonmi, kde dominovalo "iskrenie" medzi Kate Hudson a Genou Rowlands. Kruger so Softleym dokázali, že sa dá natočiť napínavý horor aj bez zbytočných mrtvol a samoúčelnej krvi. P.S. Nechápem zaradenie filmu aj do žánru -Romantický-, lebo po nej tu niet ani stopy. ()

YURAyura

Velke prekvapeni ale spis napinak nez horror. Mohlo to byt kratsi a desivejsi a propracovanejsi, ale i tak mi to pripomnelo premyslive Bradburyho pribehy s Konci! Treba na to nekdo prijde a zacnou se konecne tocit poradne filmy ;]] ()

Damiel

80 % - Asi každého logicky napadne srovnávat Klíč s Kruhem. Lepší je to ale nedělat a přistoupit ke Klíči tak, jak je. Spíše než klasický horor je to totiž mysteriózní thriller. Režisérovi se podařilo výborným způsobem spojit otřepané klišé strašidelného domu s černou magií húdú, která dala příběhu zajímavý rozměr. Softley rozjíždí film pozvolna, v první polovině až přespříliš, což může odradit akcechtivé publikum. Drobné zrychlení expozice by proto neuškodilo, na růst napětí se totiž docela načekáte. Na druhou stranu, pozvolné budování atmosféry na bázi detailního vykreslení situace osamělosti domu i hrdinů slouží k tomu, že se divák do nálady lépe vžije a pochopí ji. Softley naštěstí omezil dnešní hororový nešvar – prostoduchý sled lekaček – a spolehl se na tradiční pojetí: originální kameru a detaily scénáře. Díky tomu všemu se s hlavní hrdinkou dokážeme ztotožnit (jindy bezbarvá Kate Hudson má tentokrát šťávu) a její jednání nepostrádá logiku. Co ovšem z Klíče udělalo nadprůměrný mysteriózní thriller, je jednoznačně jeho závěr. Pečlivě přichystané nitky se spletou do povedené pointy, přestože dlouhou dobu tušíte, „odkud vítr vane“. Důležité ovšem není kdo, ale jak. S pointou pak přijde to nejpůsobivější na celém filmu – zpětně vám dojde řada detailů, které jste předtím považovali jen za zbytečné zdržování děje. ()

PogoJoe

Tajemný dům na jihu USA s temnou minulostí, dva staří lidé, mladá ošetřovatelka a právník. Výborná atmosféra, skvělá kamera, solidní hudba a několik překvapení a zvratů navrch. Mně osobně film přišel celkem originální, svěží a zajímavý. Bavil jsem se a ani závěrečná pointa mě nezklamala. ()

Bones!

Nemůžu si pomoct, ale upřímně řečeno jsem se celkem nudil, atmosféra mě nijak zvlášť nevtáhla, přitom s tím nemívám u filmů tohoto žánru(horror) problémy...Kruh, to byla síla a tohle je proti tomu hodně slabý odvar, ani herecké výkony mě nijak zvlášť neoslovily ...Prostě příznačně řečeno:"Vejdi a neuškoď ", což se povedlo a tak není co řešit, prostě průměrná záležitost. Konec je sice celkem povedený, přesto se jeho efekt tak trochu minul účinkem... ()

salalala

Svým způsobem hodně zajímavý film, který spíš než k hororu, jak ho známe dnes, má blíž k temnému mysterióznímu thrilleru. Iain Softley upoutá hutnou a v dobrém slova smyslu nepříjemnou atmosférou, z níž je jasné, že v následujících minutách se nebudou dít úplně hezké věci. Pomáhá mu i lokace odlehlého místa a takřka dokonale vytvořená iluze naprosté samoty v kombinaci s postavami, které jsou od prvních chvil více, či méně divné. Až unikátní je, že nejde cestou lekaček, které tu nejsou vůbec, ale určité nejistoty a velkého očekávání, kdy se něco závažného stane. V poslední třetině ale z této koncepce trochu uhne a najednou servíruje klasickou naháněnou, v níž jde logika trochu stranou, naštěstí ale nikdy nesklouzne k laciné krvavé lázni a vyražďovačce. Samotná pointa je vesměs nečekaná, otázka ale je, zda je tak šokující, jak měla být a nepůsobí spíš překombinovaně, než cokoli jiného, nicméně ale dává smysl a přece jen příběh staví do jiného světla. Ze solidního obsazení stojí za zmínku velmi dobrá Kate Hudson, démonická Gena Rowlands i fenomenální John Hurt, který neřekne jedinou větu, ale pohledem prozradí všechno. The Skeleton Key je poměrně originální žánrovka, která je ale možná trochu překombinovaná a v určitých chvílích by pro ni méně bylo více. 60 % ()

Skip

Starý dům s děsivou historií, voodoo, duchové, prostě tak nějak normálka, co už tu párkrát bylo (hlavně ten dům je velmi oblíbený). Takže jsem jen čekal, jak se s tím hlavní hrdinka popasuje coby běžkyně do těch nejhorších únikových míst, jak jí půjde ječení a jak se hrdinně postavý proti všem. A musím říct, že to zvládla dobře, hezky se na ni dívalo a navíc se konala vcelku zajímavá pointa, kterou jsem teda fakt nečekal. ()

Dexter1

Kľúč je film s veľmi silnými negatívami, no so zopár pozoruhodnými pozitívami. K pozitívam patrí najmä skvelý soundtrack a remeselné hľadisko. Lenže budovanie hororovej atmosféry je za nula bodov a aj gradovanie deja sa pomerne vlečie a diváka vyložene nudí. Lenže najväčším prekvapením, a to dobrým, bol pre mňa záver, ktorý som nie až tak očakával a donútil ma zmeniť pôvodné 2* hodnotenie na 3*. ()

kajas

Nebetyčná hloupost. Vůbec jsem se nebála, hlavní hrdinka mi k srdci nepřirostla, některé situace jsem nepochopila. Zklamání. ()

Fanucci

Klíč není horor, spíš napínavý thriller a to od začátku do konce. A konec je na filmu to nejlepší - nic není jak se na první pohled zdá:-) Skvělý scénář a originální téma (hoodoo), kvůli kterému jsem se se zájmem podíval na všechny bonusy co jsem na DVD našel. Super! 90% ()

TheDon

Voo-doo people v Lujzijáně. Já tohle močálový creepy prostředí prostě žeru. Člověk pak vidí na každým stromě minimálně pověšenou čarodejnici nebo pár nezfetovanejch negrů bez kleští a letlampy. Papá Džastifáj je totiž pořádnej šaman a nějaký věšení své osoby nese velice statečně, ba dokonce nesmrtelně. Není to sice žádnej salemskej proces, nebo inkvizice mistra Torquemády, ale každopádně je to sympatický hororík s poměrně jednoduchým, ale hezkým rozuzlením. 60% P.s.: Káťa Hadsnová je docela štylo. ()