Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Sefilis

Podle mě nejlepší film ze série (zatím, Odkaz ještě nevyšel, ale i tak myslím, že nepřekoná ani jeden z doposud natočených dílů). Damona mám velmi rád a myslím, že se do role Bourna hodí více než Brad Pitt. Napětí, akce, prožití s hrdinou. Filmu také hodně pomohla průměrná doba záběru, hlavně v akčních scénách. Napětí a prožívání akce jsou tak ještě větší, jak když se na bitku díváme půl minuty z jedné strany. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Ano, i díky Mattovi. ()

woody.birch

"Tak trochu jiná bondovka". Zatímco ale filmy s agentem 007 začínají ztrácet dech a všechno dohánějí množstvím výbuchů střelby a krve, tady je to jinak. Od prvních minut skvěle udělaný film (podle skvělé předlohy - jak jinak). S původními bondovkami film sdílí jeden podstatný rys. Všechno jde kupředu tak rychle, že si ani nestíháte všimnout nějaké té nelogičnosti. Přesto všechno má každá scéna svoje místo a posouvá děj o kus dál. ()

corrimson

Skvělý špionážní thriller, sice supertajný agent z ne až tak košer vládního projektu není zrovna originální námět, zvlášť když se k tomu jako přívažek přidá i "Bournegirl", ale to vůbec nebrání v tom si film náležitě užít. Bourne zde ještě není vykreslen jako naprosto nezničitelná mašina, ve kterou se postupně proměňuje v pokračováních a "hony na lišku" jsou ještě zastoupeny v rozumné míře. ()

Pavlinka86

Tenhle film mi hodně dlouho unikal, nicméně po shlédnutí jedničky jsem takřka okamžitě sjela i další dvě pokračování a byla jsem nadšená. Hned od začátku mám pocit, že jsem v tom s ním, cítím s ním strach, bezmoc a touhu zjistit, co se vlastně stalo. Film mě dokonale vtáhnul a i po tom, co se ukáže, kým byl Jason Bourne, zůstávám na jeho straně a odpouštím mu všechna ta auta zdevastovaná při dokonale napínavých honičkách v ulicích nejznámějších metropolí (a tvůrcům odpustím dokonce i scénu "průlet schodištěm na matraci z agenta"). Při prvních tónech "Extreme Ways" od Mobyho se rozhlížím po pokoji a přemýšlím, kde vlastně jsem a stejně jako po probuzení ze sna mi chvíli trvá pochopit, že se to ve skutečnosti nestalo. Matt Damon 100 %. ()

FidoKuba

Měla to být konkurence slavného Jamese Bonda. A hle? Kam se agent 007 ani nepodíval tam Matt Damon má svoje jisté. Super nápad, suprově napsane, suprově zahrané. Agent bez minulosti je právě ten film, ke kterému se budem všichni rádi otáčet! ()

prudas2

Dle mého střídmého názoru, je tento film jeden z posledních opravdu akčních /a bez přehršle specialních efektů/ thrillerových lahůdek které se dnes již /bohužel/ netočí,dnes je to samej bombastik a skutek utek bez pohnutek,což ve mě vyvolává zármutek,jelikož už to jde do kytek a dneska je pátek 1:49,du spat /repík na konec :D / ()

shakeXL

V roce 2002 k nám přišla akční pecka s naprosto novým nábojem, tempem, skvělou zápletkou. Hádejte jak se jmenuje. 5 hvězd!!! ()

NickSloterSG

Občas mám problém, že popis filmu ne vždy koresponduje s realitou. V tomto případě Akční / Thriller / Drama vystihuje CELOUT tuto trilogii dokonale a splňuje všechny její atributy. Nevím moc co k tomuto filmu napsat, neboť ho vystihuje jediné slovo a to Dokonalost. Chápu, že tento typ filmů není pro všechny, ale i zarputilí odpůrci by si měli udělat čas a pokusit se celou trilogii shlédnout. Je to totiž jeden z mála filmů, které mají šanci zaujmout opravdu každého. Opravdu je těžké popsat jak dokonalý film to je a jak bývá těžké udržet vysoce nasazenou laťku prvních dílů série, proto jestli můžete koukněte se a pochopíte proč Bourneovu trilogii tak vychvaluji. ;) ()

