Seriál Daria je velice výstižné ztvárnění stupidity většiny žáků v amerických středních školách. Hlavní hrdinkou je introvertní intelektuálka Daria Morgendorfferová, která sice není oblíbená mezi svými spolužáky, avšak diváka spolehlivě rozesměje její suchý humor plný sarkasmu a ironie. (laserr)

Tom Riddle

Ač se prve objevila jako záškodník pro výtřžníky Beavise a Buttheada ze stejnojmenného seriálu, její kamenný projev a sarkastické hlášky jí vynesly vlastní spinoff. V něm dostala sucharka Daria po přestěhování z Highlands do Lawndale povrchní ségru Quinn, rodiče Jakea a Helen jak z jiné planety, za BFF stejně cynickou, byť mnohem společenštější Jane, a instantní crush na Janenina bratra, věčně zevlujícího kytaristu Trenta. Na nové střední se sice moc nezměnilo, Quinn je pořád včelí královnou, o společenském statusu rozhoduje móda, vkus a ochota se muchlovat ve šmajchlkabinetu s hvězdným atletem školy, když ale v centru příběhu stojí obrýlená hrdinka, není o kvalitní zábavu nouze, tím spíš, že jí doplňuje řada barvitých vedlejších figurek (Brittany, Kevin, Upchuck) a boží hudební podkres. 90% ()

GTS_PUNK

Daria patrí medzi kultové seriály televíznej stanice MTV z prelomu milénia, teda z dôb, keď bola MTV ešte stále hudobnou televíziou a zažívala svoje najlepšie roky. Americká popkultúra vládla svetu a MTV bola ideálnym kanálom pre jej "vývoz". Seriál, ktorý sa pôvodne vysielal v rozmedzí rokov 1997 až 2001, je preto z veľkej časti "nasiaknutý" práve atmosférou končiacich sa deväťdesiatych rokov, končiaceho sa dvadsiateho storočia a končiaceho sa tisícročia. Prostredie typickej americkej strednej školy je pre počin ideálnym miestom, ktorý divácka "cieľovka" v tom čase navštevovala, a Daria je zosobnením všetkých tých, ktorí nezapadali do šablóny mainstreamu. Atmosféru zo seriálu cítiť aj v súčasnosti (2022), vďaka čomu predstavuje veľmi príjemný "trip down the memory lane". Príbeh seriálu stavia najmä na jednotlivých epizódach, pričom akejsi dejovej nadväznosti sa divák dočká až v prípade záverečných dvoch sérií. Situačný humor, na ktorom stojí veľká časť seriálu, vychádza najmä z cynizmu a sarkazmu hlavnej postavy, ako aj zo správania mnohých stereotypne ladených vedľajších postáv (roztlieskavačka, quarterback, módny klub, rôzne typy učiteľov a podobne), ktoré sa tu objavujú. Hoci príbeh aj humor dokážu niekedy skutočne zaujať a pobaviť, mnohokrát ide skôr o priemerný počin, ktorému až prekvapivo nepomáha - skôr naopak - Dariin cynizmus a sarkazmus. Obzvlášť prvá séria je v tomto smere takmer až tragickým počinom, takmer až odradzujúcim sledovať nasledujúce štyri série. Hoci tie sú o čosi lepšie, v žiadnom prípade nedokážu prekonať hranicu priemernosti v žiadnej z rovín, teda ani príbehom, ani humorom, ani postavami, respektíve čímkoľvek iným. Dvakrát atraktívna nie je ani animácia, ktorá prakticky naprieč celým seriálom pôsobí lacno. Daria síce svojím spôsobom patrí medzi kultové diela z dielne MTV, ale ako samostatný celok ide o nanajvýš priemerný tínedžersko-stredoškolsky ladený seriál. V nevýraznom príbehu a s často plochým humorom nie je dokonca Daria vo vlastnom seriáli ani tou najzaujímavejšou, respektíve najzábavnejšou postavou. Tou je jednoznačne jej otec Jake Morgendorffer. V epizódach často najviac diváka pobavia upútavky na fiktívnu reláciu "Sick Sad World". ()

hellstruck

I'm too smart and sensitive to live in a world like ours. Ještě v těch patnácti bych pravděpodobně dala plný počet, ale teď už si na Dariu připadám stará (je mi 20:)) ). Jednak je to šíleně nadabované, všichni dabéři mluví naprosto monotónně (jak v originálním tak českém znění) a především se mi nezamlouvá ta jednoduchá, lacině vyhlížející animace. To by se dalo odpustit, kdyby alespoň Daria nebyla tak prvoplánová pozérka povznesená nad všechny ostatní, pokaždé s nějakou ironickou poznámkou v rukávu. Takovéhle "outsidery" mám sice ráda, ale tady to působí až moc vynuceně, prostě rádoby "cool". Ani v těch amerických středních školách nejsou studenti takhle tupí, každopádně se jedná o úsměvnou přeháňku. Mezi všemi ostatními "pohádkami" to určitě vyčnívá a s Dariou se kdekdo ztotožní, ať už z mylného dojmu, že "jsem taky takhle chytrý" anebo jednoduše kvůli sympatiím s loosery - tak to má tedy úspěch zaručený. No,jako oddychovka fajn, jen toho nesmí být moc naráz :-) Každopádně hlášky Dariy nebo ještě lepší Jane jsou někdy opravdu pravdivé a trefné. ()

Gismo.kv

Mezi seriály SuperMaxu byly občas i ty velmi kvalitní, Daria patřila právě mezi ně. Daria je sice na první pohled nudné děvče, ale její schopnost říct nějakou sarkastickou poznámku za každé situace mě nedokázalo od seriálu odtrhnout ani nyní, kdy jsem se k němu díky internetu vrátil. Nesmím samozřejmě zapomenout ani na velmi kvalitní český dabing... ()

MCZ

Daria je pro mě opravdu velkým překvapením. Tedy měl jsem reference, že je to dobré, jen jsem netušil, že až tak moc. Vizuální stránkou dík absenci vyhraněnější stylizovanosti asi nikoho neohromí, ale vypadá hezky a především zbytečně neupoutává pozornost od toho nejpostatnějšího - děje. Takové pojetí postav, kde si oblíbíte i toho největšího idiota, se jen tak nevidí, koncepce je mimochodem i skvělou protiváhou vůči všem hraným teenage filmům/seriálům, kde jsou ve středu pozornosti ty nejobyčenější (=v kolektivu nejpopulárnější) figurky... Taktéž naprosto nesrovnatelné se současnými one-man show seriály/sitcomy, jelikož i přestože hlavní hrdinkou je vždy Daria, která by mimochodem svým ostrovtipem mohla soutěžit i s Černou zmijí, ostatní postavy baví stejně, tedy úměrně svému prostoru "na place". Ať už se totiž jedná o nekonformní Jane, povrchní sestru Quinn či rovnou celý Fashion Club, otce s těžkými komplexy z dětství, kariéristickou matku, kapelu Mystik Spiral nebo kohokoli jiného, vždy je radost počínání postav sledovat a přestože stále ve sféře nadsázky a absurdid, mnohé charaktery mi přijdou tak nějak mnohem lidštější než jejich hrané protějšky. K tomu naprosto pohodová atmosféra a kopec - co kopec, hora! - párádních hlášek. Supercute. Vybrané pamětihodnosti: The Teachings of Don Jake, Pierce Me, Speedtrapped, The F Word, Art Burn. 9/10 ()

• Poslední díl seriálu, "Boxing Daria", byl napsán, aby zakončil seriál. MTV ale tvůrcům nabídla ještě jednu šesti až sedmidílnou řadu, a po usilovném naléhání fanoušků Glenn Eichler souhlasil s kompromisem, místo nové série zakončil celý seriál 90-minutovým filmem s názvem Is It College Yet?. (Tom Riddle)