JesseJames37

No nevím co víc k tomu dodat, vše je tu už řečeno. Skvělí akční film se špionážní tématikou a naprosto dokonalý Matt Damon, který se pro tuto roli snad narodil. Scénář je velice poutaví a dokonale zpracovaný. Choreografie soubojů, střihy, hudba, dialogy, atmosféra a celkově je to prostě dokonalá řemeslná práce ve všech směrech. Jen dodám že podle mého měřítka je tohle nejlepší akční film současnosti. 90 % ***** ()

lahvi

Skvelej film, skvela serie. Poslednich cca 10 let stoji akcni filmy za starou belu. Casto tady pisu, ze diky tomu, ze se zacly tocit stylem "jen aby tam byla akce od zcatku do konce, ktera pobavi" a uz tomu chybi vse ostatni. Postrada to jakykoliv vtazeni do deje..napeti po vic jak jednom shlednuti. Tady musim taky pouzit frazi " bavi to od zacatku do konce", ale v pozitivnim slova smyslu. Protoze tady jsem vtazenej do pribehu od zacatku do konce. Ja proste asi lepsi trilogii neznam. Vyjma Kmotra a Ramba samozrejme :) Je to fakt nadupanej film, trilogie. Smyčce, to celou dobu pekne podkreslujou. Jediny, co jsem tam nasel, je jaky plechovky tam jezdi po silnicich pri honickach. Tak jasne, nebudou tam rozflakovat báva za milony, ale vypada to v "ulicich Parize" jako na Ukrajine.) ()

zhulosek

Jednoznačně na plný počet, film má přesně ten drive který je třeba na špionáží thriller - o co méně akce o to více atmosféry! ()

Bagdif

Moc se mi to líbilo. Plné akce a hlavně ,až a poslední scénu, není to vůbec přestřelené jako 98 akčních filmů ze 100. Většinu scén si člověk dokáže představit, že by se opravdu mohly stát... Film člověka vtáhne a neustále do něj buší, takže si člověk ani nevzpomene na popkorn co má vedle sebe =) ()

CassLizBlack

Toto vôbec nebol film pre mňa. Možno som už stratila záujem o akčné filmy, ale vôbec ma nebavil a prišiel mi vyslovene trápny a na smiech. Filmy typu "potrebujem kladivo a kladivo sa objaví vedľa mňa" mi nikdy veľa nevraveli a vedia ich zachrániť iba dobré myšlienky. Absolútna americká sračka, aj tie 2 hviezdy sú priveľa podľa môjho skromného názoru. Možno by som to hodnotila inak, ak by som to dopozerala, ale bohužiaľ túto stupiditu som nevládala dopozerať. ()

lupik84

Parádní série o prchájícím napraveném agentovi-zabijákovi. První film je díky nepředpokládané sérii zdánlivě ukončen, ale s dalšími díly se příběh rozvíjí a proplétá. ()

Jameson99

Jsem velkým fanouškem Jamese Bonda a americké špionážní filmy příliš neuznávám. Tohle je však příjemné překvapení. Dobře plynoucí děj, profesionální akční scény. Hlavní hrdina je sice tvrďák, co přepere 20 chlapů za minutu, ale zároveň působí i trochu jemně. Díky tomu si ho diváci oblíbí a lépe se vžijí do jeho příběhu. Filmů o agentech bylo hodně. Příběh superagenta, který přišel o paměť a zjišťuje, kým vlastně je, je ale velmi originální. Mobyho skladba Extreme Ways se na konec filmu opravdu hodí a nutí mě dokoukat závěrečné titulky vždy až do konce. Spolu s Bondem nejlepší špionážní film a série, jakou znám. ()

Joe1998

Je to dobrej film, ale zkazil to název. Kdyby byl název třeba jen Bez minulosti, byl by příběh mnohem zajímavější. Takhle sem věděl, co můžu čekat. Jinak se mi to hodně líbilo. ()

Goox

Matta Damona opravdu nemusím, ale co se týče Pana Bourna rozhodně dělám vyjímku. Výpadky paměti jsou takové filmové klišé a vídáme ho často. Zde se ale tvůrcům povedla taková atmosféra, která vás nenechá klidnými a vy děkujete, že můžete být svědky toho co je to operace "Treadstone" nebo u pokračování co je operace "Blackbriar". Kdy se ukazuje jak se dá chytat člověk všemožnými prostředky dnešní technologie i když chvílemi trochu nadneseně. Samotný Matt hledá kdo on sám je a důvod proč se ho jeho bývalý zaměstnanec snaží za každou cenu chytit. ()

Job29

Film opravdu nabušený akcí. Tak 80% filmu máte zvednutý adrenalín až na samou hranici. Neustálé napětí, honičky, přestřelky, fighty... Matta Damona hodně lidí odsuzuje a vtipkuje o něm. Ale právě takový lidi by si měli pustit tento film. Určitě změní názor. Ve všech třech dílech je to stejné. Prostě pecka. Ani James Bond se mi tak nelíbil jako tohle. Palec nahoru. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav